Σελίδα 3 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 158

Θέμα: Τι διαφορά έχει ο ηλεκτρολόγος από τον ηλεκτρονικό..?

  1. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mihos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε λέω ότι όλοι οι ηλεκτρολόγοι είναι σωστοί. Λέω όμως ότι οι ηλεκτρονικοί δεν είναι ηλεκτρολόγοι...
    Μερικές φορές ούτε ηλεκτρονικοί

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOHNY+
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Μέσα στο χάος.
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτο διατηρω τις επιφυλαξεις μου καθως οι περισσοτεροι ηλεκτρολογοι δουλευουν πιο "πρακτικα" και δεν ειναι τοσο εξοικειωμενοι με εννοιες οπως η συχνοτητα. Ενας ηλεκτρονικος πιστευω οτι μπορει να κανει εξ' ολοκληρου την ηλεκτρολογικη εγκατασταση σπιτι του ενω ενας ηλεκτρολογος δεν ξερω αν μπορει να διωρθωσει μια τηλεοραση.
    Αμα διαβασει τους κανονισμους των ηλεκτρολογικων εγκαταστασεων και κανει ολες τις απαραιτητες μελετες , μαζι με μελλοντικες προβλεψεις για την εγκατασταση μπορει .

    Οπως και ενας ηλεκτρολογος αμα ασχοληθει με ραδιοτηλεοπτικα συστηματα μπορει .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mihos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενας ηλεκτρονικος μπορει να κανει δουλεια ηλεκτρολογου;


    Διαφωνώ καθέτως, οριζοντίως και διαγωνίως...
    Ο σωστός ηλεκτρολόγος πρέπει να έχει στο μυαλό του πάντα ένα σωρό κανόνες ασφαλείας, σχεδιασμού και εγκατάστασης που θα διασφαλίζουν στο 100% την ασφάλεια του χρήστη, την απόδωση και την αξιοπιστία του δικτύου... Ένας ηλεκτρονικός μπορεί να μην τους έχει δει ούτε στο όνειρό του του εν λόγω κανόνες... Μη τα ισοπεδόνουμε όλα... Διότι μπορεί ο ηλεκτρονικός "να κάνει να δουλέψει" μια μικρή εγκατάσταση αλλά για τα θέματα ασφάλειας και αξιοπιστίας δεν είμαι καθόλου σίγουρος. Για υψηλές και υπερυψηλές τάσεις δε συζητάω καν...

    Όχι επειδή είμαστε ηλεκτρονικοί ότι είμαστε και θεοί... (Για όσους είναι, γιατί εγώ δε μπορώ να θεωρήσω ακόμα τον εαυτό μου ηλεκτρονικό...)
    Συμφωνω με τον miho παραπανω , εγω δεν ειπα οτι ενας ηλεκτρολογος μπορει να κανει δουλια ηλεκτρονικου , η το αντιστροφο .

    Εγω ειπα οτι οι ειδικοτητες ειναι παρεμφερεις και διαβαζοντας ενα βιβλιο ευκολα μπορει να κατανοησει ο ηλεκτρονικος η ο ηλεκτρολογος , ενοιες ηλεκτρονικης η ηλεκτρολογιας .

    Λογικο ειναι αμα ο ηλεκτρονικος ηταν το ιδιο με τον ηλεκτρολογο δεν θα ειχαν διαφορετικες ονομασιες . Ο καθενας εξιδικευται σε διαφορετικο κομματι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Και ο ηλεκτρονικος και ο ηλεκτρολογος πρεπει πανω απ' ολα να ειναι μαστορας

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ALAMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ηλεκτρολόγος ασχολείται με υψηλές τάσεις και χαμηλές συχνότητες ενώ αντιθέτως ο ηλεκτρονικός ασχολείται με χαμηλές τάσεις και υψηλές συχνότητες!
    κατά το: "μπογιατζής ειναι ο ζωγράφος μεγάλων επιφανειών".

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv9cvk
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Ρεθυμνο Κρητη
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από briko Εμφάνιση μηνυμάτων
    και πάντα ο χειρότερος ηλεκτρονικός είναι ο καλύτερος ηλεκτρολόγος
    (20τοσα χρόνια εμπειρίας εκεί καταλήγω) (φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις που απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από briko Εμφάνιση μηνυμάτων
    ανετα


    ουτε με σφαιρες
    Αγαπητε μου τον ηλεκτρολογο που δουλεψε λιγο καιρο σαν βοηθος και μετα πηρε το σφυρι και γκρεμιζει τοιχους και δεν ξερει να κανει κατι παραπανω απο το να συνδεσει μια πριζα ΝΑΙ θα τον κανει ανετα ενας οποιοσδηποτε που εχει τις βασικες γνωσεις .
    Οπως και καποιος που εχει λιγο παραπανω γνωσεις να φτιαξει μια απλη εγκατασταση

    ΑΛΛΑ Δεν ειναι αυτο μονο ο ηλεκτρολογος οπως ΟΥΤΕ και ο ηλεκτρονικος περιοριζει το πεδιο του στο να φτιαξει μια τηλεοραση.

    Ο ηλεκτρολογος ειναι μια υπευθυνη (πρεπει να ειναι) και επικινδυνη δουλεια με κανονισμους ασφαλειας (που πρεπει να τηρουνται για την ασφαλεια του ιδιου αλλα και των πελατων του) καθολου ευκολη οπως νομιζουν μερικοι φωστηρες (δεν υπονοω κανεναν μην παρεξηγηθω )με τεραστιο πεδιο ,που χρειαζεται εξειδηκευση (δεν υπαρχει περιπτωση καποιος να πει οτι ξερει εστω και τα μισα ).

    Στο μονο που θα συμφωνησω ειναι οτι ειναι πιο ευκολο για εναν ηλεκτρονικο (οχι ανετα φιλε μου briko)με λιγο προυπηρεσια να κανει καποιες εγκαταστασεις αλλα παραπερα η δουλεια βασιζεται στην ΕΜΕΙΡΙΑ και στις ΓΝΩΣΕΙΣ (οπως ολες οι δουλειες αλλωστε αλλες λιγο αλλες πολυ)Τωρα φυσικα στην ηλεκτρολογια αρχιζουν να μπαινουν ,οπως ειπε πιο πανω καποιος πολυ τα ηλεκτρονικα

    ΥΓ1 Μιλαω εκ πειρας μιας και εγω ηλεκτρονικος ημουνα (οχι πιστευω ο χειροτερος ) και τα παρατησα και πηγα σε εναν ηλεκτρολογο και δουλευα για 7 χρονια αλλα μιας και το πτυχιο μου δεν μετρουσε επρεπε να παω για 2 χρονια ακομα πισω στα θρανια (στα 30 μου πριν 11 χρονια) για να μπορω να βγω "παγανια" και φυσικα οι γνωσεις μου στα ηλεκτρονικα βοηθησαν αρκετα !!

    ΥΓ2 Την γνωμη για τους ηλεκτρολογους που ανεφερε ο Σακης παραπανω την εχουν αρκετοι και πραγματι ισχυει σε πολλες περιπτωσεις
    και φταινε
    α)οι εκαστοτε ιδιοκτητες που βαζουν ηλεκτρολογο και υδραυλικο βαση πρωτιστως το κοστος και μετα την δουλεια και τα υλικα οποτε ισχυει και το ρητο "οτι πληρωσεις παιρνεις"
    αλλα και
    β) πολλοι επαγγελματιες που δεν ξερουν κατι παραπανω απο τα βασικα (καμια φορα ουτε αυτα ,κατι που συμβαινει σε ολα τα επαγγελματα) και ετσι μας παιρνει η "μπαλα "ολους

    ΥΓ3 briko μην το παρεις προσωπικα καταφερες σε δυο ποστ σου να συμπεριλαβεις ολο το "ζουμι" της συζητησης οποτε εκανα quote τα post σου στην απαντηση μου!!!
    sorry για την πολυλογια μου πιστευω να ημουν κατανοητος και να διαβασατε μεχρι εδω (μεχρι τελους) την απαντηση μου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sv9cvk : 03-11-09 στις 20:03

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv9cvk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο μονο που θα συμφωνησω ειναι οτι ειναι πιο ευκολο για εναν ηλεκτρονικο (οχι ανετα φιλε μου Mihos)με λιγο προυπηρεσια να κανει καποιες εγκαταστασεις...
    Μάλλον με μπερδέυεις με κάποιον άλλο. Εγώ είπα ότι ο ηλεκτρονικός δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά του ηλεκτρολόγου...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατά το: "μπογιατζής ειναι ο ζωγράφος μεγάλων επιφανειών".


    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Για να πάρεις από τη ΔΕΗ ρεύμα, σου ζητάνε απαραίτητα πιστοποιητικό αδειούχου ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη (ή αδειούχου ηλεκτρολόγου μηχανικού).
    Σημειωτέον ότι για να συνδεθείς με το δίκτυο ύδρευσης δεν σου ζητάνε πιστοποητικό υδραυλικού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη Capacitor
    Όνομα
    Alex
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    113

    Προεπιλογή

    Μπορει ενας ηλεκτρονικος να κανει μια ηλεκτρολογικη εγκατασταση κατοικιας αλλα δεν μπορει σε καμμια περιπτωση να λυσει βλαβη ή να προχωρησει σε επιπεδο βιομηχανιας ή εργοστασιου.Θα ανοιξει πινακα εργοστασιου και θα θελει να παει στην μαμα του.Η ηλεκτρολογια εχει παρα πολλους τομεις που ο ηλεκτρονικος δεν μπορει ευκολα να προσεγγισει αν δεν εχει σπουδασει.Μιλαμε για αυτοματισμους ,plc ,υποσταθμους ,πινακες διανομης ισχυος.
    Δεν μπορουμε λοιπον να πουμε οτι ο ενας μπορει να κανει την δουλεια του αλλου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv9cvk
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Ρεθυμνο Κρητη
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mihos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον με μπερδέυεις με κάποιον άλλο. Εγώ είπα ότι ο ηλεκτρονικός δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά του ηλεκτρολόγου...
    Εχεις δικιο φιλε μου συγνωμη το λαθος το διορθωσα!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-19, 17:58
  2. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-17, 00:57
  3. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-16, 13:25
  4. Διαφορά sn74hc14n από cd74hc14e
    By dimi124 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-16, 16:47

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας