Σελίδα 8 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 158

Θέμα: Τι διαφορά έχει ο ηλεκτρολόγος από τον ηλεκτρονικό..?

  1. #71
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Κάποτε ο διαχωρισμός περιγραφόταν ως εξής...
    Ηλεκτρολογία = Χαμηλές συχνότητες AC <440Hz & μεγάλα ρεύματα (και όχι τάσεις) >>10Α
    Ηλεκτρονική = υψηλές/χαμηλές συχνότητες AC (κάλυψη ΟΛΟΥ του φασματικού εύρους) & χαμηλά ρεύματα...

    Τώρα πιά αυτά έχουν "αλληλοαναιρεθεί" στην Ελλαδάρα μας! Έξω οι διαχωρισμοί υφίστανται ακόμα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #72
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Retired_raver
    Όνομα
    Αργύρης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    παιδια να πω και εγω την γνωμη μου.αν και τελειωσα ηλεκτρονικος δουλευω περισσοτερο ως ηλεκτρολογος...Η δουλεια μου η κατασκευη ασανσερ και βλαβες τους (εχει και μηχανικες βλαβες) αλλα στο θεμα μας.οταν ξεκινησα να κανω μονος μου δουλειες και εγκαταστασεις - καλωδιωσεις ολα τα βρηκα ευκολα.πιο μετα που ασχοληθηκα με πινακες - κοντρολ ανελκυστηρων συνδεσμολογιες μοτερ αστερα - τριγωνο η και τριγωνο απευθειας κολωσα!!!!Εβλεπα κατι τεραστιους πινακες γεματους ρελε και ρελε ισχυος - μανουβρες και χιλια αλλα δυο να συνεργαζονται με ηλεκτρονικες πλακετες οπως και συστηματα VVF και inverter.Σχετικα ευκολα διαβαζοντας τα σχεδια ολων αυτων ομως ευκολα καταλαβα συνδεσμολογια τους και λειτουργια τους.Αυτο πιστευω κανει τους ηλεκτρονικους (καλυτερους) απο τους ηλεκτρολογους.Ενας κλασικος ηλεκτρολογος αν του δωσεις ενα σχεδιο ηλεκτρονικου, ενος πινακα PLC η αυτοματισμου σε διαστασεις αντιστοιχου βιομηχανικου ηλεκτρικου πινακα θα χασει την μπαλα...γνωμη μου ειναι οτι ενας ηλεκτρονικος μπαινει πιο ευκολα στα νερα ενος ηλεκτρολογου.τωρα καποιοι μιλησαν για συναγερμους και τηλεορασεις και κεραιες,αυτο δεν νομιζω να αντιπροσωπευει δουλεια ηλεκτρονικου μιας και μια τετοια εγκατασταση αυτων και ενας εντελως ασχετος μπορει να την κανει....το θεμα ειναι ποιος μπορει να βρει και να επιδιορθωσει βλαβη σε αυτο... οι περισσοτεροι ηλεκτρολογοι απλα αλλαζουν αισθητηρες η ολοι την πλακετα και λυνουν το προβλημα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #73
    Μέλος Το avatar του χρήστη CITRO
    Όνομα
    Ν/Α
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Γαλλια
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    Εγω πιστέυω δεν υπάρχει καμία διαφορά.Ειναι το ίδιο πράγμα.Βασίζονται σε 5 τεχνολογιες.Κυκλωματα,σηματα,πεδια,υλικα και προγραμματισμο.Αν ξέρεις καλα αυτα μπορεισ να κάνεις τα πάντα με λίγο ψάξιμο.Αυτη ειναι η γνώμη μου

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #74
    Μέλος Το avatar του χρήστη Capacitor
    Όνομα
    Alex
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    113

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Retired_raver Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θεμα ειναι ποιος μπορει να βρει και να επιδιορθωσει βλαβη σε αυτο...
    Εδω ειναι ολο το ζουμι της κουβεντας.Ποιος ξερει να βρει την βλαβη ειτε ηλεκτρονικη,ειτε ηλεκτρολογικη.
    Μονο η εμπειρια σου μαθαινει να βρεις την βλαβη,κανενα βιβλιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #75
    Μέλος Το avatar του χρήστη robotakias
    Όνομα
    Λάμπρος
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    387

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mihos Εμφάνιση μηνυμάτων



    Διαφωνώ καθέτως, οριζοντίως και διαγωνίως...
    Ο σωστός ηλεκτρολόγος πρέπει να έχει στο μυαλό του πάντα ένα σωρό κανόνες ασφαλείας, σχεδιασμού και εγκατάστασης που θα διασφαλίζουν στο 100% την ασφάλεια του χρήστη, την απόδωση και την αξιοπιστία του δικτύου...
    Είσαι σίγουρος οτι μιλάς για το Ελλάδα??? Ειδικά αυτό το 100% μου φαίνεται πολύ ανέκδοτο..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #76
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Δε μίλησα για τους Έλληνες ηλεκτρολόγους συγκεκριμένα... Μιλάω για το επάγγελμα του ηλετρολόγου όπως πρέπει να είναι. Σε κάθε κλάδο υπάρχουν καλοί και κακοί...

    Από την άλλη το 100% είναι όντως υποερβολικό. Κάντο 99,99%

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #77
    Μέλος Το avatar του χρήστη anamprox
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    ηλεκτρολογος= μεταφορα ισχυος μεσω γραμμων δικτυου μονο
    ηλεκτρονικος= μεταφορα σηματος (πληροφοριας κλπ..) και με γραμμες δικτυου. απλα ο ηλεκτρονικος εχει μεγαλο φασμα ασχολιων
    οπως και να εχει και ηλεκτρολογοι και ηλεκτρονικοι υπαρχουν πολλων βαθμιδων. ΙΕΚ, ΤΕΙ, ΑΕΙ. δεν εχει νοημα η κοντρα! δεν υπαρχουν καλυτεροι και χειροτεροι. απλα υπαρχουν καλοι και κακοι ηλεκτρολογοι οπως και καλοι και κακοι ηλεκτρονικοι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #78
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    sakis : ο ηλεκτρολόγος ....είναι ο λαλακας ο οποίος θα σκάψει και θα καλωδιώσει μια ολόκληρη πολυκατοικία να περάσει όλα τα καλώδια μαζί και της τηλεόρασης

    ο ηλεκτρονικός είναι ο άλλος λαλακας όπου όταν θα πάει στην πολυκατοικία να βάλει κεραία θα βρει πόσοι κλάδοι είναι λάθος διακλαδωμένοι, πόσες πρίζες είναι ανάποδα βαλμένες η βραχυκυκλωμένες ....

    στην πράξη τα πράγματα μπορεί να είναι και πολύ πιο χάλια ...παρόλα αυτά οι ορισμοί που έχουν δοθεί πιο πάνω ευσταθούν

    sakis μου άρεσε η τοποθέτησή σου...
    να ρίξω και εγώ λάδι στη φωτιά??

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MacGyver : 12-12-09 στις 15:22

  9. #79
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πετρος Πετριδης
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Το θέμα είναι παλιό αλλά μου ήρθε ιδέα.Η διαφορά είναι ότι ο ηλεκτρολόγος ασχολείται με την παραγωγή, την μεταφορά και τον μετασχηματισμό του ρεύματος πάλι σε ρεύμα και ο ηλεκτρονικός με τον μετασχηματισμό του ρεύματος σε άλλη μορφή ενέργειας πχ σε ήχο (ενισχυτές), ηλεκτρομαγνητική (πομποί) κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πετρος Πετριδης : 06-04-10 στις 01:46

  10. #80
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πετρος Πετριδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι παλιό αλλά μου ήρθε ιδέα.Η διαφορά είναι ότι ο ηλεκτρολόγος ασχολείται με την παραγωγή, την μεταφορά και τον μετασχηματισμό του ρεύματος πάλι σε ρεύμα και ο ηλεκτρονικός με τον μετασχηματισμό του ρεύματος σε άλλη μορφή ενέργειας πχ σε ήχο (ενισχυτές), ηλεκτρομαγνητική (πομποί) κλπ.
    Τι λες ρε φίλε; Δηλαδή αυτός που σχεδιάζει και κατασκευάζει παλμοτροφοδοτικά τι είναι, ηλεκτρολόγος;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 8 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-19, 18:58
  2. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-17, 01:57
  3. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-16, 14:25
  4. Διαφορά sn74hc14n από cd74hc14e
    By dimi124 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-16, 17:47

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας