Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33

Θέμα: κατασκευη ηλεκτρικου τριφασικου πινακα

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    να σου πω πως εχω κανει εγω τους δικους μου,
    εχω τρεις μικροαυτοματους για καθε μηχανημα απο 16Α ο καθενας με ενδεικτικη λιχνια για
    την καθε φαση δηλ για τεσσερα μηχανηματα =12 μικροαυτοματους +4τριπλες λιχνιες.
    ολα πέρνουν απο τρεις νεοζετ[πορσελανης] με διαφωρετικη ενδικτικη λιχνια και ενα γενικο μικροαυτοματο των 63Α
    τον φωτισμο τον εχω παρει απο διαφωρετικη φαση σε καθε χωρο ωστε μερικες φορες που ''κοβετε''
    μια φαση δεν μενω εντελως απο φωτισμο.
    σε αλλες δυο εγκαταστασεις που εχω σε βωηθιτικους χωρους εχω απλα τρεις μικροαυτοματους μαζι
    με τις ενδικτικες λιχνιες τους που καταλιγουν σε τριφασικη πριζα και οποιο εργαλειο θελω
    απλα το βαζω στην πριζα.
    Αν παρεις και ρελε διαφυγης θα τον βαλεις μεταξι του γενικου και των [νεοζετ]ασφαλειων των 40αμπερ.
    -
    θερμικα δεν χρειαζωνται,,αν δεν ''μπορει'' το μοτερ σου βαζεις μεγαλυτερο.
    και χρειαζεται και ομορφια στις καλωδιωσεις [οχι χυμα καλωδια και οχι ευκαμπτα μονο ΝΥΜ]
    Τα καλωδια των μηχανηματων η υπογεια η στο ταβανι ποτε χυμα και ποτε χωρις σωληνα.
    αν ζητας και κυκλωμα τοτε ΜΗΝ ΑΓΓΙΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ παρε τεχνιτη.
    -
    Ελπιζω να βοηθησα.
    Το ΔΔΕ μπαινει μετα τις γενικες ασφαλειες.Δηλαδη η σειρα παει ως εξης Γενικος Διακοπτης > Γενικες Ασφαλειες > ΔΔΕ.
    Το θερμικο μπαινει για να προστατευει τις περιελιξεις των μοτερ και χρειαζονται αν δεν θελεις να παρεις το μοτερ στα χερια σου σε περιπτωση σφαλματος οπως επισης χρειαζεται ενας επιτηρητης φασεων σε περιπτωση που πεσει μια ασφαλεια να μην παθουν ζημια τα μοτερ.Επισεις στα τριφασικα μοτερ δεν βαζεις 3 μονες ασφαλειες αλλα μια 3πλη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    για να γίνετε συζήτηση καλά κάνετε και συζητάτε το θέμα όλοι, αλλά για να του προτείνουμε του ανθρώπου λύση δεν νομίζω ότι μετά από 1 χρόνο να είναι εδώ και να παρακολουθεί.
    πάντως πρέπει να παρατηρήσω ότι τελευταία όλο και περισσότερα παλιά θέματα έχουν την τιμητική τους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.959

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mixalis1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΔΔΕ μπαινει μετα τις γενικες ασφαλειες.Δηλαδη η σειρα παει ως εξης Γενικος Διακοπτης > Γενικες Ασφαλειες > ΔΔΕ.

    (Πολύ σωστά)

    Το θερμικο μπαινει για να προστατευει τις περιελιξεις των μοτερ και χρειαζονται αν δεν θελεις να παρεις το μοτερ στα χερια σου σε περιπτωση σφαλματος

    (Πολύ σωστά)

    οπως επισης χρειαζεται ενας επιτηρητης φασεων σε περιπτωση που πεσει μια ασφαλεια να μην παθουν ζημια τα μοτερ.

    (Μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Σε απλές περιπτώσεις το θερμικό προστατεύει από απώλεια φάσης - έμμεσα βέβαια, αλλά προστατεύει...)

    Επισεις στα τριφασικα μοτερ δεν βαζεις 3 μονες ασφαλειες αλλα μια 3πλη.
    Κι αυτό σωστό...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mixalis1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισεις στα τριφασικα μοτερ δεν βαζεις 3 μονες ασφαλειες αλλα μια 3πλη.

    οι 3 μονες ασφαλειες εχουν πλεονεκτηματα που δεν τα εχει η μια τριπλη !
    η τριπλη το μονο καλο που εχει ειναι οτι αν γινει κατι στην γραμμη η στο διακοπτη
    την ωρα που λειτουργει το μηχανημα θα ''πεσει'' ολη
    αλλα τα πλεονεκτηματα στις μονες ειναι πολλα οπως
    τιμη αντικαταστασης
    τυφλοσουρτης βλαβης
    πιο ευκολος ελενχος συνδεσης.
    θερμικα μονο σε μετατροπη τριφασικων σε μονοφασικα βαζω-εβαλα,στα τριφασικα αν ειναι σωστη η περιελιξη
    και απο θεμα υλικου και απο θεμα τεχνιτη μαλον περιτο το βλεπω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.959

    Προεπιλογή

    Έχεις απόλυτο άδικο, και εξηγώ:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι 3 μονες ασφαλειες εχουν πλεονεκτηματα που δεν τα εχει η μια τριπλη !
    η τριπλη το μονο καλο που εχει ειναι οτι αν γινει κατι στην γραμμη η στο διακοπτη
    την ωρα που λειτουργει το μηχανημα θα ''πεσει'' ολη

    (Αυτό ακριβώς επιδιώκουμε)

    αλλα τα πλεονεκτηματα στις μονες ειναι πολλα οπως
    τιμη αντικαταστασης

    (Αυτό δεν το κατάλαβα)

    τυφλοσουρτης βλαβης

    (Ούτε αυτό το κατάλαβα)

    πιο ευκολος ελενχος συνδεσης.

    (Και σ' αυτό επίσης θέλω μια ανάλυση)

    θερμικα μονο σε μετατροπη τριφασικων σε μονοφασικα βαζω-εβαλα,στα τριφασικα αν ειναι σωστη η περιελιξη
    και απο θεμα υλικου και απο θεμα τεχνιτη μαλον περιτο το βλεπω.
    Ωραία, πάρε ένα τριφασικό μοτέρ με τέλεια περιέλιξη, μπλοκάρισέ του τον άξονα, δώσ' του τροφοδοσία χωρίς θερμικό, και πες μας τι έγινε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    τιμη-αξια-σε ευρο αντικαταστασης,οι μικροαυτοματοι δεν ειναι αθανατοι χαλανε
    και πιο φθινα αλλαζεις τον μονο απο τον τριπλο.
    τυφλοσουρτης βλαβης=οταν εχουμε βραχυκυκλωμα σε διακοπτη-συνδεσεις-γραμμη πευτει μονο
    η ασφαλεια που εμπεκεται στο βραχυκυκλωμα ενω η τριπλη πευτει σαν να εχει καει-βραχυκυκλωσει το μοτερ.
    και θελει περισωτερο ψαξιμο απο ειδικευμενο ηλεκτρολογο με μεγαλυτερο κοστος για τον ιδιοκτητη.
    -
    προσθετω οτι περιγραφω τον δικο μου πινακα.
    αν το εκανα σε πελατη θα το εκανα οπως λες-λετε για
    ολους τους λογους που περιγραφετε+τους λογους που περιεγραψα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία, πάρε ένα τριφασικό μοτέρ με τέλεια περιέλιξη, μπλοκάρισέ του τον άξονα, δώσ' του τροφοδοσία χωρίς θερμικό, και πες μας τι έγινε.
    αν ο χειριστης ειναι τοσο γκαου και μπλοκαρει τα μηχανηματα τοτε το θερμικο θα σωσει
    μονο το μοτερ,,,,ο χειριστης θα κανει καποια αλλη ζημια σιγουρα,τοχει στο αιμα του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.959

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    τιμη-αξια-σε ευρο αντικαταστασης,οι μικροαυτοματοι δεν ειναι αθανατοι χαλανε
    και πιο φθινα αλλαζεις τον μονο απο τον τριπλο.

    (Τότε να βάζεις τηκτά, είναι ακόμα πιο φθηνά...)

    τυφλοσουρτης βλαβης=οταν εχουμε βραχυκυκλωμα σε διακοπτη-συνδεσεις-γραμμη πευτει μονο
    η ασφαλεια που εμπεκεται στο βραχυκυκλωμα ενω η τριπλη πευτει σαν να εχει καει-βραχυκυκλωσει το μοτερ.

    (Και έτσι παύει να τροφοδοτείται εντελώς το μοτέρ. Εγώ και όλος ο υπόλοιπος κόσμος αυτό θέλουμε, αλλά εσύ φαίνεται ότι θέλεις κάτι άλλο...)

    και θελει περισωτερο ψαξιμο απο ειδικευμενο ηλεκτρολογο με μεγαλυτερο κοστος για τον ιδιοκτητη.

    (Αυτό θα το σχολιάσω παρακάτω...)

    προσθετω οτι περιγραφω τον δικο μου πινακα.
    αν το εκανα σε πελατη θα το εκανα οπως λες-λετε για
    ολους τους λογους που περιγραφετε+τους λογους που περιεγραψα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν ο χειριστης ειναι τοσο γκαου και μπλοκαρει τα μηχανηματα τοτε το θερμικο θα σωσει
    μονο το μοτερ,,,,ο χειριστης θα κανει καποια αλλη ζημια σιγουρα,τοχει στο αιμα του.

    Το μπλοκάρισμα θα είναι από μηχανική βλάβη και δεν θα το κάνει ο μηχανικός επειδή βαριέται και δεν έχει τί να κάνει... Αλήθεια πριν κοβόσουνα για το κόστος αλλαγής μιας ασφάλειας, το κόστος αλλαγής ή περιέλιξης του μοτέρ δεν βλέπω να σε ενδιαφέρει, μάλλον θα έχεις βρει κανέναν που να κάνει περιελίξεις τσάμπα ή να χαρίζει μοτέρ, για πες μου ποιος είναι; Αλήθεια έχεις καμιά επαφή με τη βιομηχανία; Γιατί εκεί πράγματι δεν τους νοιάζει το κόστος του μοτέρ (πόσο μάλλον της τριπλής ασφάλειας ή του θερμικού) αλλά το γεγονός ότι η μηχανή δεν θα δουλεύει μέχρι να αποκατασταθεί η βλάβη...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια έχεις καμιά επαφή με τη βιομηχανία; Γιατί εκεί πράγματι δεν τους νοιάζει το κόστος του μοτέρ (πόσο μάλλον της τριπλής ασφάλειας ή του θερμικού) αλλά το γεγονός ότι η μηχανή δεν θα δουλεύει μέχρι να αποκατασταθεί η βλάβη...
    σε βιοτεχνιες που δουλευουν στο φουλ τα μοτερ ερχωνται στα ορια τους σχεδων καθημερινα
    νομιζεις οτι δεν εχουν δωκιμασει θερμικα -σταθεροποιητες τασης και οτιδηποτε αλλο μπορει να τους
    προστατεψει απο περιελιξεις και εργατικα ?
    ενας γνωστος μου εδωσε ενα σκασμο λευτα για θερμικα ριθμηζωμενα και τελικα απλα
    αλαξε μοτερ και ησιχασε το κεφαλι του μονο που κλαιει ακομα τα θερμικα που τα εχει σε ενα συρταρι.

    εσυ καλα τα λες αλλα στην πραξη ειναι λιγο διαφωρετικα τα πραγματα.
    εγω ειχα τριφασικους διακοπτες λαδιου [αρχαιους] και για μια διαρωη επευτε ολο
    [αυτα πριν 20 χρονια]και πληρω τους ηλεκτρολογους και πληρω τα σκαψιματα και πληρω
    τις γνωμες του καθε ''τεχνιτη'' μεχρι που το ξαναφτιαξα μονος μου και δεν ειχα επι 15χρονια κανενα προβλημα
    το φορουμ το διαβαζουν και ηλεκτροτεχνιτες και απλοι ιδιοκτιτες μοτερ-μηχανηματων
    εμενα η προταση μου ηταν ειναι και θα ειναι =
    ΑΝ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΖΕΣΤΕΝΕΤΑΙ Η ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΣΥΧΝΑ ΜΗΝ
    ΠΕΤΑΤΕ ΤΑ ΛΕΥΤΑ ΣΑΣ ΣΕ ΘΕΡΜΙΚΑ ,ΑΛΑΞΤΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΣ.
    ειναι σαν να εχετε 800κυβικα αυτοκινητο και θελετε να το φορτοσετε 3τονους πραγματα και να
    πατε αθηνα-θεσσαλονικη με 120 χωρις σταση.
    Γιατι τα θερμικα μαζι με την δουλεια του ηλεκτρολογου ειναι ακριβωτερα απο ενα μοτερ με 50%περισωτερη
    δυναμη απο αυτο που εχετε.
    Για να μην πιασουμε το κλασικο ''γιατι καθεσε παιδι μου ?''=''γιατι επεσε το θερμικο αφεντικο''
    -
    καταλαβες Φιλιππε,,εγω το βλεπω απο την δικη μου πλευρα,,του βιομηχανου
    ενω εσυ απο την πλευρα του ηλεκτροτεχνιτη-ηλεκτρονικου.

    φιλικα νικος

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Ναι αλλα αυτο που εξηγει ο Φιλιππος ειναι πως η χρηστικη αξια των θερμικων και των διαφορων μεσων προστασιας (επιτηρητες φασης , τασης) τα χρησιμοποιεις για να προστατεψεις το μοτερ σου σε περιπτωση μηχανικης βλαβης.Τωρα αν αυτος που εκανε την μελετη στην βιομηχανια εβαλε μικροτερα μοτερ για οικονομια η υπολογισε με το ματι ελα μωρε τωρα θα βαλουμε 10hp μια χαρα ειναι η δεν ξερω και εγω τι αλλο δεν σου φταιει το θερμικο.και σε καμια περιπτωση δεν πετας τα λεφτα σε θερμικα.Γιατι τωρα αυτος ο γνωστος σου αν γινει μια βλαβη και κομπλαρει καποιος αξονας απο καποιο μοτερ θα καει και μετα να δουμε αν θα βαλει τα θερμικα η οχι.Και να σου θεσω ενα παραδειγμα για κατι αντιστοιχο ειναι σαν να εχουμε μια γραμμη διατομης 1,5mm^2 με 10Α ασφαλεια και να πεφτει συνεχεια η ασφαλεια λογο υπερφορτωσης και να αντικαταστησουμε την γραμμη με μια 2.5mm^2 και να πεταξουμε σε ενα συρταρι την 16Α και να πουμε ελα μωρε πεταμε τα λεφτα μας τσαμπα σε ασφαλειες.

    Φιλικα παντα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mixalis1988 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (18-10-11)

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-21, 17:40
  2. Ασφαλεια ηλεκτρικου πινακα
    By peiperakos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-12, 08:03
  3. ΤΡΙΦΑΣΙΚΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ
    By ALAMAN in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-11, 14:28
  4. Βραχυκυκλωμα τριφασικου!!!!!!!
    By michaelcom in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-11, 03:40
  5. ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΡΟΦΩΝ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟΥ ΜΟΤΕΡ ?
    By Επιστήμων in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-07, 09:54

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας