Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 46 από 46

Θέμα: συναγερμος με λειζερ

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Άρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ν Ιωνια
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Στα προηγουμενα ποστ μιλουσα για το σχεδιο που ανεβασε για μενα ο μπομπιρας...Αυτο που θελω ειναι να ενεργοποιω ενα ρελε οταν η εξοδος του κυκλωματος laser ειναι στα 3 βολτ ενω οταν πεφτει στα 1.5 να απενεργοποιειται το ρελε.
    Εκτος και αν υπαρχει καποια καταλληλη διαταξη που μπορω να φτιαξω ωστε να μην συνδεω 2 τροφοδοσιες(6v για το laser κυκλωμα kai 12 gia thn σηρεινα) αλλα μονο τα 6 volt με τα οποια να ενεργοποιω το κυκλωμα της σειρηνας το οποιο με τη σειρα του να δινει τα 3v δλδ οταν διακοπτεται η δεσμη και αυτα να ενισχυονται σε 12v για να ενεργοποιουν την σειρηνα!

    Σορρυ αν σε κουραζω αλλα ειμαι αρχαριος...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pizza1993 : 17-07-11 στις 11:13
    Το προσωπικο μου site:
    https://sites.google.com/site/arisagath/home

  2. #42
    Μέλος
    Όνομα
    Άρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ν Ιωνια
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Αν τροφοδοτησω ενα λαιζερ που δεχεται απο μπαταριες 4.5v @ ~500ma με εναν μετασχηματιστη 6v @ 500ma θα υπαρχει προβλημα στην διοδο του ή καποιος κυνδηνος για μπαμ? Γιατι θα το εχω ολο βραδυ αναμενο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το προσωπικο μου site:
    https://sites.google.com/site/arisagath/home

  3. #43
    Μέλος
    Όνομα
    Άρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ν Ιωνια
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Δοκιμασα το χρονοκυκλωμα με το 555 που δοθηκε σε προηγουμενες σελιδες ομως δεν μου δουλεψε με το κυκλωμα λειζερ.Αμα δωσω ακαριεα μια ταση με μπαταρια στο πιν 2 περνω εξοδο για οσα δευτερολεπτα υπολογισα.Οταν ομως συνδεω ως εισοδο το κυκλωμα λειζερ υπαρχει το εξης προβλημα:οταν πεφτει φως και δεινει στο τιμερ 0.5βολτ βγαζει ως εξοδο το τιμερ 5βολτ συνεχεια,οταν εχει σκοταδι και το λειζερ δινει 5βολτ το τιμερ δινει ως εξοδο 0βολτ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το προσωπικο μου site:
    https://sites.google.com/site/arisagath/home

  4. #44
    Μέλος
    Όνομα
    Άρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ν Ιωνια
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Καμια ιδεα παιδια?Εχει καποιος ενα χρονοκυκλωμα που να δεχεται μια ταση και αν ειναι υψηλη(5v+) να αγει για ενα υπολογισμενο χρονικο διαστημα και να μην αγει αν η ταση πλησιαζει το 0?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το προσωπικο μου site:
    https://sites.google.com/site/arisagath/home

  5. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pizza1993 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασα το χρονοκυκλωμα με το 555 που δοθηκε σε προηγουμενες σελιδες ομως δεν μου δουλεψε με το κυκλωμα λειζερ.Αμα δωσω ακαριεα μια ταση με μπαταρια στο πιν 2 περνω εξοδο για οσα δευτερολεπτα υπολογισα.Οταν ομως συνδεω ως εισοδο το κυκλωμα λειζερ υπαρχει το εξης προβλημα:οταν πεφτει φως και δεινει στο τιμερ 0.5βολτ βγαζει ως εξοδο το τιμερ 5βολτ συνεχεια,οταν εχει σκοταδι και το λειζερ δινει 5βολτ το τιμερ δινει ως εξοδο 0βολτ
    κι εμενα δεν μου δουλεψε τελικα διοτι ηταν πολυ ευαισθητο και τριγκαριζε συνεχως ακομα και οταν το επιανα με το χερι....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #46
    Μέλος
    Όνομα
    Άρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ν Ιωνια
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Τελικα εφτιαξα αυτο το τροποποιημενο κυκλωμα και δουλευει ρολοι με ενα μικρο προβλημα.Οταν μετραω την ταση εξοδου χωρις φορτιο συνδεδεμενο περνω 0.36βολτ σε ηρεμια και 13βολτ οταν κοβεται η δεσμη λειζερ για 10 δευτερα ακριβως οπως υπολογιστηκε απο τον τυπο. Οταν ομως συνδεω την σειρηνα και κοβω την δεσμη μετραω εξοδο 5βολτ χωρις το κυκλωμα να επανελθει ποτε σε κατασταση ηρεμιας.Προσπαθησα να συνδεσω και ενα πνπ τρανζιστορ για να ενισχυσω το ρευμα μιας και δεν ηταν επαρκες και μπορω να πω οτι δουλεψε ικανοποιητικα ομως τωρα σε ηρεμια η σειρηνα περνει 2βολτ και οχι 0.36βολτ(?) με αποτελεσμα ισα που να ακουγεται...Καμια ιδεα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το προσωπικο μου site:
    https://sites.google.com/site/arisagath/home

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. αποστασιόμετρο με λειζερ rangefinder
    By nio-4- in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-12, 21:59
  2. ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ
    By theosou in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-11, 15:12
  3. ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ
    By ΜΙΗΑΛΗΣ in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-10, 09:28
  4. συναγερμος
    By akisssssssss in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-09, 02:50

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας