Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Πρόβλημα εκκίνησης τριφασικού κινητήρα

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χριστόφορος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Πρόβλημα εκκίνησης τριφασικού κινητήρα

    Γεια σας,

    Αντιμετωπίζω εδώ και καιρό πρόβλημα με την εκκίνηση τριφασικού κινητήρα 3KW-4HP κοπτικού μηχανήματος ξύλων Holzher,1265. To μηχάνημα έχει χαρακτηριστικά 230V/400V , 10.6A/6,1A αστέρα/τρίγωνο. Άνοιξα το κουτί του κινητήρα και βρίσκεται σε συνδεσμολογία αστέρα. Ο κινητήρας δουλεύει μια χαρά όταν τροφοδοτείται από την ΔΕΗ. Το πρόβλημα είναι ότι στην εφαρμογή θέλω να τον τροφοδοτήσω από inverter DC/AC ισχύος 10KVA. Το δίκτυο της ΔΕΗ θα φύγει τελείως. Ο inverter μπορεί να δώσει λοιπόν 14.5Α ανά φάση.
    Στην αρχή πίστευα ότι κάτι έφταιγε με τον συντελεστή ισχύος, αλλά κοίταξα ότι ήταν 0.9, οπότε δεν συνέχισα να το ψάχνω προς αυτήν την κατεύθυνση. Αυτό που προκαλεί το πρόβλημα κατά πάσα πιθανότητα είναι το ρεύμα εκκίνησης του κινητήρα. Δεδομένου ότι ο κινητήρας είναι διπολικός (3000rpm) είδα από βιβλίο του Καθηγητή Κάπου "ΠΙΝΑΚΕΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΜΕΓΕΘΩΝ", το ρεύμα εκκίνησης μπορεί να φτάσει μέχρι και 8-10 φορές το ονομαστικό, δηλαδή μια μέση τιμή 57.6Α ανά φάση με απευθείας εκκίνηση. Ο inverter AC/DC των 10ΚW μπορεί να δώσει μέχρι και 20% παραπάνω ισχύ, αλλά και πάλι ούτε καν πλησιάζει το ρέυμα εκκίνησης.
    Έχω βρει έναν inverter εκκίνησεως 4ΚW που η έξοδος του πρέπει να συνδεθεί κατευθείαν πάνω στα u,v,w του κινητήρα και να παίρνει μόνιμα τριφασική τάση τροφοδοσίας. Όμως το κοπτικό μηχάνημα έχει πάνω αρκετούς αυτοματιμούς με ρελέ και τερματικούς διακόπτες. Για να εγκαταστήσω τον inverter πρέπει να παρέμβω στον αυτοματισμό του συστήματος, πράγμα που δεν είναι ό,τι καλύτερο και όχι εύκολο. Δεν βλέπω άλλη λύση για την περίπτωση μου από inverter εκκίνησης. Πυκνωτές εκκίνησης πάνε μόνο σε μονοφασικούς. Εκκίνηση αστέρα-τρίγωνο ? Δουλεύει ήδη σε αστέρα οπότε δεν θα έχει νόημα. Soft starter ίσως? Κάτι άλλο που ίσως παίζει ρόλο...Ο inverter AC/DC απέχει από το κοπτικό μηχάνημα 90m και είναι συνδεδενένος με καλώδιο 2.5mm2. Mπορείτε να σκεφτείτε κάτι άλλο που μπορεί να φταίει, προτού φάω μια περιουσία αγοράζοντας πράγματα που ίσως δεν δουλέψουν ποτέ???

    Σόρυ αν σας κούρασα με λεπτομέρειες, αλλά παρακαλώ τα φώτα σας συνάδελφοι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Απ'όσο ξέρω τα τριφασικά μοτέρ δουλεύουν με ρύθμιση της γωωίας φάσης του κάθε τυλίγματος. Αυτό ισχύει σε ημιτονοειδές σήμα (τάση) από το δίκτυο της ΔΕΗ. Μήπως φταίει πως το inverter σου δίνει τετραγωνικό παλμό οπότε καί το κύκλωμα ελέγχου του μοτέρ δέν δουλεύει? Λέω τωρα... hobbyστας είμαι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    εχω μια χοντραδα να σου πω ....μια φορα ειχαμ ενα παρομοι προβλημα στο πολυτεχνειο και το λυσαμε με αυτο τον τροπο ....

    εκεινο που δεν σου αφηνει το ινβερτερ να ξεκινησει ειναι το μεγαλο φορτιο αλλα και το ειδος του φορτιου οπου ειναι πολυ επαγωγικο

    Στην ουσια μπορεις να κοροιδεψεις λιγακι το ινβερτερ βαζωντας 3 λαμπες 100 βαττ μια ανα φαση για να βλεπει το ινβερτερ ωμικο φορτιο

    δεν ειναι κατι δυσκολο ουτε κοστοβορο για να δοκιμασεις οποταν αξιζει τον κοπο \
    δες το και μου λες

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη DT200
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΜΕΓΑΡΑ
    Μηνύματα
    1.245

    Προεπιλογή

    είχα και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα με ένα ανυψωτικό μηχάνημα και έβαλα ένα ινβέρτερ που μπορεί να ξεκινάει από 20Hz και φτάνει στα 50Hz.

    δύο πράγματα θα προσέξεις.
    1ον: η τάση εξόδου του ινβέρτερ να είναι ίδια με την συνδεσμολογία
    του μοτέρ π.χ. τριφασικό 220V ή τριφασικό 380V.

    2ον: το ρεύμα από το ινβερτερ θα είναι μόνο για το μοτέρ και για τίποτε
    άλλο, διότι αν το δόσεις π.χ. στο πηνίο του ρελέ θα γίνει ζημιά.(το ξέρω από πρώτο χέρι)

    εμένα παίρνει μονοφασικό 220V και το κάνει τριφασικό 220V,
    όταν έχω αυτοκίνητο επάνω στο ανυψωτικό το φορτίο εκκίνησης είναι
    τόσο μεγάλο που όταν δοκίμασα να γυρίσω το μηχάνημα με το χέρι
    έβαλα ένα κλειδί με μήκος 30Cm και το περίστρεψα περίπου 1/6 με όλη μου την δύναμη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη CITRO
    Όνομα
    Ν/Α
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Γαλλια
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    Θα προσπαθήσω να δώσω μια χοντρική απάντηση.Οτιδήποτε είναι κατασκευμασμένο είναι για συγκεκριμένη λειτουργεία σε συγκεκριμένες προδιαγραφές σε συγκεκριμένες συνθήκες.
    Είναι λοιπόν δύσκολο να πατεντάρεις τόσο εύκολα μια τέτοια μετατροπή απο δίκτυο σε μπαταρια!Λογικά θα εκκινεί με διαφορα χρονορελέ καθηστέρησης που μειώνει το ρεύμα εκκίνησης.Αν ισχύει αυτό αν βάλεις inverter ολλα αυτά πρεπει να πεταχτούνε απο πάνω να βαλεις κατω κομπιουτεράκι και μολύβι και να κάνεις ολόκληρο σχεδιασμό ανάλογα το inverter το πως λειτουργει αν δηλαδη μεταβάλει την συχνότητα και την τάση η αν μεταβάλει μονο την τάση, Τι λενε οι κατασκευαστες και ολα τα χαρακτηριστικά εισόδου εξοδου ινβερτερ και μηχανης!Για ΠΑραδειγμα όταν έχεις Inverter συχνότητας δεν έχεις μεγαλα ρευματα εκκινησης οπότε ολοι οι αυτοματισμοί που έιχε απο τη μανα του αχρηστεύονται!και τα 90 μετρα καλωδιο ειναι πολλα!!

    Αν θες τη γνώμη μου αν το κάνεις καθαρα απο Hobby κάτσε παίξε οσο μπορέις.Αλλα αν εισαι επαγγελματιας και θα δωσεις χρημα και θες αξιοπιστία πηγαινε αγόρασε ένα μηχάνημα για τη δουλειά που το θές

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη DIOGENIS
    Όνομα
    ΔΙΟΓΕΝΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΞΑΝΘΗ
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Για σου φίλε μου.
    Διαβάζω ότι θέλεις να βάλεις inverter DC/AC που σημαίνει ότι έχεις κάπου DC τάση να δώσεις. Η πλειονότητα τους θέλει περίπου τα 500 – 530 VDC. Αν και γράφει στο manual ποια είναι η ακριβή τάση. Αυτό θέλει απάντηση ;
    Τώρα, από ότι καταλαβαίνω δεν σου ξεκινά το μοτέρ. Μας ενδιαφέρει αν το μοτέρ σου ξεκινά με φορτίο. Αν συμβαίνει αυτό πρέπει να πεις στο inverter να χρησιμοποιήσει την δυνατότητα BOOST, να δώσει μια επιπλέω ρεύμα μέχρι τα 10 Hz περίπου για να εκκινήσει να δουλεύει το μοτέρ.
    Αν πάλι το φορτίο σου είναι ακόμα μεγαλύτερο έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα. Πρέπει να μας δώσεις των κωδικό του Inverter για να δούμε ποιες είναι οι δυνατότητες του.
    Πιστεύω ότι δεν έπρεπε να είχες πρόβλημα. Να είσαι σίγουρος ότι κάτι δεν κάνεις σωστά. Κάπου διάβασα ότι το μήκος καλωδίου μέχρι το μοτέρ είναι 90μέτρα. Εκεί σίγουρα μπορεί να έχεις πρόβλημα, μπορεί να χρειαστεί να βάλεις μπλενταρισμένο ??? Αλλά και πάλι στο manual του inverter θα στο αναλύει και αυτό.
    Μπορεί να σε μπέρδεψα, αλλά και τα inverter είναι σκέτο μπέρδεμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DT200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    είχα και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα με ένα ανυψωτικό μηχάνημα και έβαλα ένα ινβέρτερ που μπορεί να ξεκινάει από 20Hz και φτάνει στα 50Hz.

    δύο πράγματα θα προσέξεις.
    1ον: η τάση εξόδου του ινβέρτερ να είναι ίδια με την συνδεσμολογία
    του μοτέρ π.χ. τριφασικό 220V ή τριφασικό 380V.

    2ον: το ρεύμα από το ινβερτερ θα είναι μόνο για το μοτέρ και για τίποτε
    άλλο, διότι αν το δόσεις π.χ. στο πηνίο του ρελέ θα γίνει ζημιά.(το ξέρω από πρώτο χέρι)

    εμένα παίρνει μονοφασικό 220V και το κάνει τριφασικό 220V,
    όταν έχω αυτοκίνητο επάνω στο ανυψωτικό το φορτίο εκκίνησης είναι
    τόσο μεγάλο που όταν δοκίμασα να γυρίσω το μηχάνημα με το χέρι
    έβαλα ένα κλειδί με μήκος 30Cm και το περίστρεψα περίπου 1/6 με όλη μου την δύναμη.
    σε σενα ο ινβερτερ σου εκανε αλλαγη συχνοτητας, για αλλους λογους , εξομαλυνση κινησης, λιγοτερος θορυβος
    πως γινετε 3φ/220? διλαδη γραμμικο εχεις 125?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iorant : 19-12-09 στις 16:59

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Σιγουρα μπερδευεσε στον inverter. O inverter απο που περνει ? σιγουρα σου γεμιζει το φορτιο η πηγη σου? Η πιο απλη και αξιοπιστη λυση ειναι Γεννητρια τριφασικη. Ακομα και ο ογκος της ειναι πολυ μικροτερος απο της μπαταριες που θα εχεις, οπως επισης και το συνολικο κοστος της εγαταστασης.
    Καμια παρεμβαση δεν πρεπει να κανεις στον αυτοματισμο του μηχανηματος. Η συχνοτητα εξοδου στον inverter σου ειναι σταθερη?

    Η πυκνοτες Εκκινησης για τους μονοφασικους κανουν αλλη δουλεια "ολισθηση πεδιου σε κινητηρες Βραχ.ροταρα. δεν βοηθουν την εναρξη"

    το λεγομενο soft starter που χρειαζεσε ειναι reactor για το τυλιγμα που εχεις.

    τι ινβερτερ εχεις , αν μπορεις δωσε στοιχεια !

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iorant : 19-12-09 στις 17:06

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη DT200
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΜΕΓΑΡΑ
    Μηνύματα
    1.245

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iorant Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως γινετε 3φ/220? διλαδη γραμμικο εχεις 125?
    το τριφασικό ρεύμα δεν είναι απαραίτητο να είναι 380V,
    μπορείς να έχεις όποια τάση θέλεις σε τριφασικό.

    απλά στην Ελλάδα έχουμε 380 , αλλού 660 κ.α.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DT200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το τριφασικό ρεύμα δεν είναι απαραίτητο να είναι 380V,
    μπορείς να έχεις όποια τάση θέλεις σε τριφασικό.

    απλά στην Ελλάδα έχουμε 380 , αλλού 660 κ.α.
    660 Υπαρχει αφου υπαρχουν μοτερ , και στην ελλαδα δεν εχουμε μονο 380 (400 πρεπει να το λεμε πλεον)

    Εγω αλλο ρωτησα , ειναι γραμικο το 125?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iorant : 21-12-09 στις 11:47

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση τριφασικού inverter με κινητήρα
    By gep58 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-16, 04:23
  2. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-12, 18:13
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-11, 16:26
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-10, 18:30

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας