Απορία άσχετου Νο 2

Έχω μότο. Αλλά συνεχώς ξεχνώ τα φλας αναμμένα. Επικίνδυνο όμως εε.??
Σκέφτηκα να βάλω βομβητές μέσα στους καθρέφτες που έχουν ενσωματωμένα τα μπροστινά φλας. Μετά σκέφτηκα νάναι ένα το buzzer. Έτσι σκέφτηκα το παρακάτω κυκλωματάκι (δεν είμαι βέβαιος ότι το σχεδίασα καλά όσον αφορά την πολικότητα των διόδων.)





Σκέφτηκα πρακτικά μετά. Λέω.: Είμαι σταματημένος στο φανάρι και θέλω να στρίψω. Έχω το φλάς αναμμένο. Γιατί να με ζαλίζει μπιπ - μπίπ - μπίπ.????

Άρα κάτι μου λείπει. Αυτό που μου λείπει είναι και η ερώτηση.

α) Κάτι, που όταν είναι αναμμένο το πίσω ΣΤΟΠ (άρα έχω +12), να ΜΗΝ ενεργοποιεί το κύκλωμα του βομβητή. (σαν να πάει ο νους μου σε ρελλέ όπου είναι μαύρα σκοτάδια για μένα). Μόλις αφήσω το φρένο και εκκινήσω, το μπίπ να αρχίζει.

β) Εξέλιξη.: Μήπως και κάτι που να μετρά το χρόνο και μετά απο 2 λεπτά ας πούμε να παύει να λειτουργεί.?? (το φλάς όχι η μοτό).

γ) Εξέλιξη 2.: Κάτι που να αντιλαμβάνεται ότι έχω πατήσει το Alarm και να μην γίνεται χαμός κυρίου.???

δ) Συμπερασματική απορία.: Μήπως υπάρχε3ι κανένα τέτοιο ηλεκτρονικό κίτ που να δίνει εντολές/ήχους/παύσεις στα φλάς και να αποφύγω το μηχανικό (φλάσσερ) φλασσάρισμα.???

ε) Ώριμη άποψη.: Μήπως να μην σκαλίζω τα πράγματα και κάνω καμιά (ξέρετε εσείς), να κάτσω στ αυγά μου και απλά να προσέχω και να κλείνω χειροκίνητα τα φλάς.???

στ) Ανώριμη απορία.: Γιατί ρε γαμώτο δεν έκαναν τα φλάς με επαναφορά τιμονιού όπως στα αυτοκίνητα.?? (idea.??)

Ξανά - ευχαριστώ που ΗΔΗ πήραν φωτιά τα πληκτρολόγια σας με τις απαντήσεις σας.