Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Ερωτηση για woofer και ενισχυτη

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    518

    Προεπιλογή Ερωτηση για woofer και ενισχυτη

    Κατ'αρχας χαιρετω ολους τους συμφορουμιστες μου! Θα μπω κατ'ευθειαν στο ψητο. Εχω φτιαξει εναν ενισχυτακο 2χ22w με το TDA1557 και τον εχω στο σπιτι. Συνηθως τον δουλευω με 1 τροφοδοτικο amarad που εχω, αλλα οταν θελω παραπανω μπασο το δουλειω και με μπαταρια. Επειδη τυχαινει αυτο τον καιρο να τον εχω συνδεδεμενο στο pc μου, και τρελενομαι για μπασο, ελεγα μηπως να συνεδεα 2 wooferακια πανω του(μονο wooferakia)για μπασο, και 1 μικρο στερεο που εχω για πριμα και mid που τα καταφερνει καλα. Ετσι ηθελα να σας ρωτησω, αξιζει να παρω wooferakia? ποσο περιπου κοστιζουν το ενα? υπαρχουν τοσο μικρα (20wμαλλον) στα 4Ω που υποστηριζει ο ενισχυτης?(νομιζω δεν μπορω να οδηγησω λιγοτερα Ω με αυτον τον ενισχυτη) Κοιταξα και το datasheet του τσιπ και λεει οτι ξεκιναει απο τα 20Hz, πραγμα ικανοποιητικο για woofer. Λετε να χρειαστει crossover?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    Καλησπερα Ανδρεα γουφερακια θα βρεις σε αυτα τα watt και παραπανω να ειναι δεν εχει προβλημα.Θα χρειαστεις crossover εκτως και ο υπολογιστη σου εχει εξοδο που να ρυθμιζεις στα ποσα hz να κοβει.Επισης δεν ξερω κατα ποσο καλα θα ακουγεται με αυτον τον ενισχτυτη επειδη τον εχω φτιαξει και εγω και εχει αρκετη παραμορφωση.

    Φιλικα Θανασης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    518

    Προεπιλογή

    Σου βγαζει παραμορφωση ε? Εμενα παντως δεν μου βγαζει σχεδον τιποτα και το εχω κανει και σε διατρητη. μονο αν τον δουλευω φουλ μου βγαζει, αλλα και εκει σε ικανοποιητικα επιπεδα ηχου. τωρα που το ξανασκεφτομαι ισως να μην εχω τοση παραμορφωση γιατι τον εχω μεσα σε ενα κουτι απο παλιο καμμενο ενισχυτη και χρησιμοποιω την μιση υπαρχουσα καλωδιωση που αποτελειται απο μονωμενα ομοαξονικα καλωδια ηχου! Προς το παρον τον δουλευω με ενα ζειγαρι ηχεια (20W) νομιζω 4Ω και παιζει καλα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    Καλα δεν ειναι οτι μου βγαζει τρελη παραμορφωση αλλα δεν συγκρινεται η ποιοτητα με αλλα ολοκληρωμενα.Στο θεμα σου τωρα με τα γουφερακια θα σου προτεινα να δεις το σιτε της tangband εχει κατι μικρα γουφερακια που ισως σου κανουν γαντι επισης απο ποιοτητα ειναι αρκετα καλα η logitech χρησιμοποιει ηχεια απο αυτην την εταιρια.Επισης πρεπει να σκεφτεις και να υπολογισεις την κουτα.Ο υπολογισμος της κουτας και του crossover παιζει τεραστιο ρολο στο πως θα παιξει ενα ηχειο για αυτο δεν ειναι και τοσο ευκολο να φτιαξεις.Για τιμες μεγαφωνων δεν εχω ψαξει καθολου αλλα δεν πιστευω να ειναι πολυ ακριβα.Αυτα απο εμενα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. ερωτηση για woofer......
    By zevooazaz in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-15, 17:39
  2. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
    By ANTONIS_BMW in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-12, 15:08
  3. ερωτηση για ενισχυτη ηχειου
    By kalmichalis in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-12, 11:15
  4. Ερωτηση για Ενισχυτη - LM386
    By Darknesslol in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-09, 20:52
  5. Ερωτηση για ενισχυτη;
    By furtune in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-08, 00:47

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας