Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 30

Θέμα: Εξυπνο σπίτι, smart home

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.567

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ALAMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πού χώρεσαν 48000 γραμμές κώδικα?
    στο 64kbytes ROM τσιπάκι της microchip .
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  xxx005.jpg Εμφανίσεις:  223 Μέγεθος:  93,7 KB

    Μην ξεχνάς ότι πρόκειται για κατανεμημένο σύστημα με αυτόνομες αλληλοεπιδραστικές μονάδες. Αυτο σημαίνει ότι κάθε μονάδα έχει το δικό της επεξεργαστή, το δικό της κώδικα (φυσικά τα κοινά κομάτια κώδικα, ούτε έχουν ξαναγραφτεί, ούτε έχουν μετρηθεί περισσότερες απο μια φορές).

    Και υπάρχει το πλεονέκτημα ότι ακόμα και αν χαθεί μια μονάδα, οι άλλες δεν επηρεάζονται.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klik : 11-11-09 στις 14:49

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Μαλλον κατι σε 18F2550 η 18F252 παντος κατι σε 18Fxxxx δουλεψες.
    Μπραβο γιατι ο κωδικας ειναι δυσκολο πραγμα στους μ.ε και παλι καλα που το εκανες με pic.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.904

    Προεπιλογή

    Μπράβο φίλε , συγχαρητήρια

    υ.γ
    ο πήχης σε σχέση με τις κατασκευές ανέβηκε πολύ ψηλά !!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.567

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanos10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο κωδικας ειναι δυσκολο πραγμα στους μ.ε και παλι καλα που το εκανες με pic.
    Χρησιμοποίησα pic18f2680 ο οποίος έχει "ανθρώπινη" υλοποίηση της C (μέχρι και recursive functions υποστηρίζει). Το ίδιο καλός είναι και ο 2550 που ανέφερες, αλλά και όλοι οι 18f με αρκετή RAM.

    Οπότε με καλό compiler, μπορείς να επικεντρωθείς στο πρόγραμμα/μικροελενκτή και όχι σε μια ηλίθια υλοποίηση compiler (σαν έναν για 16F που δεν έχει ούτε include! και όλα είναι internal).

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Stergios_[.gr]
    Όνομα
    Στέργιος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    ΡΕ ΣΕΙΣ? μπορούμε να βάλουμε ελληνικά σχόλια στους κώδικες μας???
    Απο φόβο, ίσως και έλλειψη πειραματιστικής διάθεσης, δεν το εχω δοκιμάσει ακόμα! ΛΟΛ

    Ναι, όντως, όπως λέει και ο ΚΟΚΑΡ, θα μας κάνεις να ντρεπόμαστε να ανεβάσουμε κατασκευές μας!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Capacitor
    Όνομα
    Alex
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    113

    Προεπιλογή

    Μπραβο ρε φιλε,συγχαρητηρια

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.567

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stergios_[.gr] Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΡΕ ΣΕΙΣ? μπορούμε να βάλουμε ελληνικά σχόλια στους κώδικες μας???
    Απο φόβο, ίσως και έλλειψη πειραματιστικής διάθεσης, δεν το εχω δοκιμάσει ακόμα! ΛΟΛ

    Ναι, όντως, όπως λέει και ο ΚΟΚΑΡ, θα μας κάνεις να ντρεπόμαστε να ανεβάσουμε κατασκευές μας!!
    α) μπορείς να βάλεις ελληνικά (δες στο παράδειγμα κώδικα που έβαλα). Οσο ο editor χρησιμοποιεί την ίδια κωδικοσελίδα, δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Τα έχω δουλέψει και σε windows και σε linux χωρις πρόβλημα (τα ίδια αρχεία).
    Ακόμα και στα μηνύματα στην οθόνη εμφανίζω ελληνικά. Χρησιμοποιώ παντού την κωδικοσελίδα των ελληνικών των windows και μετατρέπω σε αυτή ακόμα και τα εισερχόμενα/εξερχόμενα SMS (που μπορεί να είναι unicode ή gsm alphabet). π.χ.
    Κώδικας:
    ccbyte not_exist[] = "?";	//"NotExist";
    const rom User_SensorNameTag User_SensorNameArray[node_sensor_handlers] = {
    		{//node_floor1	
    			/*
    			απο τον 1ο φεύγουν για ισογειο:
    			κοκκινο ζευγος = 12V
    			μπλέ ζευγος = 24V
    			πρασινο = σειρηνα
    			πρασινο άσπρο = strobe σειρηνας
    			καφέ ζεύγος = δίκτυο με τερματισμό 270 Ωμ
    			*/
    			"I:ΠΕΡΓΚΟΛΑ ΚΙΝΗΣΗ",	//utp5 καφέ (κόκκινο,κόκκινο άσπρο)
    			"I:ΜΠΑΛΚΟΝΟΠΟΡΤΑ ΣΑΛΟΝΙ",
    			"1:ΒΟΡΙΝΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ",
    /* 4*/			"1:ΝΟΤΙΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ",
    /* 5*/			"1:ΚΙΝΗΣΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ",	//πράσινο καλώδιο (αν γειωθεί με

    β) Μην παραβλέπεις ότι μου πήρε 10 χρόνια να φτάσω στο επίπεδο αυτό. (βέβαια τότε ήταν σε επίπεδο χόμπυ που το χρηματοδοτούσε η κύρια ασχολία μου).
    Δεν νομίζω ότι οι κατασκευές πρέπει να "αξιολογούντε" μόνο με το κριτήριο της πολυπλοκότητας τους. Υπάρχουν απλές κατασκευές που είναι πολύ έξυπνες στον τρόπο που υλοποιήθηκαν ή έχουν πολύ καλή παρουσίαση/εμφάνιση.
    Στο να γίνει μια κατασκευή εμπορική απαιτούντε όλα αυτά τα κριτήρια (και στο θέμα της εμφάνισης/παρουσίασης η δικιά μου κατασκευή μειονεκτεί ).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klik : 11-11-09 στις 15:40

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Άψογη η παρουσίαση και η κατασκευή!
    Εγώ θα ήθελα αν γίνεται να μου λύσεις κάποιες απορίες που μου δημιουργήθηκαν διαβάζοντας παραπάνω:
    - Αναφέρεις αυτονομία 12h με μπαταρία 7Ah. Έχεις υπολογίσει ποια μέρη είναι αυτά που καταναλώνουν την περισσότερη ενέργεια και που θα πρέπει να βελτιστοποιηθούν αν θέλουμε να πετύχουμε έναν στόχο αρκετών ημερών?
    - Ποιος είναι ο μέγιστος αριθμός μονάδων που μπορούν να συνδεθούν στο ίδιο δίκτυο?
    - Υπάρχει πρόβλεψη ή σκέψη για έλεγχο φωτιστικών, π.χ. συμβατικών λαμπών, ηλεκτρονικών λαμπτήρων και φωτιστικών με LEDs? On/off ή dimmer? Όπως επίσης και για κάποιο είδος τηλεχειρισμού (υπέρυθρες ή RF)? Ή με επίτοιχους διακόπτες/PC/από απόσταση?
    - Aναφέρεις στους στόχους σου τον σχεδιασμό με χρήση SMD. Επειδή εκεί τα πάω πολύ καλά, θα μπορούσα να βοηθήσω? Αν ναι, στείλε μου pm.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lastid : 11-11-09 στις 17:10

  9. #19
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Φοβερός!
    Κι εγώ ήθελα να κάνω κάτι παρόμοιο για το σπίτι στο χωριό αλλα εσύ αδερφέ μου το παρατράβηξες....
    Πολύ ωραία κατασκευή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.567

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lastid Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Αναφέρεις αυτονομία 12h με μπαταρία 7Ah. Έχεις υπολογίσει ποια μέρη είναι αυτά που καταναλώνουν την περισσότερη ενέργεια και που θα πρέπει να βελτιστοποιηθούν αν θέλουμε να πετύχουμε έναν στόχο αρκετών ημερών?
    20mA ανα μονάδα λόγω της σκληρής οδήγησης του δικτύου για αποφυγή λαθών σε θορυβώδη περιβάλλοντα+ κατανάλωση GSM module. Ο αριθμός των ωρών που έδωσα είναι κατόπιν της ...ευγενικής...συμβολής της ΔΕΗ σε δοκιμής με πολύωρη διακοπή. Δεν το έψαξα περισσότερο καθότι είναι σε καλό επίπεδο η κατανάλωση.Με τα SMD θα κάνω επιπλέον βελτιώσεις (θα βάλω τις μονάδες για νάνι όσο είναι ανενεργές (95% του κάθε δευτερολέπτου είναι ανενεργές). Και τα thruhole έχουν nanowatt δυνατότητα, αλλα βαρέθηκα να το προχωρήσω. Οταν κάνω το άλμα με πλακέτες SMD θα κάνω τις επιπλέον βελτιώσεις
    - Ποιος είναι ο μέγιστος αριθμός μονάδων που μπορούν να συνδεθούν στο ίδιο δίκτυο? αν θυμάμε καλά είναι περίπου 120 αν δεν μπεί expander λόγω περιορισμού των transeivers. (Υπάρχουν και καλύτερα transeivers απο αυτά που έχω, τα έχει κατασκευάσει η maxim). Με expanders δεν υπάρχει σοβαρό όριο (κάτι λιγότερα απο 65535). Μήκος αρτηρίας 1 χιλιόμετρο είναι αποδεκτό στην υπάρχουσα κατασκευή/ρύθμιση.

    - Υπάρχει πρόβλεψη ή σκέψη για έλεγχο φωτιστικών, π.χ. συμβατικών λαμπών, ηλεκτρονικών λαμπτήρων και φωτιστικών με LEDs? On/off ή dimmer? Όπως επίσης και για κάποιο είδος τηλεχειρισμού (υπέρυθρες ή RF)? Ή με επίτοιχους διακόπτες/PC/από απόσταση?
    ο φωτισμός on/off λειτουργει και τώρα. Αν ενεργοποιήσεις σενάρια (software) για να ανάβουν/σβήνουν φώτα με την κίνηση/παρουσία ανθρώπων. Με dimmer δεν το έχω κάνει ακόμα καθότι δεν μου ζητήθηκε.
    Ο τηλεχειρισμός υπερύθρων είναι μονάδα που έκανα δοκιμαστικα και λειτουργεί με λήψη κώδικα RC5.
    Το δοκίμασα και αντίστροφα, δηλαδή έβαλα μια μονάδα πληκτρολογίου να χειρίζεται air-condition στέλνοντας σήματα Ir

    Σε δυο περιπτώσεις μάλιστα έβαλα και module rF για να ανοιγει γκαραζόπορτα (π.χ. ο ιδιοκτήτης θέλει να ανοίξει σε κάποιον γείτονα να πάει να ποτίσει τα λουλούδια ή να ταϊσει τα ψάρια)


    - Aναφέρεις στους στόχους σου τον σχεδιασμό με χρήση SMD. Επειδή εκεί τα πάω πολύ καλά, θα μπορούσα να βοηθήσω? Αν ναι, στείλε μου pm.Θα σου στείλω πμ μόλις ξελασκάρω λίγο, είσαι και "γείτονας" βλέπω
    Συμπλήρωμα για την κατανάλωση: όταν ξεκίνησε στο δικό μου σπίτι, είχα μεγάλες ταχύτητες με χαμηλή κατανάλωση (10mA στα 5V) αλλά μετά ζήτησε και ένας φίλος του οποίου ο εργολαβικός ηλεκτρολόγος ήταν καρφωτής και πέταγε τα καλώδια στην τύχη οπότε έπρεπε να έχουμε αλλού αρτηρία και αλλού αστέρα. Χρησιμοποίησα αυτοσχέδιους διακλαδωτές με χρήση αντιπαρασητικών φεριττών και αντιστάσεων υπολογισμένων αντιστάσεων τερματισμου και πέτυχα 2-3 στα 1000 πακέτα να έχουν λάθη και να επανεκπέμπονται. Ανεβασα την ταχύτητα slew rate των παλμών δικτύου με αύξηση κατανάλωσης (στα τωρινά επιπεδα που αναφέρω) και εξαφανίστηκαν τα λάθη.
    Απο τότε έκανα λίγες ακομα εγγαταστασεις σε φίλους και μη και το αποτέλεσμα έχει σταθεροποιηθεί έτσι ώστε να μην χρειάζεται να πειράξω τίποτα.

    Δεν υπάρχουν επανεκινήσεις (κολήματα) σε καμία μονάδα πράγμα που θεωρώ ικανοποιητικότατο (ειδικά αν ακούσεις σχόλια χρηστών για αντίστοιχα συστηματα και για reset που πρέπει να τους κάνουν για να ανάψουν τα φώτα), ακόμα και όταν λήγει η καρτα κινητής, υπάρχει ενημέρωση απο το σύστημα.

    Η ανανέωση της κάρτας κινητής τηλεφωνίας, είναι εντολή προς την κεντρική μονάδα απο το κινητό μας με sms (της στέλνεις κωδικό και ενημερώνεται μόνη της).

    Και για όταν ξεχνάμε το ρεπερτόριο εντολών sms της κεντρικής μονάδας, μια εντολή help προς αυτή μας το δίνει (π.χ. help μας δίνει λίστα με όλες τις εντολές, help garden μας δίνει τις εντολές λειτουργία της μονάδας αυτόματου ποτίσματος,...)

    Λόγω αυξημένων αριθμών κλοπών στην περιοχή μου το τελευταίο διάστημα, σκοπεύω να κάνω μια βελτίωση του software να ανιχνεύει την απομάκρυνση των ιδιοκτητών απο το σπίτι ακομα και αν δεν ανάψουν συναγερμό και να τους ενημερωσουν με sms όταν επανεμφανιστεί δραστηριότητα (κίνηση/παραβίαση) στο σπίτι (και αν θέλουν να ενεργοποιήσουν με sms το συναγερμό, για να ακουστεί η σειρήνα και να ειδοποιηθεί η security - αν υπάρχει).

    ----------------

    Θα δημοσιεύσω μόλις βρεθεί χρόνος και μια απλούστερη κατασκευή με gsm modem που με sms μπορείς να ενεργοποιείς απο το κινητό σου εως 8 ρελέ και να έχεις φυσικά ενημέρωση για την κατάσταση τους. Αυτό έγινε για κάποιους που χρησιμοποιούσαν πότισμα εξ'αποστάσεως με αντλία αλλα λόγω απόστασης δεν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ασύρματο module όπως η κατασκευή που έκανε ο συμφορουμίτης TSAKALI.
    Για την ώρα προσπαθώ να στριμώξω κώδικα να λειτουργεί:
    ως
    • SMS receiver/transmitter (έχει τελειώσει αυτό)
    • ως αυτόματο πότισμα (με χρονοδιακόπτη)
    • να διαβάζει την τρέχουσα ώρα απο τα εισερχόμενα sms
    • να στέλνει και ενημέρωση όταν λήγει η καρτοκινιτή ή τελειώνει το υπόλοιπο

    σε ένα pic18f1320.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klik : 11-11-09 στις 18:26

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. "Εξυπνο σπιτι"
    By stdio in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-12, 00:42
  2. 'Εξυπνο' σπιτι
    By stdio in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-11, 17:57
  3. Σειριακή Θύρα - πομπός - "Εξυπνο Σπιτι"
    By papalive in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-10, 22:23
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-06, 08:36

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας