Σελίδα 1 από 16 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 159

Θέμα: Υγρά Αποχάλκωσης.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ήπειρος
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή Υγρά Αποχάλκωσης.

    Εδώ θα ήθελα την γνώση σας σχετικά με την παρασκευή υγρών για αποχάλκωση πλακετών με όσο πιο ακριβές δοσολογίες και υλικά, μέχρι σήμερα αποχαλκώνω με τριχλωριούχο σίδηρο αλλά το βρίσκω απο σπάνια έως καθόλου. Ευχαριστώ πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Δεν εχεις και πολλες επιλογες, μονο 3. Παρολο που εχουν αναλυθει πολλες φορες στο παρελθον ισως δεν υπαρχουν πουθενα μαζεμενα οποτε στα γραφω συμφωνα με οτι ξερω εγω.

    -Τριχλωριουχος σιδηρος:
    Αργει αρκετα η αποχαλκωση αν χρησιμοποιεις κρυο διαλυμα, πιθανον και πανω απο ωρα. Για γρηγορο αποτελεσμα χρειαζεται θερμανση και αναδευση συχνα.
    Μπορεις να βρεις μεγαλη ποσοτητα πολυ φτηνα απο μαγαζια που πουλανε χημικα, ισως και απο καναν γεωπονο.
    Η δοσολογια ειναι η γνωστη που γραφουν πανω τα χαρτακια, 1/3 με νερο απ'οσο θυμαμαι.



    -Υπερθεικο Νατριο (αν θυμαμαι καλα την ονομασια):
    Παρομοιο σε δραση με τον τριχλωριουχο αλλα λευκη σκονη- διαφανες διαλυμα. Μπορεις να βλεπεις την προοδο της αποχαλκωσης και δεν λεκιαζει τα παντα.
    Επισης μερικοι ισχυριζονται οτι παραγει καλυτερη ποιοτητα στις πλακετες αλλα προσωπικα διαφωνω.
    Νομιζω μπορεις να το βρεις μονο σε μαγαζια με ηλεκτρονικα ή μεγαλα μαγαζια με χημικα.
    Αναλογια περιπου 1(σκονη) /5 (νερο).



    -Διαλυμα υδροχλωρικου οξεος και περιδρολ.
    Προσωπικα το προτιμω εδω και χρονια, ειναι το πιο γρηγορο απο τα παραπανω και η θερμανση οχι μονο δεν χρειαζεται αλλα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.

    Υποψιν οτι ειναι πιο επικινδυνο απο τα παραπανω, και το οξυ και το περιδρολ μπορουν να προκαλεσουν σοβαρα εγκαυματα!

    Ειναι διαφανες και γινεται γαλαζο-πρασινο καθως προχωραει η αποχαλκωση, τυπικα θελει λιγοτερο απο 15' για ολοκληρωση.
    Το περιδρολ το βρισκεις απο φαρμακεια, το υδροχλωρικο εκτος απο μαγαζια χημικων μπορεις να το βρεις και στα σουπερμαρκετ, εκεινα τα πορτοκαλι μπουκαλια με την νεκροκεφαλη πανω... Προσοχη να μην ειναι σε μορφη gel και να εχει οσο το δυνατον μεγαλυτερη περιεκτικοτητα.
    Αναλογια αν χρησιμοποιησεις διαλυμα περιδρολ 35% και υδροχλωρικο 16% (απο σουπερμαρκετ) ειναι 1 (περιδρολ) /4 (υδροχλωρικο) /4 (νερο).
    Αν χρησιμοποιησεις υγρα με διαφορετικη περιεκτικοτητα βρισκεις την αναλογια με την μεθοδο των τριων.



    Νομιζω τα παραπανω καλυπτουν πληρως το θεμα, οποιαδηποτε χρηση αυτων των πληροφοριων φυσικα γινεται με δικη σου ευθυνη.

    4 Not allowed! Not allowed!

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον tasosmos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    f_chronis (01-09-15), vagj (15-02-12)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Το υδατικό διάλυμα χλωριούχου σιδήρου (FeCl3), που αναφέρθηκε ήδη από τον Τάσο, είναι το απλούστερο, ασφαλέστερο και πιο διαδεδομένο υγρό αποχάλκωσης. Είναι συνήθως αρκετό για τις ανάγκες του ερασιτέχνη, ώστε να μη χρειάζεται να ασχοληθεί με άλλα υγρά. Προσωπικά έχω κάνει δοκιμές, αλλά ποτέ δεν τα χρειάστηκα.
    Εκτός από το έτοιμο διάλυμα, που πωλείται σε πλαστικά μπουκάλια σε καταστήματα ηλεκτρονικών, μπορούμε να το φτιάξουμε διαλύοντας κρυστάλλους χλωριούχου σιδήρου σε ζεστό νερό, σε αναλογία 1 μέρος (250gr πχ) κρύσταλλοι προς 2 μέρη (500ml) νερό.
    Τα σκεύη που χρησιμοποιούμε πρέπει να είναι πλαστικά ή γυάλινα, γιατί είναι πολύ οξειδωτικό για τα μέταλλα. Προσοχή να μην πέσει στα μάτια, στόμα ή δέρμα. Επίσης στα ρούχα (έχω καταστρέψει ουκ ολίγα! ).
    Καλό είναι να γράψουμε στο μπουκάλι με ανεξίτηλο μαρκαδόρο
    ΠΡΟΣΟΧΗ: ΚΑΥΣΤΙΚΟ-ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ!!!
    και να το φυλάμε μακριά από παιδιά.
    Η αποχάλκωση, βυθίζοντας την πλακέτα, με την επιφάνεια του χαλκού προς τα πάνω, στο καυτό υγρό (70ο-80ο, να αχνίζει αλλά να μην βράζει!) και αναδεύοντας κατά διαστήματα, απαιτεί γύρω στα 10'-30'. Σε κρύο υγρό (θερμοκρασίας δωματίου) πολύ περισσότερο, γύρω στη 1 ώρα.
    Ξεπλένουμε αμέσως την πλακέτα με άφθονο νερό, τρίβοντας με σύρμα κατσαρόλας και σκουπίζουμε με χαρτί κουζίνας. Το υγρό το φυλάμε για να ξαναχρησιμοποιηθεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γαληνίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το υδατικό διάλυμα χλωριούχου σιδήρου (FeCl3), που αναφέρθηκε ήδη από τον Τάσο, είναι το απλούστερο, ασφαλέστερο και πιο διαδεδομένο υγρό αποχάλκωσης. Είναι συνήθως αρκετό για τις ανάγκες του ερασιτέχνη, ώστε να μη χρειάζεται να ασχοληθεί με άλλα υγρά. Προσωπικά έχω κάνει δοκιμές, αλλά ποτέ δεν τα χρειάστηκα.
    Εκτός από το έτοιμο διάλυμα, που πωλείται σε πλαστικά μπουκάλια σε καταστήματα ηλεκτρονικών, μπορούμε να το φτιάξουμε διαλύοντας κρυστάλλους χλωριούχου σιδήρου σε ζεστό νερό, σε αναλογία 1 μέρος (250gr πχ) κρύσταλλοι προς 2 μέρη (500ml) νερό.
    Τα σκεύη που χρησιμοποιούμε πρέπει να είναι πλαστικά ή γυάλινα, γιατί είναι πολύ οξειδωτικό για τα μέταλλα. Προσοχή να μην πέσει στα μάτια, στόμα ή δέρμα. Επίσης στα ρούχα (έχω καταστρέψει ουκ ολίγα! ).
    Καλό είναι να γράψουμε στο μπουκάλι με ανεξίτηλο μαρκαδόρο
    ΠΡΟΣΟΧΗ: ΚΑΥΣΤΙΚΟ-ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ!!!
    και να το φυλάμε μακριά από παιδιά.
    Η αποχάλκωση, βυθίζοντας την πλακέτα, με την επιφάνεια του χαλκού προς τα πάνω, στο καυτό υγρό (70ο-80ο, να αχνίζει αλλά να μην βράζει!) και αναδεύοντας κατά διαστήματα, απαιτεί γύρω στα 10'-30'. Σε κρύο υγρό (θερμοκρασίας δωματίου) πολύ περισσότερο, γύρω στη 1 ώρα.
    Ξεπλένουμε αμέσως την πλακέτα με άφθονο νερό, τρίβοντας με σύρμα κατσαρόλας και σκουπίζουμε με χαρτί κουζίνας. Το υγρό το φυλάμε για να ξαναχρησιμοποιηθεί.
    Αμα παίρνει αέρα την ώρα που βρίσκεται στο διάλυμα γίνεται πολύ πολύ γρηγορότερα, πχ να την σηκώνεις με μια πλαστική λαβίδα συχνά πυκνά.

    Τώρα τελευταία έχω βάλει μια αντλία αέρα και νομίζω επιταχύνει αρκετά (απο αυτή που έχουν τα ενυδρεία)

    YG. Γίνετε άραγε να ζεστάνει κανείς διάλυμα fecl3 σε νερό σε φούρνο μικροκυμάτων?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ALAMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    2.525

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasosmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Υπερθεικο Νατριο (αν θυμαμαι καλα την ονομασια):
    Παρομοιο σε δραση με τον τριχλωριουχο αλλα λευκη σκονη- διαφανες διαλυμα. Μπορεις να βλεπεις την προοδο της αποχαλκωσης και δεν λεκιαζει τα παντα.
    Επισης μερικοι ισχυριζονται οτι παραγει καλυτερη ποιοτητα στις πλακετες αλλα προσωπικα διαφωνω.
    Νομιζω μπορεις να το βρεις μονο σε μαγαζια με ηλεκτρονικα ή μεγαλα μαγαζια με χημικα.
    Αναλογια περιπου 1(σκονη) /5 (νερο).
    Σ'αυτό θα διαφωνήσω εγώ καθώς έχω πετύχει την ανώτατη ποιότητα στην κατασκευή τυπωμένων κυκλωμάτων με αυτό το υγρό!
    Με αναλογία περίπου ένα σακουλάκι αυτής της σκόνης, που αν θυμάμαι καλά είναι 200gr, ανεμειγμένο σε νερό καυτό όγκου ενός μπρικιού (του καφέ) γεμάτο!
    Απαραίτητος κανόνας όπως προαναφέρθηκε, είναι να αερίζεται η πλακέτα κατα την διαδικασία της αποχάλκωσης και κυρίως ανα τακτικά χρονικά διαστήματα η πλακέτα να ξεπλένετε με κρύο νερό βρύσης τρίβοντάς την με το χέρι (φορώντας γάντια φυσικά) και να βυθίζεται ξανά στο διάλειμα.
    Το οξυγόνο του νερού και του ατμοσφαιρικού αέρα βοηθάει περισσότερο στην οξείδωση του ανεπιθύμητου χαλκού!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα παίρνει αέρα την ώρα που βρίσκεται στο διάλυμα γίνεται πολύ πολύ γρηγορότερα, πχ να την σηκώνεις με μια πλαστική λαβίδα συχνά πυκνά.

    Τώρα τελευταία έχω βάλει μια αντλία αέρα και νομίζω επιταχύνει αρκετά (απο αυτή που έχουν τα ενυδρεία)

    YG. Γίνετε άραγε να ζεστάνει κανείς διάλυμα fecl3 σε νερό σε φούρνο μικροκυμάτων?
    Κάτι τέτοιο σκευτόμουν να κάνω κι εγώ αλλά δεν μπορώ να βρώ αντλία!

    Όσον αφορά το διάλειμα fecl3 δεν ξέρω αν μπορείς να το ζεστάνεις σε φούρνο μικροκυμάτων αλλά πιστεύω οτι είναι το ίδιο πράγμα!
    Η μόνη διαφορά πιστεύω πως είναι ο τρόπος ταλάντωσης των μορίων του διαλείματος (για την θέρμανση)! Μπορεί να κάνω και λάθος!

    ΥΓ: Ξέχασα να αναφέρω οτι η αποχάλκωση μου παίρνει περίπου 20-30 λεπτά!
    Τα πρώτα 10 λεπτά είναι τα πιο κρίσιμα πριν αρχίσει ο χαλκός να φεύγει απο την πλακέτα, πρέπει να προσέξουμε
    να ξεπλένουμε την πλακέτα συχνά με νερό διαφορετικά θα πατατηρηθεί με την αφή πως ο ανεπιθύμητος χαλκός αρχίζει και γίνεται κάπως ανάγλυφος. Δεν ξέρω τον λόγο αλλά τότε η πλακέτα αρχίζει και καταστρέφεται!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ALAMAN : 14-11-09 στις 00:46
    Το μέλλον είναι πλέον παρόν, ας το κατακτήσουμε.
    Τα microchip είναι απο τα πιο περίπλοκα κυκλώματα που φτιάχτηκαν ποτέ στον κόσμο.

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Παλιότερα χρησιμοποιούσα κι εγώ τριχλωριούχο σίδηρο.
    Από τότε όμως που άρχισα να χρησιμοποιώ περιντρόλ και ακουαφόρτε, μπορώ να πώ ότι
    - η ποιότητα των πλακετών που έφτιαχνα ανέβηκε σημαντικά
    - τα περιθώρια για λάθος χειρισμούς βελτιώθηκαν δραματικά
    - Ο χρόνος μειώθηκε και σταθεροποιήθηκε (4-10 λεπτά)
    - Οι συνθήκες καθαριότητας στο εργαστήριό μου βελτιώθηκαν κι αυτές
    - η διαδικασία έγινε ανεξάρτητη της θερμοκρασίας (χώρου και υγρών)
    - το κόστος έπεσε κι αυτό κάπως

    Η διαδικασία που ακολουθώ είναι η εξής:
    1. Βυθίζω την πλακέτα σε ένα δοχείο με ακουαφόρτε έτσι ώστε ίσα ίσα να καλύπτεται η επιφάνειά της.
    2. Χρησιμοποιώντας ένα πλαστικό δοχείο με σταγονόμετρο (κάτι σαν λαδωτήρι), στάζω αργά σταγόνες περιντρόλ, σε απόσταση περίπου 2 cm μεταξύ τους
    3. Περιμένω μερικά δευτερόλεπτα ενώ βλέπω τις φυσαλίδες να αφρίζουν
    4. Κουνώ για μερικά δευτερόλεπτα ακόμη αργά την πλακέτα για να δημιουργήσω παλιρροικά κύματα και ταυτόχρονα να έρχεται σε επαφή με τον αέρα.
    5. Επαναλαμβάνω από το 2 μέχρι η πλακέτα να γίνει τέλεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lastid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλιότερα χρησιμοποιούσα κι εγώ τριχλωριούχο σίδηρο.
    Από τότε όμως που άρχισα να χρησιμοποιώ περιντρόλ και ακουαφόρτε, μπορώ να πώ ότι
    - η ποιότητα των πλακετών που έφτιαχνα ανέβηκε σημαντικά
    - τα περιθώρια για λάθος χειρισμούς βελτιώθηκαν δραματικά
    - Ο χρόνος μειώθηκε και σταθεροποιήθηκε (4-10 λεπτά)
    - Οι συνθήκες καθαριότητας στο εργαστήριό μου βελτιώθηκαν κι αυτές
    - η διαδικασία έγινε ανεξάρτητη της θερμοκρασίας (χώρου και υγρών)
    - το κόστος έπεσε κι αυτό κάπως

    Η διαδικασία που ακολουθώ είναι η εξής:
    1. Βυθίζω την πλακέτα σε ένα δοχείο με ακουαφόρτε έτσι ώστε ίσα ίσα να καλύπτεται η επιφάνειά της.
    2. Χρησιμοποιώντας ένα πλαστικό δοχείο με σταγονόμετρο (κάτι σαν λαδωτήρι), στάζω αργά σταγόνες περιντρόλ, σε απόσταση περίπου 2 cm μεταξύ τους
    3. Περιμένω μερικά δευτερόλεπτα ενώ βλέπω τις φυσαλίδες να αφρίζουν
    4. Κουνώ για μερικά δευτερόλεπτα ακόμη αργά την πλακέτα για να δημιουργήσω παλιρροικά κύματα και ταυτόχρονα να έρχεται σε επαφή με τον αέρα.
    5. Επαναλαμβάνω από το 2 μέχρι η πλακέτα να γίνει τέλεια.
    αυτες οι φυσαλιδες ειναι καταστροφικες για smd tssop αλλιως δεν υπαρχει κανενα προβλημα εκτος του οτι αφινουν καπως φαγομενα τα tracks

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  9. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Ρε παιδιά γιατί κάνετε 30 λεπτά με FeCL3, να τι κάνω εγώ

    όταν ξεκινάω την διαδικασία (έκθεση πλακέτας κλπ) ξεκινάω να ζεσταίνω το υγρό (*1). Γύρω στα 5-10 λεπτά θέλει και ζεσταίνεται. Μετά με ανοιχτη την τρόμπα (αντλία αέρα) θέλω περίπου ένα πεντάλεπτο, στην χείριστη 10 λεπτά, και επειδή έχει μπουρμπουλήθρες αέρα δεν ανακατεύω.

    Και εντάξει δεν είναι τσάμπα ο FeCL3 αλλά, με ένα σακουλάκι φτιάχνω 5 πλακέτες (3 ευρώ νομίζω κοστίζει). Ε δεν είναι δα και κάνα κόστος... δηλαδή μια φορά το δίμηνο και αν παίρνω FeCL3, επίσης υπάρχει σε αρκετά καλύτερη τιμή στην αποθήκη χημικών στην Μενάνδρου (αν ενθυμούμαι καλά)

    (*1 έχω βάλει θερμαντήρα για ενυδρεία, έχω πειράξει την αντίσταση και πάει στους 60 Κελσίου)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτες οι φυσαλιδες ειναι καταστροφικες για smd tssop αλλιως δεν υπαρχει κανενα προβλημα εκτος του οτι αφινουν καπως φαγομενα τα tracks
    Αυτή είναι η τελευταία πλακέτα που έγινε με αυτή τη μέθοδο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    εγω βαζω υδροχλωρικο οξυ (το πορτοκαλι με νεκροκεφαλη). αν ειναι διαλυμα 5% δε βαζω νερο, αν ειναι 10% βαζω ελαχιστο νερο. ριχνω λιγο πενιδρολ, (δεν ασχολουμε με αναλογιες ποτε,βαριεμε). αν δεν αφριζει πολυ οταν ριξω την πλακετα, προσθετω λιγο πενιδρολ και ανακατευω. παντως η αναλογια ειναι περιπου 1 μεροσ πενιδρολ 4-5 μερη υδροχλωρικο οξυ. η πλακετα γινεται σε 5-7 λεπτα. Προσοχη!!!: παντα σε μπαλκονι και να μην στεκεστε απο πανω, βγαζει κατι δηλητηρια αερια, που σου καινε την μυτη. προσφατα αποχαλκωσα μια πλακετα 23cmΧ13cm, που θα εφευγε ο περισσοτερος χαλκος απο πανω και κυριολεκτικα μολις την εριξα στο διαλυμα εγινε χημικος πολεμος.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 16 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μπάνιο αποχάλκωσης
    By nobig in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-12, 10:36
  2. Διαδικασία με αποχάλκωσης (τριχλωριούχο σιδηρο)
    By CostasMi in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-12, 16:03
  3. Προτάσεις για υλικά αποχάλκωσης.
    By nathanas in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-11, 16:57
  4. κουτί αποχάλκωσης
    By panosx13 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-11, 21:37
  5. αγορά υλικών αποχάλκωσης
    By darthtony in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-08, 23:45

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας