Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28

Θέμα: Πτυχιακη με θεμα μελετη και κατασκευη ανεμογεννητριας.

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Λοιπον εχθες εβγαλα ενα βηματικο μοτερ απο εναν παλιο εκτυπωτη.Δουλειει στα 12V. Εχει 4 καλωδια. Γυρνωντας το με το χερι μονο απο τα δυο καλωδια επερνα μια ταση γυρω στα 2,5V. Σημερα θα συνεχιστουν οι δοκιμες. Οι ερωτησεις μου ειναι οτι χρησιμοποιοντας μια γεφυρα για μετατροπη σε συνεχες ρευμα και χωρις να υπολογιζουμε την πτωση τασης απο το κυκλωμα αν το μοτερ παραγει 12V εναλλασσομενο θα εχω στην εξοδο 12V συνεχες η λιγοτερο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Συνεχιζω να γραφω ακαθεκτος μπας και καποιος γνωριζει και βοηθησει καθολου. Στο μοτερ εβαλα μια χειροποιητη ελικα αλλα οταν γυρναγε με φυσιολογικες στροφες δεν εβγαζε πανω απο 3V.Αρα δεν κανει για τη δουλεια που το θελω. Ψαχνω ενα βηματικο μοτερ με λειτουργια στα 24 η παραπανω Volt με βημα κατα προτιμηση 1.8 μοιρες η μικροτερο και αν γινεται με εξι καλωδια. Οποιος γνωριζει κατι θελω πληροφοριες.

    Εψαξα στο ebay αλλα οσα κοιταξα δεν εγραφαν πανω Volt. Αυτο σημαινει πως μπορουν να δουλεψουν σε οσα Volt χρειαστει?

    Ειναι καποιος στην Ελλαδα που να εμπορευεται τετοια μοτερ? Επισης θα με ενδιεφερε αν γνωριζει κανεις μαγαζια με μεταχειρισμενα μοτερ σε περιπτωση που δεν βρω κατι να χρησιμοποιηση κλασικο μοτερ μονημων μαγνητων. Λιγη βοηθεια γιατι εχω κολλησει σε αυτο το θεμα και αν δεν βρω κατι γρηγορα δεν με βλεπω να προλαβαινω να παραδωσω την πτυχιακη μεχρι τα τελη του αλλου μηνα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billll Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχιζω να γραφω ακαθεκτος μπας και καποιος γνωριζει και βοηθησει καθολου. Στο μοτερ εβαλα μια χειροποιητη ελικα αλλα οταν γυρναγε με φυσιολογικες στροφες δεν εβγαζε πανω απο 3V.Αρα δεν κανει για τη δουλεια που το θελω. (Φυσικά. Η τάση εξόδου εξαρτάται από τις στροφές.) Ψαχνω ενα βηματικο μοτερ με λειτουργια στα 24 η παραπανω Volt με βημα κατα προτιμηση 1.8 μοιρες η μικροτερο και αν γινεται με εξι καλωδια. Οποιος γνωριζει κατι θελω πληροφοριες.

    Εψαξα στο ebay αλλα οσα κοιταξα δεν εγραφαν πανω Volt. Αυτο σημαινει πως μπορουν να δουλεψουν σε οσα Volt χρειαστει?

    Όχι βέβαια...

    Ειναι καποιος στην Ελλαδα που να εμπορευεται τετοια μοτερ? Επισης θα με ενδιεφερε αν γνωριζει κανεις μαγαζια με μεταχειρισμενα μοτερ σε περιπτωση που δεν βρω κατι να χρησιμοποιηση κλασικο μοτερ μονημων μαγνητων. Λιγη βοηθεια γιατι εχω κολλησει σε αυτο το θεμα και αν δεν βρω κατι γρηγορα δεν με βλεπω να προλαβαινω να παραδωσω την πτυχιακη μεχρι τα τελη του αλλου μηνα.
    Δεν νομίζω ότι θα κάνεις δουλειά με βηματικό μοτέρ. Ένα alternator αυτοκινήτου θα σου έκανε, ή είναι πολύ μεγάλο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Ειναι μεγαλο για αυτο που θελω να φτιαξω.Κοιταζω για κατι μικροτερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Η ευρεση ενος μοτερ με μονιμους μαγνητες ειναι πονεμενη ιστορια!!!Ψαχνω και εγω εδω και κανα χρονο αλλα τιποτα!!Στον Πειραια αν ψαξεις στα μεταχειρισμενα μπορει να βρεις κατι, εγω δεν εχω προλαβει να παω ακομα. Για δες εδω http://www.transmotec.com/Contact-Europe.aspx εχει καταλογο και αντιπροσωπια στην Δραμα νομιζω. Τους ειχα ζητησει 2 φορες προσφορα αλλα με γραψανε...κανε μια προσπαθια παντως. Ειναι και ενας στην ΣΠ.ΠΑΤΣΗ 71 CHRIS MOTOR Χριστοφορς Μιχαλης 210-3425574-5. Ουτε εκει εχω παει αλλα πολυ εγκυρη πηγη και πελατης του μου ειπε οτι εχει οτι θες απο DC κινητητες. Αν εχεις νεα ενημερωσε μας. Στο e-bay υπαρχουν διαφορα αλλα ειναι και πολυ ακριβα http://cgi.ebay.co.uk/DC-MOTOR-POSSI...item255973e221. Αν βρεις κινητηρα DC θα ειναι πολυ ευκολο αυτο που θες να κανεις. Το δυναμο του αυτοκινητου δυστιχως δεν κανει γιατι θελει πολλες στροφες (>800-1000 rpm) για να βγαλει ταση.....μακαρι να εκανε....το εχω δοκιμασει 2 φορες αλλα τιποτα.Καλη επιτυχια και καλο πτυχιο!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Για δες και εδω http://shop.ebay.co.uk/?_from=R40&_npmv=3&_trksid=p3913.m38.l1313&_nkw=wi nd+generator+motor&_sacat=See-All-Categories για δες και εδω. Εχει διαφορα αλλα ειναι μεγαλα για αυτο που θες, καποιο ομως μπορει να σου κανει

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.Απο βδομαδα θα παω εκει που μου ειπες να το ψαξω το θεμα. Για οτι νεο θα ενημερωσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μοτέρ από παλιό κασετόφωνο που βγάζει 6V DC στα 50Hz (αν θυμάμαι καλά) είχα φτιάξει με αυτό μία χειροκίνητη γεννήτρια (σε μορφή φυγοκέντρισης).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

  9. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Γεια σας,
    αν εχεις ακομα το δυναμο , μπορεις να φτιαξεις εναν Ροτορα καθετου Αξονα. με C-Rotor ή LenzV2. Πληροφοριες θα βρεις εδώ.
    http://www.daswindrad.de/forum/viewt...st=0&sk=t&sd=a

    Ειναι βεβαια στα Γερμανικα, αλλα μπορω να βοηθησω σε αυτό, αν θελησεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Λοιπον σημερα εκανα μια βολτα στα μαγαζια που μου συνεστησε ο φιλος fra.Στην αρχη κατεβηκα στον Πειραια στην οδο Ρετσινα αλλα ενω γυρισα σε ολα τα μαγαζια κανενας δεν ειχε κατι σαν αυτο που ηθελα και μαλιστα μου λεγαν ολοι οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρω. Επομενη σταση ηταν στο κεντρο σε ενα μαγαζι στην πλατεια Καριτσι που εχει μοτερ για εξαεριστηρες αλλα και εκει δεν εβγαλα ακρη μιας και ειχε μονο AC μοτερ στα 220V. Τελος εκανα μια βολτα και απο το μαγαζι στην Σπυρου Πατση και μπορω να πω οτι ο κυριος που με εξυπηρετησε ηταν πραγματικα επαγγελματιας. Μου ειπε πως εχει τετοια μοτερ αλλα οι τιμες ηταν απο 180-250 ευρω. Μου ειπε ομως οτι μπορω να χρησιμοποιησω μοτερ απο υαλοκαθαριστηρα αυτοκινητου και να βγαλω τον μειωτηρα με χαμηλη τιμη.

    Αρα μενει να βρω ενα τετοιο μοτερ και να δω τι μπορω να κανω. Η συνεχεια μολις βρω το μοτερ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευη μικρης ανεμογεννητριας
    By katmadas in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-13, 20:40
  2. ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ
    By xrusec13 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-12, 23:42
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-10, 23:50
  4. Θεμα για πτυχιακη
    By tomxe1984 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-07, 02:38

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας