Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 28 από 28

Θέμα: Πτυχιακη με θεμα μελετη και κατασκευη ανεμογεννητριας.

  1. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Για τα μοτερ απο τους υαλοκαθαριστηρες το εχω σκεφτει και εγω αλλα δεν στο προτεινα γιατι μπορει να σε δυσκολεψει η μετατροπη. Ο μειωτηρας στην ουσια κραταει τον ροτορα. Οποτε αν τον βγαλεις μπορει να μην εχεις που να στηριζεται ο ροτορας. Ισως με μετατρποη το πετυχεις. Στο ΤΕΙ ολες σχεδον τις εργασιες με τετοια μοτερ τις καναμε (ειχαμε καμια 15αρια). Και εγω την δικια μου ετσι την εκανα. Επισης μπορεις να βρεις και απο ηλεκτρικα παραθυρα. Αν πας σε φαναρτζιδικα μπορει να σου δωσουν οσα θες και τσαμπα.Στα παλια μπορει να σου πιασουνε τον κ.....ο!!! Αν θες πιο μεγαλο μοτερ απο αυτοκινητου μπορεις να χρησιμοποιησεις και απο φορτηγα ή λεωφορεια. Με ενα απο λεωφορειο ψηνουμε το αρνι εδω και 30 χρονια !!!Ενας αλλος λογος που μπορει να μην σου κανει ειναι η υψηλες στορφες που μπορει να δουλευει...αυτο βεβαια θελει δοκιμη. Αλλα για προσπαθησε μπορει και να πετυχει και να ειναι και πολυ καλο. Θα το προσπαθησω και εγω μολις μπορεσω και θα σε ενημερωσω.
    Παντως ειναι σκυλια, οτι ηθελες τους καναμε και δεν καταλαβαινανε τιποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Τελικα εχθες βρηκα ενα τετοιο μοτερ εκανα και μια πατεντα για να βγαλω τον μειωτηρα γιατι οντως συγκρατουσε το ροτορα αλλα τελικα δεν κανει για ανεμογεννητρια. Για να βγαλει 1V ταση θελει περιπου να γυριζει με 180-200prm ενω εγω θελω μια αναλογια 1V ανα 20rpm. Αρα το ριχνω στο ψαξιμο παλι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Μαλλον θα παραγγειλω γεννητρια απ εξω. Βρηκα μια με ονομαστικη ταση 150V στις 2000rpm. Τωρα ομως ερχεται το επομενο προβλημα. Πως θα μπορεσω να ρυθμισω την ταση στην εξοδο της γεννητριας να ειναι περιπου 14V σταθερη για να μπορω να φορτισω μια 12V μπαταρια? Υπαρχει σταθεροποιητης τασης που να εχει σαν εισοδο 20-100V και να μου βγαζει σταθερα 14 στην εξοδο? Σκεφτηκα να χρησιμοποιησω ενα ρελε και οταν η γεννητρια αρχιζει να παραγει 14 volt να ενεργοποιειται βραχυκυκλωνοντας τις εξοδους της γεννητριας ετσι ωστε αυτη να φρεναρει αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα δουλεψει. Για δωστε καμια ιδεα για το τι μπορω να κανω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Γενικα πρεπει να βρεις να βρεις μια γεννητρια που σε χαμηλες στροφες να σου δινει ενα καλο επιπεδο τασης. Το μοτερ ποσο το βρηκες? Μια αλλη λυση που ειχα ξεχασει να αναφερω ειναι και τα μοτερ απο ηλεκτρικα ποδηλατα και αναπηρικα καροτσακια. Δεν ξερω βεβαια ποσο ευκολο ειναι να βρεις. Και μια αλλη λυση που εχω σκεφτει και δεν ξερω κατα ποσο κανει ειναι και τα μοτερ κινησης απο ηλεκτρικα κλαρκ που δουλευουν με μπαταριες. Λογο του περιορισμενου χρονου που εχεις αν σου κανει το μοτερ που βρηκες δουλεψε με αυτο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Γειά σας,

    είμαι νέο μέλος στο φόρουμ, και ασχολούμαι -σαν χόμπυ-με ανεμογεννητριες,γιαυτό θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο πάνω στο θέμα.

    Προφανώς δεν βρήκες κάτι το ενδιαφέρον στο Site που σου πρότεινα πρίν απο λίγες μέρες.

    Δεν νομίζω πως με την γεννητρια που ανέφερες, θα πετύχεις αρκετές στροφές ως ανεμογεννήτρια. Αλλωστε , αν κατάλαβα καλά, αυτή θα έχει και μικρές διαστάσεις.
    Με δυναμό ποδηλάτου, που μπαίνει στον άξονα της ρόδας, μπορείς να φορτίσεις δωδεκάβολτη μπαταρία σε χαμηλές στροφες, αλλά με ανώτατο ρεύμα 0,5 Α.
    Μια άλλη λύση είναι Μοτέρ ψυγείου αυτοκινητου, το οποίο όμως χρειάζεται καινούργια περιέλιξη, ώστε να φορτίζει περίπου ατις 500 στροφές-περίπου 2 Α..

    Εαν έχω κατλάβει λάθος το θέμα παραβλέψτε το σχόλιό μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billll Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον θα παραγγειλω γεννητρια απ εξω. Βρηκα μια με ονομαστικη ταση 150V στις 2000rpm. Τωρα ομως ερχεται το επομενο προβλημα. Πως θα μπορεσω να ρυθμισω την ταση στην εξοδο της γεννητριας να ειναι περιπου 14V σταθερη για να μπορω να φορτισω μια 12V μπαταρια? Υπαρχει σταθεροποιητης τασης που να εχει σαν εισοδο 20-100V και να μου βγαζει σταθερα 14 στην εξοδο? Σκεφτηκα να χρησιμοποιησω ενα ρελε και οταν η γεννητρια αρχιζει να παραγει 14 volt να ενεργοποιειται βραχυκυκλωνοντας τις εξοδους της γεννητριας ετσι ωστε αυτη να φρεναρει αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα δουλεψει. Για δωστε καμια ιδεα για το τι μπορω να κανω.
    Θα σχεδιάσεις ένα κύκλωμα σταθεροποιητή τάσης με zener και transistor το οποίο θα είναι 2-3 σταδίων, υψηλή, μέση και χαμηλή τάση ώστε στο καθένα να μην μένει μεγάλη ισχύ και θερμαινεται.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

  7. #27
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Η γεννητρια που σκεφτομαι να αγορασω ειναι αυτη http://cgi.ebay.com/600-WATT-WIND-GE...ht_6896wt_1165. Φιλε windstav το δυναμο ποδηλατου ειναι 6V αρα δεν νομιζω να μπορει να φορτισει μια 12V μπαταρια. Το κακο επισης ειναι πως θα ηθελα να κατασκευασω μια ανεμογεννητρια οριζοντιου αξονα μιας και ειναι πιο διαδεδομενες. Οσο για το μεγεθος αρχικη ιδεα ηταν για μια μικρη ανεμογεννητρια αλλα επειδη βλεπω πως αυτο δεν ειναι ευκολο μαλλον θα κατασκευασω κανονικη ανεμογεννητρια.

    Φιλε eebabs2000 επειδη σαν ηλεκτρολογος δεν εχω ασχοληθει και παρα πολυ με ηλεκτρονικα εχεις καποιο σχεδιαγραμμα για να καταλαβω αυτο που μου λες. Επισης ειναι ευκολο να φτιαχτει κατι τετοιο? Σε περιπτωση που το κατασκευασω θα μου δινει στην εξοδο σταθερη ταση η θα χρειαστω και ελεγκτη φορτισης μπαταριας?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Σκεφτομαι σαν σταθεροποιητη τασης να χρησιμοποιησω το παρακατω κυκλωμα.

    http://dragon9dragoon.spaces.live.co...BD96!422.entry

    Το θεμα ειναι πως το κυκλωμα αυτο θα το ρυθμισω σε μια τιμη την πρωτη φορα και μετα θα μου βγαζει την ταση που θελω ανεξαρτητα απο την ταση εισοδου?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευη μικρης ανεμογεννητριας
    By katmadas in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-13, 20:40
  2. ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ
    By xrusec13 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-12, 23:42
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-10, 23:50
  4. Θεμα για πτυχιακη
    By tomxe1984 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-07, 02:38

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας