Καλησπερα παιδια. Αν και σας διαβαζω αρκετο καιρο ηρθε η ωρα για να κανω την πτυχιακη μου και χρειαζομαι τη βοηθεια σας.

Σπουδαζω στο τμημα ηλεκτρολογιας του Τ.Ε.Ι. Πειραια και η πτυχιακη εχει θεμα τη μελετη και την μκατασκευη ανεμογεννητριας. Οσο αφορα το θεμα της μελετης εχω βρει αρκετα πραγματα που θα με βοηθησουν. Εκει ομως που εχω μπερδευτει λιγο ειναι στην κατασκευη.

Εστω οτι θα χρησιμοποιησω μια γεννητρια η οποια θα βγαζει στην εξοδο της μια ταση. Αν αυτη η ταση ειναι A.C. τοτε μπορω να χρησιμοποιήσω ενα κυκλωμα με μετασχηματιστη + ανορθωτη + πυκνωτη για να εχω στην εξοδο μου D.C. ταση. Αν η γεννητρια βγαζει D.C. ταση τοτε δεν εχουμε προβλημα στο κομματι αυτο. Το προβλημα μου ειναι αν η γεννητρια περιστρεφεται με λιγες στροφες τοτε θα εχω στην εξοδο μου χαμηλη ταση και πως θα μπορεσω με την ταση αυτη να φορτισω μια μπαταρια. Για την φορτιση της μπαταριας δεν απαιτειται μια συγκεκριμενη και σταθερη τάση?

Σε περιπτωση που περιστρεφεται πολυ γρηγορα θα ισχυει το αντιθετο.

Διαβασα πως υπαρχουν ετοιμα controller για ανεμογεννητριες αλλα πρωτον δεν θα ηθελα να παρω κατι ετοιμο και δευτερον το κοστος ειναι απαγορευτικο για μια πτυχιακη.

Να πω πως ακομα δεν εχω αποφασισει για τον τυπο της γεννητριας που θα χρησιμοποιηθει αλλα η κατασκευη δεν θα ειναι κανονικη ανεμογεννητρια αλλα καποιο μοντελο. Εχω βρει πληροφοριες για την κατασκευη αλλα αυτο που εχω κολλησει ειναι το κυκλωμα ελεγχου φορτισης που ανεφερα παραπανω.