Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: φωτοβολταϊκά

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikif
    Όνομα
    Νικηφόρος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Exclamation φωτοβολταϊκά

    Καλησπέρα,
    δεν έχω συστηματική ασχολία με ηλεκτρονικά και φυσική, όμως πολλά ζητήματα διατηρούνται ακόμα από το γυμνάσιο. Θα ήθελα βοήθεια από κάποιον που γνωρίζει.
    Προσπάθησα να φτιάξω ένα κιτ φωτοβολταϊκού που διάβασα στο www.iqsolarpower.com, ήτοι φ/β 5 wp, ρυθμιστής 4Α, μπαταρία 12V/7.5 Ah, inverter 100W. Κατ' αρχάς συνέβη το παράδοξο (?) να έχει σημειωμένα το <+> και <-> ανάποδα, δηλαδή αφού ολοκλήρωσα τη συνδεσμολογία (<+> του φ/β στο <+> του ρυθμιστή και <-> με <->, και ενώ η μπατ. ήταν ήδη φορτισμένη και άναψε λαμπάκι 7W, (το οποίο μετά το αποσύνδεσα), δεν διατήρησε το φορτίο και στη συνέχεια δεν φόρτωνε αλλά ξεφόρτισε. Εκεί διαπίστωσα ότι το φ/β έδινε ΜΕΙΟΝ 18V και αλλάζω την πολικότητα. Από το κατάστημα που το πήρα έμειναν απορημένοι για την αναποδιά, συμπέραναν ότι ο ρυθμιστής έπαθε ζημιά και μου τον άλλαξαν χωρίς έξοδα. Ο νέος ρυθμιστής είχε στις οδηγίες συνδεσμολογίας το <+> του φ/β με το <-> του ρυθμιστή. Το σύνδεσα έτσι, φόρτωσε (?) σε 9 ηλιόλουστες ώρες από 6.5 στα 6.8 V, όμως το led του ρυθμιστή έδειχνε πράσινο (ολοκλήρωση φόρτισης), ενώ όταν σκέπασα το φ/β το led έδειχνε πορτοκαλί (charging) (=ξεφόρτιζε?).
    Τελικά, ποια είναι η σωστή συνδεσμολογία φ/β με ρυθμιστή? Είναι δυνατόν να έχει πάθει ζημιά η μπαταρία? Εχετε καμιά ιδέα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nathanas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα - Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    250

    Προεπιλογή

    Καλημέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στο forum!
    Επειδή και εγώ δεν έχω πολλές γνωσεις εδώ μέσα και είμαι καινούριος σχετικά, ξέρω πως αρκετοί από δω μέσα θα σε βοηθήσουν αλλά αν δε σου κάνει κόπο πόσταρε το κύκλωμα σου για να καταλάβουμε τι παίζεται...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikif
    Όνομα
    Νικηφόρος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή Φωτοβολταϊκά

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.
    Μετά τη συμβουλή ενός φίλου, συμπληρώνω το χθεσινό μήνυμα με περισσότερες λεπτομέρειες.
    Υπάρχουν τρία συνημμένα αρχεία, δύο με φωτογραφίες και ένα doc. Ο inverter δεν είναι ακόμα συνδεδεμένος.
    Μετά από 18 ώρες ακόμα ηλιοφάνειας (και με συνεχή προσανατολισμό προς τον ήλιο), η μπαταρία ανέβηκε από 6.1V σε 7.3V.
    Παρατηρείται πάλι το ίδιο φαινόμενο: κατά τη φόρτιση ανάβει το πράσινο led (=full) ενώ όταν πέσει σκοτάδι στο φ/β ανάβει το πορτοκαλί led (=charging).
    Όποιος φίλος μπορεί ας βοηθήσει.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Αγαπητε φιλε δεν θα μιλησω σαν ειδικος, γιατι δεν ειμαι, αλλα σαν ερασιτεχνης στον τομεα αυτον και περισσοτερο θα ηθελα να θεσω ερωτηματα παρα να δωσω απαντησεις
    • Μετρας συνεχεια τα Α και τα V των διαφορων συστατικων του κυκλωματος σου ή παιρνεις τυχαιες τιμες? εχει σχεση με τα παρακατω.
    • Μου φαινεται πολυ παραξενο το 18V που πηρες απο το πανελ (12-13,5V ειναι πιο λογικες τιμες). Επισης το -18v το πηρες με βολτομετρο? οταν αλλαξε την πολικοτητα των καλωδιων του βολτομετρου τι πηρες? -18v ή +18v?
    • Τι αμπερ σου δινει το πανελ σε ωρες ηλιοφανειας? (μήπως 0,4Α?) μπορει να "γεμιζει" την μπαταρια σου? (λεγεται οτι το optimum ειναι το 1/10 των αμπερ της μπαταριας)
    • Περι συνδεσμολογιας + με + ή + με - οτι πει ο κατασκευαστης (απλα μου φαινεται παραξενο οτι προτεινει το + με το -)
    • Μπαταρια 12V που εχει ταση 6,5v ή 7,3v μου χτυπαει καμπανακι για προβλημα μπαταριας ή για πολυυυυυ ξεφόρτιστη μπαταρια
    • Απο 7,5 Αh μπαταρια πόση ωρα εχεις υπολογισεις οτι μπορει να δωσει σε inverter 100w? κατι δεν μου κολλαει (δηλαδη οτι η μπαταρια ειναι πολυ μικρη). να σου δωσω δικο μου παραδειγμα απο παρομοια μπαταρια (οταν εκανα τις πρωτες μου δοκιμες) οταν εβαζα λαμπα 12V των 10w σε λιγοτερο απο μιση ωρα τα βολτ της μπαταριας επεφταν κατω απο 11,5 και εσβηνε η λαμπα
    Τονιζω οτι ειμαι στην ιδια θεση σαν και εσενα, διαβαζω, πειραματιζομαι, μαθαινω και προχωραω

    Edit : Τωρα προσεξα οτι τα Α που σου δινει το πανελ ειναι περι των 0,3Α (max) αρα ξαναυπολογιζε τα συστατικα του κυκλωματος σου. Παντως με το πανελ αυτο θελεις πολλες μερες ηλιοφανειας, κοιταξε για πιο μεγαλο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george1 : 05-04-10 στις 22:34

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikif
    Όνομα
    Νικηφόρος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή φωτοβαλταϊκά-απάντηση στον george1

    αγαπητέ φίλε ευχαριστώ για την προσοχή σου

    Μετράω με ψηφιακό πολύμετρο. Το φ/β έχει δείξει και +19.5V (ή πλην 19.5V με ανάποδη πολικότητα). Τα αρνητικά βολτ είναι που με προβλημάτισαν και άλλαξα την πολικότητα.
    Αμπέρ δεν έχω μετρήσει. Θα συνδέσω το πολύμετρο εν σειρά και θα το δω.

    "Περι συνδεσμολογιας + με + ή + με - οτι πει ο κατασκευαστης (απλα μου φαινεται παραξενο οτι προτεινει το + με το -)". Το ίδιο και μένα. Όμως παρά την ενδεχόμενη ανευθυνότητα του κατασκευαστή, υποστηρίζω το RTFM (read the fucking manual) -sorry webmaster.
    Σκέφτομαι ακόμα μήπως ο κατασκευαστής έχει δώσει λανθασμένα τις εξόδους του ρυθμιστή για φ/β και μπατ., ή μήπως έχει βάλει ανάποδα τα λεντάκια. Όταν φορτώνει δείχνει διαρκώς full, όταν σκεπάζω το φ/β δείχνει charging.
    Υποψιάζομαι για αχρηστεμένη μπαταρία, ή μήπως το φ/β δεν επαρκεί να τη φορτίσει. Εχω μπαταρία 7.5Ah*12V=90Wh. Με 5Wp φ/β θεωρητικά χρειάζονται 18 ώρες για φόρτιση εκ του μηδενός.
    Ξεκίνησα τον πειραματισμό σαν χόμπυ χαμηλών απαιτήσεων με σκοπό να τροφοδοτήσω δυο ηλεκτροβάνες αυτόματου ποτίσματος που το κύκλωμα παίρνει 220V AC, 150mA το μετατρέπει με μετασχηματιστή σε 24V AC -ναι AC, 600 mA, 15.6 VA. Σκέφτηκα ότι 15W για μισή ώρα ποτίσματος μπορεί να τα δώσει η μπαταρία και να κρατήσει ανοικτές τις ηλεκτροβάνες, και μετά να ξαναφορτίσει υπό Κ.Σ. Επομένως θεωρώ ότι ο inverter είναι υπεραρκετός.
    Οφείλω να συμπληρώσω ότι με τον προηγούμενο ρυθμιστή (Phocos CM-04, 4A) και αφού είχα αντιστρέψει τη πολικότητα στο φ/β, άνοιξε την ηλεκτροβάνα από τα 11.5V και μετά από 20 λεπτά έκλεισε γιατί η μπαταρία έπεσε στα 10.5V.

    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον όσων το προσέχουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikif Εμφάνιση μηνυμάτων
    αγαπητέ φίλε ευχαριστώ για την προσοχή σου

    Μετράω με ψηφιακό πολύμετρο. Το φ/β έχει δείξει και +19.5V (ή πλην 19.5V με ανάποδη πολικότητα).
    κατι δεν με αρεσει εδω. οι προδιαγραφες του πανελ που ανεβασες λενε 18v max και εγω ειλικρινα δεν εχω δει τοσα πολλα βολτ σε πανελ (αλλα ειπαμε ειμαι ερασιτεχνης με ελαχιστη εμπειρια).Εαν γινεται αυτο τοτε εχεις ακομη λιγοτερο ρευμα (σε Α) που φορτιζει την μπαταρια σου.

    Εχω μπαταρία 7.5Ah*12V=90Wh. Με 5Wp φ/β θεωρητικά χρειάζονται 18 ώρες για φόρτιση εκ του μηδενός.
    Αρα πρακτικα παραπανω ωρες. Η μπαταρια σου εχει πιασει τα 12V ή ακομη ειναι πιο κατω? Ποσα V δινει η εξοδος του φορτιστης και ποσα Α σε αντιστοιχια με τα V και τα Α απο το πανελ?
    Απλα μεταφερω τον δικο μου μπακαλικο τροπο που υπολογιζω τον χρονο φορτισης. Εφοσον το πανελ δινει καπου στα 0,3Α για να "γεμισει" την μπαταρια με 7,5Α θελει καπου στις 25 ωρες ηλιοφανειας

    Ξεκίνησα τον πειραματισμό σαν χόμπυ χαμηλών απαιτήσεων με σκοπό να τροφοδοτήσω δυο ηλεκτροβάνες αυτόματου ποτίσματος που το κύκλωμα παίρνει 220V AC, 150mA το μετατρέπει με μετασχηματιστή σε 24V AC -ναι AC, 600 mA, 15.6 VA. Σκέφτηκα ότι 15W για μισή ώρα ποτίσματος μπορεί να τα δώσει η μπαταρία και να κρατήσει ανοικτές τις ηλεκτροβάνες, και μετά να ξαναφορτίσει υπό Κ.Σ. Επομένως θεωρώ ότι ο inverter είναι υπεραρκετός.
    η γνωμη μου ηταν οτι η μπαταρια δεν ειναι αρκετη.
    Αν και δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε inverter εως τωρα νομιζω οτι και εδω εχεις θεμα. Θελεις 220 * 0,15 = 33w επι απωλειες 10-20% = περιπου 38W δια 12V = 3A απο την μπαταρια σου. Δεν ξερω ποσα Α μπορει να σου δωσει πριν πεσει η ταση της στα 11,5V (μπορει το inverter να μπορει να τραβηξει εως 9,5v αλλα οσο πεφτει η ταση της μπαταριας τοσα παραπανω Α θα πρεπει να στελνει). εδω προσθεσε και τα 0,25Α που θελει το Inverter για standby

    Και δεν καταλαβα το εξης. Θα δινεις ρευμα σε 2 ηλεκτροβανες, θα ποτισεις για καποια ωρα και μετα θα περιμενεις καποιες ωρες ηλιοφανειας (εστω 20 ωρες αρα περιπου 3 μερες) για να ξαναποτισεις? Θα σου ελεγα να κανεις μια δοκιμη με μπαταρια αυτοκινητου με online μετρησεις ομως ωστε να δεις σε πραγματικες συνθηκες τι καταναλωσεις εχεις.

    Ας μιλησουν οι γνωστες

    παντα φιλικα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikif
    Όνομα
    Νικηφόρος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή Φωτοβολταϊκά


    Επίλογος
    Ευχαριστώ το φίλο george1 για τη συμβολή του.

    Τα συμπεράσματά μου είναι:
    1. Αγόρασα ένα φ/β Sunrise 5W με σημειωμένη ΑΝΑΠΟΔΗ πολικότητα.
    2. Ο ρυθμιστής πιθανόν να καταστράφηκε μέχρι να το αντιληφθώ αυτό.
    3. Ο νέος ρυθμιστής Genius Power SC-5 είχε οδηγίες σύνδεσης με το φ/β ΑΝΑΠΟΔΑ, δηλαδή + με -.
    4. Ηταν φτιαγμένος για να λειτουργεί με το φ/β #1.
    5. Η μπαταρία ήταν πολύύύύύύύ ξεφόρτιστη. Μετά από 4 ημέρες ηλιοφάνειας έδειξε 11.3V και συνεχίζει.
    6. Μετρήσεις πριν τον ρυθμιστή: 0.24A, 14.2V. Μετά το ρυθμιστή 0.31A, 11.3V
    7. Το φ/β είναι μικρό για τις απαιτήσεις και τη μπαταρία.

    Υ.Γ
    Μετά τις παρατηρήσεις 1 και 3 επιθυμώ σφοδρά να συμπεριληφθώ στην κλήρωση για νέα μέλη...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtech
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    Χανια και Κυπρο
    Μηνύματα
    2.221

    Προεπιλογή

    φιλε μου να σε ρωτησω κατι ασχετο με το προβλημα σου?
    το πανελ απο που το αγορασες και αν θες μπορεις να μας πεις και την τιμη?
    εμενα με ενδιαφερει μονο το πανελ.
    τα υπολοιπα κυκλωματα θελω να ασχοληθω και να τα κανω εγω.
    σε ευχαριστω πολυ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η γυναίκα και τα ηλεκτρονικά θέλουν γείωση!!!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikif Εμφάνιση μηνυμάτων

    Επίλογος
    Ευχαριστώ το φίλο george1 για τη συμβολή του.

    Τα συμπεράσματά μου είναι:
    1. Αγόρασα ένα φ/β Sunrise 5W με σημειωμένη ΑΝΑΠΟΔΗ πολικότητα.
    2. Ο ρυθμιστής πιθανόν να καταστράφηκε μέχρι να το αντιληφθώ αυτό.
    3. Ο νέος ρυθμιστής Genius Power SC-5 είχε οδηγίες σύνδεσης με το φ/β ΑΝΑΠΟΔΑ, δηλαδή + με -.
    4. Ηταν φτιαγμένος για να λειτουργεί με το φ/β #1.
    5. Η μπαταρία ήταν πολύύύύύύύ ξεφόρτιστη. Μετά από 4 ημέρες ηλιοφάνειας έδειξε 11.3V και συνεχίζει.
    6. Μετρήσεις πριν τον ρυθμιστή: 0.24A, 14.2V. Μετά το ρυθμιστή 0.31A, 11.3V
    7. Το φ/β είναι μικρό για τις απαιτήσεις και τη μπαταρία.

    Υ.Γ
    Μετά τις παρατηρήσεις 1 και 3 επιθυμώ σφοδρά να συμπεριληφθώ στην κλήρωση για νέα μέλη...
    Μην το παρατας, τωρα αρχισει το ωραιο. Καθε κινηση που θα κανεις για βελτιωση θα σου δινει διπλη χαρα πλεον.
    Θα σου μεταφερω την δικια μου εμπειρια (δεν σημαινει οτι ειναι και σωστή). Παρε ενα καλον φορτιστη pwm ή αν αντεχεις οικονομικα και mttp. και σιγα σιγα να χτισεις το συστημα σου. Επισης παρε αρκετα βολτομετρα και αμπερομετρα ωστε να εχεις παντα μετρησεις τις στιγμης (απλως παρε της ιδιας μαρκας ωστε να εχουν ολα ιδια αποκλιση ) (να πως πλουτισουν οι κινεζοι)

    Οι μετρησεις του φορτιστη δεν ειναι καθολου σωστες Πρεπει οι μετρησεις μετα να ειναι κατατι λιγοτερες απο οτι πριν. Δηλαδη αν πριν 0,24Α τοτε ειναι λογικο μετα να ειναι 0.23 0.22 0.21 0.20A (λογω καταναλωσης του φορτιστη) και οχι παραπανω

    Δεν ειμαι ειδικος μεταφερω μονο προσωπικες εμπειριες

    Φιλικα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikif
    Όνομα
    Νικηφόρος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή φωτοβολταϊκά

    Καλησπέρα σε όλους,

    Για george1:
    Δεν τα παρατώ. κατάλαβα ότι η μπαταρία και το φ/β είναι μικρά για τη δουλειά που θέλω

    Για billtech:
    φ/β 5W από Αντωνίου, Χαλκίδα, www.antoniou24.gr, 38 ευρώ.
    Τώρα πήρα φ/β 20W (Κανελλόπουλος, Αθήνα, www.cocoon.gr, 70 ευρώ) που θα το βάλω σειρά με το 5-άρι και με μπαταρία 26 Ah μόνη της.

    Φιλικά
    Νικηφόρος

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μικρό φωτοβολταϊκό.
    By lynx in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-14, 21:46
  2. Φωτοβολταϊκό πρόβλημα
    By κιαμιντα in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-12, 10:47
  3. Φωτοβολταϊκό
    By lefteris_gr in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-10, 00:02
  4. φωτοβολταϊκά
    By triton21 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-10, 06:57
  5. Φωτοβολταϊκά τόξα
    By Panoss in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-05, 11:19

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας