Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: Πτυχιακη με θεμα μελετη και κατασκευη ανεμογεννητριας.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή Πτυχιακη με θεμα μελετη και κατασκευη ανεμογεννητριας.

    Καλησπερα παιδια. Αν και σας διαβαζω αρκετο καιρο ηρθε η ωρα για να κανω την πτυχιακη μου και χρειαζομαι τη βοηθεια σας.

    Σπουδαζω στο τμημα ηλεκτρολογιας του Τ.Ε.Ι. Πειραια και η πτυχιακη εχει θεμα τη μελετη και την μκατασκευη ανεμογεννητριας. Οσο αφορα το θεμα της μελετης εχω βρει αρκετα πραγματα που θα με βοηθησουν. Εκει ομως που εχω μπερδευτει λιγο ειναι στην κατασκευη.

    Εστω οτι θα χρησιμοποιησω μια γεννητρια η οποια θα βγαζει στην εξοδο της μια ταση. Αν αυτη η ταση ειναι A.C. τοτε μπορω να χρησιμοποιήσω ενα κυκλωμα με μετασχηματιστη + ανορθωτη + πυκνωτη για να εχω στην εξοδο μου D.C. ταση. Αν η γεννητρια βγαζει D.C. ταση τοτε δεν εχουμε προβλημα στο κομματι αυτο. Το προβλημα μου ειναι αν η γεννητρια περιστρεφεται με λιγες στροφες τοτε θα εχω στην εξοδο μου χαμηλη ταση και πως θα μπορεσω με την ταση αυτη να φορτισω μια μπαταρια. Για την φορτιση της μπαταριας δεν απαιτειται μια συγκεκριμενη και σταθερη τάση?

    Σε περιπτωση που περιστρεφεται πολυ γρηγορα θα ισχυει το αντιθετο.

    Διαβασα πως υπαρχουν ετοιμα controller για ανεμογεννητριες αλλα πρωτον δεν θα ηθελα να παρω κατι ετοιμο και δευτερον το κοστος ειναι απαγορευτικο για μια πτυχιακη.

    Να πω πως ακομα δεν εχω αποφασισει για τον τυπο της γεννητριας που θα χρησιμοποιηθει αλλα η κατασκευη δεν θα ειναι κανονικη ανεμογεννητρια αλλα καποιο μοντελο. Εχω βρει πληροφοριες για την κατασκευη αλλα αυτο που εχω κολλησει ειναι το κυκλωμα ελεγχου φορτισης που ανεφερα παραπανω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Ένα ενδιαφέρον link για να κάνεις τα πρώτα σου βήματα...
    http://www.anemogennitria.gr/onlinestore.htm
    Τώρα όσο αφορά το ρυθμιστή στροφών ή γενικά την παροχή σταθερής τάσης, μπορεί να γίνει με ηλεκτρονικό ή και μηχανικό τρόπο! Με μηχανικό τρόπο μπορείς να έχεις ένα κιβώτιο γραναζιών που θα αλλάζουν ανάλογα με τα δεδομένα που θα δίνει ένας μικροελεγτής που καλείσαι να προγραμματίσεις. Με ηλεκτρονικό τρόπο, απλά θα πρέπει να φτιάξεις έναν ελεγκτή τάσης που να μπορεί να παρέχει την ισχύ βέβαια που θες στην έξοδο. Βεβαια αν δεν φυσάει καθόλου μη περιμένεις να σου βγάζει την τάση που ζητάς... Θα σταθεροποιείται από ένα σημείο και πάνω... Καλή δύναμη!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Αν η γεννητρια βγαζει D.C. ταση τοτε δεν εχουμε προβλημα στο κομματι αυτο.
    Μέχρι το 1980 υπήρχαν γεννήτριες που έβγαζαν DC με μηχανικό τρόπο και προβλήματα αξιοπιστίας (πολλές ψήκτρες). Σήμερα όλες οι DC είναι AC με ανορθωτή. Η συνήθης πρακτική είναι να έχουν τριφασική περιέλιξη που ανορθώνεται εύκολα και ωραία.
    Το προβλημα μου ειναι αν η γεννητρια περιστρεφεται με λιγες στροφες τοτε θα εχω στην εξοδο μου χαμηλη ταση και πως θα μπορεσω με την ταση αυτη να φορτισω μια μπαταρια.
    Με την μεταβολή της ταχύτητας αλλάζει μόνο η συχνότητα και η ένταση - άρα και η ισχύς. Η τάση παραμένει αμετάβλητη, εντός των ορίων λειτουργίας βέβαια.
    Ούτε και χρειάζεσαι ιδιαίτερη σταθεροποίηση για φόρτιση μπαταρίας μολύβδου.

    Άσχετο: Έχεις ακούσει για αποθήκευση ενέργειας σε flywheel αντί μπαταρίας? Θα μπορούσες να κάνεις (έστω και για την πλάκα σου αν όχι για την πτυχιακή) ένα μικρό τέτοιο σύστημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για τις πρωτες πληροφοριες. Αρα η γεννητρια μου θα μπορει να παραγει ορισμενη ταση αλλα αναλογα με τον ανεμο θα αλλαζουν το ρευμα και η συχνοτητα. Απο τη στιγμη ομως που θα μετατρεπω το ρευμα απο εναλλασσομενο σε συνεχες η συχνοτητα δεν με απασχολει και τοσο. Αρα αυτο που μενει ειναι ενα κυκλωμα ελεγχου του ρευματος. Καταλαβα καλα?

    Για το flywheel δεν εχω ακουσει κατι και θα με ενδιεφεραν περισσοτερες πληροφοριες.

    Έστω οτι εχω μια μπαταρια 12V αυτοκινητου. Για να την φορτισω θα πρεπει να εχω ενα κυκλωμα το οποιο να επιτρεπει την φορτιση οταν η ταση της μπαταριας ειναι μεταξυ 11,6 και 13,8 Volt. Πιο πανω θα σταματαει η φορτιση ετσι ωστε να μην καταστραφει η μπαταρια απο υπερφορτιση και πιο κατω δεν πρεπει να πεσει η ταση γιατι παλι θα καταστραφει η μπαταρια. (Η τιμες ειναι απο μετρησεις ρευματος αυτοκινητου). Αρα το κυκλωμα μου θα εχει εναν ανορθωτη για να μετατρεπει το A.C. σε D.C. εναν πυκνωτη και εναν σταθεροποιητη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billll Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για τις πρωτες πληροφοριες. Αρα η γεννητρια μου θα μπορει να παραγει ορισμενη ταση αλλα αναλογα με τον ανεμο θα αλλαζουν το ρευμα και η συχνοτητα. Απο τη στιγμη ομως που θα μετατρεπω το ρευμα απο εναλλασσομενο σε συνεχες η συχνοτητα δεν με απασχολει και τοσο. Αρα αυτο που μενει ειναι ενα κυκλωμα ελεγχου του ρευματος. Καταλαβα καλα?
    Σε γενικές γραμμές ναι, αλλά δεν χρειάζεται να ελέγξεις το ρεύμα στην κατασκευή σου.
    Για το flywheel δεν εχω ακουσει κατι και θα με ενδιεφεραν περισσοτερες πληροφοριες.
    Είναι ένας περιστρεφόμενος τροχός ή κύλινδρος με μεγάλη μάζα που μετατρέπει την ηλεκτρική ενέργεια σε κινητική και αντίστροφα. Διαθέτει μαγνητικά ρουλεμάν. Έχει καλύτερο λόγο αποθηκευμένης ενέργειας ανά μονάδα βάρους από τις μπαταρίες. Δεν μπορεί όμως να αποθηκεύσει ενέργεια για μεγάλο χρόνο, όπως επίσης και να κατασκευαστεί σε πολύ μεγάλη κλίμακα.
    Μπορεί να φαίνεται παλιομοδίτικη μέθοδος, βλέπω όμως όλο και πιο συχνά στην βιβλιογραφία αναφορές για υλοποιήσεις της.
    Έστω οτι εχω μια μπαταρια 12V αυτοκινητου. Για να την φορτισω θα πρεπει να εχω ενα κυκλωμα το οποιο να επιτρεπει την φορτιση οταν η ταση της μπαταριας ειναι μεταξυ 11,6 και 13,8 Volt. Πιο πανω θα σταματαει η φορτιση ετσι ωστε να μην καταστραφει η μπαταρια απο υπερφορτιση και πιο κατω δεν πρεπει να πεσει η ταση γιατι παλι θα καταστραφει η μπαταρια. (Η τιμες ειναι απο μετρησεις ρευματος αυτοκινητου). Αρα το κυκλωμα μου θα εχει εναν ανορθωτη για να μετατρεπει το A.C. σε D.C. εναν πυκνωτη και εναν σταθεροποιητη.
    Σωστά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Τελικα αποφασισαμε να φτιαξουμε μια mini ανεμογεννητρια που να πιανει λιγο χωρο ετσι ωστε η κατασκευη να μεινει στο εργαστηριο του Τ.Ε.Ι και να προσομοιωνει μια κανονικη ανεμογεννητρια.

    Σκεφτομαι οτι μπορω να χρησιμοποιησω ενα δυναμο ποδηλατου για γεννητρια. Τα πιο πολλα δυναμο αν θυμαι καλα απο ταπαιδικα μου χρονια εβγαζαν ταση 6V αρα θα μπορω ετσι να φορτιζω μια 6βολτη μπαταρια.

    Το θεμα ειναι που θα βρω ενα καλο και αξιοπιστο δυναμο. Υπαρχου εταιρειες στην Ελλαδα που φτιαχνουν η ειναι ενα μονο μοντελο? Οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Κανενας δεν γνωριζει τιποτε ρε παιδια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη NIKPAPAZOGLOU
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billll Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το θεμα ειναι που θα βρω ενα καλο και αξιοπιστο δυναμο. Υπαρχου εταιρειες στην Ελλαδα που φτιαχνουν η ειναι ενα μονο μοντελο? Οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη.

    τι να τον κανεις τον αξιοπιστο?πηγενε σε ενα ποδηλαταδικο και παρε εναν .

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Λοιπον τελικα πηρα ενα Dynamo Hub αλλα απογοητευτηκα γιατι δεν γυρναει αρκετα ευκολα. Ψαχνοντας λιγο για αλλες λυσεις επεσα πανω στα step motor τα οποια διαβασα πως αν χρησιμοποιηθουν σαν γεννητριες παραγουν σε χαμηλες στροφες υψηλη ταση σε σχεση με εναν κινητηρα DC. Βεβαια το ρευμα που παραγουν ειναι AC αλλα αυτο το προβλημα λυνεται ευκολα.

    Το θεμα ειναι οτι δεν γνωριζω τι πρεπει να προσεξω για την επιλογη ενος Step motor. Θελω να φορτισω μια μπαταρια 12V.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Πιστεύω ότι με step motor δεν θα μπορέσεις να πάρεις αρκετό ρεύμα για να φορτίσεις 12V μπαταρία αυτοκινήτου.
    Εμπειρικά, μπορείς να πειραματιστείς με ένα μικρό step motor γνωστών προδιαγραφών: Μετράς το ρεύμα που παράγει σαν γεννήτρια, το συγκρίνεις με το ρεύμα (από τις προδιαγραφές) που απαιτεί σαν κινητήρας και έτσι παίρνεις μία ιδέα για την σχέση των δύο ρευμάτων, ώστε να ψάξεις step motor βάση προδιαγραφών.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευη μικρης ανεμογεννητριας
    By katmadas in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-13, 20:40
  2. ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ
    By xrusec13 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-12, 23:42
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-10, 23:50
  4. Θεμα για πτυχιακη
    By tomxe1984 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-07, 02:38

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας