Σελίδα 9 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9 10 11 19 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 90 από 254

Θέμα: η χειροποιητη κλωσσομηχανη μου!!!

  1. #81
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    WELCOME TO THE CLUB
    εγώ έχω δοκιμάσει ότι κυκλοφορεί από θερμόμετρο στην αγορά και είχα πάντα διάφορες θερμοκρασίες
    στο τέλος βρήκα ένα πιστοποιημένο από ΕΜΥ και έκανα πιστοποίηση και στα δικά μου DS όποτε από καμιά 10αρια που είχα βρήκα 2 που ήταν σωστά
    πάντως οι διαφορές είναι μικρές (στα DS) και καλύτερα να χάνεις λύγο παρά να τα βράσεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  2. #82
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας Γερούκης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Νίκαια Λάρισας
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Καλημέρα.
    Για μένα ο καλύτερος τρόπος να μετρήσεις θερμοκρασία είναι υδραργυρικό (από φαρμακείο) όπου τη μύτη την έχουμε μέσα σε μπάλα από κερί ή πλαστελίνη. Αργεί βέβαια να σου δώσει τελική ένδειξη, αλλά σου δίνει πραγματικά τι έχει μέσα το αυγό.
    Να μου πιτρέψετε να πω 2 κουβέντες σχετικά με τη θερμοκρασία. Μπορεί να είναι από τους σημαντικότερους παράγοντες για μια επιτυχή επώαση και εκκόλαψη, αλλά το 95 με 100 F δεν είναι και απόλυτο.
    Όσο μεγαλύτερη είναι η μηχανή, τόσο μεγαλύτερες αποκλίσεις θα υπάρχουν στη θερμοκρασία. Στη δική μου που χωρά 200 αυγά κότας, έχω διαφορά από το θερμότερο έως το ψυχρότερο σημείο μέχρι και 2,5 βαθμούς!!!!!! Ακόμα και στα πρώτα αυγά που είναι κοντά στην αντίσταση, η δεξιά μεριά έχει διαφορά από την αριστερή ανάλογα πως φυσά ο ανεμιστήρας. Ο ανεμιστήρας δεν διώχνει ομοιόμορφα μπροστά τον αέρα.
    Όλα τα αυγά που βάζω μέσα τα αριθμώ με ένα μολύβι και έτσι ξέρω κάθε αυγό σε ποιο ράφι είναι και σε ποια θέση. Λοιπόν τα αυγά που δε βγαίνουν δεν είναι από την ίδια θέση της μηχανής λόγω της περισσότερης ή λιγότερης θερμοκρασίας όπως θα πίστευε κανείς. Οι θέσεις αυτών που δε βγαίνουν είναι διάσπαρτες στη μηχανή, και το συμπέρασμα που βγάζω (ή δε βγάζω) είναι ότι μάλλον φταίνε τα ίδια τα αυγά. Απλώς με τη διαφορά θερμοκρασίας το πρώτο αυγό που θα βγει μέχρι το τελευταίο μπορεί να έχουν μέχρι και 3 μέρες διαφορά.
    Αυτά, να μη σας ζαλίζω και περισσότερο....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geroukis : 25-01-10 στις 13:38

  3. #83
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Τελικά και εγώ κατέληξα στο υδραργυρικό φαρμακείου και κατάφερα να σταθεροποιήσω τη μηχανή στους 37,4 βαθμούς. Προς τι η πλαστελίνη ή το κερί που ανέφερες Κώστα?
    Επίσης μια ερώτηση για τον αερισμό. Την ιδέα για την κλωσσομηχανή την πήρα από έναν τρελαμένο κουμπάρο μου. Αυτός και κατά συνέπεια και εγώ δεν έχουμε ανοίξει τρύπες στις μηχανές για αερισμό αλλά ανοίγουμε την πόρτα τελείως δύο φορές την ημέρα κατά το γύρισμα των αυγών και την αφήνουμε ανοικτή κάνα τρίλεπτο με πεντάλεπτο. Οι διαστάσεις είναι 50χ50χ50 και έχει μέσα 40 αυγά. Τέλος ποια κατά τι γνώμη σου είναι η καλύτερη τροφή για τους νεοσσούς ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yzf906 : 26-01-10 στις 21:36

  4. #84
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας Γερούκης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Νίκαια Λάρισας
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Αντώνη καλησπέρα.
    Αυτή τη στιγμή το θερμόμετρο σου δείχνει τη μέγιστη θερμοκρασία που έχει εκείνο το σημείο. Δηλαδή αν η θερμοκρασία κυμαίνεται από 38 μέχρι 39 για παράδειγμα, θα σου δείξει 39. Εμάς δε μας ενδιαφέρει αυτή, αλλά η μέση θερμικρασία, γιατί στην ουσία αυτή θα έχει το αυγό, λόγω του ότι αργεί να ζεσταθεί και να κρυώσει. Βάζοντας λοιπόν το θερμόμετρο μέσα σε μια μπάλλα κεριού ή πλαστελίνης, έχουμε τη μέση θερμοκρασία του σημείου.
    Σχετικά με τον αερισμό. Αυτό που διαβάζω σχεδόν παντού, είναι να αποφεύγουμε να ανοίγουμε τη μηχανή όσο το δυνατόν μπορούμε, όχι τόσο για την απώλεια θερμοκρασίας, αλλά για την απώλεια υγρασίας. Θα μου πεις οι κλώσσες δε σηκώνονται; Σηκώνονται αλλά καμιά μηχανή δε θα φτάσει την αποτελεσματικότητα της κλώσσας. Στη μηχανή μου έχω 2 τρύπες στην οροφή διαμέτρου 5 εκ. μια δεξιά και μια αριστερά και μια πίσω και για να μπαίνει φρέσκος αέρας αλλά και να μειώνεται η υπερβολική υγρασία. Αυτό με το άνοιγμα της πόρτας το διάβασα πρόσφατα σε ένα site για αυγά χήνας, χωρίς όμως να σημαίνει οτι η μηχανή δεν αερίζεται κανονικά.
    Επίσης την υγρασία, πρέπει να τη μετράμε με τα αυγά μέσα, γιατί χωρίς αυγά είναι μικρότερη. Βάζοντας τα αυγά τα οποία αποβάλλουν υγρασία, η σχετική υγρασία αυξάνει και μπορεί να γίνει υπερβολική με ανεπιθύμητες συνέπειες.
    Τους νεοσσούς τους κρατάω για 2 με 3 ημέρες μέχρι δηλαδή να τους πάρουν αυτοί που μου έδωσαν τα αυγά λόγω έλειψης χώρου. Αυτές τις λίγες ημέρες τους δίνω φύραμα για νεοσσούς. Τα περδικάκια, φασιανάκια θέλουν αρχικά υψηλές πρωτείνες για αυτό και δίνουμε σκουλήκια και εμπλουτίζουμε το φύραμα με σογιάλευρο...
    Νάμαστε πάντα καλά...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geroukis : 26-01-10 στις 22:22

  5. #85
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Να σου πω τι έχω παρατηρήσει σχετικά με την υγρασία. Εχω μέσα ένα ηλεκτρονικό μετρητή υγρασίας και ένα σύστημα ιατρικού ορού για να ρυθμίζω την ποσότητα νερού που πέφτει πάνω σε ένα τελάρο με ύφασμα τοποθεςτημένο στην πίσω πλευρά της μηχανής. Την κρατώ σταθερά γύρω στο 55%. Οταν ανοίγω την πόρτα η υγρασία πέφτει ακαριαία σχεδόν στο 15-20% αλλά όταν κλείσω πάλι μέσα σε μισή ώρα ξαναπάει στο 55% οπότε υποθέτω ότι δεν είναι πρόβλημα αυτό. Αυτό που μπορώ να πω ότι με ανησυχεί είναι ο αερισμός γιατί έτσι όπως τα λες με κάνεις και φοβάμαι μην πάθουν ασφυξία τελικά τα εμβρυα. Επίσης φοβάμαι ότι αν ανοίξω τρύπες για αερισμό θα υπάρχει πρόβλημα με τα ρεύματα αέρα που θα δημιουργηθούν στην ανομοιόμορφη θερμοκρασία στα διάφορα σημεία της μηχανής. Κάτι ακόμη, όταν τα αυγά εκκολαφθούν πόσο αφήνεις τους νεοσσούς μέσα στη μηχανή πριν τους βάλεις στη θερμαντική λάμπα? Μέχρι να στεγνώσουν? Θα στεγνώσουν όμως με υγρασία 65% μέσα στο κουτί? Τέλος ακούω για αυτό το "φύραμμα". Από τι αποτελείται συγκεκριμένα?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Αντώνης

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #86
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας Γερούκης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Νίκαια Λάρισας
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Καλημέρα.
    Όντως το αυγό αναπνέει. Όλες οι μηχανές έχουν τρύπες για εξαερισμό. Μη νομίζεις ότι γίνονται τρομερά ρεύματα αέρα και σου αλλάζουν τη θερμοκρασία.
    Τους νεοσσούς τους βγάζω μόλις στεγνώσουν. Στεγνώνουν μια χαρά μέσα στη μηχανή.
    Το φύραμα μου κάνει εντύπωση που δεν το ξέρεις. Το βρίσκεις σε μαγαζιά που πουλάνε άλευρα-φυράματα-ζωοτροφές. Είναι αλεσμένοι σπόροι πχ. σιτάρι , καλαμπόκι, σόγια κτλ εμπλουτισμένο με βιταμίνες, ιχνοστοιχεία και δεν ξέρω γω τι άλλο βάζουν μέσα (ιχθυάλευρα). Για αρχή είναι μια χαρά, αλλά σα μεγαλώσουν καλύτερα να το κόψεις και να δίνεις καθαρούς σπόρους για πιο υγιεινή διατροφή.
    Νάμαστε πάντα καλά.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #87
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια για την μηχανή η οποία κρίνεται στη βάση του ότι δουλεύει, πολύ περισσότερο έχει σχέση με ζωντανούς οργανισμούς έστων νοημοσύνης... κότας!!!

    Η φυσική της εξέλιξη θα μπορούσε να είναι η κοτο-πιτο-μηχανή σύμφωνα με την ταινία κινουμένων σχεδίων Chicken Run (ελληνιστί: Οι κότες το έσκασαν), όπου θα μπορούσε να γίνεται παραγωγή πιτών με κομμάτια κότας (ψημμένα) αναμεμιγμένα με φρέσκα λαχανικά και επένδυση (dressing) sauce!!! Ασφαλώς αστειεύομαι αλλά η συκεκριμένη μηχανή έφερε στο μυαλό μου τη συγκεριμένη ταινία. Σίγουρα είναι κάτι ξεχωριστό ως προς τα συνηθισμένα θέματα του forum, πολλές φορές ξαναβρασμένα και σίγουρα νομίζω πως θα ήταν κάτι που δεν θα προτεινόταν εύκολα σε συναδέλφους που αναρωτούνται το θέμα της πτυχιακής τους...

    Χαιρετώ
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #88
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Κώστα ευχαριστώ κατ' αρχήν για τις γρήγορες απαντήσεις σου. Εχω ακούσει για το φύραμα, άλλωστε ο κουνιάδος μου που έχει αγελάδες ελευθέρας βοσκής, πριν ξεκόψει τα μοσχαράκια από τη μαμά τους, τα ταϊζει "φύραμα" αλλά τελικά η λέξη είναι μια γενική έννοια που περιλαμβάνει οτιδήποτε αλεσμένο από δημητριακά έως πουρέ!!! Απλά δεν ξέρω τι πρέπει ακριβώς να περιέχει που να είναι ιδανικό για τους νεοσσούς (βιταμίνες κτλ). Επίσης ανέφερες πιο πριν κάτι για αντιβιοτικό στο νερό τους. Γνωρίζεις παραπάνω λεπτομέρειες και αναλογίες ή να ρωτήσω κτηνίατρο? Επίσης διάβασα κάτι, δεν θυμάμαι αν ήταν στο forum ή στο site σουμ για σταγόνες - εμβόλιο στα ματάκια των νεοσσών. Γνωρίζεις λεπτομέρειες?

    Οσον αφορά το θέμα του αερισμού, χθες το βράδυ έκανα το εξής: Ανοιξα μια τρύπα 10 χιλ ακριβώς πάνω από τον ανεμιστήρα και 2 τρύπες 10 χιλ στα δύο πλαϊνά τοιχώματα στο πιο χαμηλό σημείο τους, κάτω από τη σχάρα με τα αυγά. Ο ανεμιστήρας ανακυκλώνοντας τον αέρα τραβάει λίγο φρέσκο, συμπιέζει τον υπάρχοντα μέσα στη μηχανή και από το κάτω μέρος βγαίνει κρύος αέρας ο οποίος ούτως ή άλλως ήταν στο κάτω μέρος της μηχανής. Το CO2 είναι πιο βαρύ από τον αέρα (κάτι που έμαθα από το CSI) άρα πρέπει να αποβάλλεται και το CO2 που μαζεύεται στη μηχανή από την εκπνοή των αυγών. Δεν ξέρω όμως αν αυτή η ποσότητα είναι αρκετή για τους νεοσσούς όταν εκκολαφθούν. Η ποσότητα αέρα που βγαίνει είναι τόση όση ίσα ίσα να σβήσει ένας αναπτήρας αν τον βάλεις δίπλα στην τρύπα. Πιστεύω ότι τα 40 αυγά δεν χρειάζονται παραπάνω αέρα. Η θερμοκρασία παραμένει σταθερή χωρίς πρόβλημα. Η υγρασία μειώθηκε κατά τη διάρκεια της νύχτας αλλά το ξεπέρασα αυξάνοντας λίγο την παροχή νερού στη μηχανή.

    Σήμερα θα φτιάξω ένα αυγοσκόπιο από αλουμινένιο φύλλο και μιά λάμπα 40watt. Ξέρεις από ποια μέρα και μετά είναι διακριτό το έμβρυο μέσα στο αυγό? Ηδη πέρασαν 8 μέρες από τότε που έβαλα την πρώτη παρτίδα αυγών μέσα στη μηχανή.

    Φιλικά

    Αντώνης

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yzf906 : 28-01-10 στις 10:57

  9. #89
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας Γερούκης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Νίκαια Λάρισας
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Καλημέρα.
    Το μόνο που ξέρω είναι οτι ζητάς φύραμα για νεοσσούς. Το κάθε εργοστάσιο παραγωγής, έχει τη δική του συνταγή....
    Εμβόλιο στο μάτι γίνεται για την ψευδοπανώλη, Πότε κτλ, δεν ξέρω. Ρωτάς τον κτηνίατρο που θα το αγοράσεις.
    Στο νερό ρίχνεις teramicyn plus (τεραμικύνη) το οποίο περιέχει πέρα από αντιβίωση και βιταμίνες. Έχει πορτοκαλί χρώμα και γι' αυτό το αναφέρουμε και σαν "πορτοκαλάδα". Δοσολογίες και τα σχετικά στο φακελάκι...
    Σχετικά με τον αερισμό, όσο περισσότερο αερίζονται, τόσο καλύτερα... Αυτά που είναι αντίστροφα είναι αερισμός και υγρασία.
    Από την 7 μέρα και μετά μπορείς να ωοσκοπήσεις τα αυγά.
    Νάμαστε πάντα καλά....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geroukis : 28-01-10 στις 15:29

  10. #90
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Κώστα καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Που θα πάει θα το μάθω το άθλημα!!

    Αντώνης

    Παιδιά για να ανεβάσω εικόνα στο site πρέπει να την ανεβάσω σε κάποιον server ? Καμιά οδηγία ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 9 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9 10 11 19 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κλωσσομηχανη VIP :P
    By Manthosvf in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-15, 11:28
  2. χειροποιητη κλωσσομηχανη
    By Kostas Dimopoulos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-13, 13:50
  3. κλωσσομηχανη προβλημα
    By pipis01 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-12, 22:33
  4. κλωσσομηχανη
    By Michalis Eva in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-11, 14:22
  5. Η κλωσσομηχανη μου
    By apextos100 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-10, 00:27

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας