Σελίδα 6 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 16 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 254

Θέμα: η χειροποιητη κλωσσομηχανη μου!!!

  1. #51
    Μέλος Το avatar του χρήστη sofaki
    Όνομα
    Σοφία
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    Hρακλειο κρητης
    Μηνύματα
    160

    Προεπιλογή

    καλά δε παλευεται...εχει πάθος και μεράκι ο Γιάννης!!!!!!!!!
    ιδέα......εγώ λέω να κανουμε ένα διαγωνισμο κλωσσομηχανών!!!θα βάλουμε ολοι μαζί ένα συγκεκριμένο αριθμό αυγών και όποιος βγάλει τα περισσότερα κοτοπουλάκια θα κερδίσει μια κλωσσομηχανή κατασκευασμένη απο τον Μαγκάιβερ Ιoannis!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #52
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    giorgos : έχω σκεφτεί και εγώ να φτιάξω με φελιζολ αλλα το πρόβλημα είναι με το κύκλωμα που πρέπει να φτιάξω..
    μπορείς να μου δόσης λεπτομερειακά τι εξής κάνει για το κύκλωμα για να κρατάς σταθερές θερμοκρασίες κτλ????

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #53
    Μέλος Το avatar του χρήστη georgz
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    665

    Προεπιλογή

    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=qK674Gpx_zo"]YouTube- You Don't Mess With The Zohan- Cow Training HQ[/ame]

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #54
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Υπάρχει εδώ στο link, μια φορητή μηχανή με αυτόματη ρύθμιση θερμοκρασίας, υγρασίας και μηχανισμό περιστροφής των αυγών.
    Είναι πλήρως αυτοματοποιημένη,απλή στη χρήση και λειτουργεί και σε περιοχές που δεν υπάρχει ηλεκτρισμός.
    Με την προσεκτική σχεδίαση έχει ελαχιστοποιηθεί η χρήση των ευαίσθητων υλικών όπως: ολοκληρωμένα, μετασχηματιστές, λάμπες, θερμοστάτες κλπ.

    Δοκιμασμένη και εγγυημένη απόδοση σε πολύ καλή τιμή !!

    Στη φώτο, η αριστερή είναι βοηθητική μηχανή ενώ η δεξιά (η μικρή) είναι η κύρια μηχανή.
    Περισσότερες πληροφορίες : http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%8C%CF%84%CE%B1

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MacGyver : 20-12-09 στις 22:21

  5. #55
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    McGyver ποιο link εννοείς? Αυτό που οδηγεί στη wikipedia δεν έχει φωτός από επωαστήρες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #56
    Μέλος Το avatar του χρήστη GREG
    Όνομα
    gr
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΖΑΠΕΙΟ
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή ....

    πολυ καλο ........

    0 Not allowed! Not allowed!
    .??????

  7. #57
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...μια φορητή μηχανή...πλήρως αυτοματοποιημένη...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yzf906
    ...δεν έχει φωτός από επωαστήρες....
    συγκεντρωσουυυυ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lepouras (14-02-11)

  9. #58
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων


    συγκεντρωσουυυυ
    Τελικά είχα καπνίσει κάτι που με χάλασε!!!!
    Τέτοιες κλωσσομηχανές έχω 6 + 4 που έχουν και κύκλωμα ήχου που κάνει κουακ-κουακ επί 24ώρου βάσεως με ενισχυτή γύρω στα 100 watt έκαστη και οι οποίες αρέσκονται και στο πλατσούρισμα στη στέρνα που τους έφτιαξα!!!!

    Το θέμα είναι ότι επειδή οι συγκεκριμένες μηχανές κατασκευάστηκαν επίσης από μηχανές και δεν είναι προϊόν φυσικής διαδικασίας, δεν κλωσσάνε τα αυγά που κάνουν αλλά κατά το μεσημέρι φωνάζουν να πάω να πάρω τις πρώτες ύλες για ομελλέτα.

    Αποφάσισα λοιπόν να φτιάξω και εγώ μια επωστική μηχανή ακολουθώντας τις οδηγίες του κουμπάρου μου ο οποίος έχει τρέλα με τα φαγώσιμα φτερωτα δίποδα (ανεξαρτήτως κυκλώματος ήχου).

    Ioannis αν διαβάζεις ακόμη το thread έχω δύο ερωτησούλες:
    Χρησιμοποίησα 8 λάμπες 25 watt για να έχω πιο ομοιόμορφη κατανομή θερμοκρασίας και ένα fan που βρήκα στα 220 volt. Θερμοστάτη ακριβείας (θεωρητικά) επαγγελματικό ψηφιακό θερμόμετρο (απόκλιση 0.3 βαθμούς) και για την υγρασία το σύστημα με τον ορό του ioannis και ψηφιακό υγρόμετρο.
    Το θέμα είναι ότι το θερμόμετρο δείχνει διαφορετική θερμοκρασία στις τέσσερις γωνίες του θαλάμου. Να πιστέψω τη λογική μου ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να συμβαίνει ή να εμπιστευτώ το θερμόμετρο (και δύο άλλα των 10 ευρώ που έχω)? Επίσης ο ανεμηστήρας που χρησιμοποίησα, καθότι παλιός και ψιλοσκουριασμένος δεν γυρνάει γρηγορα και το ρεύμα αέρα δεν φτάνει στα αυγά. Πειράζει ή να βάλω έναν 12βολτο από pc που νομίζω ότι θα γυρνάει πιο γρήγορα?


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Φιλικά

    Αντώνης

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #59
    Μέλος Το avatar του χρήστη IOANNIS
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ηρακλειο κρητης
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    καλησπερα αντωνη. καταρχην δεν πιστευω να ειναι απαραιτητο να βαλεις 8 λαμπες 25 watt, αλλα πρωτα απο ολα πες μας τη διαστασεις εχει η μηχανη. στην δικια μου εχω βαλει 2 λαμπες 60W και η διαστασεις της μηχανης ειναι 50cm μηκοςΧ50cm υψοςΧ30cm πλατος.
    τωρα σε ενα φιλο που εφτιαξα πριν κατι μερες αλλη μια μηχανη, αλλα λιγο πιο μεγαλη 50cmΧ50cmΧ50cm, εβαλα 2 λαμπες 75W.
    τωρα ειναι λογικο το θερμόμετρο να δείχνει διαφορετική θερμοκρασία στις τέσσερις γωνίες του θαλάμου, γιατι εχεις βαλει μικρο ανεμηστηρα.
    ο ανεμηστηρας απο το pc δεν κανει. αγορασε ενα πιο μεγαλο στα 12βολτ και θα κανεις δουλεια.
    ειναι λογικο στο κεντρο της μηχανης, να ειναι λιγο πιο μεγαλη η θερμοκρασια (περιπου 0,2-0,4βαθμούς) απο οτι στις γωνιες!

    0 Not allowed! Not allowed!
    http://enisxites.forumup.gr

    Give Life to Love and Music, use Girls and Tubes!

  11. #60
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yzf906 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Χρησιμοποίησα 8 λάμπες 25 watt για να έχω πιο ομοιόμορφη κατανομή θερμοκρασίας και ένα fan που βρήκα στα 220 volt. Θερμοστάτη ακριβείας (θεωρητικά) επαγγελματικό ψηφιακό θερμόμετρο (απόκλιση 0.3 βαθμούς) και για την υγρασία το σύστημα με τον ορό του ioannis και ψηφιακό υγρόμετρο.
    Το θέμα είναι ότι το θερμόμετρο δείχνει διαφορετική θερμοκρασία στις τέσσερις γωνίες του θαλάμου. Να πιστέψω τη λογική μου ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να συμβαίνει ή να εμπιστευτώ το θερμόμετρο (και δύο άλλα των 10 ευρώ που έχω)? Επίσης ο ανεμηστήρας που χρησιμοποίησα, καθότι παλιός και ψιλοσκουριασμένος δεν γυρνάει γρηγορα και το ρεύμα αέρα δεν φτάνει στα αυγά. Πειράζει ή να βάλω έναν 12βολτο από pc που νομίζω ότι θα γυρνάει πιο γρήγορα?
    Βάζουμε 2 λάμπες 60 η 75 Wγια το λόγο ότι με το πολύ άνοιγμα σβήσιμο καίγονται πολύ συχνά όποτε για να μην πέσεις στην περίπτωση να σου καεί η λάμπα έχεις 2.
    Βάζεις ένα ανεμιστήρα από PC να φυσήξει πάνω στις 2 λάμπες και έχεις και άλλους 4 ανεμιστήρες στις 4 πλευρές του κουτιού για κυκλοφορία αέρα.
    Μετά από αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις πρόβλημα θερμοκρασίας

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

Σελίδα 6 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 16 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κλωσσομηχανη VIP :P
    By Manthosvf in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-15, 10:28
  2. χειροποιητη κλωσσομηχανη
    By Kostas Dimopoulos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-13, 12:50
  3. κλωσσομηχανη προβλημα
    By pipis01 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-12, 21:33
  4. κλωσσομηχανη
    By Michalis Eva in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-11, 13:22
  5. Η κλωσσομηχανη μου
    By apextos100 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-10, 23:27

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας