Σελίδα 7 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 17 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 254

Θέμα: η χειροποιητη κλωσσομηχανη μου!!!

  1. #61
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Κατ' αρχήν παιδιά ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή σας. Λοιπόν έχουμε και λέμε:
    Οι διαστάσεις του κουτιού (οι καθαρές) είναι 50x50x50 και είναι φτιαγμένο από μελαμίνη. Τον ανεμιστήρα που είχα βάλει τον έβγαλα χθες το βράδυ και τον αντικατέστησα με τέσσερα μικρά 12βολτα τα οποία τα έχω βιδώσει στην οροφή σε απόσταση 1 εκ. περίπου από το καπάκι. Βάζοντας το χέρι μου στο ύψος που θα είναι τα αυγά, ίσα ίσα που καταλαβαίνω την ροή του αέρα. Δεν έβαλα μεγάλους γιατί αυτοί οι μικροί (περίπου όσο αυτοί που μπαίνουν στους μικροεπεξεργαστές) μου ήταν πρόχειροι και γιατί φοβήθηκα ότι ένας μεγάλος θα έκανε μεγάλο ρεύμα αέρα μέσα στο κουτί. Οι λάμπες μου είναι βιδωμένες στην οροφή και όχι κρεμασμένες με το καλώδιό τους όπως έχω δει στις δικές σου φωτογραφίες Γιάννη. Οπότε σκέφτομαι σήμερα το βράδυ να κάνω τα εξής: Θα βάλω τους τέσσερις μικρούς στα δύο πλαϊνά τοιχώματα του κουτιού να φυσάνε τις λάμπες και θα πάω να αγοράσω έναν μεγάλο να τον βάλω στην οροφή να φυσά προς τα κάτω.
    Προτείνετε μήπως να ανοίξω μια μικρή οπή πάνω από τον μεγάλο ώστε να τραβάει αέρα από έξω και μια μικρή χαμηλά για εκτόνωσση? Ή έτσι θα δημιουργούνται στροβιλισμοί και απώλειες με αποτέλεσμα την ανομοιόμορφη θερμοκρασία? Η περιβάλλουσα θερμοκρασία που έχω στο υπόγειο όπου εγκατέστησα τη μηχανή είναι 10-15 βαθμοί. Ο τρελοκουμπάρος μου είπε ότι καλύτερα να ανοίγω το κουτί μια φορά τη μέρα ώστε να αλλάζει πλήρως ο αέρας. Τέλος Γιάννη επειδή το υγρόμετρο που έχω παραγγείλει δεν έχει έρθει ακόμη, πόσες σταγόνες το λεπτό ρίχνεις εσύ? Εχω χρησιμοποιήσει το δικό σου σύστημα με τον ορό.

    Και μια ερώτηση ακόμη. Είδα στο δίκτυο σε ένα pethsop κλωσσομηχανή ερασιτεχνική πλαστική για 20 αυγά κότας 145 Ευρώ. Πολλά δεν είναι? Εχει πάρει το μάτι σας κάτι άλλο?

    Αυτά τα ολίγα. Ευχαριστώ και πάλι παιδιά για τις απαντήσεις σας.

    Φιλικά

    Αντώνης

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #62
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    λοιπον παιδια ωραια πραγματα φτιαχνετε... παλια και ο πατερας μου ασχολουνταν με αυτα... να σας πω 2-3 πραγματακια που εμαθα και εγω?
    λοιπον φανταζομαι ολοι βαζετε αχυρα σαν στρομα για τα αυγα (σητες λαμαρινες κλπ κλπ μπορει να τραυματισει τα πουλακια οταν βγουν) επισης τα αχυρα μπαινουν και για να τραβιξουν ποιο γρηγορα την υγρασια απο τα πουλακια οταν βγουν... τωρα κατω απο τα αχυρα καλο ειναι να μπει λιγη αμμος γιατι λειτουργει σαν συσωρευτης θερμοτητας και μας βοηθαει να κραταμε την θερμοκρασια ποιο σταθερη... επισης καλο ειναι στις λαμπες να μπουν καποιου ειδους λαμαρινα για να μην χτυπαει η ακτινοβολια τους τα αβγα... και οι ανεμιστηρες καλο ειναι να τους κλεινουμε 1-2 μερες πριν βγουν τα πουλακια γιατι οταν βγαινουν ειναι υγρα και το παραμικρο αερακι τα κρυωνει (οπως κρυονουμε εμεις οταν βγαινουμε απο το μπανιο)... οσο για την διαφορες θερμοκρασιας στο εσωτερικο του κουτιου δεν ειναι και κακο... βοηθαει στο να βγουν πουλακια διαφορετικου ειδους (βεβαια αυτο γινεται μονο στις πρωτες μερες επωασης) οσο για τους αγοραστους θερμοστατες να ξερετε οτι εκτος απο την θερμοκρασια ρυθμιζετε και το διαφορικο που συνηθως ειναι στους 2-3 βαθμους....
    οσο για την υγρασια εγω θυμαμε λιγο νερακι ριχναμε στην αμμο καθε 2 μερες και ηταν αρκετο

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  3. #63
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yzf906 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τρελοκουμπάρος μου είπε ότι καλύτερα να ανοίγω το κουτί μια φορά τη μέρα ώστε να αλλάζει πλήρως ο αέρας.
    ναι πρεπει να αλλαζει ο αερας μα ετσι και αλλιως θα το ανοιγεις 2 φορες την ημερα για να γυρισεις τα αβγα... και μην ανχωνεσε να το κανεις γρηγορα γρηγορα γιατι και η κοτα φευγει για να παει να φαει και μπορει μεχρι και 15 λεπτα να κατσει μακρια απο τα αβγα... οσο για την υγρασια δεν ειναι και τοσο κρισιμο... εγω θυμαμε οτι για μια μηχανη 40 αβγων για μια παρτιδα λεγαμε περιπου 3λιτρα νερο θα παρει συνολικα

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  4. #64
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...να ξερετε οτι εκτος απο την θερμοκρασια ρυθμιζετε και το διαφορικο που συνηθως ειναι στους 2-3 βαθμους....
    Τι εννοείς διαφορικό NEMESIS?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #65
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yzf906 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι διαστάσεις του κουτιού (οι καθαρές) είναι 50x50x50 και είναι φτιαγμένο από μελαμίνη.
    πιο πυθανο ειναι να βγαλεις βακτιριδια και ιους.
    το περιβαλον θα πρεπει να εναι καθαρο και η μελαμινη ειναι οτι χειροτερο.
    στο κουτι θα πρεπει να εχεις και καποιες τρυπες για αερισμο.
    η υγρασια ειαι σχεδον κρισημη (εχεις ανοχη περιπου 10-15%)
    βαλε ανεμηστηρες για pc 12in
    οσο για το φυλο του πουλιου δεν υπαρχει περιπτωση να αλαξει αν εχεις μικροτερη η μεγαλυτερη θερμοκρασια (το ανεκδοτο για το πως πιανεις αγορι που λεν σε καποιον που εχει πολλα κοριτσια ειναι για αυτη την περιπτωση)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  6. #66
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από briko Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσο για το φυλο του πουλιου δεν υπαρχει περιπτωση να αλαξει αν εχεις μικροτερη η μεγαλυτερη θερμοκρασια
    κατσε... αν το φυλο δεν καθοριζετε απο την θερμοκρασια τοτε απλα ειναι γονιμοποιημενο μεσα στην κοτα σωστα? αλλα ετσι οταν βγει το αβγο δεν θα πρεπει κατεθειαν να κρατιεται στην θερμοκρασια επωασης? τα αβγα ομως μπορουν να μεινουν ανετα και 15μερες πριν κατσει κλωσσα η κοτα... τι ακριβως παιζει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  7. #67
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Από ζωολογία δεν ξέρεις και πολλά.
    Ο κόκορας δίνει στην κότα το σπέρμα και αυτή το αποθηκεύει ακόμα και για ένα μήνα!!!
    Σε κάθε αυγό υπάρχει ήδη το σπερματοζωάριο του κόκορα άρα έχει ήδη καθοριστεί αν είναι κότα η κόκορας.
    Σε κάποιο πτηνοτροφείο που είχα πάει μου είχαν πει ότι το αυγό αν είναι μικρό βγαίνει κότα ενώ αν είναι μεγάλο βγαίνει κόκορας.
    Ακόμα και ένα μήνα μπορείς να τα έχεις αποθηκευμένα και να επωαστούν

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  8. #68
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    γιατι σε site με ζωολογους βρισκομαι? τεσπα... παντος απο τα δικα μου πειραματα η υγρασια δεν ειναι και τοσο κρισιμη οσο της τελευταιες μερες που πρεπει να ειναι αρκετα μεγαλητερη για να μαλακωσει το κελυφος... τωρα για ακριβεια +-15% δεν ξερω αν το πετυχεναμε αλλα απο τα 60αβγα φταναμε να εχουμε 50 κοτες ολοκληρες και οχι 60πουλακια που στην 10μερες πεθαιναν τα μισα... τωρα τα εχει παρατησει ο πατερας αλλα τον βλεπω οταν βγει στην συνταξη να το ξανασχοληθει με τετοια

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  9. #69
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παιδιά ευχηθήτε μου καλή τύχη. Μόλις έβαλα την πρώτη 10άδα αυγά. Τελικά πήρα έναν 12 εκ ανεμιστήρα 12 βολτο και τον έβαλα σε απόσταση 5 εκ από την οροφή για να έχει χώρο να τραβάει, 4 μικρούς των 4 εκ να φυσάνε στις λάμπες και ορό για υγρασία. Σκέφτηκα να βάζω τα αυγά 10 κάθε μέρα μέχρι να φτάσω στα 40 που χωρά η μηχανή.
    Οσο για τα ψηφιακά θερμόμετρα μου πρήξανε τα κάκαλα!! Οτι θέλει δείχνει το καθένα.
    Γιαυτό λοιπόν έβαλα 2 ενυδρίου και έχω την θερμοκρασία στους 38.5 βαθμούς και υγρασία να παίζει ανάμεσα 50%-60%. Φωτογραφίες με ρην πρώτη ευκαιρία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #70
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    στο post no11 ειχα δωσει μια διευθηνση αυτη
    http://www.ansi.okstate.edu/resource...incubation.htm
    εκει λεει αναλυτικα τα παντα
    με 38.5C θα τα βρασεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

Σελίδα 7 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 17 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κλωσσομηχανη VIP :P
    By Manthosvf in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-15, 10:28
  2. χειροποιητη κλωσσομηχανη
    By Kostas Dimopoulos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-13, 12:50
  3. κλωσσομηχανη προβλημα
    By pipis01 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-12, 21:33
  4. κλωσσομηχανη
    By Michalis Eva in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-11, 13:22
  5. Η κλωσσομηχανη μου
    By apextos100 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-10, 23:27

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας