Σελίδα 8 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 18 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 254

Θέμα: η χειροποιητη κλωσσομηχανη μου!!!

  1. #71
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Καλά και με προλαβες. Εκανα μαμακία με την μετατροπή F σε C. Eυχαριστώ πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #72
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας Γερούκης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Νίκαια Λάρισας
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Καλημέρα. Με λένε Κώστα, είμαι από Λάρισα και χθες τυχαία σας βρήκα... Παρ' όλου που από ηλεκτρονικά δεν ξέρω και πολλά πράγματα, έφτιαξα και γω μια μηχανή, την οποία θα δείτε στο προσωπικό μου site που φτιάχνω τώρα. Είχα πριν σελίδα στο geocities με όνομα agriopoulia, αλλά έκλεισε... Θα χαρώ να τα λέμε συνέχεια.... http://users.sch.gr/kgeroukis

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #73
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geroukis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Με λένε Κώστα, είμαι από Λάρισα και χθες τυχαία σας βρήκα... Παρ' όλου που από ηλεκτρονικά δεν ξέρω και πολλά πράγματα, έφτιαξα και γω μια μηχανή, την οποία θα δείτε στο προσωπικό μου site που φτιάχνω τώρα. Είχα πριν σελίδα στο geocities με όνομα agriopoulia, αλλά έκλεισε... Θα χαρώ να τα λέμε συνέχεια.... http://users.sch.gr/kgeroukis
    ΚΑΛΩΣ ΜΑΣ ΗΡΘΕΣ!!!! ωραια η κατασκευη σου.. μια ερωτηση μονο. ειχες κανενα προβλημα οταν βγαιναν τα πουλακια να σκαλονουν στην σιτα τα ποδαρακια τους και να τραβματιζοντε?

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  4. #74
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    προβλημα οταν βγαιναν τα πουλακια να σκαλονουν στην σιτα τα ποδαρακια τους και να τραβματιζοντε?
    την τελευταια μερα σαν υποστρομα βαζουμε μια πετσετα η σταλακομενες εφιμεριδεςη κατι παραπλυσιο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  5. #75
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας Γερούκης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Νίκαια Λάρισας
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Προφανώς θα ενοείς τη σίτα που είναι στο ράφι της εκκόλαψης. Όχι... Ποτέ δε συνέβη κάτι τέτοιο... Η άλλη σιτα που φαίνεται πάνω από το λεκανάκι για νερό, είναι για να μη πνίγονται ορισμένα που πέφτουν κάτω από το ράφι αφού βγουνε από το αυγό... Κάποια στιγμή πρέπει κάτι να κάνω ώστε να μη μπορούν να πηδήσουν κάτω (από το πίσω μέρος του ραφιού)....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #76
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Κώστα καλωσήρθες και από εμένα. Φανταστικό το άρθεο σου για την επώαση-εκκόλαψη. Είσαι επαγγελματίας του είδους ή απλά ένθερμος χομπίστας? Φανταστική η μηχανή σου. Μου έδωσε πολλές ιδέες για την επόμενη. Μια ερώτηση: Ο ανεμιστήρας είναι και αυτός από κουζίνα θερμού αέρα μαζί με την αντίστασή του ή η αντίσταση είναι από αυτές που οι κουζίνες έχουν στο πάνω μέρος του φούρνου και ο ανεμιστήρας άσχετος? Δεν έχεις πρόβλημα με το διαφορικό της θερμοκρασίας δεδομένου ότι αυτές οι αντιστάσεις ψιλοαργούν να αρχίσουν να θερμαίνουν και όταν σβήσουν αργούν να κρυώσουν?

    Επίσης μια σκέψη και για τους υπόλοιπους. Αντί για λάμπες θα μπορούσε ίσως να χρησιμοποιηθεί ένα πιστολάκι για μαλλιά μέσα στο θάλαμο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #77
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yzf906 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να χρησιμοποιηθεί ένα πιστολάκι για μαλλιά μέσα στο θάλαμο?
    Ανετα μονον που θα πρεπει να το κανεις μια μικρη εγχειρηση για να βραχυκυκλωσεις καποιες επαφες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  8. #78
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geroukis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς θα ενοείς τη σίτα που είναι στο ράφι της εκκόλαψης. Όχι... Ποτέ δε συνέβη κάτι τέτοιο... Η άλλη σιτα που φαίνεται πάνω από το λεκανάκι για νερό, είναι για να μη πνίγονται ορισμένα που πέφτουν κάτω από το ράφι αφού βγουνε από το αυγό... Κάποια στιγμή πρέπει κάτι να κάνω ώστε να μη μπορούν να πηδήσουν κάτω (από το πίσω μέρος του ραφιού)....
    οχι... εννοω αυτα που λες "πεφτουν κατω" για ειναι τελειος ατσουμπαλα και αν μπει κανα δαχτυλο τους σε καμια τρυπα θα το σπασουν προσπαθοντας να κουνηθουν... αν δειτε εκει που πουλαν κοτοπουλακια πολλα εχουν αυτο το προβλημα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  9. #79
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας Γερούκης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Νίκαια Λάρισας
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.
    Παναγιώτη με καμιά από τις σίτες δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα πόδια των νεοσσών...
    Αντώνη χομπίστας είμαι.. Η αντίσταση είναι 200 watt και ζήτησα και μου την έφτιαξε ηλεκτρολόγος που ασχολείται με αντιστάσεις και επισκευές ηλεκτρικών συσκευών. Επειδή είναι μικρή σε Watt ανεβαίνει και πέφτει 0,2 βαθμούς πάνω και κάτω. Ζητάω δηλ. από το θερμοστάτη πχ 38 και το περισσότερο είναι 38,2 και το λιγότερο 29,8. Αυτές που λες του grill είναι νομίζω 1000 με 1500 watt και εκεί υπάρχει όντως πρόβλημα.
    Η φτερωτή δεν έχει σχέση με κουζίνα. Την αγόρασα μαζί με το μοτέρ της από κατάστημα που πουλάει ανταλλακτικά ηλεκτρικών συσκευών. Προσοχή γιατί υπάρχει και φτερωτή που ρουφάει ενώ εμείς θέλουμε να φυσάει αέρα...
    Αυτή τη στιγμή πειραματίζομαι με φτερωτή ηλεκτρικής κουζίνας που είναι διαφορετική σα μορφή από τις κλασικές φτερωτές (νομίζω είναι για κουζίνες siemens)... Και αυτή με το μοτέρ τα πήρα από κατάστημα που έχει ανταλλακτικά. Ένα σημαντικό πλεονέκτημα είναι οτι το μοτέρ μπαίνει έξω από τη μηχανή... Θα δούμε...
    Πιστεύω να βοήθησα λίγο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geroukis : 24-01-10 στις 18:06

  10. #80
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Εγώ εξακολουθώ να έχω ένα ψιλοθέμα με τα θερμόμετρα. Εχω χρησιμοποιήσει από ηλεκτρονικό των 8 ευρώ μέχρι επαγγελματικό υποτίθεται ακριβείας των 30 ευρώ. Εχω δοκιμάσει ενυδρείου και χτες σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω και υδραργυρικό φαρμακείου που μετράμε τον πυρετό. Ο θερμοστάτης μου είναι ηλεκτρονικός με ρύθμιση ενός βαθμού και ρύθμιση του διαφορικού. το θερμόμετρο του φαρμακείου μου δείχνει είτε 37,2 είτε 38,2 ανάλογα με την ρύθμιση (38 ή 39) στον θερμοστάτη. Δοκίμασα να μετακινήσω τον αισθητήρα του θερμοστάτη σε διαφορετικό ύψος αλλά δεν είδα διαφορά. Εχετε αναφέρει ότι η ιδανική θερμοκρασία είναι 37,6 σύμφωνα με τον πίνακα που έχει δημοσιευτεί στο thread. Καμιά ιδέα για να πειράξω αυτόν τον έρμο το μισό βαθμό. Επίσης έχω παρατηρήσει χρησιμοποιώντας το θερμόμετρο του φαρμακείου ότι η θερμοκρασία στα διάφορα σημεία του κουτιού πάιζει περίπου μισό βαθμό.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 8 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 18 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κλωσσομηχανη VIP :P
    By Manthosvf in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-15, 10:28
  2. χειροποιητη κλωσσομηχανη
    By Kostas Dimopoulos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-13, 12:50
  3. κλωσσομηχανη προβλημα
    By pipis01 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-12, 21:33
  4. κλωσσομηχανη
    By Michalis Eva in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-11, 13:22
  5. Η κλωσσομηχανη μου
    By apextos100 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-10, 23:27

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας