Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: soft starter για τροφοδοτικο πομπου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή soft starter για τροφοδοτικο πομπου

    ψαχνω soft starter για τροφοδοτικο πομπου. το τροφοδοτικο εχει μ/σ 230/50-90βολτ στα 20Α. το ρευμα που θα τραβαει το μηχανημα στα 100dc θα ειναι max 13A. σκεφτηκα μια λυση με αντιστασεις που μετα απο ενα χρονικο διαστημα θα τις βραχυκυκλωνω, αλλα αν βαλω αντισταση π.χ τουβλακι 16βατ στα 100Ω τοτε μεσα απο την αντισταση θα περασει ρευμα 230/100=2,3Α, αρα η καταναλωση πανω στην αντισταση θα ειναι 529w! αρα θα λιωσει. μετα σκεφτηκα μεγαλη αντισταση π.χ 2 παραλληλες των 3,3κω αλλα τοτε η πτωση τασης πανω στις αντιστασεις θα ειναι 230βολτ. αρα μαπα το καρπουζι. εχετε καμια λυση?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv9cvk
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Ρεθυμνο Κρητη
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ψαχνω soft starter για τροφοδοτικο πομπου. το τροφοδοτικο εχει μ/σ 230/50-90βολτ στα 20Α. το ρευμα που θα τραβαει το μηχανημα στα 100dc θα ειναι max 13A. σκεφτηκα μια λυση με αντιστασεις που μετα απο ενα χρονικο διαστημα θα τις βραχυκυκλωνω, αλλα αν βαλω αντισταση π.χ τουβλακι 16βατ στα 100Ω τοτε μεσα απο την αντισταση θα περασει ρευμα 230/100=2,3Α, αρα η καταναλωση πανω στην αντισταση θα ειναι 529w! αρα θα λιωσει. μετα σκεφτηκα μεγαλη αντισταση π.χ 2 παραλληλες των 3,3κω αλλα τοτε η πτωση τασης πανω στις αντιστασεις θα ειναι 230βολτ. αρα μαπα το καρπουζι. εχετε καμια λυση?
    Κανεις λαθος στον υπολογισμο (230/100=2,3Α) θα το εκανες ετσι αν θα εβαζες τις 100Ω απευθειας στα 220V
    Εγω στο δικο μου τροφοδοτικο ΥΤ (το οποιο ειναι γυρω στα 8ΚW ) εχω βαλει δυο αντιστασεις παραλληλες σε καθε αγωγο 0.33Ω/16W (δηλ 0.15Ω/32W καθε μια )για 3sec μετα βραχυκυκλωνωνται και δουλευει αψογα
    Δες τις φωτο ειναι στην αρχη της κατασκευης του τροφοδοτικου
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv9cvk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανεις λαθος στον υπολογισμο (230/100=2,3Α) θα το εκανες ετσι αν θα εβαζες τις 100Ω απευθειας στα 220V
    Εγω στο δικο μου τροφοδοτικο ΥΤ (το οποιο ειναι γυρω στα 8ΚW ) εχω βαλει δυο αντιστασεις παραλληλες σε καθε αγωγο 0.33Ω/16W (δηλ 0.15Ω/32W καθε μια )για 3sec μετα βραχυκυκλωνωνται και δουλευει αψογα
    Δες τις φωτο ειναι στην αρχη της κατασκευης του τροφοδοτικου
    στο πρωτευον 230βολτ τις εχεις τις αντιστασεις? εγω θελω να τις βαλω στο πρωτευον.

    το ξερω οτι δεν ειναι πολυ σωστος αλλα χονδρικος ο υπολογισμος γιατι παρεμβαλεται και το τυλιγμα. αλλα το τυλιγμα του πρωτευοντος εχει πολυ μικρη αντισταση.
    δε μπορω να βαλω μονο στη φαση? γιατι και στον ουδετερο? 1Ω αν δεν βρω 0,33Ω δεν κανουν? βασικα θα τις βραχυκυκλωνω χειροκινητα με διακοπτη. αν υπερβω τα 3 sec θα εχουν προβλημα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv9cvk
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Ρεθυμνο Κρητη
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    στο πρωτευον 230βολτ τις εχεις τις αντιστασεις? εγω θελω να τις βαλω στο πρωτευον.

    το ξερω οτι δεν ειναι πολυ σωστος αλλα χονδρικος ο υπολογισμος γιατι παρεμβαλεται και το τυλιγμα. αλλα το τυλιγμα του πρωτευοντος εχει πολυ μικρη αντισταση.
    Καθολου σωστος Παναγιωτη γιατι το μεν τυλιγμα του Μ/Τ εχει χαμηλη αντισταση αλλα για για μετρησε το βαλε το στον νομο του Ωμ μετρα το ρευμα σε ηρεμια (χωρις καταναλωση) και πες μου το ρευμα που μετρησες αν εχει σχεση με το αποτελεσμα που βρηκες??
    δε μπορω να βαλω μονο στη φαση? γιατι και στον ουδετερο?
    Μπορεις
    1Ω αν δεν βρω 0,33Ω δεν κανουν?
    Ναι αλλα δεν θα στο προτεινα, ειναι μεγαλες!
    βασικα θα τις βραχυκυκλωνω χειροκινητα με διακοπτη. αν υπερβω τα 3 sec θα εχουν προβλημα?
    Αναλογα τον χρονο που θα τις αφησεις την αντισταση και τα W τους και αν εχεις καταναλωση η οχι μπορει απο τιποτα μεχρι να καπνισουν

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Στα μηχανάκια των 2.5 kW FM, έβαζα στη φάση από το πρωτεύον του Μ/Σ υψηλής 4-6 αντίστασεις 220Ω 17W (παράλληλισμένες φυσικά).
    Με ένα "χρονικό" (θα βρείς στα ηλεκτρολογικά καταστήματα) που το είχα ρυθμισμένο στα 3 δευτερόλεπτα, όπλιζα ένα βαρβάτο ρελέ που τις βραχυκύκλωνε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Φανταζομαι με τις αντιστασεισ που προτεινεις Χρηστο για Μ/Σ 90v/25A θα ειμαι οκ αφου εσυ τις εχεις για 8kw.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    146

    Προεπιλογή

    φιλε παναγιωτη για ποιο λογο θελεις να το κανεις αυτο??? (Το soft start εννοω)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    γιατι ο μετασχηματιστης ειναι 110βολτ/25Α και ακομα και εν κενω λειτουργια τραβαει πολυ ρευμα σε σημειο που ριχνει ασφαλεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Αστεροτρίγωνο - Soft starter
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-17, 07:00
  2. Soft Starter μονοφασικό 2HP
    By jimakos in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-15, 15:02
  3. Danfoss MCD3000 soft starter software
    By cosecon in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-14, 00:29
  4. rvr soft starter
    By spaceboy in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-12, 01:18
  5. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-11, 09:55

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας