Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Κρυφό menu YAESU FT-897.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ήπειρος
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή Κρυφό menu YAESU FT-897.

    Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να μπώ στο κρυφό menu του Yaesu FT-897; Και αν ναι τί ρυθμίζει η κάθε παράμετρος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ήπειρος
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου και όντως πρέπει να με βοήθησες πολύ αλλά δυτηχώς δεν βοηθάω εγώ τον εαυτό μου που δεν γνωρίζω τα αγγλικά όσα πρέπει για να βγάλω νόημα απο το link που μου έστειλες.
    Άν κάποιος μπορούσε να μου δώσει μια εξήγηση όσο γίνεται ελληνική πράγματι θα με βοηθούσε πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Γεώργιε πες μας ακριβώς τι θες να κάνεις και θα σου πούμε ποιο μενού να πειράξεις και πως. Σε καμιά περίπτωση μην αρχίσεις να σκαλίζεις!

    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αν έχεις χρόνο μάλιστα να σημειώσεις τις τιμές που έχει το μηχανάκι σε ένα χαρτί ή στο Excel γιατί σε κάθε μηχανάκι είναι ελαφρώς διαφορετικές.

    Για να μπες στο κρυφό μενού πατάς με κλειστό το μηχάνημα τα κουμπιά A,B,C και το PWR. Τα αφήνεις μόλις ανοίξει και πατάς το FUNC για λίγο και μπήκες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ήπειρος
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    Σε πρώτη φάση θέλω να κάνω έναν έλεγχο της ισχύος εξόδου αν δηλαδή βγάζει τα 100W HF / 50W VHF / 20W UHF.
    Σε συνέχεια θα ήθελα για εγκυκλοπεδικούς σκοπούς να μάθω τι και τι ρυθμίζει η κάθε παράμετρος έτσι που να ευρίνω τις γνώσεις μου αλλά μέσα απο αυτές να βρω κάτι που να βοηθήσω το μηχάνημά μου να γίνει καλύτερο.
    Όλα ξεκινάνε πρώτον απο ενδιαφέρον γενικού τύπου και κατα δεύετερον απο την παρατήρηση του ότι με τροφοδοτικό σίγουρα 35Α και άνω και με κεραία δίπολο 3.5 ή 6.5 ή 27 ή 54ΜΗΖ χωρίς στάσιμα δεν τραβάω πάνω απο 9Α μέγιστο και αυτό με προβληματίζει σε ότι αφορά την ισχύ εξόδου του μιας και με ένα άλλο βραχέο τραβάω με τις ίδιες κεραίες 18Α +++, να σημειώσω ότι απο το menu η ισχύ είναι στα 100W ένδειξη όπως και το ποσοστό διαμόρφωσης είμαι στο μέγιστο πάντα με ένδειξη βάση την οθόνη του καθώς επίσης αναφέρομαι σε USB/LSB/AM/FM δέν έχω όμως δοκιμάσει CW.
    Να σας πω επίσης ότι το reset με F και PWR το έχω κάνει άπειρες φορές αλλά καμία αλλαγή στην παρατήρηση.

    Σας ευχαριστώ και πάλι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Από όσο έχω ακούσει τα περισσότερα νέα ft-897 θα μπορέσουν να δυναμώσουν το Peak στην ισχύ εξόδου στα ΗF. Στo 897 αν ανεβάσεις τα μενού 24 28 32 θα ανεβάσει την μέγιστη τιμή ισχύος που βγάζει σε όλες τις μπάντες των βραχέων. Επίσης έχω ακούσει πως το μενού 41 είναι κλειδωμένο για να ανεβάσεις τα vhf. Στο δικό μου πχ δεν ανεβαίνει. Ομως δεν στο συνιστώ γιατί θα κάνεις το μηχανάκι να δουλεύει εκτός των προδιαγραφών του και στην πραγματικότητα ΔΕΝ θα καταφέρεις να ανεβάσεις ούτε ένα μπαράκι στη λήψη σου στον απέναντι σταθμό. Δηλαδή η αλλαγή από πχ ένα peak στα ssb από τα 100W στους 7 ΜΗΖ στα 150W μπορεί να μην γίνει καθόλου αισθητή στον συνομιλητή σου. Και όλα αυτά θα ζορίσουν τα τρανσίστορ εξόδου. Κρίμα δεν είναι;

    Αντιθέτως ίσως να ήθελες να πειραματιστείς με τις ρυθμίσεις για τη διαμόρφωση .

    Mην πειράξεις το μενού όπως θα σου πουν πολλοί. Διάβασε τι έκανε το παλικάρι εδώ σελ 12 http://www.rigpix.com/yaesu/ft857-897_modcollection.pdf και πράξε ανάλογα αν θες το τέλειο στην διαμόρφωση.

    Τώρα αν το μηχανάκι τραβάει 9 Α όπως λες μήπως το έχεις βάλει να τραβάει μικρή ισχύ; Τυπικά πρέπει να βάλεις ένα dummy load για να μετρήσεις τι βγάζει το μηχανάκι και όχι την κεραία. ; Το τροφοδοτικό δίνει το αμπεράζ που χρειάζεται;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aeonios : 23-11-09 στις 00:16

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ήπειρος
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    Φίλε μου aeonios σε ευχαριστώ πολύ για την γνώση σου.
    Άν προσέξεις καλύτερα το προηγούμενο μύνημά μου θα δείς ότι όλα είναι full και εξακολουθώ να τραβάω 9Α με το ίδιο τροφοδοτικό και κεραία που ένα άλλο μηχάνημα βραχέων τραβάω 18 περίπου Α.
    Εικονικό φορτίο και βατόμετρο δυστηχώς δεν διαθέτω αλλά νομίζω οτι είναι περιττά απο την στιγμή που συμβαίνει το παραπάνο φαινόμενο, λογικά θα πρέπει να βγάζει πολύ λιγότερα απο τα 100W που ζητάω απο την ρύθμιση.
    Πληροφοριακά το άλλο βραχέο είναι το ALINCO DX77.
    Όσο για το pdf αρχείο σε ευαριστώ και πάλι αλλά δεν μπορώ να το ερμηνεύσω μιας και απο αγγλικά είμαι σε πολύ χαμηλό επίπεδο.
    Μπαίνω στο κρυφό menu αλλά δεν πειράζω τίποτα μιας και δεν ξέρω πια παράμετρο θα αλλάξω και τι θα προκύψει απο την αλλαγή.
    Απο θέμα ισχύος δεν με ενδιαφέρει η άυξησή της αλλά θα μου αρκούσε το αληθές των εργοστασιακών προδιαγραφών του μηχανήματος άλωστε συμφωνώ μαζί σου σε ότι αφορά την αλλαγή στο S/M του συνομιλητή μου με 150 απο 100W πράγματ η αλλαγή θα είναι μηδενική.
    Έχω ακούσει οτι επειδή το 897 λειτουργεί και με μπαταρίες υπάρχει η περίπτωση να είναι η ισχύ χαμηλωμένη για να μπορεί να ανταποκριθεί στην χωρητικότητα των μπαταριών, άγνωστο το εαν ισχύει αλλα λογικό μου ακούγετε.
    Να σημειώσω ότι στα VHF / UHF παίζει κανονικά με την ονομαστική ισχύ εξόδου 50 / 20W.
    Θα ήθελα να σε ρωτήσω ποια η διαφορά του FT-897 με ο FT-897D?
    Και κάτι ακόμα στα VHF μπορώ να ανεβάσω το εύρος RTX πάνω απ τους 164ΜΗΖ που φτάνει ανώτερη τιμή;
    Το 897 το έχω αγοράσει καινούργιο απο ΜΕΙΜΑΡΗ και δεν ξέρω αν κάτι είναι κλειδωμένο και αυτό έχει επιπτωση στην ισχύ εξόδου (μη θέλωντας να θείξω το αναφερόμενο κατάστημα).
    Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και την επιμονή μου στο θέμα και ευχαριστώ για την κατανηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Εχεις δικιο συγνώμη δεν πρόσεξα την λεπτομέρεια που είπες για τα αμπέρ.

    Θα σου πρότεινα αγαπητέ φίλε μου σαν καλύτερη λύση να πάς το μηχανάκι άμεσα πίσω στο κατάστημα και να τους εξηγήσεις τι γίνεται για να το ελέγξουν κανονικά δεν πρέπει να σου πάρουν ούτε δεκάρα γιαυτό και να το κάνουν μπροστά σου!!

    Το δικό μου είναι κλειδωμένο και δεν γνωρίζω μέχρι που μπορεί να πάει η λήψη του.

    Το 857 είναι πιο μικρό από το αδελφάκι του σε μεγεθος και είναι πιο πολύ για το αυτοκίνητο γιατί έχει αποσπώμενη όψη. Το 897 είναι για το σπίτι ή για την εξοχή αφού μπορεί να πάρει 2 μπαταρίες εσωτερικά και ένα τροφοδοτικό εσωτερικά (πάλι της μαμάς ή με πατέντα).
    Κατά τα άλλα τα μηχανάκια είναι ακριβώς τα ίδια δεν διαφέρουν σε τίποτε στην πλακέτα πλην του lcd νομίζω στο 897 είναι πιο μεγάλο. Οι έξοδοι είναι ίδιες και τα μενού ίδια.

    Μια λύση που σκέφτομαι: κάνε ένα μάστερ reset , με κλειστο το μηχανάκι πάτα το [HOME] + POWER. Θα ανοίξει, θα παίξει μερικούς ήχους και θα επαναφέρει τα πάντα στις αρχικές ρυθμίσεις(θα χάσεις ότι έχεις περάσει στη μνήμη όμως μπορεί να σου "σώσει" το μηχανάκι !)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ήπειρος
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ και πάλι aeonios.
    Το μηχάνημα το έχω αγοράσει απο το 2007 εκτός αυτού δεν τολμώ να το στείλω μιας και παλιαώτερα ένας φίλος μου που είχε αγοράσει ένα TH-F7 Kenwood απο το ίδιο κατάστημα όταν το έστειλε για επισκευή σε αυτό δεν το ξαναπήρε στα χέρια του εδώ και 5 χρόνια τώρα οπότε καταλαβαίνεις, τώρα για να το πάω ο ίδιος εκεί λιγάκι δύσκολο.
    Με τις μπαταρίες λένε ότι βγάζει πολύ λίγα Watt για να μπορεί να λειτουργήσει για λίγη ώρα λόγω αδυναμίας πολλών Ah απο τις μπαταρίες και όταν συμβεί αυτό έστω και 100W να επιλέξεις εκπομπή αυτό δεν ξεπερνάει τα 50W με τίποτα για τον παραπάνω λόγω, έτσι φοβάμαι οτι κάτι τέτοιο μπορεί να συμβαίνει αλλά την αλλαγή αυτή (απο μπαταρία σε τροφοδοτικό) και δεν γνωρίζω πως θα ελέγξω αυτή την παράμετρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Yaesu FT-100D Κρυφό μενού
    By svllr in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-13, 17:24
  2. Κρυφά αρχεία.
    By Πετρος Πετριδης in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-10, 20:38
  3. Yaesu FT-897 Γίνεται Link (αναμεταδότης) ;
    By Γεώργιος in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-10, 21:40
  4. κρυφό αρχείο
    By P.J. in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-10, 04:40
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-07, 01:55

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας