Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 40

Θέμα: SERVO ΜΕ μΕ

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη Stergios_[.gr]
    Όνομα
    Στέργιος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Αυτό σου λέει και ο Παναγιώτης!

    Αν θές να πάς από τις 0° στις 180° αργά, θα πρέπει να γράψεις κώδικα έτσι ώστε να στείλεις τον σέρβο πρώτα στις 5°, μετά από 0.2 sec στις 15°, μετά από 0.4 sec στις 45°, μετά από 0.6 sec στις 95°, μετά από 0.8 sec στις 135°,και μετά από 1 sec στις 180°. Έτσι θα κάνεις την διαδρομή 0-180° σε 2 sec, ενώ αν έδινες απευθείας εντολή για 180° θα πήγαινε σε 0.3 sec (~0.13sec/60°), δίνοντας την αίσθηση της μεταβλητής ταχύτητας.

    Γρηγορότερα από το maximum του κατασκευαστή δεν μπορείς να το πάς (~0.13sec/60°).
    Μπορείς να το πας όσο αργά θες, ακόμα και 2 μέρες να κάνει, αλλά θα μοιάζει λίγο "βηματική" η κίνηση του σερβο..

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannhssdra Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλο λεω εγω.αν ειναι στισ 0 μοιρες και θελω να παει στις 180.θα του στειλω τον αναλογο παλμο ετσι?για να παει ομως μεχρι τις 180 εχει καποια δειαρκια.αυτη τη δειαρκια μπορω να την αυξησω η να την μειωσω?την ταχυτητα του δλδ
    και εγω αυτο σου λεω... ταχυτητα δεν εχει να ρυθμισεις.. ΑΛΛΑ πες οτι εχεις το σερβο στις 0 μοιρες και θες να πας σιγα σιγα στις 180... τον βαζεις να παει στην 1η μοιρα μετα απο λιγο στην 2η μοιρα, μετα απο λιγο στην 3η μοιρα και ετσι αν κανεις αυτο το "μετα απο λιγο" καποια ρυθμιζομενη χρονικη περιοδο τοτε εχεις και ελενχο ταχυτητας... καταλαβες τωρα τι λεω?

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stergios_[.gr] Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να το πας όσο αργά θες, ακόμα και 2 μέρες να κάνει, αλλά θα μοιάζει λίγο "βηματική" η κίνηση του σερβο..
    μην το λες.... το σερβο μπορεις να το αλλαζεις θεση καθε 1/10 της μοιρας οποτε δεν βλεπεις καθολου βηματα..

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.121

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.

    Έχω το servo του παρακάτω link.
    http://www.parallax.com/Portals/0/Do...Servo-v2.0.pdf

    Αυτός έχει συνολικά 3 καλώδια. Το ένα είναι η σταθερή τροφοδοσία του π.χ 6V το άλλο είναι η γείωση και το τρίτο καλώδιο είναι ο έλεγχος τις κίνησης. Στο τρίτο αυτό καλώδιο θα πρέπει να του βάλω παλμούς PWM με πλάτος 6V ενώ η έξοδος από τον μΕ έχει πλάτος 2V. Για να το κάνω αυτό λοιπόν θα πρέπει να οδηγήσω τους παλμούς αυτούς στην βάση του τρανζίστορ και το μοτέρ να συνδεθεί ανάμεσα στην τροφοδοσία (6V) και στον συλλέκτη.
    Όπως δηλαδή και στο σχέδιο.

    Με αυτό ώμος τον τρόπο δεν δουλεύει. Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι η γείωση του μοτέρ αφού δεν είναι κοινή με την γείωση του κυκλώματος.
    Που κάνω λάθος ;
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Αναφέρεσαι σε μοτέρ με δύο ακροδέκτες. Όμως το servo ποτέ δεν το βλέπουμε έτσι.
    Ο σωστός τρόπος να δουλέψεις το servo με τη βοήθεια του transistor είναι ο εξής:
    1) Στο σχήμα που ζωγράφισες, αντί για το "μοτέρ" τοποθετείς μία Pull up αντίσταση, π.χ. 10 ΚΩ.
    2) Στον συλλέκτη του Q1, συνδέεις το λευκό καλώδιο () του servo.
    3) Συνδέεις το κόκκινο και μαύρο καλώδιο του servo σταθερά στα 6 Volt, κατά τα γνωστά.
    4) Στο software του μικροελεγκτή, αντιστρέφεις την λογική. Πλέον θα παράγεις παλμούς 0 αντί για παλμούς 1, μια που το transistor λειτουργεί σαν αναστροφέας.

    Υπάρχει και άλλος τρόπος, αλλά να μη σε μπερδέψω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.121

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη.

    Κατάλαβα τι ακριβώς μου είπες και το έκανα στην πράξη και πράγματι δουλεύει.


    Έχω όμως μια απορία. Αν τροποποιήσω το κύκλωμα που μου είπες και βάλω την αντίσταση στον εκπομπό και την έξοδο του μοτέρ στον εκπομπό τότε δεν θα κάνει το τρανζίστορ αντιστροφή του σήματος αλλά θα δουλέψει έτσι; Το έκανα στην πράξη αλλά δεν είδα αύξηση της τάσης αλλά μείωση. Για ποιο λόγο γίνεται αυτό ;


    Αν σου είναι εύκολο και δεν σε κουράζω ανάφερε και τους άλλος τρόπους.

    Σε ευχαριστώ.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    To σχέδιο που παραθέτεις είναι ένας "ακόλουθος εκπομπού". Η τάση στην έξοδο θα είναι πάντα λίγο μικρότερη από την είσοδο. Πόσο μικρότερη; Όσο και η τάση βάσης-εκπομπού του τρανζίτορ. Λογικό δεν είναι; Σκέψου ότι οι ακροδέκτες βάσης και εκπομού είναι σαν μία ορθά πολωμένη δίοδος... Επομένως στα άκρα της θα υπάρχει πτώση τάσης (τυπικά 0,7V).

    Αν τώρα χρησιμοποιήσεις στην ίδια θέση αντί για npn ένα pnp τρανζίστορ, αντιστρέφοντας τις θέσεις εκπομπού-συλλέκτη, τότε θα μπορείς να αναίβεις στα 6V! Όμως και σε αυτή τη περίπτωση η αντιστροφή της λογικής θα ήταν αναγκαία, καθώς το pnp θα ήθελε χαμηλές τάσεις στην αντίσταση της βάσης για να ενεργοποιηθεί και όχι υψηλές όπως τα npn (αντίθετη λογική).

    Και δεν είναι μόνο αυτο... Σε αυτή τη περίπτωση το τρανζίστορ θα ήγαγε συνεχώς! Γιατί; Επειδή το pnp για να ενεργοποιηθεί θα ήθελε τάσεις μικρότερες από τα 5V περίπου. Επομένως, είται 3.3V να είχες στην έξοδο του μC είται 0 το τρανζίστορ θα ήγαγε.

    Συμπερασμα: Με ένα μόνο τρανζίστορ δυστυχως δε γίνεται να ανυψώσεις τη στάθμη διατηρώντας θετική τη λογική! Αν σου είναι δύσκολο να αλλάξείς τη λογική στο πρόγραμμα του μC θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις δύο τρανζίστορ όπως στο σχέδιο που αναιβάζω.

    Πάλι πλατιάζω.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Αν αντί για τρανζίστορ χρησιμοποιούσαμε ένα optocoupler, δε θα μπορούσε να δουλέψει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    @Χέρκουλες:
    Στο τελευταίο σχήμα για το οποίο ρωτάς, αφού η έξοδος του μικροελεγκτή ειναι 0-2V και αφού η Vb πρέπει να είναι μεγαλύτερη της Ve για να άγει το NPN , η τάση εξόδου δεν θα πάει ποτέ πάνω από 2 V. Ότι δηλαδή είπε και ο Μίχος.

    @Κώστα:
    Ναι και χωρίς αντιστροφή λογικής.
    Diode anode = Έξοδος uC (με αντίσταση)
    Diode cathode = Vcc
    Transistor collector = έξοδος προς servo και pullup αντίσταση
    Transistor emitter = GND.

    Εγώ πάντως θα πειραματιζόμουν και με τον όχι σίγουρο αλλά πολύ φτηνό μπακαλίστικο τρόπο:
    Δύο μόνο αντιστάσεις. Μία από την έξοδο του uC στο servo και μία από τα 6V στο servo. Ένας διαιρέτης τάσης δηλαδή που "δυναμώνει" την τάση του uC προσθέτοντας ένα DC offset.
    Έτσι κι αλλιώς, στην είσοδο του servo υπάρχει μόνο ένας συγκριτής. Αν π.χ. η έξοδος του συγκριτή αλλάζει στα 3 V και αν τα 0 - 2 V γίνουν 2 - 3.2 V, θα δουλεύει.
    Θέλει πειραματισμό όμως με διάφορες αντιστάσεις - και αν σου κάτσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannhssdra Εμφάνιση μηνυμάτων
    αγορασα σημερα αυτο το servo.
    http://www.servocity.com/html/hs-311_standard.html

    και αυτος ειναι ο κωδικας που εγραψα για παει μονο στη μεση του στελνω πρωτα την παυση 20ms και μετα τον παλμο 1,5ms και επαναλαμβανω αυτην την διαδικασια.οι επαναληψεις και οι καθυστερησεις ειναι υπολογισμενα.


    cseg at 0

    LOOP: CLR P0.7
    CALL DELAY2

    SETB P0.7
    CALL DELAY1
    jmp loop

    DELAY1: MOV R0,#0F9H
    LOOP1: NOP
    NOP
    NOP
    NOP
    DJNZ R0,LOOP1
    RET

    DELAY2: MOV R2,#14H
    LOOP3: MOV R3,#8EH
    LOOP2: NOP
    NOP
    NOP
    NOP
    DJNZ R3,LOOP2
    DJNZ R2,LOOP3
    RET
    END

    εχω τπτ λαθος?αν ξερει καποιος την λυση ας μου πει
    ο μΕ δεν βγαζει ψηφιακο σημα?δεν θα θελει μετατροπη απο ψηφιακο σε αναλογικο?η κανω λαθος?
    giannhssdra, δεν ξέρω αν βρήκες κάποια λύση, αλλά στον κώδικα σου το λάθος (από όσα θυμάμαι από μικροελεγκτές) πρέπει να είναι στην # που έχεις. Νομίζω ότι πρέπει να βάλεις $ και όχι #. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. SERVO MOTOR
    By ΤΣΑΡΟΣ in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-20, 17:39
  2. Servo 6v σε 7.4
    By giannhsitia in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-16, 18:06
  3. Servo PCB
    By giannhsitia in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-15, 10:50
  4. Τροφοδοσία servo
    By Mike_Lag in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-14, 13:06
  5. Servo
    By tonia87 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-10, 21:34

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας