Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Βοήθεια για κατασκευή

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Βοήθεια για κατασκευή

    Γειά σας. Θέλω να φτιάξω ένα κύκλωμα το οποίο θα "εντοπίζει" τα φώτα απο τα αυτοκίνητα που έρχονται και θα αλλάζει την σκάλα απο μεγάλη σε μικρή. Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ! Γνωρίζετε που να βρω το σχηματικό για μια τέτοια κατασκευή???
    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Να γυρίζει και τον διακόπτη είναι λίγο δύσκολο πιστεύω. Από την άλλη μπορείς να το κάνεις ηλεκτρονικά με κάποια φωτοαντίσταση αλλά εγώ δε θα το έκανα στο δικό μου αυτοκίνητο. Γιατί μπορεί να επηρεάζεται από άσχετες πηγές φωτός και γιατί αν ένα σύστημα σου κόβει την μεγάλη σκάλα χάνεις αυτομάτως ένα εργαλείο επικοινωνίας που είναι αρκετά σημαντικό σε κάποιες περιπτώσεις... Το σινιάλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Βασικά δεν με ενδιαφέρει να το βάλω στο αμάξι μου! Πρόκειται για μια κατασκευή που θέλω να κάνω σαν εργασία σε ένα εργαστήριο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Ένας διαιρέτης τάσης όπου η μία εκ των δύο αντιστάσεων είναι μία φωτοαντίσταση. Η μεσαία λήψη πάει στη μία είσοδο ενός τελεστικού (συγκριτή) και η άλλη είσοδος τροφοδοτείται από έναν άλλο διαιρέτη ρυθμιζόμενο με τρίμμερ. Η έξοδος του τελεστικού οδηγεί ένα τρανζίστορ και το τρανζίστορ ένα ρελε. Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις τη κεντρική ιδέα. Είναι πολύ εύκολο να το σχεδιάσεις μόνος σου και να βάλεις και συγκεκριμένες τιμές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mihos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας διαιρέτης τάσης όπου η μία εκ των δύο αντιστάσεων είναι μία φωτοαντίσταση. Η μεσαία λήψη πάει στη μία είσοδο ενός τελεστικού (συγκριτή) και η άλλη είσοδος τροφοδοτείται από έναν άλλο διαιρέτη ρυθμιζόμενο με τρίμμερ. Η έξοδος του τελεστικού οδηγεί ένα τρανζίστορ και το τρανζίστορ ένα ρελε. Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις τη κεντρική ιδέα. Είναι πολύ εύκολο να το σχεδιάσεις μόνος σου και να βάλεις και συγκεκριμένες τιμές.
    Πιστεύεις ότι θα δουλεψει...?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Γιατί όχι; Το μόνο λίγο "δύσκολο" κομμάτι είναι η τροφοδωσία του τελεστικού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι δεν θα δουλέψει απλά. Διότι αν καταλαβαίνω καλά (και αν θυμάμαι καλά απο οδήγηση σε εθνική) μπορεί ο άλλος να είναι ένα 500 μέτρα μακρύα όταν έρχεται και στο απόλυτο σκοτάδι η μεγάλη σκάλα ενοχλεί,

    εγώ θα έβαζα κάμερα οτιδήποτε μπορεί να δώσει ακόμα και 640χ480 θα τράβαγα 2-3 καρέ το δευτερόλεπτο και θα έκανα υπεραπλουστευμένο image prossesing να ψάχνει για "τουλάχιστον μια" εστία φωτός (μεγάλη φωτεινότητα σε τουλάχιστον ένα σημείο της εικόνας). το σημείο μπορεί να είναι ένα pixel η μια ακτίνα πχ 3-4 pixel σε περίπτωση η κάμερα έχει θόρυβο κλπ.

    Και πάλι η κάμερα δεν μπορεί να είναι ότι ναναι, δεν πρόκεται να καταγράψει μια καμερούλα απλή φώτα αυτοκινήτου με τον τυπικό χρόνο έκθεσης. Θέλει ψάξιμο

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Έχεις απόλυτο δίκιο. Εξάλλου κι εγώ είπα ότι δεν θα έκανα κάτι τέτοιο στο αυτοκίνητο μου. Όμως ο petrokol ανέφερε ότι δεν πρόκειται να μπεί σε αυτοκίνητο αλλά είναι απλά μία εργασία για ένα μάθημα στη σχολή του. Εξάλλου αυτό που προτείνεις νομίζω ότι θέλει γνώσεις άλλου επιπέδου (ή ένα PC μέσα στο αμάξι...)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Γιατί ρε συ , δεν είναι πολύ μπλεγμένο, απλά όπως κάθε τι πολύπλοκο θέλει χρόνο, θέλεις μια κάμερα που δουλεύει με μικροελεγκτή (το web γεμάτο απο παραδείγματα είναι) και μια μνήμη flash με SPI τι άλλο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Οκ. Εξαρτάται την εμπειρία του καθενός... Εγώ ασ' πούμε που δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με αλγορίθμους επεξεργασίας εικόνας και τέτοια το βλέπω λίγο βουνο... Βέβαια όρεξη και χρόνο να έχεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για κατασκευή κυκλώματος
    By gioujazz3902 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-15, 10:08
  2. Βοήθεια για κατασκευή πομπού
    By panagiwths in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-12, 20:36
  3. βοήθεια για κατασκευή κεραιας
    By Διηνεκης in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-12, 12:44
  4. βοήθεια για μια κατασκευή
    By MAGOS_MERLIN in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-09, 13:23

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας