Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 70

Θέμα: Ταλάντωση tranzistor- linear με λυχνία.

  1. #61
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Ναι active, αυτος ο πυκνωτης πρεπει να ειναι εκει για να καταπινει (γειωνει) τυχον κυματοειδης συνιστωσες αλλα σε εμενα φαινεται οτι δουλεψε σαν να εκανε καποιου τυπου αναδραση . Πιστευω πως αν τον ειχα καταργησει απο την αρχη δεν θα ειχα ταλαιπωρηθει τοσο.
    Αρη, το παρατηρησα και γω οτι μειωνει την ισχυ του το πρωτο σταδιο οταν μπαινει στα συντονιστικα της εισοδου. Γιαυτο και τωρα , θα παιξουμε στο vco με ενα 2sc1971 στα 18ν , πιστευω να βγαλει 5-6w και να περασουν τουλαχιστον τα 3w για παιξει η 504.
    Baσικα, δεν θελω να της πιω το αιμα της λαμπας. Θελω να καταφερω να εχω 25 καθαρα και ξεκουραστα watt και να μπορει να δουλεψει το συστημα με καλη ποιοτητα ηχου και για αρκετες συνεχομενες ωρες.
    Αναμονη λιγο ακομα για να δουμε τι καταφεραμε τελικα. Μετα θα φτιαξουμε και ενα τρομπονι j για να ολοκληρωσουμε το σετ.
    Παιδια ευχαριστω πολυ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #62
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Χρονια καλα. ομορφα και υψισυχνα στους απανταχου ηλεκτρονικαρες του forum και οχι μονο.
    Μπαινουμε στο θεμα. Λοιπον, εχω το -καμια σχεση με της smart kit- vco το οποιο μπορω πλεον να του ρυθμιζω και την ισχυ εξοδου και το οποιο μου εδωσε στην κεραια μεχρι 7watt και μηδενικα στασιμα (σε συχνοτητα που ειναι κομμενη η κεραια). Το εβαλα στο λινερακι το οποιο δουλεψε αμεσως και συντονισε ευκολα και δεν αυτοταλαντωσε με τιποτα. Πηρα 14-15watt αλλα μου φανηκαν λιγα. Εκανα μια βολτα για να δω εμβελεια και τη βρισκω μικροτερη απο οτι ειχα με αυτοταλαντωτη 504. Πειραματιστηκα λιγο με τα πηνια παλι και ειχα ελαχιστες διαφορες. Που καταληγουμε τωρα:
    * 1. Ενω το vco με κεραια εχει μηδενικα στασιμα, οταν μπαινει να οδηγησει το επομενο σταδιο, ανεβαζει αρκετα στασιμα. Αλλαζω μηκος καλωδιου αλλα δεν βλεπω φως. Τι κανω για να πεσουν τα στασιμα μεταξυ ταλαντωσης και ενισχυσης?????
    *2. Σας ειχα πει οτι μου αυτοταλαντωνε απο ενα χαζο πυκνωτη στο 6+7 της λαμπας με γειωση και οτι τον ξεπαστρεψα. Στη θεση του εβαλα εναν μεταβλητο. Βεβαια , δεν ειναι της ταξης nano αλλα καμια 50-100pico. Kι ομως, σε συγκεκριμενη θεση αυτος ο πυκνωτης, μου ριχνει αισθητα τα στασιμα στην εξοδο. Δεν εχω εξηγηση γιαυτο, περιμενω γνωμες.
    *3. Εχω τελεια γεματη διαμορφωση, υπεροχο ηχο, μηδενικο βομβο, αλλα... εμβελεια παπαλα. Κατι θελει για να παει απο τα 17-18w που καταφερα να το φτασω, λιγο παραπανω. Πιστευω οτι μια 25αρου μπορει να την δωσει και μαλιστα ξεκουραστα. (Υποψιν οτι παιζω στους 105 -αρκετα ψηλα-, με απλη ανορθωση δικτου 320v+ , με κεραια διπολο και rg58 και χωρις αρνητικη στο οδηγό).

    Παντως , και μεχρι εδω που φτασαμε, μπορω να πω οτι το χαρηκα και σας ευχαριστω.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #63
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή

    Ξηλωσε τελιως τον μεταβλητο απο εκει και δοκιμασε ξανα. Ειναι λαθος να εχεις πυκνωτη pico και ποσο μεταβλητο εκει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #64
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Επίσης ως βελτίωση άλλαξε το καλώδιο της καθόδου αλλά και αυτό μεταξύ vco και linear,με το πολύ καλύτερο RG213. Επισης έχε υπόψη σου ότι το μήκος του καλωδίου μεταξύ vco και linear θα πρέπει να είναι λ/4.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #65
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Αλλαξα καλωδια, αλλαξα πηνια εισοδου, χαλκο με επαργυρομενο, απο 9 εως 1 σπειρες, εβγαλα τελειως τον παπαροπυκνωτη, εβαλα γεφυρα μπρος-πισω για να τα βλεπω ολα, δοκιμασα οτι μπορουσα να σκεφτω, αλλα τιποτα. Κολλημενο στα 18 watt. Ριχνω τα στασιμα στην εισοδο αισθητα, περνανε μεσα 3-4 καθαρα βαττακια αλλα εξω πανω απο 18 δεν βγαινουν. Του erasor 50αριζε για πλακα με μονη διαφορα αρνητικη στα οδηγα και μετασχηματιστη απομονωσης. Τα δεδομενα μεχρι στιγμης ειναι οτι στον τελειοτερο συντονισμο, και οι 4 μεταβλητοι (εισοδου και εξοδου) εχουν θεση (δεν ειναι καποιος δηλαδη με ολο το εμβαδον των οπλισμων του μεσα η εξω ολοκληρος απο τα σταθερα φυλλα). Δεν εχουμε ιχνος αυτοταλαντωσης και τα στασιμα στην εξοδο ειναι ελαχιστα. Με τοσα που εχω δοκιμασει δε μπορει , καπου θα ξεκολαγε η βελονα. Εχω αρχισει να σκεφτομαι να αλλαξω την αντισταση στα σκρην, απο 8κ2 να την κανω 4κ7 αλλα φοβαμαι μην την ξετιναξω τη λαμπιτσα. Κατι τα κραταει, δε μπορει , κατι , κατι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #66
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή

    Νομιζω οτι το ειπες μονος σου. Μου φενεται οτι η 8k2 ειναι μεγαλη εγω συνηθως επαιζα με 4,7 η 5k2.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #67
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Αλλαξα την αντισταση στα σκρην απο 8κ2 σε 4κ1 και την αντισταση στο οδηγο με 10κ απο 22κ που την ειχα. Πηρα 25w και σιγουρα ειναι σημαντικη διαφορα. Το συστημα δουλευει στους 107, μαλλον ειναι αρκετα ψηλα για να δωσει κιαλλα η λαμπιτσα. Θα τις μειωσω κιαλλο παντως τις αντιστασεις να δω τι θα βγει. Παντως, για αυτο που βγαζει τωρα, δουλευει ωραια και ξεκουραστα, χωρις κοκκινισματα, και για αρκετες ωρες. Δεν περναει τπτ στην tv και δεν εμφανιζει τπτ και στο ραδιο, ειναι αρκετα καθαρο απο οτι δειχνει. ( Δεν εχω αναλυτη ). Εφτιαξα και μια j pole για να δω διαφορα με το διπολο. Ισως να περναει καλλιτερα σε σημεια που δεν περνουσε το διπολο, το βασικο ειναι ομως οτι τα στασιμα πηγαν για βρουβρες. Τα καταπιε ολα με τη μια. οποτε μαλλον φτανουμε στο τελος σιγα σιγα. Και πολυ παιδευτηκαμε!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #68
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά σε όλους σας!
    Αγαπητέ Παναγιώτη εάν θέλεις περισσότερα watt, θα πρέπει να ακολουθήσεις την προτροπή του μέλους μας Άρη, και να προσθέσεις ένα ακόμη στάδιο στο Vco όπως π.χ το 2sc1972, και ταυτόχρονα να αυξήσεις την τάση στην EL-504 μέχρι τα 450V το μέγιστο και όχι πάνω από αυτό. Ενδιάμεσοι πειραματισμοί θα σου δίνουν και διαφορετικά αποτελέσματα κάθε φορά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #69
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Τελειωσε νομίζω, πηρα 32w με στασιμα στον πάτο. Σκρην 4κ1 , οδηγο 8κ2, χωρις αρνητικη ταση πηνία εισοδου 1t προς 3t , πηνια εξοδου 4t προς 1t για να βγει στους 107, οδηγηση 4-5w. Η λαμπα δεν κοκκινιζει καθολου. Ειδα διαφορα οταν αλλαξα τα πηνια εξοδου με πηνιοσυρμα 2,5mm και τα πηνια εισοδου χωρις το ομοκεντρο κενο μεταξυ τους αλλά σφιγμενα στην ιδια διαμετρο. Επισης, επαιξε σημαντικο ρολο και το καλωδιο μεταξυ vco και linear. Νομιζω πως παιρνει κιαλλα , οπως μικροτερες αντιστασεις ακομα, μεγαλυτερη ταση στο κεφαλι (καμια 400-450ν δεν θα τη χαλαγε) και αρνητικη στο οδηγο. Αλλά πειραματικά, αυτο που ηθελα εγινε οποτε ολα οκ. Βασικα, το γεγονος οτι η συγκεκριμενη λαμπιτσα ειναι για πιο low συχνοτητες και συνεπως δεν μπορει να δημιουργει αρμονικες ψηλα ειναι και ο λογος που την συμπαθω ιδιαιτερα. Γιαυτο και το επομενο θα ειναι μια προσπαθεια να κανουμε εναν ενισχυτη με 2χ504 παραλληλες αν αξιζει , το οποιο θα το σηκωσω σε νεο θεμα, συντομα πιστευω. Ευχαριστω για τη βοηθεια όλους!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #70
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    .__________
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-14, 12:36
  2. Ταλάντωση pic
    By Zener_ in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-08, 12:14

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας