Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 35

Θέμα: LM386 mini ενισχυτής

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Kira
    Όνομα
    Διονυσης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή LM386 mini ενισχυτής

    Hello, είμαι εδώ και λίγο καιρό μέλος αυτού του forum, οπότε είπα να postάρω την πρώτη μου κατασκευή που έκανα πρόσφατα. Είναι ένας μίνι ενισχυτής που χρησιμοποιεί το ολοκληρωμένο lm386.

    Τα υλικά που χρειάζονται είναι ελάχιστα και το κόστος τους είναι γύρω στα 5-7€ όλα μαζί. Το μεγαφωνάκι πρέπει να είναι στα 8 Ohm ενώ οι τιμές των πυκνωτών δεν χρειάζεται να είναι τόσο απόλυτες (πχ. στον πυκνωτη 0.1μ εγώ έβαλα 47n). Στην τελική κατασκευή πρόσθεσα και ένα ποτενσιόμετρο 5k που να συνδέει τα pins 1 & 8 του ολοκληρωμένου, το οποίο λειτουργεί ως διακόπτης ρύθμισης του Gain και επίσης ένα διακόπτη ON/OFF έτσι ώστε να διαρκεί για πιο πολύ καιρό η μπαταρία. Το κύκλωμα είναι πραγματικά απλό και ακόμα και εγώ που είμαι αρχάριος στο θέμα το έφτιξα πολύ εύκολα και το συνιστώ σε οποιοδήποτε θέλει να ασχοληθεί. Φυσικά η δοκιμή του κυκλώματος πρώτα σε breadboard θα απλουστεύσει πολύ το σχεδιασμό και τυχούσες αλλαγές που θέλετε να κάνετε.
    Αφού έκανα όλες τις κολλήσεις σε διάτρητη πλακέτα πήρα ενά παλίο χάρτινο κουτάκι και του άνοιξα μια τρύπα στο καπάκι για το ηχείο, 2 μπροστά (μία για την είσοδο του βύσματος της κιθάρας και μία για το διακόπτη ON/OFF) και μία στο πλάι για το ποτενσιόμετρο. Μπορείτε επίσης να προσθέσετε και ένα led έτσι ώστε όταν ο ενισχυτής είναι ανοιχτός αυτό να ανάβει(μη ξεχάσετε να βάλετε μία αντίσταση πριν από αυτό για να μην καεί). Παραλίγο να το ξεχάσω, το lm386 είναι εύκολο να καεί αν αφήσετε ώρα το κολλητήρι σε ένα ποδαράκι του για αυτό καλό είναι να έχετε μια βάση για ολοκληρωμένα με 8 ποδαράκια.


    Για περισσότερα info μπορείτε να δείτε το νέο μου blog http://www.news-for-techies.com/ στο οποίο θα ποστάρω και τα νέα μου projects(όσα υπάρξουν) xD.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  1a.jpg Εμφανίσεις:  950 Μέγεθος:  117,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2a.jpg Εμφανίσεις:  1001 Μέγεθος:  145,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  3.jpg Εμφανίσεις:  1033 Μέγεθος:  167,3 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kira : 29-11-09 στις 00:29

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    Ωραια κατασκευουλα εχω φτιαξει και εγω μερικα τετοια ενισχυτακια επισης πιο lm386 εχεις n1,n2,n3,n4 επειδη εχω δοκιμασει το n1 και το n3 θα σου προτεινα να βαλεις n3 ή n4 μεγαλη διαφορα επισης ενα ωραιο site με μερικα κυκλωματακια με το lm386 ειδικα αμα παιζεις κιθαρα μπορεις να βρεις εδω http://www.runoffgroove.com/index.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια για την όμορφη, χρήσιμη και απλή, πραγματικά ερασιτεχνική κατασκευή και την παρουσίασή της.

    Και μια καλοπροαίρετη διόρθωση, από πλευράς ορολογίας: Ηχείο είναι το κουτί, όχι το μεγάφωνο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Καλως ηλθες στο forum Διονυση ,και καλοριζικη η πρωτη σου κατασκευή,πρωτότυπη ιδέα το χάρτινο κουτάκη ,που κατά πασα πιθανοτητα θα ειχε μεσα μπιζού ,το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο ηταν το εξής :
    Λέω θα ηταν επιστροφη καποιου δωρου δικου σου στην κοπελιά σου,και για να την ξεχάσεις το εκανες ενισχυτή να ακους μουσικη ,να πανε κατω τα φαρμάκια
    Χωρις παρεξηγηση ετσι Διονύση ,απλα καλαμπουρι κανω.

    Παμε τωρα στα τις κατασκευής :
    Eνισχυτης με μπαταρια δεν ενδεικνυεται και δή αλκαλικές που θα πρεπει να τις αλλαζεις τακτικα αν ακους πολλες ωρες την μερα,μπορεις να βαλεις ενα απλο πάκ τροφοδοτικο 9 volt.
    Kατασκευες ενισχυτων γινονται σε μεταλλικα κουτιά για καλυτερη θωρακιση των ανεπιθύμητων θορύβων

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Kira
    Όνομα
    Διονυσης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια κατασκευουλα εχω φτιαξει και εγω μερικα τετοια ενισχυτακια επισης πιο lm386 εχεις n1,n2,n3,n4 επειδη εχω δοκιμασει το n1 και το n3 θα σου προτεινα να βαλεις n3 ή n4 μεγαλη διαφορα επισης ενα ωραιο site με μερικα κυκλωματακια με το lm386 ειδικα αμα παιζεις κιθαρα μπορεις να βρεις εδω http://www.runoffgroove.com/index.html
    n1 έχω βάλει καθώς όταν έκανα την κατασκευή ήταν το μοναδικό που είχα βρει, από τρίτη που θα κατέβω κέντρο θα κοιτάξω και για n3/n4. Από αυτό το site σκοπεύω να είναι τα επόμενα projects μου :P

    Συγχαρητήρια για την όμορφη, χρήσιμη και απλή, πραγματικά ερασιτεχνική κατασκευή και την παρουσίασή της.

    Και μια καλοπροαίρετη διόρθωση, από πλευράς ορολογίας: Ηχείο είναι το κουτί, όχι το μεγάφωνο.
    Whoops θα το διορθώσω αυτό, σε ευχαριστώ δεν το ήξερα.

    Σας ευχαριστώ και τους δύο για τα καλά σας λόγια.


    Eνισχυτης με μπαταρια δεν ενδεικνυεται και δή αλκαλικές που θα πρεπει να τις αλλαζεις τακτικα αν ακους πολλες ωρες την μερα,μπορεις να βαλεις ενα απλο πάκ τροφοδοτικο 9 volt.
    Χμ ξέχασα να το αναφέρω, αλλά ο ενισχυτής είναι για ένα φίλο που παίζει κιθάρα και συχνά την παίρνει μαζί του, οπότε είπα να του κάνω ένα δωράκι για να μπορεί να "λιώνει" άνετα. xD Για το θόρυβο ούτε αυτό το ήξερα και θα το κοιτάξω thnx.
    Και πράγματι μπιζού της μάνας μου πρέπει να είχε χαχα :P

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kira : 29-11-09 στις 00:33

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Ωραια και απλουστατη κατασκευουλα!
    Το ποτενσιομετρο ειναι λογαριθμικο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Kira
    Όνομα
    Διονυσης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια και απλουστατη κατασκευουλα!
    Το ποτενσιομετρο ειναι λογαριθμικο;
    Thank you
    Για το ποτενσιόμετρο τι να σου πω dunno γράφει πάνω κάτι για να ξεχωρίζει(εκτός από τη τιμή του)??

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη P@s@ris!
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Δραπετσώνα
    Μηνύματα
    313

    Προεπιλογή

    μπράβο φίλε μου...πολύ ωραία κατασκευή......

    μια ερώτηση μόνο......στο σχηματικό που συνδέεις το ποτενσιόμετρο???γιατί δεν το βλέπω.....κ τι τιμή έχει????εννοώ πόσα Ω,,,,,,

    και πάλι μπράβο σου......συνέχισε δυνατά!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αυτός που λέει μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα ,πως πήγε ως εκεί?????????

  9. #9
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Kira
    Όνομα
    Διονυσης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια και απλουστατη κατασκευουλα!
    Το ποτενσιομετρο ειναι λογαριθμικο;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από P@s@ris! Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπράβο φίλε μου...πολύ ωραία κατασκευή......

    μια ερώτηση μόνο......στο σχηματικό που συνδέεις το ποτενσιόμετρο???γιατί δεν το βλέπω.....κ τι τιμή έχει????εννοώ πόσα Ω,,,,,,

    και πάλι μπράβο σου......συνέχισε δυνατά!!!
    Ευχαριστώ και πάλι, στο σχηματικό δεν το έχω βάλει το ποτενσιόμετρο γιατί μπορεί κάποιος να μη το ήθελε, αλλά όπως λέω και στο αρχικό μου post το συνδέεις στα ποδαράκια 1 και 8 του ολοκληρωμένου και η τιμή του είναι 5kΩ

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη P@s@ris!
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Δραπετσώνα
    Μηνύματα
    313

    Προεπιλογή

    thanx ....κατατοπιστηκότατος....θα το έφτιαχνα τώρα στο breadboard..αλλά ψιλονυστάζω....θα το κάνω άυριο το μεσημεράκι....κ θα το δοκιμάσω στην κιθάρα να δω πως θα παίζει....πλάκα θα έχει..!!!!έχω κ ένα 10'' ηχείο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αυτός που λέει μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα ,πως πήγε ως εκεί?????????

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Super Mini ενισχυτής με λυχνίες 12AU7/ECC82 – SE 2x200 (m)Watt.
    By chris73 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-21, 17:45
  2. Ενισχυτής ήχου με το LM386
    By jzls in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-13, 19:49
  3. Ενισχυτής με lm386 - Απορίες
    By Panius in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-13, 14:57
  4. Super Mini SE ενισχυτής με λυχνίες 6C45Π-Ε, 2x800 (m)W
    By chris73 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-13, 20:26
  5. mini ενισχυτής κιθάρας-mp3 player
    By Christos E in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-12, 23:03

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας