Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: κεραία για δέκτη VHF

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    423

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από darthtony Εμφάνιση μηνυμάτων
    και το μήκος κύματος πώς συνδέετε με τη συχνότητα(μαθηματικα)
    λ= u/f όπου f η συχνότητα και u η ταχύτητα διάδοσης του κύματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    363

    Προεπιλογή

    έφτιαξα αυτο:http://img341.imageshack.us/i/05122009001z.jpg/
    στα γρήγορα.
    τι λέτε?(το πλέγμα δεν το έχω συνδέσει)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    363

    Προεπιλογή

    τελικά την τέλειωσα, και πέρασα 5-6 σπείρες με καλώδιο μονόκλωνο 1mm2(νομίζω)
    βελτιώθηκε η λήψη, αλλά όχι δραματαικα(πήγα και στον 4ο όροφο, εώ ήμουν στον πρώτο. σκέφτομαι να χρησιμποποιήσω τη κεραία ραδιοφώνου που έχει το σπίτι και η σύνδεση να μη γίνεται επαγωγικά, αλλά να συμδέσω μέσα στο δέκτη τα καλώδια. τι λέτε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    -Ο αείμνηστος Les Μοxon, G6XN, όπως λέει και ο τίτλος του βιβλίου του (*), αφέρεται σε κεραίες HF.
    Υποστηρίζει δε και αποδεικνύει ότι η λ/4 ground plane με συμμετρικά λ/4 ράντιαλς -την οποία και δεν συνιστά- δεν είναι παρά ένα δίπολο λ/2, του οποίου το κάτω ήμισυ έχει αντικατασταθεί από τα ράντιαλς, που δεν δρουν σαν ανακλών επίπεδο γείωσης (reflecting ground plane). Γιαυτό και μπορούν να αντικατασταθούν με βραχέα ράντιαλς και ένα κοινό πηνίο μήκυνσης.

    -Στα VHF, σε κεραίες V/U καθώς και σε multiband HF κεραίες, συνηθίζεται τα εναέρια ράντιαλς να έχουν μήκος λ/4 στη χαμηλότερη συχνότητα λειτουργίας. Ή, σε κεραίες monoband, 5% μεγαλύτερο από του μαστιγίου (ακτινοβολητή).

    -Το λ -διεθνώς ελληνικό λάμδα και όχι ..."ελ" (l), όπως κακώς λέγεται από ορισμένους και μάλιστα όχι ξένους, αλλά...έλληνες!- είναι, όπως προαναφέρθηκε, το μήκος κύματος και εκφρασμένο σε m ισούται πρακτικά με 300 / την συχνότητα f σε MHz.

    * L.A. Moxon, G6XN, HF Antennas for all locations, RSGB, 1st ed. 1982, 2nd ed. 1993.

    Πραγματικό "ευαγγέλιο κεραιών"!. Έχω και τις 2 εκδόσεις. Και μάλιστα την 1η την είχα αγοράσει -και εμβριθώς μελετήσει- πολύ πριν καταφέρω να πάρω την πολυπόθητη ραδιοερασιτεχνική άδεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή Απάντηση σε pm σχετικά με δέκτη υπερανάδρασης

    Αγαπητέ φίλε Αντώνη
    Σε ευχαριστώ για το προσωπικό μήνυμα, αν και το θέμα δεν έχει προσωπικό χαρακτήρα και μπορεί άνετα να συζητηθεί δημόσια. Η ερασιτεχνική ενασχόληση με τη λήψη δεν έχει τον χαρακτήρα της παρανομίας, όπως συμβαίνει με την ερασιτεχνική εκπομπή στις ραδιοφωνικές ζώνες, που δυστυχώς επικρατεί στη χώρα μας, καθώς και στο παρόν σάιτ. Κάποτε αυτό γινόταν αναγκαστικά, όταν ο δρόμος προς τον ραδιοερασιτεχνισμό ήταν κλειστός. Σήμερα όμως, όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά δεν είναι δύσκολο να αποκτήσει την άδεια του ραδιοερασιτέχνη και να βγαίνει νόμιμα και επώνυμα στις ραδιοερασιτεχνικές ζώνες. Όπως γινόταν και γίνεται σε όλες τις πολιτισμένες χώρες.
    Για να έλθω στην ουσία της ερώτησής σου, ο δέκτης υπερανάδρασης (superregenerative receiver) είναι μια πολύ απλή διάταξη που μπορεί να κατασκευασθεί εύκολα, με πολύ λίγα υλικά. Το απλούστερο σχέδιο δεν είναι παρά ένας ταλαντωτής 1 τρανζίστορ ή FET. Έχω κατασκευάσει τέτοιους δέκτες εδώ και πολλά χρόνια, με σχέδια από τα περιοδικά Τεχνική Εκλογή, Ηλεκτρονικά Νέα, Practical Wireless κλπ. και άκουγα με επιτυχία την αεροπορική μπάντα, χωρίς εξωτερική κεραία. Eπίσης έχω δημοσιεύσει την κατασκευή ενός τέτοιου δέκτη στο περιοδικό "Ραδιοτηλεπικοινωνίες".
    Αν ψάξεις στο διαδίκτυο για homewbrew (ή DIY) airband ( ή VHF) superregen rcvr, θα βρεις πολλά τέτοια σχέδια καθώς και κιτ.
    Σε συγχαίρω για το ζωηρό και αληθινό ερασιτεχνικό ενδιαφέρον σου και σου εύχομαι να γίνεις και εσύ ραδιοερασιτέχνης.
    Σε πληροφορώ δε ότι και εγώ κάπως έτσι ξεκίνησα, όπως και πολλοί άλλοι. Και μάλιστα σαν εντελώς αυτοδίδακτος, αφού ούτε το επάγγελμά μου, ούτε οι σπουδές μου έχουν κάποια άμεση ή έμμεση σχέση με το χόμπυ.
    Φιλικά
    Κώστας, SV1AIA

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    363

    Προεπιλογή

    καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. σκέφτομαι να ανοίξξω τον δέκτη και να συνδέσω ένα βύσμα (τη ψίχα στη κεραία και το πλέγμα στη γείωση-όπου βρώ-)
    ώστε να χρησιμποιήσω τη κεραία ραδιοφώνου που έχει η πολυκατοικοία. (δεν πειράζει που εχει ενισχυτή ε?)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παντελής Κλειδαρά
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Λέσβος
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα :ο τύπος για να φτιάξω ενά διάολο στα vhf έιναι 75:συχνότητα=.........

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kpantelis14 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα :ο τύπος για να φτιάξω ενά διάολο στα vhf έιναι 75:συχνότητα=.........

    Αγαπητέ για διαόλους αλλού, εμείς είμαστε αγγελικό φόρουμ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosgalanos
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    514

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα θα ήθελα να φτιάξω μια τέτοια κεραία αλλά για 136-150 MHz,γίνεται;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosgalanos
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    514

    Προεπιλογή

    Από το τύπο 75:136=0.55 Άρα τόσο θα είναι το μήκος του κατακόρυφου καλωδίου κ τα radials ποσό θα είναι;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορία για κεραία VHF
    By freewind in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-14, 11:14
  2. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-14, 19:29
  3. Κεραία για VHF - UHF amateur.
    By SW6IER in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-10, 17:58
  4. Κεραία για VHF & UHF βάσεως.
    By Γεώργιος in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-09, 00:56
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-06, 09:24

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας