Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: Αυτοσχέδιο "mini" Desktop

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ παιδιά! Τάκη χώρος για ανεμιστηράκι στην απέναντι πλευρά δεν υπάρχει... Αλλά και να υπήρχε η πρόσοψη έχει παχύ αλουμίνιο και δε νομίζω ότι θα μπορούσα να το κόψω. Μου φαίνεται ότι θα τρυπήσω από πάνω το κουτί ώστε το fan του επεξεργαστή να ανταλλάσει αέρα κατευθείαν από το περιβάλλον όπως μου λες...
    Προς το παρόν κάνω δοκιμές χωρίς καθόλου ανεστήρα στο case για να δώ τι γίνεται και μετά από ζώρισμα του επεξεργαστή και αρκετή ώρα λειτουργίας έχω 60 C στον επεξεργαστή και 45 C στο κουτί. Φαντάζομαι ότι μόλις βάλω και το fan στο case θα φανεί κάποια βελτίωση. Αλήθεια, που είναι normal να κειμένεται περίπου η θερμοκρασία στους υπολογιστές;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη xrhstos1978
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΑΜΑ
    Μηνύματα
    353

    Προεπιλογή

    μπράβο. αυτό είχα ξεκινήσει να κάνω κι εγώ με πράγματα που είχα πάρει από το πλαίσιο στοκ σέντερ. άσους μαδερμπορντ 9 ευρώ κάρτα γραφικών 11 ευρώ κλπ. και για σι ντι είχα ένα σλιμ σατα. αλλά στην πορεία το παράτησα λόγο κουτιού, μου έβγαινε μεγάλο. όσο για την θερμοκρασία καλά είσαι, οι amd δουλεύουν κάπως ψηλά. εχεις σχεδιο για το μετατροπεα τασης? με ενδιαφερει

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    518

    Προεπιλογή

    πολυ ωραια η κατασκευη σου!Μπραβο! Και εγω εχω κανει κατι παρομοιο.Αλλα το pc το εχω βαλει σε 1 κουτι απο ρουτερ phillips της conn-x.Ειναι πραγματικα πολυ μικρο.Επισυναπτω και μερικες φωτο.Οπως καταλαβαινεις δεν ειχα λεφτα για το DC-DC τροφοδοτικο και προσορινα χρησιμοποιω ενα ATX κανονικο εξωτερικα.
    Η μητρικη ειναι ι D945GCLF2 της Intel και ειναι 17,5χ17,5cm
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC00593.jpg Εμφανίσεις:  147 Μέγεθος:  129,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC00594.jpg Εμφανίσεις:  145 Μέγεθος:  106,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC00595.jpg Εμφανίσεις:  141 Μέγεθος:  140,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC00596.jpg Εμφανίσεις:  137 Μέγεθος:  141,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC00597.jpg Εμφανίσεις:  148 Μέγεθος:  141,4 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    518

    Προεπιλογή

    και μερικες ακομα...
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC00598.jpg Εμφανίσεις:  115 Μέγεθος:  119,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC00599.jpg Εμφανίσεις:  115 Μέγεθος:  141,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC00601.jpg Εμφανίσεις:  120 Μέγεθος:  121,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC00605.jpg Εμφανίσεις:  122 Μέγεθος:  141,7 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη vismak
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Δείτε και αυτό http://www.youtube.com/v/TggHtINGIyc

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ παιδιά. Χρήστο ο converter είναι αυτός και τον είχα αγορασμένο από παλιά. Σχέδιο δεν υπάρχει δυστυχώς. Δεν είναι καμία επιστήμη το κύκλωμα του. Το θέμα είναι πώς θα το κάνεις τόσο μικρό... Προσοχή όμως, ο συγκεκριμένος παίρνει το πολύ 14V είσοδο και αν θέλεις να το συνδιάσεις με τροφοδοτικό από λάπτοπ θέλει πείραγμα το τροφοδοτικό. Αν πάλι έχεις κανένα τροφοδοτικό στα 12-14V είσαι οκ. Επίσης ο εν λόγω converter είναι ότι πρέπει για car-pc. Δούλευε σε pc στο αμάξι απροβλημάτιστα για πολύ καιρό!

    Ωραίος ο Αντρέας. Πιο μικρό δε γίνεται...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vismak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δείτε και αυτό http://www.youtube.com/v/TggHtINGIyc
    Ο τύπος έχει το εργαστήριο που βλέπω στα όνειρά μου...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstos1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...όσο για την θερμοκρασία καλά είσαι, οι amd δουλεύουν κάπως ψηλά. εχεις σχεδιο για το μετατροπεα τασης? με ενδιαφερει
    Οι θερμοκρασίες που είπα ήταν χωρίς καθόλου ανεμιστήρα στο case... Έβαλα έναν 8cm και έγινε ψυγείο... Δεν ανέβηκε πάνω απο 35 C στη κάσα όσο και αν το ζόρισα. Του βάζω να μου παγώνει και τις μπύρες.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 17:35
  3. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  4. Mini Μεταβλητό Τροφοδοτικό Πάγκου "Digital"
    By Mihos in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 92
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-12, 12:59
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας