Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: βίντεο κάμερα υπεριώδους φάσματος

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη tao
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    597

    Exclamation βίντεο κάμερα υπεριώδους φάσματος

    Χαιρετώ το forum θα ήθελα να ρωτήσω κάτι να μου πείτε αν γίνετε. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τραβήξουμε με μια κοινή βίντεο κάμερα βίντεο που να είναι στο υπεριώδες φάσμα και όχι στο ορατό φάσμα (ίσως με κάποιο πείραγμα η με κάποιο φίλτρο?) ξέρω σίγουρα ότι με μια κοινή αναλογική φωτογραφική μηχανή αγοράζεις ένα φιλμ υπεριώδους και τράβας τις φωτογραφίες σου, γιατί όχι και με μια κάμερα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Γεια σου φίλε!Ωραία ερώτηση!
    Αν λοιπόν τα ccd της κάμερας σου βλέπουν και πιο πάνω από το ορατό φάσμα μπορείς αν σε αφήνει φυσικά η κάμερα να προσαρμόσεις ένα ειδικό φακό με passband φίλτρο για τις υπεριώδεις ακτινοβολίες.
    Προφανώς δεν θα μπορείς να στερεώσεις τέτοιο στέλεχος σε βιντεοκάμερες των 200 Ευρώ. Θα πρέπει είτε να δείς το manual είτε να ρωτήσεις στην εταιρία κατασκευής για το αν έχεις αυτή τη δυνατότητα.
    Σε 1-2 χρόνια δεν θα μπορεί πάντως κανείς να κλέβει βίντεο από πρεμιέρες στο σινεμά.
    Ηδη όλο και περισσότεροι αιθουσάρχες σινεμά στο εξωτερικό προμηθεύονται λάμπες υπεριώδους που τις βάζουν γύρω γύρω από το χώρο προβολής. Εμείς δεν βλέπουμε το φως όμως σε αρκετές κάμερες αυτό φαίνεται με αποτέλεσμα να φαίνεται τελικά μια μουτζούρα και όχι η ταινία. Αυτο μέχρι φυσικά και οι πειρατές να βρουν σαν αντίμετρο το Passband φίλτρο για το ορατό φώς!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    έχω την εντύπωση οτι η κάμερα το κάνει αυτό χωρίς πρόβλημα....
    βάλε την κάμερα να τραβάει και πάρε ενα τηλεκοντρόλ και πάτα τα πλήκτρα
    και δες μέσα απο την κάμερα αν βλέπεις το led το υπέρυθρο να αναβοσβήνει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Για το υπεριώδες φάσμα δέν ξέρω αλλα για το υπέρυθρο συνήθως αμέσως μετά το ccd/cmos υπάρχει ένα μικρό τετράγωνο θαλασσί "τζαμάκι"





    το οποίο μπορείς να αφαιρέσεις.
    Αν μετά προσθέσεις ένα IR-pass φίλτρο μπροστά στην κάμερα μπορείς να κάνεις κανονικά λήψη στο υπέρυθρο φάσμα.
    Μια παλιά Sony D8 βιντεοκάμερα που έχω, έχει ένα μηχανικό διακόπτη "night-shot" ο οποίος μηχανικά βγάζει το φίλτρο απο το path του σένσορα και σε συνδιασμό με μερικά IR led's σου προσφέρει βραδυνή λήψη ακόμη και χωρίς καθόλου φωτισμό σε μικρή απόσταση όμως.
    Η τακτική της αφαίρεσης του ir-cut χρησιμοποιείται συχνά απο φωτογραφικές μηχανές προσαρμοσμένες σε τηλεσκόπια για καταγραφή στο κανονικά μή ορατό φάσμα.
    Σε εξτρήμ καταστάσεις προσαρμόζουν και ένα πελτιέρ για να χαμηλώσουν τον θόρυβο του σένσορα κατεβάζοντας τη θερμοκρασία του.

    Οι φτηνές ασπρόμαυρες καμερούλες δέν νομίζω να έχουν φίλτρο -ίσως κάποια επίστρωση σχετική- και πολλές φορές τραβάνε και αρκετό απο το ir φάσμα.

    Τώρα αν πράγματι ψάχνεις για UV δέν έχω ιδέα αλλα όταν βρώ χρόνο θα το ψάξω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Αν οι αιθουσάρχες τοποθετούν λάμπες υπεριώδους (που είναι και ιοντίζουσα ακτινοβολία) γύρω από την κινηματογραφική οθόνη τότε... αντίο στα μάτια μας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Δημήτρη έχεις δίκιο να απορείς αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα αν "φωτίζει" προς το πανί ! Η ζημιά γίνεται μόνο στην κάμερα ακόμα και με χαμηλή ένταση. Επίσης ο άνθρωπος που μου το είπε είχε πει πως θα το επιβάλουν κάποιες εταιρίες διανομής σε πρεμιέρες.

    Μάλιστα το έχουν πατεντάρει ήδη στην Ευρώπη στην περίπτωση που κάποιος από μας ήθελε να κάνει πατέντα.Περισσότερα δεν ξέρω να σου πω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη tao
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    597

    Προεπιλογή

    Παιδιά πραγματικά χαίραμε που δήξατε τόσο ενδιαφέρον

    Aeonios δηλαδή τα ccd της κάμερας δεν διεγείροντα σε όλο το φάσμα? (υπεριώδες ορατό υπέρυθρο) είσαι σίγουρος για αυτό? Γιατί είναι σίγουρο ότι κάθε ccd βλέπει ορατό και υπέρυθρο γιατί όχι και το υπεριώδες?
    Το φίλτρο passband τι ακριβός είναι?

    KOKAR αυτό που λες είναι υπέρυθρο και όχι υπεριώδες Άλο πράγμα.

    Painter ενδιαφέρον αυτό που ανέφερες δεν το ήξερα όσο αυτό που είπες με το peltier με εκπλήσσει γιατί το άκουσα από έναν άνθρωπο πολύ ψαγμένο !!

    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά μια οποιαδήποτε κάμερα είναι αδύνατον να κάνει μια λείψει μόνο στο υπεριώδες φάσμα ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Για υπέρυθρο δες εδώ --> http://geektechnique.org/index.php?id=254
    και άλλα πολλά εδώ http://www.google.gr/search?q=ir+camera+make

    Για υπεριώδες δες εδώ --> http://www.instructables.com/id/Phot...olet-spectrum/
    και άλλα πολλά εδώ http://www.google.gr/search?hl=el&q=uv+camera+make

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη tao
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    597

    Προεπιλογή

    Δηλαδή αν σπάσω μια black light και πάρω ένα κομμάτι γυαλί και αυτό το βάλω μπροστά στο φακό μου αυτός θα βλέπει μόνο το υπεριώδες ?
    Δεν μου ακούγετε σωστό

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aeonios δηλαδή τα ccd της κάμερας δεν διεγείροντα σε όλο το φάσμα? (υπεριώδες ορατό υπέρυθρο) είσαι σίγουρος για αυτό? Γιατί είναι σίγουρο ότι κάθε ccd βλέπει ορατό και υπέρυθρο γιατί όχι και το υπεριώδες?
    Το φίλτρο passband τι ακριβός είναι?
    Ωπ, προσοχή δεν είπα πως ΔΕΝ διεγείρονται σε όλο το φάσμα είπα πως πρέπει να δεις τις οδηγίες του κατασκευαστή γιαυτό το θέμα!!!Απλά να είσαι σίγουρος για το ποιες συχνότητες μπορούν να δεχτούν.

    Το φίλτρο Passband είναι ένα φίλτρο ειδικό που επιτρέπει κάποιες συγκεκριμένες συχνότητες να περνάνε στην κάμερα. Φτηνά φίλτρα έχει αυτός εδώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aeonios : 07-12-09 στις 06:58

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναλυτής φάσματος από E-bay
    By perithess in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 188
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-16, 10:41
  2. Μικρά ηχεία ευρέως φάσματος με αρκετή ισχύ.
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-13, 09:25
  3. Ψηφιακός Αναλυτής Φάσματος
    By jimk in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-10, 00:52
  4. Ακουστικός Αναλυτής Φάσματος 400-LED
    By sv7fid in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-09, 23:15
  5. λάμπα υπεριώδους 2
    By e_korres in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-05, 01:05

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας