Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 32

Θέμα: ΠΡΟΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ Κ ETHERNET

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη HFProject
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Να πληρώσεις όλα όσα σου ζήτησε.

    Με απόδειξη βέβαια.

    Κατά την παράδοση να του ζητήσεις να σου υπογράψει δήλωση του "ν. 105" ότι η εγκατάσταση έχει γίνει σύμφωνα με τον ισχύοντα ΕΛΟΤ.

    Αν αρνηθεί κάνε καταγγελία ή ζήτα εγγύηση για 10 χρόνια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Τελικά για μια δουλειά πολλά λόγια.
    Πόσοι από όλους εμάς έχουμε δουλέψει σε οικοδομές;
    Εγώ πάντος θα συμφωνίσω με τον gsmaster και τον xrhstosmp.

    Αυτό το οποίο έχω να προτήνω είναι να δώσεις στον ηλεκτρολόγο τα χρήματα που ζητάει αλλά πρώτα συνενοήσου με αυτόν ο οποίος θα σου κάνει την εγκατάσταση του συναγερμού και το ethernet ώστε σου να περάσει τα καλώδια όπως πρέπει. Ετσει ώστε όταν θα έρθει η στιγμή να βάλεις συναγερμό και ethernet να μην έχεις πρόβλημα.

    Τώρα για τον Αλβανό ο οποίος πέρνει 50 e μεροκάματο καλό παιδί και όλα τα σχετικά, δεν αμφιβάλο. Καλό παιδί θα είναι αλλά τώρα μαθένει το αλέ-ρετουρ, που καταλαβένω ότι δεν έχει πάει σχολή (τουλάχιστον έτσει καταλαβένω).
    Και εγώ ξέρω πολύ καλά παιδιά Αλβανούς και πολλά, αλλά να σκεφτούμε ότι όταν είσαι βοηθός και τα 50 ευρώ που παίρνεις είναι πολλά, καμιά υποχρέωση κλπ. όσο όμως οι υποχρεώσεις μεγαλώνουν και τα 50 ευρώ δεν φτάνουν για τπτ. Να δούμε μετά από κάποια χρόνια αυτό το παιδί (άσχετο εάν είναι Αλβανός, δεν μας ενδιαφέρει) τι χρήματα θα ζητάει;

    Φίλε μου εάν ο ηλεκτρολόγος εκεί στην οικοδομή κάνει καλή δουλειά τέλειωσε την με αυτόν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλουσ φίλοι μου για τις απαντήσεις σας!!!
    Και κατι τελευταιο ....
    Αν υποθετικά, αφήσω την κατάσταση ως έχει, τυπική κατασκευή και όταν ολοκληρωθεί θελήσω να τα περάσω (συναγερμος + εθερνετ εσωτερικά) , πόσο λέτε να κοστισει τ ο σκαψε σοβατισε κ περασε καναλια εκ των υστέρων σε σαλόνι και 2 δωματια?
    ευχαριστώ κ πάλι!!!
    Υπόχρεος!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη kostasmultiplus
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αγ.Δημητριος
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλο το forum.

    Εγώ ως επαγγελματίας του είδους θα δώσω την έξις συμβουλή.
    Σαν τιμή είναι πολύ λογική και αδίκως ασχολείσαι και παίρνεις γνώμες από
    άσχετους .

    Μην ξεχνάς αγοράζεις διαμέρισμα από κατασκευαστή.

    Λοιπών πως δουλεύουν η ακατασκεύαστες!!!!
    1. Παίρνουν προσφοράς με βάση το ηλεκτρομηχανολογικό σχέδια.
    2. Στο ηλεκτρομηχανολογικό σχέδιο αποτυπώνει μια τυπική ηλεκτρολογική
    εγκατάσταση η όποια δεν ανταποκρίνεται στις σημερινές εναγές.
    3. Στις υποχρέωσης τους βάζουν την τυπική ηλεκτρολογική εγκατάσταση,
    με τα πιο φτηνά υλικά .
    4. Οποία ηδύποτε έχτρα εργασία αναγκαστικά το χρεώνετε ο εκάστοτε ιδιοκτήτης.
    Στην Αθήνα η καλωδίωση για συναγερμό είναι υποχρεωτική σε κατοικίες.
    Δεν φταίνε η ηλεκτρολόγοι αλλά η φτηνές (με όλοι την σημασία) εργασίες τον κατασκευαστών .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    μια διευκρινιση στον φιλο hfproject :ο ηλεκτρολογος ειναι το μοναδικο κομματι της οικοδομης (ουτε ο κουζινας ουτε ο αλουμινας ουτε ο υδραυλικος ουτε ο μπογιατζης μπετατζης ΟΥΤΕ ο ηλεκτρονικος (που κανει τα παντα )) που δινει 14ετη ΕΓΓΥΗΣΗ καλης,ασφαλης και απροσκοπης λειτουργειας της εγκαταστασης που εχει κανει. τωρα βεβαια υπαρχει ενα "κενο" στην ολη δουλεια απο το 2004 ισχυει ο elot hd384 και εμεις υπογραφουμε για τους κανονισμους ΚΕΗΕ (τους παλαιους κανονισμους), κοινο μυστικο ειναι παντως οτι ο ΚΕΗΕ ειναι αυστηροτερος κανονισμος απτον 384....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hpapagigr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ όλουσ φίλοι μου για τις απαντήσεις σας!!!
    Και κατι τελευταιο ....
    Αν υποθετικά, αφήσω την κατάσταση ως έχει, τυπική κατασκευή και όταν ολοκληρωθεί θελήσω να τα περάσω (συναγερμος + εθερνετ εσωτερικά) , πόσο λέτε να κοστισει τ ο σκαψε σοβατισε κ περασε καναλια εκ των υστέρων σε σαλόνι και 2 δωματια?
    ευχαριστώ κ πάλι!!!
    Υπόχρεος!
    1000-1500 κοστιζει μια πληρη εγκατασταση συναγερμου σε σπιτι χωρις προεγκατασταση , αλλα τα καλωδια ειναι εξωτερικα του τοιχου ή ασυρματες οι συσκευες. Αμα θες μεσα απο το τοιχο θα πληρωσεις και σοβατζη/βαφεα.

    Σου ξαναλεω, αν δεν εχεις τα χρηματα αυτη τη στιγμη ,περνα μονο τους κενους σωληνες (8ευρω τα 50 μετρα) και οταν χρειαστει να τα περασεις απλα θα σπασεις λιγο σοβα για να αποκαλυφθουν οι ακρες των σωληνων
    Εκτος των αλλων μεσω αυτων θα μπορεις να περασεις και αλλα καλωδια που μπορει να προκυψουν (οπως τα πισω ηχεια του ηχοσυστηματος κλπ κλπ )

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  7. #27
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalai Εμφάνιση μηνυμάτων
    1000-1500 κοστιζει μια πληρη εγκατασταση συναγερμου σε σπιτι χωρις προεγκατασταση , αλλα τα καλωδια ειναι εξωτερικα του τοιχου ή ασυρματες οι συσκευες. Αμα θες μεσα απο το τοιχο θα πληρωσεις και σοβατζη/βαφεα.

    Σου ξαναλεω, αν δεν εχεις τα χρηματα αυτη τη στιγμη ,περνα μονο τους κενους σωληνες (8ευρω τα 50 μετρα) και οταν χρειαστει να τα περασεις απλα θα σπασεις λιγο σοβα για να αποκαλυφθουν οι ακρες των σωληνων
    Εκτος των αλλων μεσω αυτων θα μπορεις να περασεις και αλλα καλωδια που μπορει να προκυψουν (οπως τα πισω ηχεια του ηχοσυστηματος κλπ κλπ )
    Σ'ευχαριστώ φίλε μου. Μπορω να δώσω τα χρήματα αυτα, απλα ρωτάω για να σιγουρευτώ ότι δεν θα δώσω ...κερατιατικα.
    Το να πληρωσω κατι που θέλω και που αξίζει πραγματικά, δεν εχω πρόβλημα. Αλλά δεν μου αρεσει να πληρώσω ..τζάμπα εστω κ 1 ευρώ
    Σας ευχαριστω όλους σας!! ΥΠΟΧΡΕΟΣ!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hpapagigr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ'ευχαριστώ φίλε μου. Μπορω να δώσω τα χρήματα αυτα, απλα ρωτάω για να σιγουρευτώ ότι δεν θα δώσω ...κερατιατικα.
    Το να πληρωσω κατι που θέλω και που αξίζει πραγματικά, δεν εχω πρόβλημα. Αλλά δεν μου αρεσει να πληρώσω ..τζάμπα εστω κ 1 ευρώ
    Σας ευχαριστω όλους σας!! ΥΠΟΧΡΕΟΣ!!!!


    τελικά σιγουρεύτηκες ? τι συμπέρασμα έβγαλες ?
    θα δώσεις η όχι ?

    .

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikknikk4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικά σιγουρεύτηκες ? τι συμπέρασμα έβγαλες ?
    θα δώσεις η όχι ?

    .
    Θα το συζητήσω μαζί του, οταν τον βρω...
    Ισως περάσω αρκετού σωλήνες και αν δεν μπορεσω να κανω την εγκατασταση μόνος μου, τον φωνα΄ξω αργότερα ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    μολις περασεις αρκετες απο αυτες τις σωληνωσεις (των 8ε/50μ) αν ειχες την ευγενη καλοσυνη να μας ενημερωσεις για τα ποσα μετρα καλωδια και το ποσό που θα δωσεις στον ειδικο να σου εγκαταστισει τα καλωδια utp 5e/6 και των επαφων ρανταρ σειρηνων . (ενδεικτικα utp 5e 0.16 euro/m utp 6 0.25~0.30 euro/m και 4χ.0.22+2χ0.50 συναγερμου περιπου 0.35eyro/m) ρανταρ παγιδες σειρινες και πινακες συναγερμου δυστιχως δεν γνωριζω τιμες για να σου πω. πριζες δικτυου παντως επωνυμες (pantuit-amp-legrand) υπολογιζε απο 15-20ευρω το κομματι για cat6 .

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προεγκατασταση κεντρικης καλωδιακης τηλεορασης
    By christakosxo in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-14, 14:21
  2. προεγκατασταση συναγερμου
    By jimk in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-11, 11:34
  3. Ethernet
    By petrostip in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-09, 18:22
  4. Ethernet monitor
    By GR_KYROS in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-09, 20:36

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας