Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: Προβληματα με ηλεκτρικο θερμοσιφωνα

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή Προβληματα με ηλεκτρικο θερμοσιφωνα

    Ενας (καθετος) θερμοσιφωνας 4ετιας αρχισε να μου παρουσιαζει προβληματα. Αρχικα το μικρο κουμπακι που εχει ο θερμοστατης πανω του "ξεφευγε" απο τη θεση του και ενω ο διακοπτης στον κεντρικο πινακα εδινε ρευμα, εγω επρεπε να βγαζω το κατω καπακι και να παταω το κουμπακι για να θερμαινει νερο (εννοειται εκλεινα πρωτα το διακοπτη). Επειδη αυτο δεν ηταν λυση αλλαξα μονος μου αρχικα θερμοστατη. Για λιγο καιρο (ουτε μηνα) ολα ΟΚ αλλα μετα τα ιδια. Αλλαξα και αντισταση (βγαζοντας 3 κιλα λασπη και αλατα απο μεσα απο το θερμοσιφωνα) η οποια ηταν οντως σε τραγικο χαλι. Μετα απο αυτο εδω και 2 μηνες ολα καλα, μεχρι που αρχισε παλι το κουμπακι του - νεου - θερμοστατη να κανει τα ιδια χτες!! Δεν ξερω τι αλλο να κανω (πλην του να τον πεταξω και να βαλω αλλον βεβαια). Εναν ηλεκτρολογο που ρωτησα αν μπορει να παιζει ρολο ο διακοπτης του πινακα (γιατι ειναι πολυ παλιος) μου ειπε οτι αποκλειεται (οντως; ). Αν κανεις εχει καμια ιδεα πριν τα χωσω για να παρω αλλον, ευχαριστως θα την ακουγα! Ισως να ξαναλλαξω θερμοστατη μιας και η αντισταση δε νομιζω να ειναι το προβλημα; Ευχαριστω ΥΓ: Παρατηρησα οτι και πριν αλλα και τωρα αυτο που κανει ο θερμοστατης (δηλ. να φευγει το κουμπι απο τη θεση ΟΝ, πατημενο μεσα) το κανει μαλλον οταν εχω το θερμοσιφωνα ανοιχτο να ζεσταινει νερο ενω τον χρησιμοποιω (μην αρχισετε να φωναζετε, γνωριζω οτι ειναι επικινδυνο). Αλλα δε μπορω να πιστεψω οτι ειναι φυσιολογικο γιατι ουτε παλια (πριν πρωτοχαλασει) ουτε τωρα το εκανε εξ αρχης. Ισως με το να το εχω ανοιχτο πλην του να κινδυνευω, χαλαω και το θερμοστατη και αρχιζει τα "σχεδια";

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη hukgys
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Λεμεσός Κύπρος
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    Στούς πόσους βαθμούς έχεις το θερμοστάτη ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη j kalai
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    Αν εχεις πολυμετρο μετρα και την ταση του οταν ζεσταινει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hukgys Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στούς πόσους βαθμούς έχεις το θερμοστάτη ?
    70+ λίγο κατω απο 75. Υποθετω ειναι πολυ; Συνηθως τα βαζουν 65 νομιζω, ωστοσο επειδη ειναι 60αρης αδειαζει γρηγορα το ζεστο οταν μπαινει κρυο και το εβαλα 75. Γενικως επειδη "σπαταλαω" πολυ νερο οταν κανω μπανιο το εχω 75 και ανοιχτο (να ζεσταινει) ενω τρεχει το ζεστο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από j kalai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχεις πολυμετρο μετρα και την ταση του οταν ζεσταινει.
    Εχω αλλα το κοβω κομματι δυσκολο (δεν ειναι με κροκοδειλακια) να ακουμπαω δυο ακροδεκτες (μυτιτσες) εκει που ειναι, σκυμμενος απο κατω. Τι συμπερασμα θα βγαζαμε "γιατρε" μου; Αυξημενη ή μειωμένη τάση; Και τι θα καναμε μετα;

    Thanx

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη j kalai
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vordme34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω αλλα το κοβω κομματι δυσκολο (δεν ειναι με κροκοδειλακια) να ακουμπαω δυο ακροδεκτες (μυτιτσες) εκει που ειναι, σκυμμενος απο κατω. Τι συμπερασμα θα βγαζαμε "γιατρε" μου; Αυξημενη ή μειωμένη τάση; Και τι θα καναμε μετα;

    Thanx
    Αν εχεις μειωμενη ταση τοτε ειναι και αυτο ενα προβλημα μαζι με το 75αρι στον θερμοστατη.
    Συνηθως οι περιστροφικοι διακοπτες στους πινακες ( αν εχει τετοιους ο δικο σου πινακας) που ειναι παλαιοι δημιουργουν προβληματα. Ναι μεν αναβει ο θερμοσιφωνας αλλα η επαφες μεσα μπορει να ειναι καρβουνιασμενες με αποτελεσμα να μην περνα το σωστο ρευμα απο μεσα τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη hlias
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και απο μένα.Το "κουμπάκι" που αναφέρεις είναι ο 2ος κρίκος ασφάλειας ώστε να μην γίνει ο θερμοσιφωνας πύραυλος!Οταν ζεσταθέι το νερό στην προεπιλεγμένη θερμοκρασία ανοιγει επαφες ο θερμοστάτης και κόβει το ρέυμα στην αντίσταση αν ΔΕΝ λειτούργησει ένα διμεταλικό έλασμα ( το κουμπάκι) "πετάγεται" έξω και ανοίγει επαφές αν δεν λειτουργήσει και αυτό έυχεσαι να λείτουργήσει η μηχανική βαλβίδα εκτόνωσης που συνήθως είναι στην είσοδο του κρύου.Στην περίπτωση σου είναι ΤΟΣΟ "ψηλα" η επιλογή των 75c που έχεις βάλει ώστε δεν προλαβαίνει να "κόψει" ο 1ος διακόπτης και κόβει ο 2ος που είναι η λύση ανάγκης και όχι λειτουργίας..Η ρύθμιση των θερμοστατών θερμοσιφώνων ΠΟΤΕ δεν πρέπει να είναι πάνω απο 60-65c για ευνόητους λόγους....Εαν δεν σου φτάνει ο 60 λίτρων μονόδρομος η αγορά 100αρι διοτι ούτε ο 80αρις θα σε καλύψει.Προσωπικά ο 80αρις με καλύπτει άνετα.Ελπίζω να βοήθησα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    589

    Προεπιλογή

    ωραιος ο ηλιας.αρα,το κουμπακι αυτο ειναι ενας διακοπτης φιξ ρυθμισμενος σε καποια στανταρ 8ερμοκρασια,σωστα?απορω ομως γιατι οι θερμοστατες φτανουν μεχρι 90 αν δε κανω λαθος..

    επισης ΠΟΤΕ μπανιο με αναμενο θερμοσιφωνα εκτος απο ανουσιο ειναι κ επικινδυνο.εκεινη την ωρα εισαι βουτυρο στο ψωμι της ηλεκτροπληξιας....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    επισεις και αυτη η λασπη...ελεος απο που περνετε νερο και μαζεψε τοση λασπη? δεν εχω ανοιξει ποτε θερμοσυφωνα να δω πως ειναι μεσα, ορισμενοι πινουν νερο απο το κυκλωμα του θερμοσιφωνα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή

    Δεν είναι ακριβώς λάσπη αλλα άλατα......και σκουριά του θερμοσίφωνα αν δεν είναι glass...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ασφαλεια θερμοσιφωνα
    By cococrops in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-15, 16:21
  2. Kw θερμοσιφωνα
    By discobiscuit in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-14, 13:14
  3. προβληματα σε acer
    By fm344 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-13, 20:19
  4. Συνδεση θερμοσιφωνα
    By noname85 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-11, 16:30
  5. προβληματα με καινούργιο pc
    By phoebus in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-07, 14:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας