Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 33

Θέμα: Προβληματα με ηλεκτρικο θερμοσιφωνα

  1. #21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη εχεις αλλαξει θερμοστατη προφανως το προβλημα δεν ειναι εκει.
    Το προβλημα ειναι(κατα πασα πιθανοτητα) στο οτι εχει μαζεψει αλατα το σωληνακι που μπαινει το αισθητηριο του θερμοστατη.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην μεταφερεται η θερμοκρασια του νερου στον θερμοστατη αυτος να ανεβαζει 105 C και να πεταει το ασφαλιστικο.Αυτο κατα την γνωμη μου δεν ειναι τοσο ευκολο να διορθωθει οποτε μαλλον για καινουριο θερμοσιφωνα σε βλεπω γιατι με αυτα τα πραγματα δεν παιζουμε.
    Οπως πολυ σωστα ειπωθηκε αν ειχε προβλημα ο θερμοστατης στους 75 δεν θα ειχε ρυθμιση μεχρι εκει,ετσι;
    Εξηγηστε μου κατι διοτι με θερμοσιφωνες ημουν ασχετος μεχρι που χρειαστηκε να "φτιαξω" (λεμε τωρα) το δικο μου.. Επειδη δεν προσεξα οταν αλλαζα την αντισταση, το σωληνακι που λες οπου μπαινει το αισθητηριο δεν ειναι μερος της αντιστασης αλλα του υπολοιπου σωματος του θερμοσιφωνα;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη hlias
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα ξανά για μια διευκρίνηση στον επιθετικό "φίλο" sakis .Αν πρόσεξε έγραψα συνήθως για το που βρίσκεται η μηχανική εκτόνωση ,επίσης συνήθως η βαλβίδα εκτόνωσης είναι και ανεπίστροφο.Επίσης ναι μεν το όριο είναι στους 80 αλλά αφήνουμε τουλάχιστον 20 βαθμούς αφένος για να καλύπτουμε την διαφορά που ενδεχομένος έχει ένας αναλογικός (διότι αν το βάλουμε στους 80c και χάνει 20c θα σβήσει στους 100c =ατμος= ΠΥΡΑΥΛΟΣ!) και αφετέρου το δέρμα μας αντέχει βια 40c.Επίσης ναι μεν είμαι νεο μέλος στο site (που είναι ΑΨΟΓΟ & συγχαρητηρια στους διαχειριστές) αλλά μετράω αρκετά χρονια εργασίας στο χώρο και ποτε δεν μιλάω απόλυτα αν δεν είμαι 100% σίγουρος για κατι και αν δεν το έχω κάνει αμέτρητες φορές ο ίδιος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vordme34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξηγηστε μου κατι διοτι με θερμοσιφωνες ημουν ασχετος μεχρι που χρειαστηκε να "φτιαξω" (λεμε τωρα) το δικο μου.. Επειδη δεν προσεξα οταν αλλαζα την αντισταση, το σωληνακι που λες οπου μπαινει το αισθητηριο δεν ειναι μερος της αντιστασης αλλα του υπολοιπου σωματος του θερμοσιφωνα;;
    Ακριβως αυτο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Κυριοι ευχαριστω πολυ. Κετεληξα οτι αν το ξανακανει εστω και μια ακομη φορα αλλαζω θερμοστατη (και βαζω και μεγαλυτερο καλωδιο για να εχει λασκα και να μη τον πιεζει). Σε επαναληψη πεταω το θερμοσιφωνα.

    Να ειστε καλα και καλα Χριστουγεννα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    OΚ παντως καλο θα ηταν να μας ενημερωσεις για οποιαδηποτε εξελιξη,ετσι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    OΚ παντως καλο θα ηταν να μας ενημερωσεις για οποιαδηποτε εξελιξη,ετσι;
    Κοιτα, προς το παρον 2 φορες που τον εβαλα, κλεινοντας τον πριν τον χρησιμοποιησω, φανηκε να λειτουργει κανονικα (ζεστανε το νερο και εκοψε μονος του και μετα οταν τον ξαναεβαλα λειτουργησε και παλι ως οφειλε).

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    sakis χαλάρωσε λίγο δεν είμαστε στα ΛΟΚ που την έχεις δει και παλιός!
    έτσι υπο-δέχεσαι τα νέα μέλη;

    συνεχίστε παλικάρια, η κουβέντα είναι πολύ διαφωτιστική και χρήσιμη γιατί το
    πατάω και εγώ το κουμπάκι (μια φορα δηλαδή χρειάστηκε να το πατήσω)
    παρατήρησα όμως οτι η κλεμα έχει λιώσει αρκετά στην φάση παρότι δουλεύει
    κανονικά! Ξέρουμε κάτι γιαυτό?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Για αρχη να πω οτι δεν πρεπει να παιζουμε με το θερμοσιφωνο (ειδικοτερα το ηλεκτρικο του μερος) αν δεν ειμαστε απολυτως σιγουροι οτι ξερουμε τι κανουμε.
    Το οτι εχει λιωσει η κλεμμα σημαινει οτι ειτε δεν παταει καλα, ειτε εχει σκουριασει, με αποτελεσμα αυξημενη αντισταση, που οδηγει σε θερμοτητα και κατ επεκταση λιωσιμο.
    Η βαθμονομηση του θερμοστατη ειναι τελειως στο περιπου, αντιθετα ο ασφαλειας ειναι πιο ακριβης..(για μηχανικος)

    Ως προς τη λασπη που υπαρχει στο θερμοσιφωνο, αυτη προερχεται απο το δικτυο και συνηθως μπαινει οταν γινει καμμια βλαβη στη περιοχή. Επι της ουσιας δεν υπαρχει κανενα προβλημα απο το να πιεις νερο απο το θερμοσιφωνο.
    Το νερο συλλεγεται απο λιμνες και ποταμια (και γεωτρησεις) που μεσα εχουν μπολικο χωμα. Στα διυλιστηρια νερου, μια απο τις μεθοδους ειναι και η καθιζηση.
    Βαζουν το νερο σε μεγαλες δεξαμενες χωρις να το ανακατεβουν ωστε να "κατσει" στον πατο οτι εχει ανακατευτει. Ακριβως αυτο συμβαινει και με το θερμοσιφωνο.

    Παντως η σωστη συντηρηση για ενα θερμοσιφωνο ειναι καθε τρια χρονια να αντικαθισταται αντισταση και θερμοστατης και η ραβος ανοδιωσης που παει μαζι. (η οικονομια που πετυχαινουμε αντισταθμιζει το κοστος). Μην βαζετε οτι αντισταση βρειτε μπροστα σας. Αγοραστε αντισταση απο τον κατασκευαστη για το μοντελο του θερμοσιωνα που εχετε. Αλλαξτε και το λαστιχο μαζι.

    Ρυθμιση πανω απο 60 ειναι τρελη σπαταλη ρευματος.. Εαν δεν φτάνει βαλτε μεγαλυτερο θερμοσιφωνα. (Υπαρχει και η λυση του ταχυθερμοσιφωνα αλλα σπανιως υπαρχει καταλληλη παροχη για χρηση σε μπανιο με κρυο νερο το χειμωνα.)

    Οσο για τη χρηση αναμμενου θερμοσιφωνου οταν κανουμε μπανιο, πρεπει να αποφευγεται σε αγνωστες εγκαταστασεις.

    Στο σπιτι μας ομως οπου καποια στιγμη θα χρειαστει να το χρησιμοποιησουμε και αναμενο (γιατι δεν εχει ζεστο νερο και βιαζομαστε κλπ) κανουμε οπωσδηποτε τα εξης
    1. Ελεγχουμε τη λειτουργια του ρελε διαφυγης πατωντας το κουμπι τεστ
    (δεν συζηταω καν την περιπτωση να μην υπαρχει...)
    2. Βεβαιωνομαστε οτι το θερμοσιφωνο περναει μεσα απο το ρελε διαφυγης. (εχω δει και τετοιες ομορφιες)
    3. βεβαιωνομστε οτι το καλωδιο γειωσης ειναι σωστα συνδεδεμενο στο θερμοσιφωνα
    4. Ελεγχουμε οτι το σπιτι εχει σωστη γειωση
    5. Αντικαθιστουμε αντισταση/ θερμοστατη καθε 3 χρονια

    Επιπλεον, εαν η εγκατασταση ειναι με χαλκινη η σιδερενια σωληνωση, αυτο απο μονο του ειναι μια επιπλεον γειωση.
    Σε νεωτερες εγκαταστασεις, οι σωληνώσεις ειναι πλαστικές.

    Εαν κανουμε τα παραπανω τοτε δεν υπαρχει κανενας κινδυνος να εχουμε το θερμοσιφωνο αναμενο και να κανουμε μπανιο, καθως υπαρχει τριπλη προστασια.
    (1. αντισταση χωρις φθορες, 2. γειωση, 3. ρελε διαφυγης) Το να περπατας στο δρομο ειναι πιο επικινδυνο

    Και με την ευκαιρια, να πω οτι οπου υπαρχει νυχτερινο, ειναι πολυ καλη ιδεα να μπει ενα ρελε ωστε το θερμοσιφωνο να αναβει μονιμα οποτε υπαρχει νυχτερινο.
    Ζεστο νερο (σχεδον) παντα και με πολυ λογικο κοστος... Το εχω εφαρμοσει εδω και χρονια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tolis-Sx
    Όνομα
    Αποστολος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη..ναι ρε στην Μακεδονια μενω...
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Αν έχεις το θ/φωνο πάνω από 5 χρόνια..πάς γιά αντίσταση κομπλέ με θερμοστάτη.καλού κακού αλλάζεις και μια βαλβίδα αντεπιστροφής(ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΥΠΕΡΠΙΕΣΗΣ)στην είσοδο του κρύου.
    Αν η ηλικία του θ/φώνου ειναι πάνω από 5 έτη.....στείλτον στα παλιοσίδερα...(πχ 10-12 χρονο)τίποτα δεν είναι αιώνιο,όλα χαλάνε,όπως και οι άνθρωποι.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    και η ραβος ανοδιωσης που παει μαζι. (η οικονομια που πετυχαινουμε αντισταθμιζει το κοστος). Μην βαζετε οτι αντισταση βρειτε μπροστα σας. Αγοραστε αντισταση απο τον κατασκευαστη για το μοντελο του θερμοσιωνα που εχετε. Αλλαξτε και το λαστιχο μαζι.

    Δυστυχως εμενα μου πασαρανε σκετη αντισταση χωρις το "ανωδιο" (οπως το ειπε ο ηλεκτρολογος), ευτυχως πηρα και νεο λαστιχο. Βασικα δεν εχω ιδεα που βρισκει κανεις "γνησια" αντισταση (ο δικος μου ειναι ELKO). Eμεινα με την εντυπωση οτι δεν ειναι ευκολο να βρεις ανταλλακτικα απο τον κατασκευαστη για ενα θερμοσιφωνα. Ο θερμοστατης παροτι λιγο διαφορετικος (στο πώς μπαινουν τα καλωδια μεσα) ηταν ιδια μαρκα με τον αρχικο.

    1. Ελεγχουμε τη λειτουργια του ρελε διαφυγης πατωντας το κουμπι τεστ
    (δεν συζηταω καν την περιπτωση να μην υπαρχει...)

    Φιλε με "εσωσες", ειχα μηνες να το ελεγξω και καθοτι παλιο μολις διαπιστωσα οτι το "test" του ΔΕΝ το κλεινει. Τρεχω να παρω καινουριο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ασφαλεια θερμοσιφωνα
    By cococrops in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-15, 16:21
  2. Kw θερμοσιφωνα
    By discobiscuit in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-14, 13:14
  3. προβληματα σε acer
    By fm344 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-13, 20:19
  4. Συνδεση θερμοσιφωνα
    By noname85 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-11, 16:30
  5. προβληματα με καινούργιο pc
    By phoebus in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-07, 14:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας