Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Xenon για scooter

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άνω Πατήσια
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή Xenon για scooter

    Καλησπέρα σε όλους !! Είμαι νέος στο σάιτ και γράφω με αφορμή κάτι που αντιμετώπισα σήμερα. Ήθελα να συνδέσω ένα κιτ xenon στο μηχανάκι αλλά δεν μπόρεσα γιατί υπήρξε το εξής πρόβλημα : αφού έγινε η καλωδίωση, η σύνδεση και τα λοιπά, η λάμπα άνοιγε για πολύ λίγο και μετά έσβηνε μόνη της.
    Με τον τεχνικό καταλήξαμε στο ότι πρέπει να βγαίνει σταθερή τάση εξόδου 12V ενώ η μπαταρία συνήθως δίνει μεταξύ 9-15V. Η λάμπα έχει κατανάλωση 35 Watt. Μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιο κύκλωμα γιατί καθότι φοιτητής ηλεκτρολόγος προσπάθησα να το κάνω συνδέοντας 4 σταθεροποιητές παράλληλα αλλά δεν βγήκε κάτι ιδιαίτερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Ανέβασε το ρελαντί. (Πλάκα κάνω φυσικά...)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    κατι τετοιο μαλλον σου χρειαζεται...

    http://www.powerstream.com/DC4.htm

    γιατι εφοσον το κιτ σου δουλευει με 12V, τα σταθεροποιητικα (πχ LM7812) δεν θα μπορουν να σου κανουν κατι οταν η ταση θα πεφτει στα 9V...

    υπαρχει ομως και ενα αλλο προβλημα και θα το θεσω λιγο χυμα...

    βοηθαω εναν καγκουρα? ή εναν ευσυνειδητο που σεβεται και καταλαβαινει οτι τα φθηνα κακορυθμισμενα xenon τυφλωνουν τους αλλους οδηγους και γινονται επικινδυνα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άνω Πατήσια
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Φίλε μου βοηθάς έναν που καταλαβαίνει τα προβλήματα που δημιουργούνται όταν τα φώτα δεν είναι σωστά από κάθε απόψεως. Αυτά που δοκίμασα να βάλω ήταν κορεάτικα και έχουν τέλεια ποιότητα (σωστή δέσμη, δεν τυφλώνουν, είναι πολύ ακριβά) όμως δεν δούλευαν. Μπορούσα να βάλω και τα κινέζικα xenon που τα δοκίμασα και δούλευαν κανονικά αλλά είχαν χειρότερη ποιότητα κατασκευής και κάνανε τα μισά λεφτά. Προτίμησα όμως να μην τα βάλω και να πειραματιστώ ώστε να βρώ μια λύση γιατί εκτός των άλλων σπουδάζω και ηλεκτρολόγος και αυτό θα με βοηθήσει να αποκτήσω εμπειρία. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι πώς θα βοηθήσει η συγκεκριμένη συσκεύη που μου έστειλες. Τονίζω ότι η λάμπα είναι 35 Watt, η τάση εξόδου θέλω να είναι σταθερή 12 V και επομένως αφού P=V*I --> I=P/V άρα πρέπει να αντέχει μέχρι 4 A.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    το λινκ που σου εδωσα ειναι για reference...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    76

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotirisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήθελα να συνδέσω ένα κιτ xenon στο μηχανάκι αλλά δεν μπόρεσα γιατί υπήρξε το εξής πρόβλημα : αφού έγινε η καλωδίωση, η σύνδεση και τα λοιπά, η λάμπα άνοιγε για πολύ λίγο και μετά έσβηνε μόνη της.
    Τι μηχανακι ειναι? Μετρησατε τι ταση παει στην λαμπα? Η μπαταρια ΔΕΝ δινει απο 9-15 βολτ. Αν μετρησατε τετοιες τασεις (ξεκινανε απο 9 βολτ στο ρελαντι και παει στα 15+ μαρσαροντας) τοτε δεν παιρνει απο μπαταρια αλλά ξεχωριστο τυλιγμα που το εχουν μονο για τον φωτισμο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από "Whiz"
    κατι τετοιο μαλλον σου χρειαζεται... http://www.powerstream.com/DC4.htm
    Αυτο δεν θα δουλεψει. Δινει ΜΑΧ 25Watt ενω τα ΧΕΝΟΝ θελουν 35. Ασε που στο αναμμα τραβανε 8-10Α !

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stevstav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο δεν θα δουλεψει. Δινει ΜΑΧ 25Watt ενω τα ΧΕΝΟΝ θελουν 35. Ασε που στο αναμμα τραβανε 8-10Α !
    stevstav ακριβως πανω απο το ποστ που εκανες, γραφω οτι ειναι για reference που σημαινει οτι του δινω αυτο το λινκ για να παρει μια ιδεα τι πιστευω οτι του χρειαζεται...

    με ενα γρηγορο search που εκανα αυτο βρηκα...αν εχει καποιος αλλος κατι υποψην ας του το πει...βεβαια να ψαξει και ο αμεσα ενδιαφερομενος...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άνω Πατήσια
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Το μηχανάκι είναι το Kymco Agility City 150. Εγώ μέτρησα τι τάση έχει η μπαταρία με ένα βολτόμετρο σε διάφορες φάσεις πχ κλειστός διακόπτης, ανοιχτός και ανοίγωντας το γκάζι,ανοιχτά φώτα με 35W κατανάλωση κτλ. και σε όλες τις περιπτώσεις η τάση ήταν από 12,30-14,50 Volt. Το λάθος μου είναι ότι δεν μέτρησα την τάση που πάει στην λάμπα απευθείας αλλά είναι και λίγο δύσκολο γιατί πρέπει να ξαναλύσω το φανάρι και θα αρχίσουν να μποσικάρουν τα πλαστικά του. Πάντως ενώ έψαξα πάρα πολύ δεν βρήκα κάτι αξιόλογο καθώς καμία λύση δεν είναι πρακτικά εφαρμόσιμη αφού ότι βρήκα ήθελε και αρκετό χώρο και αρκετή ψύξη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotirisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε όλες τις περιπτώσεις η τάση ήταν από 12,30-14,50 Volt.

    πριν ειχες πει 9-15V...

    ακομα και απο τα 12V να ξεκιναει υπαρχει προβλημα...γιατι αν θες να κανεις μια απλη κατασκευη με σταθεροποιητικα,το κυκλωμα σου θα πρεπει να σου δινει σταθερα κατι τις παραπανω απο 12V αν βαλεις LDO regulator ή αρκετα παραπανω αν βαλεις απλο regulator (και οχι 12V οπως ειπες με τον μαστορα σου..) ετσι δουλευει το σταθεροποιητικο, θελει παραπανω ταση απο εκει που κανει regulation...

    αυτο που εγω σκευτικα να σου προτεινω ηταν step up την ταση πχ στα 15V και μετα σταθεροποιηση στα 12V... και για να μην καθεσαι να τα κανεις ολα αυτα κατασκευη βρηκα το παραπανω για να παρεις
    μια ιδεα τι συσκευη σου χρειαζεται...

    ο stevstav λεει παραπανω οτι οταν ξεκινανε τα xenon τραβανε 8-10Α...ειναι γεγονος αυτο?! αν ναι... ειναι και αυτο ενα προβλημα!
    οι συσκευες που βλεπεις στο λινκ ηδη τραβανε αρκετα αμπερ για να δωσουν στην εξοδο και οπως ειπες και εσυ λογω της ισχυς που βγαζουν εχουν αρκετα μεγαλο μεγεθος και ισως ειναι δυσκολα στην τοποθετηση.


    αληθεια γιατι πρεπει να πεδευεσαι με ολα αυτα?! στα xenon που ειναι
    για μηχανακια δεν τα εχουν προβλεψει αυτα τα θεματα?!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άνω Πατήσια
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παιδιά ευχαριστώ που βοηθάτε αλλά έχω απογοητευτεί γιατί το έχω ψάξει αρκετά και δεν βρίσκω λύση..
    Αρχικά, τα 9-15V είναι θεωρητικά σε τι τάσεις δουλεύει το μηχανάκι, εγώ μέτρησα ακριβώς τι βγάζει η μπαταρία για να ξέρω συγκεκριμένα.
    Τα Xenon όντως έχουν υψηλό ρεύμα εκκίνησης και αυτό είναι ένα πρόβλημα που δεν ξέρω αν λύνεται(δεν νομίζω από ηλεκτρολογικής άποψης).
    Τελικά μάλλον δεν τα έχουν προβλέψει όλα αυτά απλά βασίζονται στο να μπαίνουν σε μεγαλύτερες μηχανές σε κυβικά επειδή έχουν και μεγαλύτερες μπαταρίες. Να τονίσω ότι το δικό μου μηχανάκι έχει μπαταρία 12V και 6AH και η γεννήτριά του είναι μονοφασική.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Voltage Detector για μπαταρία scooter
    By DiViDi in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-16, 00:26
  2. Ηλεκτρικο scooter
    By pinboy in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-12, 19:10
  3. Xenon για Strobo light (αυτό που υπάρχει στις κατασκευές)
    By nickstamat in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-10, 17:48
  4. Κύκλωμα για φώτα (Xenon) - moto
    By Tomari in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-08, 18:09

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας