Σελίδα 3 από 17 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 169

Θέμα: usb προγραμματιστής για AVR (usbasp)

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από navar Εμφάνιση μηνυμάτων
    το έψαξα λιγάκι !!! και κατέληξα πως μάλλον έκαψα καί τους δυο atmega48 που είχα στην κατοχή μου !!! (δεν είμαι και σίγουρος !)

    με το codevision κατάφερα μόνο μία φορα να προγραμματίσω τον καθένα !!! μετά τσούκου , μου βγάζει error και δεν τουσ βλέπει καθόλου !!! αναμονή να έρθουν και άλλοι και βλέπουμε (εκτός αν έχεις καμία ιδέα μιας και φαίνονται να δουλεύουν κανονικά απλά μου βγάζει error στην επικοινωνία !)

    Με ISP προγραμματίζεις να υποθέσω ε; Το πιο πιθανό είναι να μην είναι καμμένοι αλλά να μην προγραμματίζονται ξανά λόγω ασφαλειών. Αν έχεις κανένα STK500 ή κάποιο άλλο προγραμματιστήρι που να έχει HVPP (High Voltage Parallel Programming) πιθανόν να θέλει ενεργοποίηση η SPIEN ασφάλεια ξανά και να τους σώσεις...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Να καηκαν ειναι μαλλον απιθανο αν ειναι οκ η τροφοδοσια σου.

    Αν ειναι τα παντα σωστα και δεν δουλευουν το πιθανοτερο ειναι οτι μπερδεψες τα fuses, ισως το high με το low.

    Υποψιν οτι αν εχεις αλλαξει τα fuses για χρηση κρυσταλλου ΔΕΝ τον διαβαζει τον μΕ χωρις κρυσταλλο οπως γινεται με αλλες οικογενειες οποτε ισως και να μην υπαρχει προβλημα. Δεν ξερω τι ακριβως δοκιμασες...

    Σε περιπτωση που ειναι θεμα fuses για να το φτιαξεις χρειαζεσαι εναν προγραμματιστη που να δουλευει και μια γεννητρια τετραγωνου 500Κ-1ΜΗζ. (πχ με 555)
    Συνδεεις την γεννητρια σε gnd και Pin 9 (+) και συνδεεις τον προγραμματιστη κανονικα.
    Χρειαζεται επισης να θεσεις χαμηλα το isp clock, χαμηλοτερα απο το 1/4 της συχνοτητας της γεννητριας σου.
    Ετσι θα πρεπει να μπορει να τον διαβασει κανονικα. Αλλαζεις τα fuses στα επιθυμητα και τελειωσες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    ναι ISP προγραμμάτησα μέσο lpt με την πιο απλή μεθοδο και με προτόκωλο stk200/300.
    σαν χομπυστας που είμαι και άσχετος/αρχάριος λογικό είναι (για μένα) να κάνω λαθάκια μιας και με τυφλώνει ο ενθουσιασμός !
    μιάς και δεν λέει κάθε μικρο λαθάκι να μου στοιχίζει 4-5ευρω (όσο κάνει ο μΕ)έχετε να μου προτείνεται κανένα φτηνό ( + - 30ευρώ ) προγραμμιτηστηράκι που να σώζει τα λάθη μου ?(να τους ξαναγράφω)?
    η να μπώ στην διαδικασία να ψάξω κυκλωματάκι για γεννήτρια ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Βρε ενα απλο ασταθες με 555 και duty cycle ~50% σου αρκει για γεννητρια, αντε να εχουν 3€ ολα τα εξαρτηματα γι'αυτο.

    Αν δεν κανεις λαθος στην τροφοδοσια δυσκολα καιγονται οι μΕ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Τη μέθοδο που λέει ο Τάσος δεν την έχω δοκιμάσει αλλά μου φαίνεται καλή ιδέα. Διαφορετικά θες μεράκι για να φτιάξεις ένα προγραμματιστήρι σαν αυτό: http://www.embedds.com/parallel-and-...vr-programmer/
    ή γύρω στα 60 euro για κανένα STK500 από Digikey... Οπότε δοκίμασε πρώτα την πρόταση του Τάσου μα δε χάνεις τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasosmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ειναι τα παντα σωστα και δεν δουλευουν το πιθανοτερο ειναι οτι μπερδεψες τα fuses, ισως το high με το low.


    Σε περιπτωση που ειναι θεμα fuses για να το φτιαξεις χρειαζεσαι εναν προγραμματιστη που να δουλευει και μια γεννητρια τετραγωνου 500Κ-1ΜΗζ. (πχ με 555)
    Συνδεεις την γεννητρια σε gnd και Pin 9 (+) και συνδεεις τον προγραμματιστη κανονικα.
    Χρειαζεται επισης να θεσεις χαμηλα το isp clock, χαμηλοτερα απο το 1/4 της συχνοτητας της γεννητριας σου.
    Ετσι θα πρεπει να μπορει να τον διαβασει κανονικα. Αλλαζεις τα fuses στα επιθυμητα και τελειωσες.
    Οπότε έχουμε και λέμε θέλω, ένα κυκλωματάκι που να μου βγάζει απο 500khz εως 1mhz περίπου και αυτό το βάζω στο Pin9 κάνω και τισ ρυθμίσεις που λές και είμαι εντάξει !



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gas_liosia Εμφάνιση μηνυμάτων
    άλλο προγραμματιστήρι που να έχει HVPP (High Voltage Parallel Programming) πιθανόν να θέλει ενεργοποίηση η SPIEN ασφάλεια ξανά και να τους σώσεις...
    με αυτήν την περίπτωση τί γίνεται ? σώζομαι η πρέπει οπωσδήποτε να πάρω προγραμματηστήρη με HVPP ??


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasosmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε ενα απλο ασταθες με 555 και duty cycle ~50% σου αρκει για γεννητρια, αντε να εχουν 3€ ολα τα εξαρτηματα γι'αυτο.
    οπότε είμαι σε αναζήτηση ενος κυκλώματος με 555 που να μου δίνει ~1mhz ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Ναι δεν ειναι τπτ ιδιαιτερο, ενα απλο κυκλωματακι θελει με συχνοτητα οτιδηποτε μεσα σε εκεινο το διαστημα, κατα προτιμηση προς το 1Μ για να μην χρειαζεται πολυ χαμηλο isp clock.
    Αν εχεις φυσικα καμια γεννητρια παγκου μπορεις να την χρησιμοποιησεις απευθειας.

    Εννοειται βεβαια οπως κι αν το κανεις το πλατος του τετραγωνου πρεπει να ειναι κοντα στην τροφοδοσια του μΕ, 5V τυπικα...



    Κατα 99,9% δεν χρειαζεται HVprog, προσωπικα δεν εχει χρειαστει να χρησιμοποιησω ποτε HV για να διορθωσω καποιο λαθος.
    Ειναι βεβαια χρησιμο για ορισμενες περιπτωσεις αλλα ειναι για αργοτερα αυτα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasosmos : 16-06-10 στις 00:24

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    λοιπόν !!!! με αυτήν την σελίδα -> http://freespace.virgin.net/matt.wai...y/pinouts/555/

    στο δέυτερο κύκλωμα βρήκα ότι με ενα 555 και τις εξής τιμες (δοκίμασα με υλικα που είχα)
    r1= 0.12k (120Ω)
    r2= 0,02Κ (20Ω)
    r3= 10nF (ο πυκνωτής είναι μία φακή που γράφει 103 με λίγο γουγλη βρήκα οτι είναι 10nf )

    παίρνω μία συχνότητα 900khz δηλαδή 0,9mhz !!!! και duty cycle 87.5%. το VCC του κυκλώματος είναι τα +5v οπότε λογικά εκεί κοντά θα είναι και το πλάτος του παλμού ! τώρα δεν ξέρω αν αυτό βγάζει τετράγωνο παλμό δεν κατάφερα να το καταλάβω αυτό !!!

    λοιπόν παιδάκια λέτε να είμαι εντάξει ??? αν ναί να ξεκινήσω να το κάνω και τυπωμένο ! και να το ανεβάσω !!!(με βάση για 2 μΕ που με ενδιαφέρουν 28pin kai 20pin και 'ενα jumper για το αν θα εφαρμόζεται ο παλμός στον μΕ η όχι ! )

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    any help στο πιο πάνω ποστ? μία επιβαιβέωση ?? περιμένω με το σχεδιαστικό ανα χείρας !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη HeavenNHell
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Οι αντιστάσεις που έβαλες είναι πολύ μικρές! επέλεξε αντιστάσεις σε KΩ η τουλαχηστον εκατοντάδες Ω και η R2 να ειναι 3 -4 φορες η R1 και βαλε μικρότερο πυκνωτη

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 17 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [AVR programmer] USBasp με level converter( 1.8-5V )
    By The_Control_Theory in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-15, 13:20
  2. Usbasp και atmel avr dip programmer
    By Μιχάλης_13 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-15, 17:37
  3. avr rs232 προγραμματιστής δεν λειτουργεί
    By mtzag in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-13, 12:39
  4. Προγραμματιστής AVR [Αθήνα]
    By JimKarvo in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-10, 14:44

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας