Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 36

Θέμα: Ηλεκτροπληξία από θερμοσίφωνα

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Αν και δεν είμαι ηλεκτρολόγος (ούτε ηλεκτρονικός) παρακολούθησα πρίν απο μερικές μέρες μιά ημερίδα για τον ΕΛΟΤ HD 384 με βασικό ομιλητή τον κο Γιώργο Σαρρή (μεταξύ των άλλων είναι και μέλος της επιτροπής που συνέταξε τον ΕΛΟΤ HD 384) το site του οποίου http://www.sarrisg.gr/νομίζω οτι μπορεί να λύσει πολλές απορίες σχετικά με τις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις.
    Επίσης ενδιαφέροντα σημεία στο συγκεκριμένο site :
    http://www.sarrisg.gr/index.php?%26P...f%3B%26nbsp%3B
    http://www.sarrisg.gr/index.php?%26E...3B%26sigmaf%3B
    http://www.sarrisg.gr/index.php?%26E...B%26omicron%3B
    Ένα πολύ σημαντικό στοιχείο είναι ότι : "Με βάση την Κ.Υ.Α. Φ Α' 59/12081/642 της 26.07.2006, όλα τα κυκλώματα ισχυρών ρευμάτων, σε όλες τις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις, θα πρέπει να καλύπτονται με διάταξη ή διατάξεις διαφορικού ρεύματος (αντιηλεκτροπληξιακούς διακόπτες). Ειδικά για ηλεκτρικές εγκαταστάσεις που έχουν ηλεκτροδοτηθεί πριν την 26.07.2006, δόθηκε από την ΚΥΑ (Κοινή Υπουργική Απόφαση) η δυνατότητα προσαρμογής των εντός τριών ετών. Επομένως η προσαρμογή των εγκαταστάσεων αυτών πρέπει να έχει γίνει μέχρι τον 07.2009."

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaioskal : 15-12-09 στις 23:46

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    το θέμα ειναι πως δεν ξέρεις απο που να ξεκινήσεις, όλα αυτά στην Ελλάδα ειναι status,
    το ξέρω πως δεν μπαινει ηλεκτρολόγος για να ελέγξει
    όπως ξέρω πως ακόμα και αν φέρεις ηλεκτρολόγο στο σπίτι
    το πιθανότερο ειναι πως δεν θα ξέρει τί πρεπει να ελέγξει!
    Το ειπα για να απαντήσω στον φίλο πως ο νόμος κάτι προβλέπει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το είπα γιατί τόσα χρόνια
    όσους έχω ακούσει σχετικούς ή μη έχουν σαν κανόνα το όταν χρησιμοποιείς
    το νερό απ' τον θερμοσίφωνα φρόντισε να είναι κλειστός. Δηλαδή αν κατεβάσω τον γενικό και βάλω το δάχτυλό μου στην πρίζα θα με χτυπήσει το ρεύμα??

    Μόνο αν δεις στον ύπνο σου τον Μιτσοτάκη!
    Μην περνεις ορκο ποτε για τιποτε
    Πριν ενα χρονο, σε νεα κατοικια στη Χαλκιδα που μολις ειχε παρει ρευμα, (κανονικο, με ολες τις προβλεπομενες διαδικασιες) ειχε και ρελε. (wow) πηγα να συνδεσω ενα φωτιστικό στο ταβανι.
    Μιας και ειχε φυσικο φως, ειπα να κατεβασω και το γενικο, καλου κακου.
    Απο συνηθεια, πρωτου πιασω οτιδηποτε εκανα και μια δοκιμη στο καλωδιο του ταβανιου με το δοκιμαστικο και ΩΩ του θαυματος αναψε ωραιοτατα...
    Ξηλωσα το πινακα επι τοπου και επληκτος βρηκα την εξης πατεντα...
    Ο διακοποτης του γενικου παρεκαμπτε το ρελε διαρροης..
    Οταν ηταν ΚΛΕΙΣΤΟΣ τοτε ειχες ρευμα ΚΑΙ ρελε διαφυγης
    Οταν ηταν ΑΝΟΙΚΤΟΣ τοτε ειχες παλι ρευμα ΧΩΡΙΣ ρελε διαφυγης
    Πηρα τηλεφωνο τον εργολαβο και του τα εψαλα χοντρα και ουτε λιγο ουτε πολυ μου ειπε οτι αυτο ο ηλεκτρολογος το θεωρουσε δικη του πατέντα και την ειχε κανει σε ΟΛΗ την πολυκατοικια....

    ΑΥΤΟΣ ειναι αδειουχος ηλεκτρολογος.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον δικό μου τον πίνακα γιατί δεν έχει άραγε...
    Παίζει να μην μπήκαν καν οι ηλεκτρολόγοι στο σπίτι να ελέγξουν.




    Μελλοντικός ηλεκτρονικός!! Και το είπα γιατί τόσα χρόνια
    όσους έχω ακούσει σχετικούς ή μη έχουν σαν κανόνα το όταν χρησιμοποιείς
    το νερό απ' τον θερμοσίφωνα φρόντισε να είναι κλειστός. Δηλαδή αν κατεβάσω τον γενικό και βάλω το δάχτυλό μου στην πρίζα θα με χτυπήσει το ρεύμα??



    Μόνο αν δεις στον ύπνο σου τον Μιτσοτάκη!
    ΦΥΣΙΚΑ και δεν μπηκε ηλεκτρολογος να ελεγξει. προφανως το πιστοποιητικο για αλλαγη ονοματος π.χ δοθηκε απο "υπογραφακια" δλδ απο καποιον που επειδη βαριεται να δουλεψει, τη στηνει εξω απ'το γραφειο της δεη , βαζει 2-3 υπογραφες την ημερα και βγαζει μεροκαματο.σπανια εχω υπογραψει "ξενη" ή παλια εγκατασταση οχι οτι δε μου εχει ζητηθει..απλα επειδη ζηταγα εγω! αν π.χ ενα σπιτι χρειαζεται ρελαι, ελεγξεις γειωση και δεν εχει, πρεπει να αλλαχτει και ο μισος πινακας, βγαινει ενα κουστουμακι γυρω ή και πανω απο πεντακοσαρικο το οποιο κανεις δεν ειναι διαθεσιμος να πληρωσει .παει δινει ενα πενηνταρικο στη χειροτερη στο φιλο μας τον υπογραφακια και ειναι ολοι ευχαριστημενοι.

    Φιλε μου μελλοντικε ηλεκτρονικε εαν εγω λογω αγνοιας η λογω βλακειας μπερδεψω συστηματα γειωσεων ΤΤ και ΤΝ στην ιδια εγκατασταση, τοτε και ολους τους γενικους της πολυκατοικιας να εχεις κλειστους , αν γινει μια χοντρη διαρροη στο ιδιο κυκλωμα του υποσταθμου που τροφοδοτει την παροχη σου θα γινεις ακτινογραφια μολις ακουμπισεις ενα μεταλικο μερος μιας "γειωμενης" (ειπαμε τα εχω μπερδεψει λιγο μεσα στην εγκατασταση) συσκευης..

    Οσο για το τριτο , ε ενταξει ευχομαι να μη βλεπεις εφιαλτες με τον (δε το λεω το ονομα) παντως οσο αδυνατο και να σου φαινεται ΟΛΑ μπορουν να συμβουν...

    φιλε stom μονο στον ελληνικο hd384 αναφερεται ρητα οτι απαγορευεται πασα διαταξη παρακαμψης μεθοδου προστασιας (by-pass) και αυτο, γιατι μονο εδω ανακαλυψαμε αυτη την "πατεντα" . παντως απαγορευεται ρητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    πώς μπορώ εγώ να μετρήσω την γείωσή μου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    χρειαζεται γειωσομετρο .
    π.χ.
    http://www.testequipmentdepot.com/fl...round/1621.htm

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    χρειαζεται γειωσομετρο .
    π.χ.
    http://www.testequipmentdepot.com/fl...round/1621.htm
    $849.95..... ok ειναι fluke αλλά ειναι μεγάλο το ποσό!!!! δεν υπάρχει άλλος περισσότερο οικονομικός τρόπος;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    εμ...αμα ζητησει ο χριστιανος ομως 100 ευρω για μια μετριση τον πετανε οξω μετις κλωτσιες (τον απατεωωωωωωνα...) υπαρχουν και πιο φτηνα και αξιοπιστα οργανα (οχι πολυ πιο φτηνα) εχω ακουσει (εχω δει αλλα κανω την παπια) και "ελεγχο" με μια απλη λαμπα αλλα μεταξυ μας αν δεις κανεναν να κανει ελεγχο με αυτον τον τροπο ,παρε τη λαμπα και φερτου τη στο κεφαλι γιατι αυτος ειναι ο πραγματικος απατεωνας
    να ενα φτηνο (δεν ξερω τι κανει....)
    http://otenet.shopping.bestprice.gr/...Mastech&page=4

    ειναι το ms5209

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    850 usd, περίπου 575-600 ευρώ (κατα προσέγγιση)

    Αν βγάλει 100 από κάθε μέτρηση, είναι κάπως αισχροκέρδια, δεν ειναι;

    Αν μία εσπρεσσομηχανή κοστίζει τόσο, πόσο πρέπει να κοστολογειται κάθε εσπρέσσο;;;
    (οκ, δεν ειναι ακριβώς το ίδιο αλλά δεν κάνεις απόσβεση και από τις 5-6 πρώτες δουλειές, πόσες φορές θα βγάλει τα λεφτά του μηχανήματος μεχρι την σύνταξη?)

    εφόσον αν εχω καταλάβει καλά αυτό που μετρούμε ειναι αντίσταση, δεν μπορούμε να κάνουμε την μέτρηση με κάποιον άλλο τρόπο με τα πιο συνήθη εξαρτήματα που υπάρχουν σε ένα ερασιτεχνικό πάγκο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    οποιος μου φερει το σπιτι του (μαζι με τισ γειωσεις του) στο σπιτι μου για να το μετρισω και του παρω 100 ευρω δεχομαι να με μαστιγωσει μεχρι αναισθησιας. (σκεφτικες ποτε ποσο θα εκανε ο εσπρεσσο αν κουβαλαγες την εσπρεσομηχανη με ολα τα συμπραγκαλα της στο τραπεζακι,στο γραφειο,στο σπιτι του καθε ενος που θα ηθελε καφε?) οσο για τα γεραματα που λες, 2 μου κλεψανε (2 φορες το αμαξι ολοκληρο δλδ) και 1 εσπασα το συνολο 3 (μονο γειωσομετρα) το ενα ευτιχως ηταν απ'τα φτηνα. και ειμαι 33
    υ.γ ενα οργανο μετρισης (π.χ το γειωσομετρο) προσωπικη μου αποψη αυτη. το περνω για να μετρας τις ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ εγκαταστασεις δλδ αυτα που φτιαχνω εγω και φυσικα δωρεαν. τωρα αν με καλεσει καποιος επι τουτου για να κανω μια μετριση δεν προκειτε να το κανω τσαμπα. το ιδιο ισχυει και για ενα αλλο οργανο που εχω (FLUKE DTX-1800) για πιστοποιηση δομημενης καλωδιωσης (χαλκου και οπτικης ινας) τα δικα μου τα κανω τσαμπα.. για τους αλλους...πρεπει να το κανω αποσβεση μια μερα δε νομιζεις?????
    http://www.testequipmentdepot.com/fl...n/dtx-1800.htm

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xrhstosmp : 16-12-09 στις 23:21

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτροπληξία
    By Ηλιας Α in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 592
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-23, 23:08
  2. Ηλεκτροπληξία Αίτιες
    By sdsolunac in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 22:48
  3. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-15, 14:02
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-09, 18:35

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας