Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 36

Θέμα: Ηλεκτροπληξία από θερμοσίφωνα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή Ηλεκτροπληξία από θερμοσίφωνα

    Καλησπέρα παιδιά,
    Πρόσφατα ένας γνωστός μου έκανε ανακαίνιση στο σπίτι του και άλλαξε τους σωλήνες υδραυλικών με τουμπό[λαστιχένιους], εκτός από το τελικό κομμάτι του μπάνιου. Γενικά το σπίτι του από ό,τι έχω καταλάβει από τα λεγόμενα του δεν έχει και την καλύτερη γείωση, καθώς είναι παλιά κατασκευή και είχε τη γείωση στα υδραυλικά. Ωστόσο τώρα με τους πλαστικούς σωλήνες μάλλον χάθηκε ΚΑΙ αυτή. Θα ήθελα να σας ρωτήσω λοιπόν, όσοι γνωρίζετε:
    Κινδυνεύει από ηλεκτροπληξία από το θερμοσίφωνα? Και όταν λένε πως έπαθε κάποιος ηλεκτροπληξία από το θερμοσίφωνα, το ρεύμα μεταφέρεται μέσω του νερού, ή μέσω των μεταλικών σωλήνων?
    Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντηση.
    Φιλικά,
    Κώστας

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dal_kos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κινδυνεύει από ηλεκτροπληξία από το θερμοσίφωνα? Και όταν λένε πως έπαθε κάποιος ηλεκτροπληξία από το θερμοσίφωνα, το ρεύμα μεταφέρεται μέσω του νερού, ή μέσω των μεταλικών σωλήνων?
    1) αν η αντίσταση ειναι φθαρμένη (25 ευρώ) και έχει διαρροή και
    2) αν δεν έχει ρελέ διαφυγής (55 ευρώ)
    τότε κινδυνευει.

    το ρευμα μεταφέρεται από παντού, σίγουρα και από τους χάλκινους σωλήνες αλλά και από το νερό που φυσικά έχει μεγαλύτερη αντίσταση. Στην περίπτωση που όντως υπάρχει διαρροή από την φθαρμένη αντίσταση, η γείωση δεν θα προσέφερε τίποτα αν δεν υπάρχει ο ρελές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dal_kos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..... Γενικά το σπίτι του από ό,τι έχω καταλάβει από τα λεγόμενα του δεν έχει και την καλύτερη γείωση, καθώς είναι παλιά κατασκευή και είχε τη γείωση στα υδραυλικά. .......
    Οταν το ξέρεις το πρόβλημα πρέπει να το φτιάξεις γιατί αν συμβεί κάτι θα έχεις τύψης .
    Ας πάρει εναν ηλεκτρολόγο για την βελτίωση τις γείωσης .
    Ετσι έκανα και εγώ σε οικία μου αλλαγή γείωσης με ραβδους και φυσικά τοποθέτηση μέσα στα ωρολόγια της ΔΕΗ απο το συνεργείο της ΔΕΗ.
    + αλλαγή τον καλωδίων απο μετρητη ΔΕΗ σε πίνακα σπιτιού .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων

    .......2) αν δεν έχει ρελέ διαφυγής (55 ευρώ)
    τότε κινδυνευει......
    Συμφωνώ και ας ψαχτούν όλοι να δούν αν έχουν ρελε διαφυγής .
    Εχει σώσει ζωές αυτό το μαραφέτι ....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JIM_6146B : 15-12-09 στις 09:23

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη georgz
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    665

    Προεπιλογή

    Όταν χρησιμοποιείται πχ το μπάνιο και ο θερμοσίφωνας είναι κλειστός δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Πέρα από αυτό εγώ που νοικιάζω και στο σπίτι μου δεν υπάρχει ρελέ να πω στον ιδιοκτήτη να βάλει? Θέλω να πω είναι υποχρεωμένος από κάποιο νόμο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.123

    Προεπιλογή

    Ναι είναι υποχρεωτικό για κάθε καινούργια εγκατάσταση. Πρέπει να το βάλει γιατί αυτό προφυλάσσει από πααααρα πολλά προβλήματα. Ακόμα και μια ψησταριά να έχει χαλάσει αυτό θα προστατέψει ή ακόμα και ένα παιδάκι να βάλει το δαχτυλάκι του στην πρίζα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν χρησιμοποιείται πχ το μπάνιο και ο θερμοσίφωνας είναι κλειστός δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Πέρα από αυτό εγώ που νοικιάζω και στο σπίτι μου δεν υπάρχει ρελέ να πω στον ιδιοκτήτη να βάλει? Θέλω να πω είναι υποχρεωμένος από κάποιο νόμο?
    1. εισαι εσύ υποχρεωμένος να προστατέψεις τον εαυτό σου, στο κάτω-κάτω βάλε τον και πάρε τον μαζί σου όταν φύγεις!

    2. για να βγει στο ονομά σου ο λογαριασμός της ΔΕΗ θα πρεπει να ελεγχθει από ηλεκτρολόγο η εγκατάσταση, οπότε θα το επιβάλει ο ηλεκτρολόγος.

    3. και καλά να μένεις σε μια περιοχή με μέτριο κλίμα, αν μένεις στην βορεια Ελλάδα και το νερό που μπαινει στον θερμοσίφωνα ειναι 2-3 βαθμούς, και τον παγώνει σε 2 λεπτά, θα μπορεις να τον κλεινεις πριν χρησιμοποιήσεις ζεστο νερό; (και κρυο να χρησιμοποιήσεις το ίδιο ειναι)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Για το 2 μην παίρνεις κι όρκο.... με λίγα ευρώ έχεις ότι σχέδιο χρειάζεσαι για να δώσεις ρεύμα σε ότι ερείπιο έχεις...
    Επίσης το σχέδιο είναι υποχρεωτικό μόνο αν έχουν περάσει 10 χρόνια απο την τελευταία φορά που κατατέθηκε σχέδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsmaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης το σχέδιο είναι υποχρεωτικό μόνο αν έχουν περάσει 10 χρόνια απο την τελευταία φορά που κατατέθηκε σχέδιο.
    Αν θυμάμαι καλά, για κατοικίες είναι 14 χρόνια, επαγγελματική στέγη 7 χρόνια, και κατασκευές που έχουν σχέση με πλήθη κοινού π.χ. κινηματογράφοι, κέντρα διασκέδασης, καφετέριες κ.λ.π. είναι 1 χρόνος.
    Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, τα στοιχεία αυτά ίσχυαν κάποτε με τον ΚΕΗΕ, ενώ τώρα με τον ΕΛΟΤ δεν γνωρίζω αν άλλαξαν. Αν κάποιος γνωρίζει, ας μας το πει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dal_kos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά,
    Πρόσφατα ένας γνωστός μου έκανε ανακαίνιση στο σπίτι του και άλλαξε τους σωλήνες υδραυλικών με τουμπό[λαστιχένιους], εκτός από το τελικό κομμάτι του μπάνιου. Γενικά το σπίτι του από ό,τι έχω καταλάβει από τα λεγόμενα του δεν έχει και την καλύτερη γείωση, καθώς είναι παλιά κατασκευή και είχε τη γείωση στα υδραυλικά. Ωστόσο τώρα με τους πλαστικούς σωλήνες μάλλον χάθηκε ΚΑΙ αυτή. Θα ήθελα να σας ρωτήσω λοιπόν, όσοι γνωρίζετε:
    Κινδυνεύει από ηλεκτροπληξία από το θερμοσίφωνα? Και όταν λένε πως έπαθε κάποιος ηλεκτροπληξία από το θερμοσίφωνα, το ρεύμα μεταφέρεται μέσω του νερού, ή μέσω των μεταλικών σωλήνων?
    Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντηση.
    Φιλικά,
    Κώστας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν χρησιμοποιείται πχ το μπάνιο και ο θερμοσίφωνας είναι κλειστός δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Πέρα από αυτό εγώ που νοικιάζω και στο σπίτι μου δεν υπάρχει ρελέ να πω στον ιδιοκτήτη να βάλει? Θέλω να πω είναι υποχρεωμένος από κάποιο νόμο?
    ζητω συγνωμη για το θαρρος/θρασσος μου για αλλη μια φορα, αλλα φιλε μου georgz με πια ιδιοτητα(εισαι ηλεκτρολογος π.χ?) υποστηριζεις οτι σε μια εγκατασταση με ανεπαρκη/απουσα γειωση εισαι ασφαλης αν κλεινεις το θερμοσιφωνα? νομιζω πως τετοιες απαντησεις ετσι απλα και με τοση σιγουρια μεσα απο ενα φορουμ, χωρις να εισαι εκει με τα γειωσομετρα σου,τα μεγγερ σου και τις τσιμπιδες σου, δημιουργει λαθος εντυπωσεις σε καποιον ασχετο με την ηλεκτρολογια, που ειναι ακρως επικινδυνο! οποιος εχει αμφιβολιες για την κατασταση της γειωσης του πρεπει να καλεσει αδειουχο τεχνικο που με καταλληλο οργανο θα τη μετρισει και θα βγαλει εγκυρο αποτελεσμα. το ρελαι διαφυγης ειναι μια πολυ καλη μεθοδος προστασιας λειτουργει ομως επικουρικα. κυρια μεθοδος προστασιας ειναι η καλη γειωση.το δυστιχημα κυριοι θα γινει οταν πανε ολα στραβα (και διαρροη θα υπαρχει, και το ρελαι δε θα δουλεψει,και η γειωση θα ειναι ελληπης ή δε θα υπαρχει και ο χρηστης θα ειναι εκτεθημενος στον κινδυνο).και δεν ειναι καθολου απιθανο γιατι δυστιχηματα γινονται! μην επναπαυεστε στο ρελαι. θαυματουργη συσκευη ...αλλα συσκευη! δε θα βγαλει ανακοινωση οτι θα χαλασει! θα κατεβαινε κανεις τις φουρκετες τις Γαλατσιου με 150 km/h με αυτοκινητο εφοδιασμενο με ESP που ομως εχει τελειωμενα τακακια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη georgz
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    665

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. για να βγει στο ονομά σου ο λογαριασμός της ΔΕΗ θα πρεπει να ελεγχθει από ηλεκτρολόγο η εγκατάσταση, οπότε θα το επιβάλει ο ηλεκτρολόγος.
    Στον δικό μου τον πίνακα γιατί δεν έχει άραγε...
    Παίζει να μην μπήκαν καν οι ηλεκτρολόγοι στο σπίτι να ελέγξουν.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp
    ζητω συγνωμη για το θαρρος/θρασσος μου για αλλη μια φορα, αλλα φιλε μου georgz με πια ιδιοτητα(εισαι ηλεκτρολογος π.χ?) υποστηριζεις οτι σε μια εγκατασταση με ανεπαρκη/απουσα γειωση εισαι ασφαλης αν κλεινεις το θερμοσιφωνα?
    Μελλοντικός ηλεκτρονικός!! Και το είπα γιατί τόσα χρόνια
    όσους έχω ακούσει σχετικούς ή μη έχουν σαν κανόνα το όταν χρησιμοποιείς
    το νερό απ' τον θερμοσίφωνα φρόντισε να είναι κλειστός. Δηλαδή αν κατεβάσω τον γενικό και βάλω το δάχτυλό μου στην πρίζα θα με χτυπήσει το ρεύμα??

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp
    το δυστιχημα κυριοι θα γινει οταν πανε ολα στραβα (και διαρροη θα υπαρχει, και το ρελαι δε θα δουλεψει,και η γειωση θα ειναι ελληπης ή δε θα υπαρχει και ο χρηστης θα ειναι εκτεθημενος στον κινδυνο).και δεν ειναι καθολου απιθανο γιατι δυστιχηματα γινονται! μην επναπαυεστε στο ρελαι. θαυματουργη συσκευη ...αλλα συσκευη!
    Μόνο αν δεις στον ύπνο σου τον Μιτσοτάκη!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτροπληξία
    By Ηλιας Α in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 592
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-23, 00:08
  2. Ηλεκτροπληξία Αίτιες
    By sdsolunac in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 23:48
  3. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-15, 15:02
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-09, 19:35

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας