Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 55

Θέμα: κατασκευη κυκλωματος μετατροπης απο ταση σε ταση

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Οι τιμές των αντιστάσεων δεν είναι μοναδικές... μπορείς να κάνεις τους υπολογισμούς και μόνος σου και χρησιμοποιήσεις άλλές τιμές. Γενικώς οι αντιστάσεις που βάζουμε στις αναδράσεις δεν πρέπει να είναι υπερβολικά μεγάλες (πχ της 800kΩμ). Όσο μεγαλύτερες είναι, τόσο πιο επιρεπές γίνεται το κύκλωμα σε θορήβους... Δε πρέπει όμως να είναι και πολύ μικρές για να μη "ζορίζουν" τους τελεστικούς. Αντιστάσεις της τάξης των 10kΩμ είναι νορμαλ. Με βάση αυτές τις αντιστάσεις υπολογίζεις και όλες τις άλλες. Σίγουρα θα χρειαστείς και τριμμεράκια καθώς είναι δύσκολο να πετύχεις όλες τις τιμές στο εμπόριο. Φυσικά ανάλογα με την ακρίβεια που απαιτείς θα πάρεις και αντιστάσεις αντίστοιχης ανοχής η και πολύστροφα τριμμερ.

    Τώρα όσον αφορά τους τελεστικούς. Αν και η θεωρεία λέει ότι ένας Τ.Ε. μπορεί έχει στην έξοδο του τάσεις που κειμένονται από την αρνητική μέχρι τη θετική τάση τροφοδοσίας τους στη πράξη δεν είναι έτσι... Οι απλοί τελεστικοί φτάνουν στον κόρο πολύ πριν τις τάσεις τροφοδοσίας τους... Όταν λοιπόν η τροφοδοσία σου είναι μονοπολική και εσύ θέλεις να πάρεις στην έξοδο 0V (δλδ να φτάσεις στην αρνητική τάση τροφοδοσίας) πρέπει να επιλέξεις ενισχυτές RAIL to RAIL. Αυτό το εξηγήσαμε ήδη νομίζω...

    Τώρα όλες οι άλλες προδιαγραφές που καθοδηγούν μία σχεδίαση στην επιλογή Τ.Ε. όπως το εύρος ζώνης, η αντίσταση εισόδου, τα επίπεδα θορήβου, το Slew Rate, η κατανάλωση, τα αποδεκτά offset και άλλα τέτοια στη περίπτωση της άσκησής σου είναι αυθαίρετα.. Επομένως επιλέγεις απλά έναν γνωστό RAIL-RAIL.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη proaudio
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Πλατεια Αττικης
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    το οτι εβγαλεσ μονο 2 Βολτ σημαινει οτι κατι εχεισ κανει λαθος στις αντιστασεις.
    Τωρα οσον αφορα τη ενισχυση DC και παλι δεν υπαρχει προβλημα για παιδεμα. Η συνεχης συνιστωσα δεν μπορει να μεταβαλετε παρα μονο αν περναει στην εξοδο αυτοουσια. Δεν μπορω να σκεφτω ενα κυκλωμα που να εχει οφφσετ 2Β π.χ και να πρεπει να παει σε οφφσετ 4β.
    Η αναλογια με τον σενσορα θερμοκρασιασ δεν ειναι σωστη γιατι η συχνοτητα εκει θα μπορουσε να ειναι αργα μεταβαλομενο DC αλλα οχι AC! to DC που λεει ο φιλος μου λεει κατι για DAC με μονή τροφοδοσια, αλλα τα 4 Βολτ εισοδο DC μου ερχονται πολυ περιεργα μιας και οσα κυκλωματα ξερω στην εισοδο συνηθως (λεω συνηθως οχι παντα) κοβουν μονα τους το οποιοδηποτε DC.
    Οπως και να εχει αν μπορει ο φιλος να μας περιγραψει ακριβεστερα το θεμα ευχαριστως να δωσουμε μια λυση ακομα και με χωριστη ενισχυση DC/AC παλι ενα απλο σταδιο μη αναστρεφον με ενα TLO71 ειναι απλα μπαινει ενας πυκωτης εν σειρα με την Ρπαρ για να καθορισει μαζι με την Rpar την ενισχυση Ac και παραλληλα με την Rpar & Πυκνωτη της μια αντισταση με μια τιμη που να δινει την απαιτουμενη ενισχυση στο DC

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τι ηθελα & εμπλεκα με αυτη την δουλεια? Δεν ρωταγα πρωτα ?

  3. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη proaudio
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Πλατεια Αττικης
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή ΚΥΚΛΩΜΑ ΟΧΙ ΠΛΗΡΕΣ !!!!!!!!

    ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΣΩΣΤΑ DC LEVELS ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙΡΕΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΟ ΧΡΟΝΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τι ηθελα & εμπλεκα με αυτη την δουλεια? Δεν ρωταγα πρωτα ?

  4. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Θανάση αυτή η τοπολογία δε μπορεί να έχει DC gain κάτω από 0dB. Ο Γιώργος θέλει να υποβιβάσει τη DC συνηστώσα. Επίσης λόγω του C15 που χωρίζει τα AC από τα DC αν έχουμε μία απότομη μεταβολή στο DC στην έξοδο θα δημιουργούνται spikes.

    Αφού κυνηγάμε την απλότητα κάνω και μία τελευταία προσφορά με ένα μόνο στάδιo. Κλασική τοπολογία αφαιρέτη. Εδώ Γιώργο τα 10V είναι κρίσημα... Τον ενισχυτή μπορείς να τον τροφοδοτήσεις και με παραπάνω η με λιγότερα αλλά αν αλλάξεις τα 10V στον διαιρέτη πρέπει α ξαναυπολογίσεις τις αντιστάσεις.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Κύριε Θανάση μόλις είδα το προφίλ σας... Αισθάνομαι πραγματικά τυχερός που το forum δίνει την ευκαιρία σε νέα παιδιά όπως εμείς να συζητούμε με ανθρώπους που έχουν εμπειρία ετών σε αυτά τα θέματα... Επίσης απολογούμε για τον ενικό (εκτός και αν το επιτρέπετε).

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #46
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    67

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω πολυ και τους δυο για το ενδιαφερον σας.Νομιζω οτι καλυφθηκα και οτι θα χρησιμοποιησω το κυκλωμα με τα δυο σταδια και τους δυο διαρετες.Μου φανηκε πιο κατανοητω με οσα εχω διδαχθει και εγω.Τωρα το θεμα ειναι ποιον τελεστικο να διαλεξω.Γιατι οπως και να χει η εξομοιωση του SPICE με εναν ιδανικο τελεστικο διαφερει απο την πραγματικοτητα.Αυτο που δεν ξερω ειναι τις διαφορες στις τιμες πχ Τασεων εξοδου και κερδους πως θ τις εξηγησω?Μιχαλη μου λες Rail to Rail δηλαδη τελεστικο με +-? και αυτο για να μπορω να πιασω καλυτερα τα 0V?Κυριε Θαναση η εκφωνηση της εργασιας λεει οτι "εχω ενα ημιτονοειδες σημα 2.5-5V και θελω να το κανω σε 0-4V συμφασικο.Θα πρεπει να γινει δικαιολογημενη καταλληλη επιλογη τελεστικου ενισχυτη καθως και καταλληλης μονοπολικης τροφοδοσιας.Αφου κατασκευαστει το κυκλωμα σε Ραστερ να λαβετε πειραματικες μετρησεις που να επιβεβαιωνουν τους υπολογισμους σας και να χαραχθει η συναρτηση μεταφορας Vin/Vout της ολης διαταξης.Να υπολογιστουν τα σφαλματα ακριβειας και γραμμικοτητας της διαταξης!" Τωρα πως θα τα υπολογισω ολα αυτα ενας Θεος ξερει ΄-)

    0 Not allowed! Not allowed!
    B_dancer

  7. #47
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    67

    Προεπιλογή

    Φιλε Μιχαλη γιατι στον διαιρετη της μη αναστρεφουσας του δευτερου σταδιου οι αντιστασεις ειναι 6.666 και οχι 10 και 10?Στο Spice ποθ το δοκιμαζω μου βγαζει κορο!

    0 Not allowed! Not allowed!
    B_dancer

  8. #48
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    67

    Προεπιλογή

    και αρνητικο κορο κιολας!

    0 Not allowed! Not allowed!
    B_dancer

  9. #49
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    67

    Προεπιλογή

    ενω θεωρητικα περνω τα ιδια βολτ πρακτικα μου βγαζει αρνητικο κορο!

    0 Not allowed! Not allowed!
    B_dancer

  10. #50
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    67

    Προεπιλογή

    λαθος μου το βρηκα.Οτι αντιστασεις και να βαλεις το ιδιο ειναι αφου χρειαζεσαι τα 3 απο τα 6 το σιγουρο ειναι οτι οι δυο αντιστασεις θα ειναι ιδιας τιμης!

    0 Not allowed! Not allowed!
    B_dancer

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συμετρικη ταση απο τροφοδοτικο.
    By p_stama in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-15, 18:25
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-12, 09:48
  3. κατασκευη 16 led με ταση 220v
    By granazhs in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-11, 12:55
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-10, 17:22
  5. Κυκλωμα μετατροπης σε υψηλη ταση
    By Jiml in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-10, 16:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας