Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33

Θέμα: Προβλημα Ρευματος - Φασεων!

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΓΕΡΟΝΤΑΣ
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή Νεροοοοοοό ... :-)

    η όλη περιγραφή που κάνεις 'μυρίζει' υγρασία σε κάποιο σωλήνα(ή και στον πίνακα) που έχει καλώδια και αυτά ίσως να είναι λίγο πατημένα ή λίγο γδαρμένα.
    Δοκίμασε έχοντας παροχή από το ρολόι και να βγάλεις τις τρεις ασφάλειες.
    Αν τότε με την αμπεροτσιμπίδα μετρησει ο Η/Γ εστω και λίγο ρεύμα σε κάποια φάση (μέτρηση κοντά στο ρολόι και μακρια από τον πίνακα) τότε έχεις διαρόη στο καλώδιο από το ρολόι προς τον πίνακα...

    0 Not allowed! Not allowed!

    Άνθρωπος = αυτός που θρώσκει άνω

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktinologos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμια ιδεα? Αυριο στις 8, 8:30 θα ερθει ο ηλεκτρολογος που καναμε την εγκατασταση για να δουμε... Ακουω ιδεες, και σας ενημερωνω, και απανταω σε οσα μπορω... Ευχαριστω!
    α) Ο σωλήνας δεν είναι υπόγεια συνέχεια κάπου μπάινει και κάπου βγαίνουν όλα τα καλώδια . Εκέινο το σημείο καταργήται για το διαμέρισμα σου και το πάς εναέρια ντουβάρι - ντουβάρι

    β) Περνάει νέο καλώδιο μέσα στον πλαστικό σωλήνα που οδευουν τα καλώδια υπόγεια αν χωράει

    γ) Περνάει νέο καλώδιο έτσι -->> Βλέπει απο πιά πλευρά του πλαστικού σωλήνα μπορει να τραβείξει το καλώδιο άνετα αν γίνεται . Απο την μία πλευρά δένει με κάποιο τρόπο το νέο καλώδιο στο παλαιό και απο την αλλη πλευρά του πλαστικού σωλήνα τραβάς το παλαιό καλώδιο έξω ενώ θα έρχεται το καινούργιο καλώδιο μέσα .

    Ο ηλεκτρολόγος δεν είνα αρχάριος ούτε χαζός ξέρει την δουλειά του απλός απαίτησε να την κάνει σωστά .

    Ξερει αυτός απο που θα περάσει το καλώδιο να είσαι σίγουρος για αυτό και μην δεχτείς άλλες εναλλακτικές λύσεις .

    Το σπίτι σου το σχεδίασαν οι μηχανικοί να έχει αυτές τις απαιτήσεις σε ηλεκτρικό ρευμα .

    Οτι διαφορετικό αποφασίσης να κάνεις , γιατί ο ηλεκτρολόγος σου είνια μαλ#@$@ , θα το πληρώσεις στο μέλλον πολλαπλάσια .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Παιανία
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Ελπιζω να βρω την ακρη, να μην κοστισει μια περιουσια, και να μην χρειαστει να κανω του κοσμου τα μερεμετια. Να σου πω την αληθεια, δεν καταλαβα τη λυση που μου προτεινεις, αν και σε ευχαριστω πολυ! Αν μπορεις, λιγο πιο απλα και για εμας τους κοινους θνητους...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JIM_6146B Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το σπίτι σου το σχεδίασαν οι μηχανικοί να έχει αυτές τις απαιτήσεις σε ηλεκτρικό ρευμα .

    Οτι διαφορετικό αποφασίσης να κάνεις , γιατί ο ηλεκτρολόγος σου είνια μαλ#@$@ , θα το πληρώσεις στο μέλλον πολλαπλάσια .
    Μην δεχτείς καμια υποβάθμιση του ηλεκτρολογικού σχεδίου στο ονομα τις επισκευής ..... οτι είχες πριν την βλάβη πρέπει να έχεις και μετά την επισκευή ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktinologos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω την αληθεια, δεν καταλαβα τη λυση που μου προτεινεις, αν και σε ευχαριστω πολυ! Αν μπορεις, λιγο πιο απλα και για εμας τους κοινους θνητους...
    ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ:Οποιαδηποτε επεμβαση πρεπει να γινει απο αδειουχο ηλεκτρολογο και οχι απο "κοινο θνητο"(=αδαη) που ψαχνει μεσα απο ενα φορουμ να διορθωσει μια συνηθισμενη για τον γνωστη βλαβη.
    Τωρα αν μπορεις στριμωξε τον ηλεκτρολογο σου να το φτιαξει.Αν κανει τον κινεζο...τι να πω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Παιανία
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Ελπιζω οτι δεν αναφερεσε σε μενα. Δε θελω να κανω καμια διορθωση μονος μου, απλα αν καποιοι γνωστες του αντικειμενου εχουν καποια ιδεα, θελω να μου την πουν για να του την αναφερω, μπας και βρω καποια λυση. Επισης, σου αναφερω οτι ειναι αδειουχος, αφου αυτος εχει υπογραψει τα χαρτια του κτηριου!
    Επιπροσθετα, θα ηθελα να πωτησω κατι αλλο. Οι φασεις απο το ρολοι της ΔΕΗ πεφτουν ακομα και αν ο γενικος του σπιτιου ειναι κλειστος( οπως και πριν, οχι ολες, αλλα οι 2 - μια εκ των οποιων ειναι της κουζινας). Ειναι δυνατον το βραχυκυκλωμα, αν προκειτε για κατι τετοιο( το πιθανοτερο), να εχει να κανει με κατι μες στο σπιτι, και οχι απαραιτητα απο το ρολοι εως τον πινακα?
    Ακομη, σημερα το απογευμα, παρολο που ειχα μονο τις 2 φασεις πανω απο το ρολοι, επεσε το ρελε( στις 7 περιπου - και απο τοτε κανενα προβλημα). Το μονο που εκανα ειναι οτι εβαλα στην πριζα μια καφετιερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktinologos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημειωνω οτι δεν εγιναν τρυπηματα καπου ωστε να ακουμπαν τα καλωδια 2 φασεων να βραχυκυκλωνουν και να πεφτουν οι φασεις( κατι ελαφρυες επιφανειακες εγρασιες περιβαλλοντος χωρου - κατασκευη υποστεγου - εγιναν), και οτι εκτος ενος ασυρματου τηλεφωνου, σε πριζα της φασης που δεν πεφτει, δεν εγινε κατι αλλο.
    Καμια ιδεα? Συγνωμη για τον χειμαρο, αλλα εχω σημαντικο προβλημα. Περιμενω συντομα νεα! Ευχαριστω εκ των προτερων...
    απο το ποστ καταλαβαινω πως ο ηλεκτρολογος σου εχει τραβηξει ΝΥΥ 5χ16+1,5 παροχη. και εχεις παρει τριφασικο Νο2 με 35Α (40) ασφαλειες δεη. μηπως οι εργασιες αυτες που λες περιβαλοντα χωρου κλπ προκαλεσαν καποια ζημια στο καλωδιο της παροχης σου? και στην περιπτωση αυτη ο ηλεκτρολογος αυτος δε φταιει. εκτος αν το προβλημα ηταν εξ'αρχης στην εγκατασταση (μετα απο ποσο χρονο λειτουργιας παρουσιαστικε προβλημα?) τωρα οσον αφορα την μετατροπη απο τριφασικο Νο2 σε μονοφασικο Νο 0.5 (63Α ασφαλεια δεη) δε με βρισκει και τοσο συμφωνο, οχι ως προς αν "φτανει" το ρευμα για να τροφοδοτησει το σπιτι ,οσο για το αν το καλωδιο αυτο (που εμενα μου φαινεται χτυπημενο απο εξωτερικο παραγοντα (τρυπανι,κασμα)) αν ειναι πλεον ασφαλες για να συνεχισει να τροφοδοτει εστω και μονοφασικα το σπιτι. παντως πρεπει να βρεθει τι εχει προκαλεσει το προβλημα πρωτα και μετα να αποδοθουν ευθυνες (απο ολους μας)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    2. Με ολες τις καταναλωσεις κλειστες, σε πρωτη φαση, και με τον γενικο κατεβασμενο, σε δευτερη, και παλι επεφταν οι 2 φασεις,αλλα μια, μια κανενα προβλημα. Εχω, οπως ειπα και παραπανω υπογεια καλωδια, αλλα μαζι με ολων , μεσα σε πλαστικο σωληνα αποχετευσης.
    Γιώργο,
    κατ΄αρχή θεωρώ ότι ο ηλεκτρολόγος έχει καταλάβει τι ακριβώς συμβαίνει (ερωτ. είναι καινούργια κατασκευή η κατοικία ?).

    Τα περί μονοφασικής παροχής, γνώμη μου είναι να τα αποκλείσεις κατηγορηματικά.

    Η λύση είναι η αντικατάσταση του υπόγειου καλωδίου της παροχής κι ας λέγεται ότι δεν παθαίνει από την υγρασία (δεν είναι ορατή αυτή τη στιγμή κάποια μηχανική καταπόνηση που υπέστει το καλώδιο κατά την τοποθέτησή του ή ίσως εξ' αιτίας άλλων μετέπειτα παραγόντων).

    Το φαινόμενο της πτώσης των ασφαλειών με τον χρόνο θα γίνει περισσότερο περιοδικό και μέχρι του σημείου να μην μπορείς να σηκώσεις πλέον τις ασφάλειες.

    Ο μοναδικός και σίγουρος έλεγχος είναι ο έλεγχος του καλωδίου με όργανο megger για να διαπιστωθεί η μονωτική αντοχή μεταξύ των αγωγών του.

    Καλή ευκολία...

    gep58

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  9. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Παιανία
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Μια φορα στην <<μακροχρονη>> ιστορια του κτηριου μας (συγκροτημα με μεζονετες), στην αρχη, πριν απο 3 χρονια ειχαν πεσει οι φασεις(ολες, ολων), αλλα τοτε αποδοθηκε σε κατι νερα που επεφταν και απο τους τοιχους, λογω κακης στεγανοτητας, που ομως διορθωθηκαν.
    Τωρα τα δικα μου προβληματα, οπως εχω αναφερει και σαλλο ποστ( πρωτο νομιζω) , αρχισαν εσω και λιγο καιρο, και οντως, περιπου τοτε που αρχισαν και ολοκληρωθηκαν οι εργασιες για την κατασκευη υποστεγου. Βεβαια, εκει δεν εγιναν σοβαρα τρυπηματα. Αν και με σιγουρια θα μιλαω απο αυριο που θα ερθει ο η/γ που εκανε την εγκατασταση, και θα μου πει αν ειναι πιθανο να χτυπησε το σωληνα αποχετευσης με ολα τα καλωδια, και πληγωσαν τα δικα μου.
    Πρωτα ομως πρεπει να τον βαλω να αμπεροτσιμπιδωσει τα παντα.
    Υ.Γ. : Δεν ειμαι , και ουτε επιθυμω να το παιξω αδειουχος η/γος, για να μην με κατηγορου καποιοι αδικα.( και βεβαια συμφωνω να μην πειραζεις κατι που δε γνωριζεις, ειδικα οταν κινδυνευει η ζωη σου... Στο τομεα της υγειας δραστηριοποιουμε αλλωστε)
    Σας ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες συμβουλες σας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Παιανία
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Οργανο Megger? Τι ειναι αυτο? Πληροφοριακα ρωταω. Πρεπει να γινει στον πινακα μου ή στο ρολοι της ΔΕΗ? Με κλειστο τον γενικο μου? Κατασκευη 4 ετιας ειναι φιλε μου!
    Οσον αφορα το μονοφασικο, το εχω αποκλεισει και εγω!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. διαρροη ρευματος
    By Gaou in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-15, 23:58
  2. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-15, 02:05
  3. περιοριστης ρευματος
    By takis3653 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-13, 21:32
  4. μετριση ρευματος
    By fm344 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-10, 12:33
  5. Διαιρετης ρευματος.
    By Vasilis44 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-09, 02:00

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας