Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Κατασκευή τροφοδοτικού για ενισχυτή ήχου.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη grg_e46
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή Κατασκευή τροφοδοτικού για ενισχυτή ήχου.

    Καλησπέρα στο forum. Θέλω να φτιάξω ένα τροφοδοτικό για έναν ενισχυτή ήχου που κατασκευάζω και έχω μερικές απορίες για τους υπολογισμούς του μετασχηματιστή. Έχουμε και λέμε λοιπόν. Εφ'όσον οι απαιτήσεις μου είναι σε να έχω +-30 volt τροφοδοσία και σε ρεύμα θέλω 1,5 Amper από την θετική και 1,5 απο την αρνητική δηλαδή 3 Amper στο σύνολο και επίσης εφ'όσον θέλω να τροφοδοτήσω 2 κανάλια θέλω σύνολο 6 Amper. Έρώτηση λοιπόν. ο τοροειδής που πρέπει να παραγγείλω θα πρέπει να είναι 30volt x 6amper x 2 τυλίγματα (για 2 κανάλια)= 360 VA? Σωστά?? Επίσης για να παραγγείλω τον μετασχηματιστή πρέπει να πω τις τιμές αυτές ή σε RMS και θα ζητήσω 2 τυλίγματα με 3 Amper ανα τύλιγμα ?? Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει στους υπολογισμούς αν κάνω λάθος και σε τι πρέπει να πω στη παραγγελία θα ήμουν υποχρεωμένος. Συγγώμη αν σας κούρασα πολύ! Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη proaudio
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Πλατεια Αττικης
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ:
    Η ταση εξοδου στους πυκνωτες εξομαλυνσης ειναι (1.414ΧAC) -Vrect.
    δηλαδη για 30Βολτ εξοδο ο μετασχηματιστης πρεπει να εχει ταση εξοδου ανα τυλιγμα (30/1.414)-1.5 σε βολτ η ισχυς καθε τυλιγματος ειναι (30/1,414)*1.5Α εχεις 4 τυλιγματα αρα στο συνολο επι τεσσερα.
    ολα αυτα οταν ο μετ/τησ θα ειναι σε πληρες φορτιο. χωρις φορτιο αναλογα με την ποιοτητα του μετ/τη θα ειναι απο 1-10Βολτ παραπανω. Καλο θα ηταν να αντεχουν τα υλικα σου αυτην την ταση
    αρα ταση εξοδου μετ/τη σε πληρες φορτιο περιπου 20-21Βολτ
    εξοδοσ DC με πληρεσ φορτιο 30Βολτ
    ισχυς 21*1.5=31.5 ανα τυλιγμα επι 4 =126 Βαττ για καθαρη ισχυ εξοδου.
    Εαν τωρα εισαι σε ταξη Α υπολογισε οτι αυτο ειναι το 25% της ολικης ισχυος σου για αρχη εαν εισαι σε ταξη ΑΒ υπολογισε για οικιακη χρηση οτι αυτ ειναι το 70% τησ συνολικης ισχυος που χρειαζεσαι και αν θελεις να φτιαξεις εναν ενισχυτη για την παρτυ σου που να μπορει να οδηγησει και περιεργα φορτια διπλασιασε το αποτελεσμα σου αναλογα με την περιπτωση

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τι ηθελα & εμπλεκα με αυτη την δουλεια? Δεν ρωταγα πρωτα ?

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Για να παρεις 30ν DC ο μετασχηματιστης το δευτερευον θα πρεπει να ειναι 22ν AC οσο για το ρευμα ας ειναι 8Α δηλαδη θες εναν μετασχηματιστη 350W.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη grg_e46
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    [QUOTE=proaudio;338010]ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ:
    Η ταση εξοδου στους πυκνωτες εξομαλυνσης ειναι (1.414ΧAC) -Vrect.
    δηλαδη για 30Βολτ εξοδο ο μετασχηματιστης πρεπει να εχει ταση εξοδου ανα τυλιγμα (30/1.414)-1.5 σε βολτ η ισχυς καθε τυλιγματος ειναι (30/1,414)*1.5Α εχεις 4 τυλιγματα αρα στο συνολο επι τεσσερα.



    Γιατί 4 τυλίγματα?? θεωρώ οτι διπλασιάζοντας τα αμπέρ που τραβάει το ενα κανάλι θέλω δυο τυλιγματα. δηλαδη εννοώ οτι στο (+) του τροφοδοτικου συνδέω τα + και των δυο καναλίων. αντίστοιχα και για το (-). Ή μηπως δεν καταλαβα αυτό που εννοείς και λεω κατι άλλο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη proaudio
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Πλατεια Αττικης
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    φυσικα μπορεισ να βαλεις & 2 τυλιγματα απλα ο υπολογισμος μετραει χωριστα τον καθε ενισχυτη για στερεο. Αυτο το αποφασιζεις εσυ. Το μεχρι που θα φτασεις την κατασκευη. Απο ενα τροφοδοτικο μεχρι μονομπλοκ κατασκευη ειναι θεμα γνωσεων χρηματων κοπου κλπ που θελεις να επενδυσεις στον ενισχυτη σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τι ηθελα & εμπλεκα με αυτη την δουλεια? Δεν ρωταγα πρωτα ?

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη grg_e46
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Βασικά μάλλον έχει γίνει λαθος συνεννόηση. οταν λές 4 τυλίγματα εννοείς οτι θα έχω στην έξοδο του μετασχηματιστή 8 καλώδια. έτσι δεν είναι? οπότε που θα τα χρησιμοποιήσω? συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά μάλλον δεν έχω πιάσει αυτό που εννοείς ή το σκέφτομαι με λάθος τρόπο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    το να βαζεις χωριστα τροφοδοτικα και χωριστους πυκνωτες ανα καναλι ανεβαζει την ποιοτητα του μηχανηματος σου ...προσεγγιζεις με αυτο τον τροπο την κατασταση dual mono .... φυσικα το ιδανικοτερο θα ειναι ξεχωριστα τροφοδοτικα για καθε καναλι .....

    ΚΑΝΟΝΑΣ

    οι ενισχυτες ταξης ΑΒ εχουν βαθμο αποδοσης απο 50-65% το 50% ειναι μαλλον λιγο και το 65 % μαλλον πολυ ....

    αυτο σημαινει οτι απο τα 100βατ του τροφοδοτικου μονο τα 50 θα γινουν ηχος ....

    Ιδανικα για ενα ενισχυτη 100 βαττ θελουμε 200 βαττ τροφοδοτικο .... αρα για 2χ100 βαττ θελουμε 400 βαττ μετασχηματιστη ....

    Φυσικα μπορει να παιξει και με λιγοτερο αλλα θα "βουταει" σε παραμορφωσεις και ισχυ οταν ζηταμε το 100% της εξοδου .... η οταν τα ηχεια μας ειναι χαμηλοτερα απο 8 Ωμ ....κλπ κλπ

    αν ειναι ενας μηχανημα για casual listening θα δουλεψει και με μικροτερο

    αυτα ....

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη grg_e46
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Οκ καταλαβα τι εννοείτε. Και μια τελευταία ερώτηση. Για να παραγγείλω τον τοροειδή θα πρέπει να πω τιμές VA, Volt και Amper σε RMS η σε peak? Επίσης για να παραγγείλω τον μετασχηματιστή που προτείνετε να πάω και πόσο θα μου στοιχίσει ένας των 400VA περίπου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη proaudio
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Πλατεια Αττικης
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    τιμες δυστυχως δεν ξερω γιατι ποτε δεν ενδιαφερομαι οταν κανω μια κατασκευη & επειδη εχω συνηθως χρηματοδοτηση απο καποια εταιρεια. οσο για τις τιμες που ζητας καλυτερα πεσ του οτι αυτες οι τιμες ειδικα στισ τασεις να ειναι σε πληρες φορτιο.
    ο λογος ειναι οτι οταν ο ενισχυτηγσ σου δεν παιζει μουσικη η παιζει σιγα σιγουρα θα εχει μεγαλυτερη ταση εξοδου. Αλλα για να παρεις την ισχυ που ζητας ο μετ/της πρεπει να εχει αυτα τα χαρακτηριστικα στην μεγιστη ισχυ του αλλιως δεν θα φτασει ποτε την μεγιστη ισχυ.
    οσο για τα peak & ta RMS μην τους μπλεξεις!!!
    Πολύ λιγοι ξερουν αν τα 230Βολτ ειναι Peak h RMS. οποτε αστο στην ακρη μην τουσ βαζεις αλλη μια αγνωστη λεξη στην σχεδιαση στην ελλαδα ζουμε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τι ηθελα & εμπλεκα με αυτη την δουλεια? Δεν ρωταγα πρωτα ?

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη grg_e46
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Ναι δεν έχεις άδικο... αυτό με το peak και RMS μερικοί το αγνοούν. Βασικά έχω μια απορία. για να συνδέσω ένα φωτεινό ενδεικτικό οτι το τροφοδοτικό του ενισχυτή είναι αναμμένο , πχ. ενα led που θα το συνδέσω? στο δευτερεύον έχοντας ρίξει την τάση με regulator? ακουγεται παρατραβηγμένο... καμμια πιο εύκολη λύση γιατί δεν το έχω ψάξει καθόλου?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για κατασκευή ενισχυτή
    By kobi in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 121
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-12, 09:15
  2. Ερώτηση για σχεδιασμό τροφοδοτικού τελικού ενισχυτή
    By mot in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-12, 15:18
  3. Ερώτηση για κατασκευή τελικού ενισχυτή
    By mot in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-12, 08:49
  4. κατασκευή ενισχυτή για φωτορυθμικό
    By kobi in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-11, 16:26
  5. Σχέδιο για κατασκευή ενισχυτή???
    By suicida in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-10, 23:26

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας