Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Κατασκευη DIY Ηχειων

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Κοσμάς
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Κεφαλονια
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή Κατασκευη DIY Ηχειων

    Καλησπερα σας και παλι!

    Μετα την ολοκληρωση του ενισχυτη, τρυγιρναει κατι αλλο στο μυαλο μου. Κατασκευη ηχειων HI-END που να μπορουν να αποδωσουν ανετα την μαγεια και την ποιοτητα ενος λαμπατου!!! Ξερω οτι το θεμα εχει ξανασηζητηει απειρες φορες και εχω διαβασει πολλα, δεδομενου οτι εγω δεν ειμαι καποιος ειδιμων επι του θεματος. Απλα θελω να οργανωσω την σκεψη μου και να βαλω εναν "μπουσουλα" στις ενεργειες μου, καθοτι αυτη η κατασκευη θα τραβηξει επισης πολυ καιρο μεχρι να ολοκληρωθει. Το budget που μπορω σιγα-σιγα με το περασμα του χρονου να διαθεσω ειναι περι τα ~600ε για υλικα (χωρις ξυλεια η τιμη). Ψαχνοντας λοιπων στο ιντερνετ κατεληξα οτι τα μονα που μπορω να πλησιασω ειναι τα με μεγαφωνα seas τα 3way classic και τα ιδια μεγαφωνα σε αλλη καμπινα και αλλο x-over. Οποιος μπορει να ριξει μια ματια και με την πειρα του να πει την γνωμη του 1ον αν αξιζει τον κοπο και την ταλαιπωρια, 2ον αν θα βγει κατι καλο απο αυτην την υποθεση. Εκτος αν εχετε να προτεινεται κατι καλυτερο σε αυτο παντα το budget διοτι και αυτο θα μαζευτει σε βοθος χρονου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, εαν θελεις να κανεις κατι δικο σου, κανε δοκιμασμενο σχεδιο απο αλλους(οπως και μας εδειξες εδω), ψαξε στο νετ και λοιπα.Με τους λαμπατους εχω ακουσει απο διαφορες μεριες οτι ταιριαζουν πολυ καλα τα backload horn ηχεια με full range μεγαφωνα(για να πω την αμαρτια μου, μου αρεσει η λειτουργεια τους αλλα και η κατασκευη τους που ειναι τυπου λαβυρινθου, καθως και οτι ο λαμπατος "αγαπαει" τα απλα πραγματα(μονοδρομο ηχειο, απουσια crossover)).Ας μας πει και μια γνωμη ο Σπυρακος που εχει τετοια ηχεια και το ξερει απο πρωτο χερι.Απο την αλλη αυτη η SEAS δεν εχω καταλαβει που το δικαιολογει τοσο κοστος στα μεγαφωνα της...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.284

    Προεπιλογή

    Πραγματι τσιμπιμενα τα SEAS και για την ευαισθησια τους..υπαρχουν κ αλλα οικονομικοτερα
    Βackload τωρα..συμπιεσμενος ηχος +2-3db στο συνολο + ενα παραπανω μπασο επειδη υστερουν λιγο τα full range στον τομεα (δες χαρακτηριστικες)
    Γενικοτερα Βackload κερδιζεις την ισχυ που χανεις απο τη λαμπα μεσω DB
    Αν τωρα εισαι ικανοποιημενος με τα 37W (καθολου λιγα) και η μουσικη που ακους θες απλα να την ακους προτεινω κατι σε open buffle
    Οτι παντως και να αποφασισεις πρωτα ακουσε το.Ισως να μη σ'αρεσει ο φλατ ηχος.ειναι προσωπικο το θεμα ακουστικης αλλωστε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Κοσμάς
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Κεφαλονια
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Η Αληθεια ειναι οτι δεν εχω ακουσει μουσικη απο full-range μεγαφωνο και γι αυτο πηγα στην περπατημενη. Ουσιαστικα τα στα προτημησα λογο των τιμων και απ οτι εχω διαβασει σε διαφορα τοπικ εδω και αλλου δεν ειναι και για πεταμε, αντιθετα, τα χαρακτιριζουν σαν καλα μεγαφωνα (μιλαμε για prestige γιατι τα xl ειναι απλησιαστα). Συν της αλλης, σε αυτα τα μεγαφωνα βρηκα σοβαρα και μελετημενα ηχεια (η τουλαχιστον ετσι πιστευω). Απ οτι ειδα, σε μεγαφωνα full-range, αν κερδιζεις κατι απο τα μεγαφωνα (σε οικονομικο επιπεδο) το ξοδευεις και με το παραπανω στην καμπινα. Συν της αλλης δεν ειναι και φτηνα τα fostex για να πεις οτι γλυτωνεις και το σημαντικο ποσο. Ως αναφορα τον ηχο οπως προειπα δεν εχω αποψη.

    Σε ποια αλλα μεγαφωνα/σχεδια ηχειων θα μπορουσα να κινηθω;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.284

    Προεπιλογή

    Mιας και εχεις καλο χερι στις ξυλοκατασκευες ριξε μια ματια εδω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Κοσμά για τα μεγάφωνα της SEAS αυτός είναι ο κατάλληλος άνθρωπος www.diyaudio.gr Έχει και υλικά για τον ενισχυτή σου.Καλύτερα θα είναι να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά μαζί του.Για fullrange ρίξε μια ματιά εδώ http://www.seas.no/index.php?option=...293&Itemid=255 και ρώτα και τον Τζωρτζάκη Μανώλη (mtzaudio) στο site που έβαλα.Έχει φτιάξει κάποια ηχεία με αυτό το μεγάφωνο της seas.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ : 26-01-11 στις 10:27

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευη ηχειων
    By chris14 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-13, 18:09
  2. κατασκευη ηχειων
    By vlahoskwn in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-12, 01:39
  3. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΗΧΕΙΩΝ
    By wanted in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-10, 22:36
  4. κατασκευη ηχειων
    By IOANNIS in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-09, 14:19
  5. κατασκευη κουτιων ηχειων
    By Άγγελος in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-06, 01:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας