Λοιπον ζητειτε τρελος η τρελοι να εμπλακουν στην σχεδιαση μιας κονσολας μιξης μονο και μονο για το μοναδικο της υποθεσης.
Για μενα δεν ειναι η πρωτη φορα μιας και το εχω ξανακανει αλλα κατω απο την επωνυμια μιας εταιρειας. Το δυσκολο για μενα ειναι το ψηφιακο κομματι με την ενοια του λογισμικου που ενω ειναι ουσιαστικα γελοιο εγω δεν μποω να το γραψω. Οι μνημες μου φτανουμ μεχρι την Basic & λιγο απο Fortran και σχεδον λιογ περισσοτερο ισως απο assembler για Ζ80, 8080, 8086 & 68000 οπως βλεπετε ολα τα μουσειακα κομματια!!!
Προβλημα δεν εχω στο Hardware των ψηφιακων, αλλα βαριεμαι να διαβαζω καθε φορα τις ιδιαιτεροτητες του καθε MCU για να φτιαξω τα τυπωμενα.
Εχω υποψην μου 2 μοντελα εντος εισαγωγικων. Μια μεγαλη με ολη την σημασια της λεξεως και μια πολυ ποιο μικρη, αλλα μεγαλυτερη απο πολλες μικρες που κυκλοφορουν στην αγορα.
Ποιο κατω θα βρειτε σε PDF τις προσοψεις που φυσικα δεν ειναι τελικες αλλα πλησιαζουν το 90% του τελικου αποτελεσματος.
σε καμμια κονσολα δεν υπαρχουν μηχανικοι διακοπτες η ποτενσιομετρα ακομα και στη θεση των Fader. οι διακοπτες ειναι Capacitive switches απο Cypress, Microchip, h Atmel η καποια απο τις μπολικες εταιρειες που εχουν βγει τωρα τελευταια με τετοιους διακοπτες. Τα περιστροφικα ειναι ολα Incremental encoder, ακομα και στην θεση του Fader με κινηση απο endless Motion Belt. Ο λογος ειναι οτι θελω να εχω ψηφιακο ελεγχο σε ολο το σημα αλλα χωρις να το γυρισω στο ψηφιακο domain ποτε. Επισης θελω τα κυκλωματα του Audio να ειναι στην σκηνη εκει που βρισκονται και οι πηγες με μικρα μηκη καλωδιων. Η επικοινωνια μπορει να γινεται με 2 τροπους
1) κλασικο Ethernet 10-100ΜΒ
2) RS485 η αλλιως DMX512 με 3-4 universes η με αλλο προτο-κωλο
Υπαρχει κανενας που θα ηθελε να βοηθησει? ειδικα προαγραματιστης για C language.
Στο τελος της κατασκευης θα υπαρχουν ετοιμα κυκλωματα σε επιπεδο υψηλοτερο απο καθε συνηθισμενη Hi-End εταιρεια για τις ποιο κατω χρησεις:
1)προενισχυτης μικροφωνου
2)παραμετρικος ισοσταθμιστης
3)διανομεας σηματος μεχρι 1 σε 48
4)ενεργος ρυθμιστης εντασης ακριβειας
5)Balanced mixing amplifier
6)Class A high power cable Buffer driver
7)ενισχυτης ακουστικων σε ταξη Α
αυτα και αν υπαρξει καμμια απαντηση συνεχιζω μετα