Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Digital Voltometerr Amper with ICL7107CPL

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή Digital Voltometerr Amper with ICL7107CPL

    Χρόνια σας πολλά .

    Έχοντας στα τροφοδοτικά μου αναλογικά όργανα αποφάσισα να τα αντικαταστήσω με ψηφιακά αλλά αυτό πώς γίνεται χωρίς να χαλάσεις την όψη της συσκευής ??

    Έτσι έφτιαξα ένα σύνολο από όργανα που μπορούν να συνδεθούν εύκολα σε όλα τα τροφοδοτικά που έχουμε.

    Σας παρουσιάζω 4 όργανα σε μία συσκευασία από την ανάγκη ενός ερασιτεχνικού εργαστηρίου να έχει μετρήσεις εύκολες χωρίς χρήση πολύμετρου αλλά και να συνδέονται τα όργανα του άμεσα και γρήγορα σε διάφορα τροφοδοτικά με μία τάση ή συμμετρικά ..

    Τα όργανα δύο Voltmeter ( 0 – 199.9 Volt) και 2 Ambermeter (0-9.99 Α) είναι ανεξάρτητα δεν έχουν κανένα σημείο κοινό και τα χρησιμοποιούμαι όπως θέλουμε .

    Τα όργανα δεν δούλεψαν με ίδιο τροφοδοτικό !! όταν είχα να μετρήσω ίδια τάση Α και V έτσι έγινε μετατροπή και το καθένα έχει δικό του μετασχηματιστή το δικό του τροφοδοτικό με την πλακέτα που έχω παρουσιάσει με το lm7805 χωρίς πρόβλημα .
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48091

    Τα LM7805 θα πρέπει να μπουν σε ψύξτρες γιατί τα display τραβάνε πολύ ρεύμα .

    Το ολοκληρωμένο είναι ICL7107CPL και το σχέδιο το είδα από εδώ
    http://www.reber.si/dvm/index.htm μετά απο ψάξιμο και φιλτράρισμα απο άλλα .

    Χωρίς αλλαγές στο σχέδιο για το Voltometer βάζουμε στην είσοδο + αντίσταση 1ΜΩ και μετά μία αντίσταση 10Κ μεταξύ τις 1 ΜΩ και στο - εισόδου .
    Βάζουμε μια γνωστή τάση και ρυθμίζουμε με το τριμερ 2.2 Κ έως ότου δούμε την τιμή που θέλουμε .

    Χωρίς αλλαγές στο σχέδιο για το Ambermeter βάζουμε μεταξύ + και – εισόδου μία αντίσταση 0.1 Ω / 5W βάζουμε μία γνωστή ένταση να διαρρέει την αντίσταση και ρυθμίζουμε να δούμε τα Amber που θέλουμε .

    Προσοχή στην υποδιαστολή άλλού μπαίνει για μέτρηση Volt και αλλού για Amber .

    Τα όργανα έχουν μεγάλη ακρίβεια και φυσικά ομορφαίνει τον χώρο μας .


    Μερικές φωτογραφίες :
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  HPIM0580_ANART_1.JPG Εμφανίσεις:  1339 Μέγεθος:  127,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  HPIM0582_ANART_2.JPG Εμφανίσεις:  1177 Μέγεθος:  122,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  HPIM0583_ANART_3.JPG Εμφανίσεις:  1407 Μέγεθος:  99,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  HPIM0589_ANART_4.JPG Εμφανίσεις:  1325 Μέγεθος:  117,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  HPIM0590_ANART_5.JPG Εμφανίσεις:  1376 Μέγεθος:  148,4 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JIM_6146B : 20-12-09 στις 17:29

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    και άλλες φωτογραφίες :
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  HPIM0591_ANART_6.JPG Εμφανίσεις:  634 Μέγεθος:  142,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  HPIM0592_ANART_7.JPG Εμφανίσεις:  609 Μέγεθος:  129,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  HPIM0593_ANART_8.JPG Εμφανίσεις:  628 Μέγεθος:  131,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  HPIM0595_ANART_9.JPG Εμφανίσεις:  748 Μέγεθος:  120,6 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Nice !
    ποιο είναι το κόστος για το κάθε Module ??
    ( chip - led - pcb )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KOKAR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nice !
    ποιο είναι το κόστος για το κάθε Module ??
    ( chip - led - pcb )
    Τα PCB τα έφτιαξα με τον θαλαμο μου http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47226

    Οι μετασχηματιστές τους έιχα είναι 2χ12V/1Α και χώρισα τα περιτλίγματα τους οπότε έβγαλα 4 τάσης ανεξάρτητες

    Το κόσοτς του κουτιού είναι 15 Ευρώ περίπου .

    Τα υπόλοιπα υλικά δεν μπορώ να τα υπολογίσω γιατί ήρθαν μαζί με υλικά Αναλυτών ιμιαγωγών , τραντζιστομετρο , και άλλες κατασκευές που έχει κάνει ο Θάνος10 ή κυκλώματα που θέλω να κάνω .

    Πάντως δεν πρέπει να είναι ακριβά .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Μπραβο Δημητρη εχεις μπει για τα καλα στις κατασκευες ωραιος ετσι θελουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    μπραβο πολύ καλο. αλλα αφου δουλευεις το expresspcb τα γράμματα στο pcb γιατι ειναι με μαρκαδορο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπραβο πολύ καλο. αλλα αφου δουλευεις το expresspcb τα γράμματα στο pcb γιατι ειναι με μαρκαδορο?
    Το σχέδιο του PCB είναι έτοιμο υπάρχει στο σαιτ , δεν το έκανα εγώ . Κανε κλικ στο PCB του σαιτ θα στο βγάλει μεγάλο για εκτύπωση .

    κατά την εκτύπωση σε διαφάνεια δεν μου βγήκε καλά το σβησα και το έγραψα με το χέρι για να ξέρω να βάλω την διαφάνει σωστά κατά την εκτύπωση στο PCB , εμφάνιση UV. .

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Μπραβο Δημητρη
    Προσεγμενη και καθαρη κατασκευη.
    Ειναι σαν το βολτομετρο που ειχα φτιαξει και γω με το ιδιο ολοκληρωμενο,αλλα σε διατρητη .
    Παντος εγω το 7805 δεν το εχω σε ψυκτρα το ρευμα ειναι καπου στα 200 mA αυτος ο σταθεροποιητης και στο 0,5 Α αντεχει χωρις ψυκτρα.
    Καθολου κατατοπιστικο το σχεδιο με τα υλικα του Σκανδιναβου στο pcb-layout για να καταλαβεις που συνδεεται η τροφοδοσια του κυκλωματος και η εισοδος της μετρουμενης τασης ,πρεπει να εχεις και το σχηματικο διπλα για να βλεπεις το κυριος σχεδιο.
    Το αλλο παλι με τις δυο πλακετες σε ορθη γωνια ? πως τις κολλας μεταξυ τους ?αλλο μελανο σημειο και αυτο που πρεπει να εισαι μαντης .
    Μπραβο που βρηκες ακρη .

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπραβο Δημητρη
    Προσεγμενη και καθαρη κατασκευη.
    Ειναι σαν το βολτομετρο που ειχα φτιαξει και γω με το ιδιο ολοκληρωμενο,αλλα σε διατρητη .
    Παντος εγω το 7805 δεν το εχω σε ψυκτρα το ρευμα ειναι καπου στα 200 mA αυτος ο σταθεροποιητης και στο 0,5 Α αντεχει χωρις ψυκτρα.
    Καθολου κατατοπιστικο το σχεδιο με τα υλικα του Σκανδιναβου στο pcb-layout για να καταλαβεις που συνδεεται η τροφοδοσια του κυκλωματος και η εισοδος της μετρουμενης τασης ,πρεπει να εχεις και το σχηματικο διπλα για να βλεπεις το κυριος σχεδιο.
    Το αλλο παλι με τις δυο πλακετες σε ορθη γωνια ? πως τις κολλας μεταξυ τους ?αλλο μελανο σημειο και αυτο που πρεπει να εισαι μαντης .
    Μπραβο που βρηκες ακρη .
    Γειά σου φίλε μου weather1967 .

    Τα μπράβο είναι και για σένα όπως και για πολλά παιδιά εδώ μέσα που με κόπο , χρόνο , χρήματα παρουσιάζουν κατασκευές με οδηγό την αγάπη τους στα ηλεκτρονικά.

    Αν ξαναπροσέξεις το αναλυτικό σχέδιο και το PCB θα δείς πολλά περισσότερα που θα λύσουν τις απορρίες σου .
    Αφού υπάρχει το PCB όλα είναι εύκολα αν δεν υπήρχε τότε τα πράγματα θα ήταν δύσκολα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JIM_6146B Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα PCB τα έφτιαξα με τον θαλαμο μου http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47226

    Οι μετασχηματιστές τους έιχα είναι 2χ12V/1Α και χώρισα τα περιτλίγματα τους οπότε έβγαλα 4 τάσης ανεξάρτητες

    Το κόσοτς του κουτιού είναι 15 Ευρώ περίπου .

    Τα υπόλοιπα υλικά δεν μπορώ να τα υπολογίσω γιατί ήρθαν μαζί με υλικά Αναλυτών ιμιαγωγών , τραντζιστομετρο , και άλλες κατασκευές που έχει κάνει ο Θάνος10 ή κυκλώματα που θέλω να κάνω .

    Πάντως δεν πρέπει να είναι ακριβά .

    Βρήκα την απόδειξη :

    Led Display : περίπου 0,80 E το ένα
    ICL7107 : -//- 4 E το ένα

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αmper Ασφαλειας
    By diamantisi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-16, 00:01
  2. volt & amper
    By jskalitexnis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-13, 15:32
  3. Βολτομετρο Αμπερομετρο με το ICL7107CPL
    By ΘΥΜΙΟΣ in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-12, 23:07
  4. ΠΟΣΑ AMPER ΝΑ ΕΙΝΑΙ?
    By sv9gph in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-10, 20:38
  5. 12v 1-3 το πολύ amper
    By billos1989 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-05, 21:52

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας