Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Eτοιμος Programmer για ΑVR

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή Eτοιμος Programmer για ΑVR

    Ο Καλός φίλος Νικος (nιknik4) μου εδωσε σημερα ενα λινκ για ενα προγραμματιστή AVR ,απο το γνωστο μαγαζι του Αιγάλεω που προς τιμην του ,δωριζη 3 προγραματιστες για pic στην πρωτοχρονιατικη κληρωση για τα μελη του φορουμ και τον ευχαριστουμε.
    Ο προγραματιστης για AVR ειναι στο παρακατω λινκ.
    Ηθελα να ρωτησω
    Ειναι καλυτερα να τον προγραματιζεις πανω στην πλακετα ? η να εχει θηκη για τον AVR ,οπως ο προγραματιστης για pic ?
    H κανενας AVR δεν προγραματιζεται πανω σε θηκη ,παρα μονο κάτω στην πλακετα του κυκλωματος ?

    http://www.easytechnology.gr/index.p...oducts_id=1534

    ΥΓ : Xρυσός οδηγός εισαι Νικόλα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Δημητρη αυτο ειναι ολοιδιο κυκλωμα με αυτο που ειχα ανεβασει εδω http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48258 απλα σε πιο compact μορφη.

    Εκτος κι αν δεν θελεις να ασχοληθεις με την κατασκευη imo δεν υπαρχει λογος να το αγορασεις ετοιμο αφου ολα τα εξαρτηματα βρισκονται πανευκολα και το κοστος του ετοιμου ειναι το 3πλασιο. Αν το προβλημα σου ειναι στον μΕ τοτε μπορω να στο προγραμματισω κι εγω για να μην μπλεκεις με παραλληλη κτλ, ουτε 5" δεν χρειαζονται για τον προγραμματισμο του.

    Οσον αφορα τον προγραμματισμο δεν υπαρχει καλυτερο ή χειροτερο αλλα οταν τον προγραμματιζεις πανω στην πλακετα πρεπει να εχεις προβλεψει να τραβηξεις τις απαραιτητες γραμμες προγραμματισμου σε ενα βυσμα και καποιες αλλες λεπτομερειες. πχ πρεπει να εχεις συνδεσει το reset μεσω pull-up στην ταση, να λειτουργει στα 5V η πλακετα σου (δεν εχει interface για χαμηλοτερες τασεις η συγκεκριμενη πλακετα) κτλ.

    Δεν υπαρχει καποια ιδιαιτερη θηκη για αυτους τους προγραμματιστες (ISP mode γενικοτερα, οχι μονο αυτο το κυκλωμα) απλα φτιαχνεις μια πλακετα χωρις επιπλεον συνδεσεις παρα μονο αυτες που χρειαζονται για τον προγραμματισμο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Γειά σου φίλε μου weather1967

    Για πιό οικονομία φτιάξε ενα απο αυτά που σου είπε ό θάνος που έχω φτιάξει και εγώ .

    Εχω προγραμματίση μέχρι τώρα τον ATMEGA8 τραντζιστομετρο και το ATMEGA16 Γεννήτρια κυμματομορφων και δεν έχω κανένα πρόβλημα .

    Φιλικά Δημήτρης

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. avr programmer
    By thanospr in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-13, 16:37
  2. AVR ISP Parallel Programmer για αρχάριους από αρχάριο
    By Mousakias in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-10, 19:49
  3. USB AVR Programmer
    By thess in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-07, 19:05

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας