Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: Digital eco με ελατήρια !!!!

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λαμπρος.Μακ
    Όνομα
    Λάμπρος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Χρόνια πολλά σε όλους. Αυτό με τα ελατίρια δεν είναι ηλεκτρονικό echo, είναι ηλεκρτονικό βάθος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xifis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωπα tape echo?μη μου πεις οτι αυτα ειναι κεφαλες αναγνωσης της ταινιας!!πραγματικα εξυπνο...

    βασικα εχω μια απορια στο θεμα με τα ελατηρια.εχει λετε 2 μετασχηματιστακια κ αναμεσα τους το ελατηριο,οκ.πως γινεται η μετατροπη απο ηλεκτρικο σημα σε μηχανικο κ τουμπαλιν?υπαρχει κανα πιεζοηλεκτρικο κρυσταλακι ξερω γω,τι?
    Βασικά το ένα είναι κάτι σαν "μεγαφωνάκι" το οποίο παίρνει το ηλεκτρικό σήμα και το μετατρέπει σε μηχανικό και δίνει τη ταλάντωση του ήχου στο ελατήριο. Το άλλο είναι κάτι σα "μικρόφωνο" δηλαδή παίρνει τη μηχανική ταλάντωση από το ελατήριο και τη μετατρέπει ξανά σε ηλεκτρική. Όμως λόγω του ότι ο ήχος ταξιδεύει σχετικά "αργά" σε σχέση με το ηλεκτρικό ρεύμα, θέλει κάποιο χρόνο μέχρι να φτάσει στην άλλη άκρη του ελατηρίου. Μιξάρουμε το πρώτο ηλεκτρικό σήμα (αυτό που στέλνουμε προς το ελατήριο) με το δεύτερο (αυτό που παίρνουμε από το ελατήριο) και έχουμε τον ήχο μαζί με το βάθος. Από την ανάδραση που έχει το κύκλωμα στον ήχο που εξέρχεται (μια αντίσταση είναι) μπορούμε να κανονίσουμε πόση ώρα θα κρατάει το βάθος. Είχα σχεδιάσει ένα τέτοιο κύκλωμα αλλά με τελεστικό ενισχυτή. Τότε τα φτιάχνανε με τρανζίστορ... Αν βάλουμε περισσότερα ελατήρια στη σειρά, για να καθυστερεί κι' άλλο ο ήχος μπορούμε να δημιουργήσουμε και echo!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη papkir
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    χρονια πολλα !!!!
    παιδια αυτο το συστημα το εχω σε παλιο λαμπατο στερεο 2χ12 βατ επιπλο
    ραδιο-πικαπ της SABA το ονομαζει σονοραμα εχει ρυθμιζομενη ενταση και
    ακουγεται παρα πολυ ωραια , τετοιο ηχο πραγματι δεν εχω ακουσει εμενα προσωπικα μου αρεσε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    η καλλιτερη ανακυκλωση ειναι η επισκευη

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    ευχαριστω eebabs2000 πραγματικα κατατοπιστικος!χρονια πολλα.κ κατι τελευταιο.μηπως εχει κανεις καποιο λινκ ηχογραφησης-τραγουδιου-δειγματος κατι τελοσπαντων που ναχει χρησιμοποιηθει αυτη η τεχνικη?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη terys2
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Μηνύματα
    151

    Προεπιλογή

    Και για κατασκευή όποιος θέλει http://www.electronicpeasant.com/pro...s/springs.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xifis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωπα tape echo?μη μου πεις οτι αυτα ειναι κεφαλες αναγνωσης της ταινιας!!πραγματικα εξυπνο...

    βασικα εχω μια απορια στο θεμα με τα ελατηρια.εχει λετε 2 μετασχηματιστακια κ αναμεσα τους το ελατηριο,οκ.πως γινεται η μετατροπη απο ηλεκτρικο σημα σε μηχανικο κ τουμπαλιν?υπαρχει κανα πιεζοηλεκτρικο κρυσταλακι ξερω γω,τι?
    Δεν υπάρχει καμία σχέση με πιεζοηλεκτρικο κρυσταλακι ειναι καθαρά ηλεκτρομαγνητικό, δηλαδή πηνίο με σιδερένιο πηρήνα που είναι κούφιος και μέσα στο κούφωμα του ειναι συνδεδαιμένη μια ακίδα πάνω στην οποία στηριζεται το ελατήριο το οποίο όταν δόνηται προκαλει μεταβολή της μαγνητικής ροής του πηρηνα κατάσταση που με τη σειρά της προκαλή διαφορά δυναμικού στα άκρα του πηνίου λήψης το άλλο πηνίο ας το πουμε διέγερσης λειτουργεί αντιστροφα απου μετατρέπει το εναλλασομενο σήμα που εφαρμόζεται στα άκρα του σε αντοιστιχες δονήσης του ελατηρίου.φυσικά η εξοδος των ελατηρίων μέσω ενός ποτενσιομέτρου περνει και κατευθείαν σήμα απο την πηγή πριν αυτό διοχετευτεί στο συστημα ελατηρίων προκειμένου να ρυθμιζεται το ποσοστό "βάθους".

    Ειμαι παλιός ραδιοπειατής και έχω περασει απ όλα τα σταδια προσπαθειας διμιουργείας ας πούμε ηχητικά εφέ ομιλίας άρχισα τις καλες εποχές του 80 αρχικά βάζοντας το μικρόφωνο μεσα σε 16κιλο μεταλικό δοχειο για ελαιολαδο στην συνέχεια ανακάλυψα πιο καλό εφε το ενος κυβικού χωρητικότας ψεκαστικό βυτιό του αγρότη πατερά μου στη συνέχεια περάσαν διαφορες αναλογικές κατασκευές όπως και μια που εχει ταινια και πολλές κεφαλές για επαναληψη και ελατηρια για βαθος κληροδοτημα απο κάποιον ιερέα την οποια επισκευασα και λειτουργει αψογα θυμιζοντά μου παλιές καλες εποχές

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Και εγω βρήκα μόνο τα ελατήρια πάλι καλά που τα βρήκα .

    Ωραίες αναμνήσεις ...

    Μήπως έχει κάποιος το ηλεκτρονικό σχέδιο με ελατήρια να το περάσει εδώ μέσα για να τα δώσω ξανά ζωή ??

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    Ωραια ολα τα παραπανω , το πιο απλο που μπορουμε να κανουμε ειναι με 2 μεγαφωνακια απο πισι ή ραδιοφωνακι ή 1 μεγαφωνακι και ενα μικροφωνο και ενα πολυ μαλακο ελατηριο κολημενο στις μεμβρανες τους αναμεσα τους , τα υλικα υπαρχουν πιστευω σε καθε ''ψαγμενο'' σπιτι , αξιζει μια κατασκευουλα για παιχνιδι χωρις κοστος.
    Μιας και τοτε δεν ειχα μικτη θυμαμαι οτι εβαλα για προενισχυτη την τελικη βαθμιδα απο ενα ραδιοφωνακι και την εξοδο στον ενισχυτη του πικαπ μαζι με το ''απευθειας'' μικροφωνο , μια χαρα τα πηγενε .

    0 Not allowed! Not allowed!
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JIM_6146B Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω βρήκα μόνο τα ελατήρια πάλι καλά που τα βρήκα .

    Ωραίες αναμνήσεις ...

    Μήπως έχει κάποιος το ηλεκτρονικό σχέδιο με ελατήρια να το περάσει εδώ μέσα για να τα δώσω ξανά ζωή ??
    Δημητρη , τι εννοεις ηλ σχεδιο ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jeik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημητρη , τι εννοεις ηλ σχεδιο ?

    Υπήρχε μια πλάκέτα που έβαζες το μικρόφωνο έπερνες και έξοδο.
    Σε αυτήν σύνδεες τα ελατήρια που ήταν μέρος του κυκλώματος .

    Είχε ποτεσιόμετρα : , Εντασης , ποσοστό βάθους και ενα ακόμα αν θυμάμαι καλά ......

    Δυστυχώς το έψαξα δεν το βρήκα ...

    Κάτι σαν αυτό που βρήκα τώρα http://www.smartkit.gr/details2.php?...n3=&thepid=177



    Βρήκα και αυτό αλλα δεν έχει τιμές στα υλικά http://www.quasarelectronics.com/kit...t-kit/1012.pdf

    έχει κανείς τις τιμές ??

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JIM_6146B : 27-12-09 στις 11:52

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-13, 23:25
  2. Υλικά ηλ/κης εγκατάστασης ?
    By kplgr in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-10, 12:21
  3. digital potentiometer
    By maouna in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-08, 01:44
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-06, 21:58

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας