Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 25 από 25

Θέμα: Δυναμοηλεκτρικός φακός με 1 ευρώ

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Whiz Εμφάνιση μηνυμάτων
    να το παιξω λιγο ποζερι και να σας δειξω ενα φακο ολοκληρο προβολεα με μανιβελα που εχω αγορασει? εχει τρια led τα δυο μαλλον super bright και το αλλο ειναι 1 Watt
    photo απο τα λεντ? 1w με μανιβελα ειναι δυσκολα... εκτος αν εχει μπαταρια μεσα που η μανιβελα την φορτιζει

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Γαληνιτη μου φαινεται παρα πολυ παραξενο που μπορεις και παιρνεις χαρα απο κατι τοσο μικρο και ευτελες οπως οι φακοι με δυναμο.Ελικρινα ομως, χαιρομαι μεσα απο την χαρα σου, γιατι φαινεται οτι το ευχαριστιεσαι πραγματικα.Παρεπιπτοντως, εχω και γω εναν τετοιο ρωσικο με μανετα σε ενα κλασικο ρωσικο μπορντο χρωμα.

    Εδω μεσα τουλαχιστον το 80% των ανθρωπων που συγγραφουμε στο φορουμ, ειναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ οτι ειμαστε ρομαντικοι.Οταν ασχολουμαστε να ακουσουμε μουσικη περασμενη απο λαμπες, η κανουμε εκπομπες και ληψεις την στιγμη που μπορεις να παρεις ενα τηλεφωνο στο κινητο του αλλου και να συννενοηθεις, καθεσαι και ξοδευεις ενα σωρο λεφτα να στησεις μηχανηματα, η ξοδευεις ενα σωρο χρονο για πραμματα που πολλες φορες θα μπορουσες να τα αγορασεις ετοιμα πιθανον και φτηνοτερα, ΜΟΝΟ ως ρομαντικος μπορεις να χαρακτηριστεις.Σε μια εποχη που το μερακι κοντευει να χαθει και καθε τι χειροποιητο ειναι αρκετα σπανιο, αισθανομαι μεγαλη τιμη που ειμαι μερακλης και ρομαντικος!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γαληνιτη μου φαινεται παρα πολυ παραξενο που μπορεις και παιρνεις χαρα απο κατι τοσο μικρο και ευτελες οπως οι φακοι με δυναμο.Ελικρινα ομως, χαιρομαι μεσα απο την χαρα σου, γιατι φαινεται οτι το ευχαριστιεσαι πραγματικα.Παρεπιπτοντως, εχω και γω εναν τετοιο ρωσικο με μανετα σε ενα κλασικο ρωσικο μπορντο χρωμα.

    Εδω μεσα τουλαχιστον το 80% των ανθρωπων που συγγραφουμε στο φορουμ, ειναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ οτι ειμαστε ρομαντικοι.Οταν ασχολουμαστε να ακουσουμε μουσικη περασμενη απο λαμπες, η κανουμε εκπομπες και ληψεις την στιγμη που μπορεις να παρεις ενα τηλεφωνο στο κινητο του αλλου και να συννενοηθεις, καθεσαι και ξοδευεις ενα σωρο λεφτα να στησεις μηχανηματα, η ξοδευεις ενα σωρο χρονο για πραμματα που πολλες φορες θα μπορουσες να τα αγορασεις ετοιμα πιθανον και φτηνοτερα, ΜΟΝΟ ως ρομαντικος μπορεις να χαρακτηριστεις.Σε μια εποχη που το μερακι κοντευει να χαθει και καθε τι χειροποιητο ειναι αρκετα σπανιο, αισθανομαι μεγαλη τιμη που ειμαι μερακλης και ρομαντικος!
    Δεν είναι καθόλου παράξενο, αν το συνδέσεις με βιώματα άλλων, διαφορετικών εποχών.
    Όταν υπήρχαν ακόμα χωριά χωρίς ηλεκτρικό, που φωτίζονταν με λυχνάρια και λάμπες πετρελαίου. Και δεν υπήρχαν άλλοι φακοί από αυτούς με μπαταρία και λαμπάκι. Δύο τύποι κυρίως, ο πλακέ ελληνικός λαμαρινένιος με πλακέ μπαταρία 4.5V και πλακέ λαμπάκι 3.5V/O,2A. Και ο κυλινδρικός γαλλικός, με κυλινδρική μπαταρία 3V και στρογγυλό λαμπάκι 2.5V/0.3Α.
    Ακόμα και αυτοί οι απλοί φακοί όμως, έδιναν μεγάλη χαρά σε όσους είχαμε το "μικρόβιο" και πειραματιζόμαστε με τις ώρες με τις μπαταρίες και τα λαμπάκια.
    Οι μεγάλοι κυλινδρικοί φακοί με χοντρά στοιχεία C ή D εμφανίστηκαν λίγο αργότερα. Επίσης το μη βιδωτό λαμπάκι 2.4 V/0.5Α κλπ. και πολύ αργότερα το αλογόνου, 2.4V/0.75Α. Οι φακοί με LED υψηλής φωτεινότητας είναι πρόσφατα σχετικά προιόντα, της σημερινής εποχής και ενθουσιάζουν τις νεότερες γενιές, όχι τόσο τη δική μου.
    Επίσης μας εντυπωσίαζε τότε το "δυναμό" (μανιατό για την ακρίβεια) του ποδηλάτου, που καταργούσε την εξάρτηση από μπαταρίες.
    Όταν εμφανίστηκε ο πρώτος ρωσσικός μεταλλικός φακός με δυναμό, έσπευσα να τον προμηθευθώ και να τον περιεργασθώ. Πρέπει να ήταν στις αρχές της δεκαετίας του 1960. Πέρασαν πολλά χρόνια για να εμφανισθούν άλλα μοντέλα, σαφώς κατώτερα ποιοτικά, με πλαστικά υλικά.
    Στο μεταξύ εμφανίστηκαν και οι πρώτοι επαναφορτιζόμενοι φακοί.

    Και φυσικά συμφωνώ με όλα όσα έγραψες .

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη P@s@ris!
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Δραπετσώνα
    Μηνύματα
    313

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γαληνιτη μου φαινεται παρα πολυ παραξενο που μπορεις και παιρνεις χαρα απο κατι τοσο μικρο και ευτελες οπως οι φακοι με δυναμο.Ελικρινα ομως, χαιρομαι μεσα απο την χαρα σου, γιατι φαινεται οτι το ευχαριστιεσαι πραγματικα.Παρεπιπτοντως, εχω και γω εναν τετοιο ρωσικο με μανετα σε ενα κλασικο ρωσικο μπορντο χρωμα.

    Εδω μεσα τουλαχιστον το 80% των ανθρωπων που συγγραφουμε στο φορουμ, ειναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ οτι ειμαστε ρομαντικοι.Οταν ασχολουμαστε να ακουσουμε μουσικη περασμενη απο λαμπες, η κανουμε εκπομπες και ληψεις την στιγμη που μπορεις να παρεις ενα τηλεφωνο στο κινητο του αλλου και να συννενοηθεις, καθεσαι και ξοδευεις ενα σωρο λεφτα να στησεις μηχανηματα, η ξοδευεις ενα σωρο χρονο για πραμματα που πολλες φορες θα μπορουσες να τα αγορασεις ετοιμα πιθανον και φτηνοτερα, ΜΟΝΟ ως ρομαντικος μπορεις να χαρακτηριστεις.Σε μια εποχη που το μερακι κοντευει να χαθει και καθε τι χειροποιητο ειναι αρκετα σπανιο, αισθανομαι μεγαλη τιμη που ειμαι μερακλης και ρομαντικος!
    έγραψες φίλε μου,,,,!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αυτός που λέει μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα ,πως πήγε ως εκεί?????????

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    photo απο τα λεντ? 1w με μανιβελα ειναι δυσκολα... εκτος αν εχει μπαταρια μεσα που η μανιβελα την φορτιζει
    αυτος ειναι φακος με μανιβελα! ...ναι και μπαταρια!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Φακός LED
    By GREECEPILOT in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-15, 17:29
  2. φακός με led.
    By giorgosxristou in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-12, 12:22
  3. Μεγενθυντικός φακός
    By Googlis in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-11, 22:43
  4. Επαναφορτιζόμενος φακός
    By T-HLE in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-11, 11:58

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας