Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Radio cd Αυτοκινητου -στο σπιτι!

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    ΛΑΜΙΑ
    Μηνύματα
    162

    Προεπιλογή Radio cd Αυτοκινητου -στο σπιτι!

    Παιδιά γεια σας και Χρόνια Πολλά!
    Έχω ένα ραδιο-cd mp3 της blaupunkt απο αυτοκίνητο και θέλω να το δουλεύω στο σπίτι..

    Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε με ποιόν τρόπο θα του δώσω 12V?

    ....Καμιά ιδέα για έτοιμο μετασχηματιστή ή τροφοδοτικό?

    Ευχαριστώ!

    Υ.Γ: Έχω ένα τροφοδοτικό από PC ,400W-κάνει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Alezi
    Όνομα
    Αλέξης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Κάνει, αρκεί να το τροποποιήσεις ώστε να δουλεύει εκτός PC.
    Υπάρχει σχετικό θέμα στο forum.

    0 Not allowed! Not allowed!
    alex

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη radiotimes
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    257

    Προεπιλογή

    Επειδη εχω φτιαξει πολλα τετοια και με κασσετα παλια και με CD και DVD σου προτεινω να βαλεις εξωτερικο απλο τροφοδοτικο του εμποριου 12ν και αμπερ αναλογα τα ηχεια που θα οδηγησεις συνηθως απο 3Α-5Α.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη innova
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    To τροφοδοτικό θα πρέπει να είναι ειδικό για ήχο (με σταθεροποίηση κλπ) ή δεν παίζει ρόλο;
    (ρωτάω γιατί έβαλα ένα απλό για να δώσω ρεύμα 12V σε έναν προενισχυτή οικιακού Hi-Fi, και έβγαζε βόμβο, ο οποίος δεν έφυγε τελείως ακόμη και μετά την επέμβαση με προσθήκη σταθεροποίησης=πυκνωτών)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    519

    Προεπιλογή

    φιλε μου οι πυκνωτες απ'οσο γνωριζω δεν κανουν σταθεροποιηση αλλα εξομαλυνση.αφαιρουν βεβαια ενα μερος του βομβου που αναφερεις, αλλα για να αφαιρεσεις περισσοτερο βομβο θα πρεπει να τοποθετησεις παραλληλα με τους μεγαλους ηλεκτρολυτικους πυκνωτες του τροφοδοτικου σου και αλλους μικροτερους της ταξης των nF κτλ κτλ για την απορριψη και αλλων δυσαρεστων συχνωτητων που παραγει το τροφοδοτικο και εισερχονται στον προενισχυτη. οσο για το ραδιο σιντι αυτοκινητου που ειπες, δεν νομιζω να εχει προβλημα με το απλο τροφοδοτικο, γιατι νομιζω εχει καποια ενσωματωμενα κυκλωματα για την απορριψη του βομβου, μιας που η ταση που του παρεχει το αυτοκινητο, καθε αλλο παρα σταθερη και ''καθαρη'' ειναι! παρε ενα απλο τροφοδοτικο στα αμπερ που χρειαζεσαι και θα εισαι οκ νομιζω. το εχω δοκιμασει κ εγω σε 2 ραδιοκασετωφωνα αυτοκινητου και ειμαι οκ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Αυτό που θες να κάνεις το έχω κάνει και λειτουργεί εδώ και 4 χρόνια. Χρησιμοποίησα ένα τροφοδοτικό από Η/Υ μούφα τελείως το οποίο πρέπει να είναι καμιά 300άρα βατ το πολύ. Συνδέεις από το 20άρι βύσμα το πράσινο καλώδιο με οποιοδήποτε μαύρο ώστε να ενεργοποιηθεί το τροφοδοτικό εκτός Η/Υ. Εγώ έκοψα και δύο κομμάτια μικρά 8άρας μελαμίνης λευκής σαν "ποδαράκια" πάνω στα οποία βίδωσα το CD αυτοκινήτου, και απο κάτω είναι το τροφοδοτικό. Πρόβλημα στον ήχο δεν είχα κανένα και απέδιδε αρκετά καλό μπάσο χωρίς ιδιαίτερη παραμόρφωση. Να ξέρεις πως αν θέλεις να κρατάει μνήμη το ράδιο CD αυτοκινήτου, θα πρέπει να τροφοδοτείς συνέχεια με 12v το ράδιο CD από το καλωδιάκι backup[μπλε ήταν αν θυμάμαι καλά, στη φύσα].
    Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    ΛΑΜΙΑ
    Μηνύματα
    162

    Προεπιλογή

    Καταρχήν παιδιά Καλή Χρονιά να έχετε με υγεία πάνω απ όλα!
    Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!-Το δοκίμασα μόλις και δουλεύει κανονικά με τροφοδοτικό από υπολογιστή.
    Ο ήχος δεν έχει καμία παραμόρφωση βέβαια ίσως ευθύνονται τα crossover (τα ηχεία είναι διαιρούμενα).

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    ΛΑΜΙΑ
    Μηνύματα
    162

    Προεπιλογή

    Και κατι άλλο να ρωτήσω:
    Έχω ένα ραδιο-cd αυτοκινήτου και θέλω να το βάλω στο φορτηγό του πατέρα μου-γίνεται?-ρωτάω γιατί όσο ξέρω στα φορτηγα τα ηλεκτρικά του δουλεύουν με 24 volt.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Θα πρέπει να προμηθευτείς ένα μετατροπέα DC/DC απο 24V σε 12V (13.8V) και για ρεύμα απο 10Α και άνω αν υπάρχει μεγαλύτερη απαίτηση όπως πχ. ένα RIDUTTORE Mod. R10 της Zetagi.
    Αυτό θα το τοποθετήσεις σε ασφαλές σημείο, λόγω της θερμοκρασίας που αναπτύσσει, στην καμπίνα του φορτηγού και από την έξοδό του θα τροφοδοτήσεις το ηχοσύστημα.

    gep58

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dal_kos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που θες να κάνεις το έχω κάνει και λειτουργεί εδώ και 4 χρόνια. Χρησιμοποίησα ένα τροφοδοτικό από Η/Υ μούφα τελείως το οποίο πρέπει να είναι καμιά 300άρα βατ το πολύ. Συνδέεις από το 20άρι βύσμα το πράσινο καλώδιο με οποιοδήποτε μαύρο ώστε να ενεργοποιηθεί το τροφοδοτικό εκτός Η/Υ. Εγώ έκοψα και δύο κομμάτια μικρά 8άρας μελαμίνης λευκής σαν "ποδαράκια" πάνω στα οποία βίδωσα το CD αυτοκινήτου, και απο κάτω είναι το τροφοδοτικό. Πρόβλημα στον ήχο δεν είχα κανένα και απέδιδε αρκετά καλό μπάσο χωρίς ιδιαίτερη παραμόρφωση. Να ξέρεις πως αν θέλεις να κρατάει μνήμη το ράδιο CD αυτοκινήτου, θα πρέπει να τροφοδοτείς συνέχεια με 12v το ράδιο CD από το καλωδιάκι backup[μπλε ήταν αν θυμάμαι καλά, στη φύσα].
    Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα
    Θελω να κανω και εγω αυτη την συνδεση ραδιο cd με τροδοδοτικο, αλλα εχω μια απορια. Διαβασα οτι πρεπει να βρω το θετικο + καλωδιο του ραδιοφωνου και αυτο συνηθως ειναι κοκκινο. Ομως το δικο μου εχει το + σε ενα κιτρινο καλωδιο και το κοκκινο εχει ταμπελακι ACC. Ποιο απο τα 2 πρεπει να συνδεσω στο κιτρινο του τροφοδοτικου;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηχοσυστημα αυτοκινητου στο σπιτι
    By stelios_a in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-17, 15:53
  2. τοποθετηση radio cd αυτοκινητου
    By pro8 in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-13, 14:44
  3. DVD αυτοκινητου στο σπιτι.
    By Bobiras in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-12, 18:25
  4. κυκλωμα ενεργοποιησης ενισχυτη και ραδιο cd αυτοκινητου στο σπιτι .
    By stelios_a in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-11, 19:04
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-11, 02:54

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας