Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Σύνδεση εξωτερικού προβολέα

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή Σύνδεση εξωτερικού προβολέα

    Καλή χρονιά σε όλους. Τοποθέτησα έναν εξωτερικό προβολέα με ανιχνευτή κίνησης σε πυλωτή γκαράζ και δεν δουλεύει ο ανιχνευτής. Όταν χτυπήσω τον ανιχνευτή με το χέρι μου ανάβει και σβήνει. Σύνδεσα τον προβολέα σε ένα από τα πολλά ντουί για λάμπες που υπάρχουν στην πυλωτή. Δεν σύνδεσα όμως το καλώδιο της γείωσης του προβολέα γιατί κανένα από τα ντουί που υπάρχουν δεν έχει καλώδιο γείωσης. Μπορεί να μην δουλεύει ο ανιχνευτής από αυτό? Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος? Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Καμμια σχεση φιλε Παναγιώτη δεν εχει η γειωση,απλα αυτοι οι ανιχνευτες εχουν συνηθως 2 μικρες βιδουλες απο πισω,η μια ειναι για να μειωσεις η να αυξησεις την εμβελεια του ανιχνευτη ,και η αλλη ειναι για την διαρκεια που να τον κραταει αναμμενο .
    Απλα βρες την μικρη βιδα (τριμμερ) που ειναι για την εμβελεια και με ενα κατσαβιδι γυρισε το αριστερα-δεξια ,για να βρεις την αποσταση που θες να εχει εμβελεια για να αναβει ο προβολεας με την κινηση καποιου αντικειμενου,και το ιδιο στην αλλη βιδα ,για την διαρκεια που θες να ειναι αναμενος,ο προβολεας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη weather1967 : 03-01-10 στις 19:54

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη geo1973
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    το ενα τριμερ ειναι για την ευαισθησια και το αλλο για να δουλευει σε φως-σκοταδι.....κοιτα λοιπον το τριμερ της φωτεινοτητας..μηπως ειναι ρυθμισμενο σε λιγο φως, και οταν πηγες να τον χτυπησεις απλα το σκιαζες και για αυτο δουλευε.......
    εαν δε συμβαινει αυτο τοτε πιθανον να κολαει το ρελε....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    γιωτης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    κιλκις
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    TO OTI TON ΧΤΥΠΑΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΞΕΚΟΛΙΜΕΝΟ ΕΞΑΡΤΗΜΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΚΕΤΑ ΤΟΥ. ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΚΟΛΗΤΙΡΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΦΩς ΚΑΙ ΨΑΞΕ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Έχει δυο τριμεράκια στο πλάι όπως μου λέτε. Το ένα είναι για την χρονική καθυστέρηση (έχει σήμα το ρολόι) και το άλλο πρέπει να είναι για να δουλεύει σε φως ή σκοτάδι (έχει σήμα το φεγγάρι και τον ήλιο). Γυρίζω και τα δυο τριμεράκια και δεν δουλεύει. Αφού όπως μου λετε δεν παίζει ρόλο η γείωση τότε φταίει ο προβολέας. Θα τον πάω πίσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Πιθανόν το πρόβλημα να εντοπίζεται στη ρύθμιση. Δεν είναι απλή, ούτε εύκολη. Είναι κρίσιμη, προβληματική και χρονοβόρα και θέλει μεγάλη υπομονή και κατάλληλες συνθήκες φωτισμού.
    Έχω και εγώ έναν τέτοιο προβολέα στην καγκελόπορτα, που μάλιστα τον εγκατέστησε πρόσφατα έμπειρος αδειούχος ηλεκτρολόγος. Δεν μπόρεσε να τον ρυθμίσει, γιατί ήταν ημέρα με ήλιο και παρέμενε συνεχώς αναμμένος. Κατέβασε τον αντίστοιχο ασφαλειοδιακόπτη στον πίνακα και μου είπε να τον ρυθμίσω με υπομονή στο σκοτάδι. Τελικά κατάφερα κάπως να τον ρυθμίσω, αλλά όχι όπως θα ήθελα και άμα αποπειραθώ να πειράξω τα τριμεράκια "φτού κι απ'την αρχή". Βέβαια φταίνε και τα Χριστουγεννιάτικα φωτάκια, τα φώτα των αυτοκινήτων κλπ.
    Σημειωτέον ότι είναι ο τρίτος κατά σειράν που αλλάζω. Και τους τρεις τους προμηθεύτηκα κατά καιρούς από το "Πράκτικερ".
    Ο πρώτος δούλεψε δυό-τρία χρόνια και μετά κόλλησε.
    Στον δεύτερο βρήκα ξαφνικά το πλαστικό τζαμάκι του αυτοματισμού σπασμένο. Άραγε από ράμφος πουλιού -καρακάξα;-, αεροβόλο ή πέτρα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γαληνίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανόν το πρόβλημα να εντοπίζεται στη ρύθμιση. Δεν είναι απλή, ούτε εύκολη. Είναι κρίσιμη, προβληματική και χρονοβόρα και θέλει μεγάλη υπομονή και κατάλληλες συνθήκες φωτισμού.
    Έχω και εγώ έναν τέτοιο προβολέα στην καγκελόπορτα, που μάλιστα τον εγκατέστησε πρόσφατα έμπειρος αδειούχος ηλεκτρολόγος. Δεν μπόρεσε να τον ρυθμίσει, γιατί ήταν ημέρα με ήλιο και παρέμενε συνεχώς αναμμένος. Κατέβασε τον αντίστοιχο ασφαλειοδιακόπτη στον πίνακα και μου είπε να τον ρυθμίσω με υπομονή στο σκοτάδι. Τελικά κατάφερα κάπως να τον ρυθμίσω, αλλά όχι όπως θα ήθελα και άμα αποπειραθώ να πειράξω τα τριμεράκια "φτού κι απ'την αρχή". Βέβαια φταίνε και τα Χριστουγεννιάτικα φωτάκια, τα φώτα των αυτοκινήτων κλπ.
    Σημειωτέον ότι είναι ο τρίτος κατά σειράν που αλλάζω. Και τους τρεις τους προμηθεύτηκα κατά καιρούς από το "Πράκτικερ".
    Ο πρώτος δούλεψε δυό-τρία χρόνια και μετά κόλλησε.
    Στον δεύτερο βρήκα ξαφνικά το πλαστικό τζαμάκι του αυτοματισμού σπασμένο. Άραγε από ράμφος πουλιού -καρακάξα;-, αεροβόλο ή πέτρα;
    Να συμφωνησω απολυτα με τον Κωστα οτι για να βρεθει η καταλληλη ρυθμιση ειναι χρονοβορα,επισης αν ειναι κοντα κανα δεντρο η φυτο και κουνηθη μπορει να αναψει χωρις λογο ο προβολεας απο την κινηση των παραπανω.
    Κωστα το Πλαστικο η το γυαλι εκτος απο τα παραπανω που ανεφερες ,εκτος απο το ραμφος πτηνου που δεν νομιζω να εγινε απο κατι τετοιο ,παιζει και οι συστολες διαστολες του μεταλλου να πιεσαν το γυαλι η πλαστικο τζαμι, και εκτος αυτου οταν ηταν αναμενος να επεσε πανω του νερο ,ειτε απο βροχη ,ειτε και σε στερεα μορφη χιονιου δηλαδη,προσωπικα μου εχει πεσει νερο με το λαστιχο που ποτιζα πανω σε εξωτερικο φως στυλ χελωνας που αναβε, και με το που αθελα μου επεσε νερο επανω ακουω κρατς και κοιταω και ειχε ραγίση το γυαλι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να συμφωνησω απολυτα με τον Κωστα οτι για να βρεθει η καταλληλη ρυθμιση ειναι χρονοβορα,επισης αν ειναι κοντα κανα δεντρο η φυτο και κουνηθη μπορει να αναψει χωρις λογο ο προβολεας απο την κινηση των παραπανω.
    Κωστα το Πλαστικο η το γυαλι εκτος απο τα παραπανω που ανεφερες ,εκτος απο το ραμφος πτηνου που δεν νομιζω να εγινε απο κατι τετοιο ,παιζει και οι συστολες διαστολες του μεταλλου να πιεσαν το γυαλι η πλαστικο τζαμι, και εκτος αυτου οταν ηταν αναμενος να επεσε πανω του νερο ,ειτε απο βροχη ,ειτε και σε στερεα μορφη χιονιου δηλαδη,προσωπικα μου εχει πεσει νερο με το λαστιχο που ποτιζα πανω σε εξωτερικο φως στυλ χελωνας που αναβε, και με το που αθελα μου επεσε νερο επανω ακουω κρατς και κοιταω και ειχε ραγίση το γυαλι.
    εγω καταλαβα οτι μιλαει για το πλαστικο τζαμακι του ανιχνευτη και οχι του προβολεα

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω καταλαβα οτι μιλαει για το πλαστικο τζαμακι του ανιχνευτη και οχι του προβολεα
    Α μαλιστα Παναγιωτη,ανεφερα και για τα δυο ,και για το τζαμι και για το φωτοκυταρο ,απλα δεν ανεφερα οτι αυτα τα πλαστικα ασπρα τζαμακια του φωτοκύταρου δεν ειναι και οτι καλυτερο απο ποιοτητα,ειναι λεπτα σε παχος, και ισχυει για αυτα να ραγιζουν απο την υπεριωδη αχτινοβολια του ηλιου αν ειναι σε μερος που τα βλεπει ο ηλιος φυσικα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω να είναι θέμα ρύθμισης γιατί δεν ανάβει καθόλου όπως και να γυρίσω τα τριμεράκια.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή προβολέα για κήπο
    By digitalex in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-17, 20:04
  2. Χρωματιστό αυτοκόλλητο για προβολέα.
    By Thalex in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-16, 17:46
  3. Κάηκε η λάμπα του προβολέα
    By kakomiris in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-14, 22:43
  4. Παρεμβολές Inverter σε σύστημα ήχου και προβολέα
    By TomMan in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-10, 03:10
  5. Σύνδεση προβολέα στο δίκτυο
    By JimKarvo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-10, 10:21

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας