Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: Εξωτερικη ενδειξη λειτουργιας θερμοσιφωνα

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Δεν θα αλλάξει κάτι στο κύκλωμα "ισχύος" που τροφοδοτεί την αντίσταση του θερμοσίφωνα, η επαφή reed θα τροφοδοτεί το μόνο το ενδεικτικό λαμπάκι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λεωνίδας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα αλλάξει κάτι στο κύκλωμα "ισχύος" που τροφοδοτεί την αντίσταση του θερμοσίφωνα, η επαφή reed θα τροφοδοτεί το μόνο το ενδεικτικό λαμπάκι.
    Ναι, συμφωνώ, αλλά ο,τι ratings για reed έχω δει μέχρι τώρα, μέγιστη ανοχή 100VDC είδα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SeaMan90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, ξεθάβω το θέμα μιας και δεν μπόρεσα να βρω κάτι αντίστοιχο πιο νέο.

    Έχω την ίδια ανάγκη για ενδεικτική λυχνία όταν ο θερμοστάτης ανοίγει/κλείνει. Η λύση να κατεβάσω καλώδιο από τον θερμοσίφωνα είναι αδύνατη.

    Σκέφτηκα την λύση του αμπερόμετρου/επαφής αλλά μετά είδα την απάντηση σου με χρήση της μαγνητικής επαφής. Μια ερώτηση, η μαγνητική επαφή συναγερμού πως θα μπορέσει να αντέξει την τάση/ρεύμα που έχουμε; Αυτές οι επαφές δεν είναι φτιαγμένες για ασθενή DC κυκλώματα; Είμαι σίγουρος ότι κάτι μου διαφεύγει, γι'αυτό ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την πιθανώς άστοχη ερώτηση..
    Το ρεύμα του θερμοσίφωνα δεν περνάει μέσα από τις επαφές της μαγνητικής επαφής διότι δεν αντέχουν. Απλά τυλίγεις μερικές στροφές από το ένα καλώδιο που πηγαίνει προς τον θερμοσίφωνα γύρω - γύρω από το σώμα της μαγνητικής επαφής με αποτέλεσμα να κλείσουν οι επαφές της μαγνητικής όταν περάσει ρεύμα προς τον θερμοσίφωνα. Με τις επαφές της μαγνητικής μετά μπορείς να οδηγήσεις ότι θες.Να σημειώσω εδώ ότι αυτήν την πρακτική χρησιμοποιούν πολλοί μεγάλοι κατασκευαστές ως αισθητήριο ρεύματος, ακόμη και για βιομηχανική χρήση.π.χ ενεργοποιείς ένα ρελέ από τις επαφές του κι από κει και πέρα κάνεις ότι θες.
    Edit: Γράφαμε και οι τρεις μαζί

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SeaMan90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, συμφωνώ, αλλά ο,τι ratings για reed έχω δει μέχρι τώρα, μέγιστη ανοχή 100VDC είδα..
    Δεν θα έχεις πρόβλημα για ένα λαμπάκι neon/LED, δεν θα υπάρχει μεγάλο ρεύμα για να είναι πρόβλημα το ηλεκτρικό τόξο όταν ανοίγει η επαφή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λεωνίδας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας και τους δύο. Κατάλαβα πως θα εγκατασταθεί η επαφή και τι θα τροφοδοτεί αλλά λογικά κάπου αλλού το χάνω.. Η συνδεσμολογία που έχω στο μυαλό μου είναι φάση-reed-λυχνία-ουδέτερος, σωστά; Αν ναι, θα αντέξει η reed την πτώση τάσης πάνω της όταν είναι ανοιχτή; Θα χρειαστώ reed με τι προδιαγραφές;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Δουλεύω τέτοια εφαρμογή με μαγνητική επαφή συναγερμού εδώ και πολλά χρόνια στα 230VAC χωρίς πρόβλημα, για να οπλίζω relay που αλλάζει χρώμα φωτάκι για να ξέρω πότε έπιασε θερμοκρασία το νερό. Εχω πάντως βάλει μία ασφάλεια 0.5Α καλού-κακού.

    2 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Αν δεν είσαι 100% σίγουρος ότι μπορείς να υλοποιήσεις την κατασκευή με ασφάλεια, πρώτα δικιά σου και δεύτερον του σπιτιού (μην του βάλεις φωτιά), τότε καλύτερα να φωνάξεις έναν ηλεκτρολόγο να το κάνει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λεωνίδας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλεύω τέτοια εφαρμογή με μαγνητική επαφή συναγερμού εδώ και πολλά χρόνια στα 230VAC χωρίς πρόβλημα, για να οπλίζω relay που αλλάζει χρώμα φωτάκι για να ξέρω πότε έπιασε θερμοκρασία το νερό. Εχω πάντως βάλει μία ασφάλεια 0.5Α καλού-κακού.
    Ευχαριστώ πολύ, έτσι μου φαίνεται πιο λογικό.

    selectronic, οι ερωτήσεις μου έδειξαν το άκρως αντίθετο, ότι δεν θα προχωρούσα σε μία μετατροπή από την στιγμή που δεν την θεωρούσα ασφαλή.

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τους 3.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. διακοπτης θερμοσιφωνα κουζινας
    By cococrops in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-15, 23:31
  2. ασφαλεια θερμοσιφωνα
    By cococrops in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-15, 15:21
  3. Kw θερμοσιφωνα
    By discobiscuit in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-14, 12:14
  4. κυκλωμα led για ενδειξη λειτουργιας φορτισης
    By km63 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-12, 19:00
  5. Συνδεση θερμοσιφωνα
    By noname85 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-11, 15:30

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας