Γεια σας,
παρακολουθω αρκετο καιρο το φορουμ σαν αναγνωστης και ηρθε η ωρα για την πρωτη μου ερωτηση,
εχω το εξης προβλημα λοιπον,
Το τελευταιο καιρο με τις αυξησεις της ΔΕΗ ερχονται αρκετα μεγαλοι λογαριασμοι.Ενας απο τους λογους ειναι οτι αρκετες φορες ξεχναμε τον θερμοσιφωνα ανοιχτο επι ωρες καποιες φορες(μη πω μερες).Δυστυχως ο πινακας δε ειναι σε πολυ εμφανη θεση και ετσι ειναι πιο ευκολο να ξεχαστεις.
Αυτο που θελω να κανω ειναι να βαλω πανω απο τη πορτα του μπανιου σε εμφανεστατο σημειο καποιο ειδος ενδειξης οτι λειτουργει ο θερμοσιφωνας ωστε να το βλεπουμε και αν τον εχουμε ξεχασει ανοιχτο να τον κλεινουμε.

Εχω δει σε καποια σπιτια που εχουν ενα φωτακι σε αναλογο σημειο.

Κατι αναλογο θελω να κανω και εγω αλλα λιγο καλυτερο.
Αυτο που εχω σκεφτει ειναι να εβαζα ενα μηχανισμο με φωτακι led και μηχανισμο ηχητικης ειδοποιησης μετα απο καποια ωρα η ανα διαστηματα.
Η ισως ακομα καλυτερα μια οθονη με φωτεινο χρονομετρο,που να ξεκιναει να μετραει με το που ανοιγουμε το διακοπτη στο γενικο ωστε να ξερουμε και ποση ωρα ειναι ανοιχτος,ισως και αυτος με ηχητικη ειδοποιηση.

Αυτο που θα ηθελα να ξερω ειναι αν υπαρχει κατι αναλογο με αυτο που ζηταω ετοιμο στην αγορα για ευκολια.Σε καποια μαγαζια με ηλεκτρονικα που πηγα δε ειχαν και δε ηξεραν αν υπαρχει.
Αν υπαρχει ξερει καποιος περιπου τιμη και πως ακριβως να το ζητησω?
Η αν οχι τελειως ετοιμο,τα υλικα που χρειαζεται για να το φτιαξω σε καποιο e-shop.