Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 52

Θέμα: "Είμαι γάιδαρος, παρκάρω όπου γουστάρω"

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Κανείς δεν είπε ότι τα αυτοκόλλητα είναι η λύση. Είναι όμως μία υπενθύμιση. Χωρίς αντιπαράθεση.
    Σε κάποιους "παραβάτες" η υπενθύμιση λειτουργεί θετικά. Έχω ακούσει για μία τουλάχιστο περίπτωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stergios_[.gr] Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ: είδατε πόσο εύκολα ξεκολάνε... Μην ακούσω άλλες αηδίες περί "βανδαλισμού"/"καταστροφής".... -.-
    Στέργιε δεν έχει να κάνει με τον αν ξεκολλάει ή όχι. Αν δεν φταίω δεν θα ήθελα για κανένα λόγο
    το συγκεκριμένο αυτοκόλλητο, πάνω στο αυτοκίνητό μου. Είναι θέμα "ρετσινιάς" και "σταμπαρίσματος",
    για μένα τουλάχιστον.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electrifier Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα, μιας και μιλάμε για διαβάσεις ΑΜΕΑ, εδώ στην περιοχή μου τώρα τελευταία κάνει κάτι εφόδους η δημοτική αστυνομία και δεν αφήνει κανένα αυτοκίνητο χωρίς κλήση μπροστά από χαμηλωμένο πεζοδρόμιο στην περιοχή. Το αποτέλεσμα; Κάνεις μια βόλτα τώρα πια και δεν βλέπεις καμία διάβαση ΑΜΕΑ κλεισμένη. Έτσι απλά και κατανοητά...
    Και πολύ καλά κάναν ...
    Οι διαβάσεις ΑΜΕΑ, είναι μια άλλη περίπτωση, που αν δεν τις σεβόμαστε, δεν σεβόμαστε τον ίδιο μας τον εαυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  3. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Δεν αρχίσαμε πολύ καλά την καινούργια χρονιά ...
    Το ενθαρρυντικό είναι ότι ασχολείται ακόμη κόσμος με τα κοινά.
    .

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη radiomario
    Όνομα
    Mαριοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Γλυφαδα-Αθηνα
    Μηνύματα
    200

    Προεπιλογή ΕΓΩ

    ειμαι πολυ τυπικοs ,σε τετοια θεματα ,ποτε ναι ποτε ,δεν θα παρκαρω το αυτοκινητο η την moto μου ,σε μεροs που να εμποδιζω τουs αλλουs και ειδικα τα ατομα με ΑΜΕΑ. ειδικα σε parking super market που εχουν ειδικη θεση για ΑΜΕΑ με μπλε υπογραμμιση,ετσι και δω καποιον η καποια να παρκαρει, δεν υπαρχει περιπτωση να μην του η τηs πω ,ορισμενα λογακια...μια φορα θυμαμαι ειχα ριξει και κατι σφαλιαρεs σε εναν ψευτομαγκα.... παντωs εγω ποτε δεν κολλαω ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΑ ,υπαρχουν αλλοι τροποι πιο ΕΠΩΔΥΝΟΙ και στην ΤΣΕΠΗ και στο ΑΜΑΞΙ ,οποιοs καταλαβε καταλαβε ,και το ΣΥΝΙΣΤΩ.... ΑΥΤΑ ,προs γνωση και συμμορφωση.... στα ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ με δυο ποδια ,που θελουν να λεγονται ΑΝΘΡΩΠΟΙ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    αν η αστυνομια δεν αμελουσε να χωνει πρόστιμα
    σε όλα τα παράνομα παρκαρισμένα αυτοκίνητα,
    πεζοδρόμια, εισόδους πάρκινκ κλπ
    με τα πρόστιμα που θα μάζευαν δεν θα χρειάζοναν τους έξτρα φόρους...

    Οταν τα ΓΑΪΔΟΥΡΙΑ έχουν γεμισει τα πεζοδρόμια
    γυρω απο το σχολειο του γιου μου
    PROUDLY καλώ το 100 και δεν ησυχάζω αν δεν τα δω όλα με "χαρτάκι"
    στο παρπριζ τους.
    Τουλάχιστον τις επόμενες μέρες τα παιδάκια πάνε στο σχολείο τους
    περπατώντας στο πεζοδρόμιο. Μετά πάλι τα ίδια.......

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Κάτι σαν αυτό το παραπάνω είπα κι εγώ. Άμα σε γράψουν 2-3-5 φορές μετά σταματάς να κάνεις την παρανομία, αναγκαστικά διότι δε συμφέρει.

    Από την άλλη, επειδή και οι αστυνομικοί είναι άνθρωποι και όοοολοι μας ξέρουμε πολύ καλά πως για το πλήθος των αυτοκινήτων που υπάρχουν στις πόλεις ΔΕΝ υπάρχουν οι αντίστοιχοι ΝΟΜΙΜΟΙ χώροι για παρκάρισμα, οπότε αναγκαστικά κάποια θα μπαίνουν όπου-όπου (είναι σαν το παιχνίδι με τις καρέκλες που κάποιος μένει όρθιος), οπότε μια κάποια ανοχή επιβάλλεται εκ των πραγμάτων. Διαφορετικά ένα ποσοστό των οχημάτων που υπάρχουν θα έπρεπε να παίρνει ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ κλήσεις αφού δε χωράνε κάπου φυσιολογικά, άρα παρκάρονται κάπου παράνομα.
    Τουλάχιστον οι τρανταχτές περιπτώσεις που κάνουν κρα να συμμαζεύονται (πχ οι διαβάσεις ΑΜΕΑ διότι είναι ΑΜΕσηςΑνάγκης όταν χρειαστεί).
    Συνεπώς, θέτω αυστηρά τη γνώμη μου μεν, αλλά λόγω συνθηκών δεν συμφωνώ να παίρνει η μπάλα των κλήσεων τα πάντα όλα οχήματα, αλλά τα πραγματικά γαϊδούρια που δυσκολεύουν ΟΝΤΩΣ την κίνηση πεζών ή οχημάτων...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electrifier Εμφάνιση μηνυμάτων
    όοοολοι μας ξέρουμε πολύ καλά πως για το πλήθος των αυτοκινήτων που υπάρχουν στις πόλεις ΔΕΝ υπάρχουν οι αντίστοιχοι ΝΟΜΙΜΟΙ χώροι για παρκάρισμα, οπότε αναγκαστικά κάποια θα μπαίνουν όπου-όπου (είναι σαν το παιχνίδι με τις καρέκλες που κάποιος μένει όρθιος), οπότε μια κάποια ανοχή επιβάλλεται εκ των πραγμάτων.
    όταν κάποιος αποφασίζει να χρησιμοποιήσει το πεζοδρόμιο που ειναι χώρος για να περπατουν οι πεζοι σαν πάρκινκ, τί ακριβώς μπορει να σκέφτεται και δεν το παρκάρει στον δρόμο; δεν έχει λογική. Μήπως να του κάνει σκιά το δεντράκι που ίσως υπάρχει στο πεζοδρόμιο; Υπάρχει φιλε μεγάλη παραβατικότητα από πολλούς οδηγους, από τα αυτοκίνητα πάνω στους πεζοδρόμια, από τα τελάρα και τα μαδέρια στο δρόμο για να μην πιάσει κάποιος την θέση ... από που να ξεκινήσει κάποιος; Ειναι η αυθαιρεσία του μεγάλου και του ισχυρού. Δεν τον ενδιαφέρει αν το πεζοδρόμιο υπάρχει για καποιον σκοπό, θα το χρησιμοποιήσει για τον σκοπό που αποφάσισε αυτός. Δεν εχει να κάνει με τα πολλά αυτοκίνητα, έχω ταξιδεψει σε αρκετες ευρωπαϊκες και αμερικάνικες μεγαλουπόλεις, αυτό δεν γινεται ΠΟΥΘΕΝΑ. Οταν δεν σέβεσαι το οτι κάποια μανουλα θα αναγκαστει να κατεβει στον δρομο με το καρότσι ή με το μικρο παιδι στο χέρι, όλα τα άλλα ειναι περιττα, υπάρχει έλλειμα κοινωνικότητας, σεβασμού και φυσικά παιδείας. Όπως ΑΚΡΙΒΩΣ λεει το αυτοκόλλητο, πρόκειται για ΓΑΪΔΟΥΡΙ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.649

    Προεπιλογή

    Στην Ελλάδα τα πεζοδρόμια και τις θέσεις πάρκιγκ τις δίνουν με το κατάστημα. Πόσες φορές έχω τσακωθεί με άτομα που έχουν βάλει έξω από το μαγαζί τελάρα, κάδρα, κουτες για να ρεζερβάρουν τη θέση για να μην τους κλείσει τον αέρα του μαγαζιού. Η πλάκα είναι πως οι περισσότεροι είναι και θρασύτατοι. Ετσι θέλουν να καλούμε το 100 επί τόπου και για την κατάληψη πεζοδρομίου που κάνουν και για τη θέση στάθμευσης. Να μου το ζητήσει ευγενικά ίσως κάνω πίσω. Ισως πρέπει τα αυτοκόλλητα να βγουν για να τα κολλάμε στα κούτελα κάποιων αν και οι περισσότεροι αγενέστατοι της κατηγορίας φαίνονται πριν ανοίξουν το ξερό τους.

    Και δεν είναι μόνο η μανούλα που θα κατέβει με το καρότσι. Δίπλα μου μένει ένα παιδί που είναι στο αναπηρικό. Κάποιες φορές λοιπόν το βοηθάω να πάει μια βόλτα όπως και όλη η γειτονιά έτσι 2-3 τετράγωνα να μου πει καμιά κουβέντα και να του πω και εγώ. Ετσι να ξεσκάσει. Εγώ δεν είμαι ούτε πατέρας του ούτε η μαμά του αλλά μόνο αυτά που βλέπω με κάνουν να βγαινω από τα ρούχα μου. Πρόσφατα κάποιος ηλίθιος με βλέπει και τρέχει παρκαρει σε ένα άκρο πεζοδρομίου καταλαμβάνοντας και το πεζοδρόμιο σε μεγάλο βαθμό και κλείνοντας το χαμήλωμα στην άκρη του πεζοδρομίου. Περιμένω χωρίς να μιλήσω να με δει. ΄Βγαίνει από το αμάξι του με κοιτάει και φεύγει. Και να πω πως ήταν μεγάλος....20 χρονών πιτσιρίκος. Του φωνάζω " εγώ που θα περάσω μεγάλε;" και γυρίζει και λέει "Πρόβλημα σου". Παίρνω το 100. Οσο το είδατε εσείς τόσο το είδα και εγώ. Εδωσα τα στοιχεία του αμαξιού. Και την επόμενη ημέρα εκεί ήταν......χωρίς κλήση χωρίς τίποτε.
    Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις το σηματάκι δεν έχει νόημα.

    Σε μια χώρα που οι νόμοι δεν ισχύουν, είμαστε απροστάτευτοι από τον κάθε κάφρο, η αστυνομία όσο καλή διάθεση και να έχει δεν επαρκεί υπάρχει μόνο ένας τρόπος να ανοίξεις το κεφάλι του κάθε γαιδουριού αυτού για να του βάλεις νέες ιδέες μέσα. Είτε θα σε σέβονται οι άλλοι είτε θα σε φοβούνται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aeonios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να πω πως ήταν μεγάλος....20 χρονών πιτσιρίκος. Του φωνάζω " εγώ που θα περάσω μεγάλε;" και γυρίζει και λέει "Πρόβλημα σου".
    έπρεπε να περάσεις από πάνω του! Θα το θυμόταν για καιρό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Μιας και αναφέρθηκε η κατάληψη θέσης από μαδέρια, καφάσια κτλ, μόλις θυμήθηκα μια μέρα παλιότερα που χρειάστηκε σε κάποιο σημείο στην Πάτρα να κάνω μια προσωρινή στάση με αλάρμ να ξεμουδιάσω (ερχόμουν από Αθήνα περαστικός κ ήθελα να ξεμουδιάσω λίγο περιμένοντας κάποιον) και είδα ένα κενό σημείο μπροστά από κατάστημα όπου είχε τοποθετήσει ένα μαδέρι. Είχε αφήσει όμως λίγο χώρο δεν το είχε βάλει έξω-έξω στο δρόμο και κάνω ελαφρώς όπισθεν και το παρκάρω πλάι στο μαδέρι. Κατεβαίνω λοιπόν να ξεμουδιάσω για δύο λεπτά και τί να δω? Το μαδέρι πάνω είχε και πρόκες όρθιες! Ήμουν πολύ κουρασμένος για να κάνω την οποιαδήποτε φασαρία, οπότε όσο έκατσα εκεί το έβλεπα και τρελαινόμουνα σκεφτόμενος τί μπορεί να είχα πάθει έτσι χωρίς λόγο.

    Μαγαζί+πεζοδρόμιο+δρόμος = 1 in Greece (ο κίνδυνος από τα τοποθετούμενα εμπόδια για οχήματα και πεζούς ασχολίαστος).

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  3. Όταν έλεγα "μιά χαρά είναι οι λάμπες πυράκτωσης"...
    By Γιώργος Φυσικός in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-12, 20:51
  4. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-08, 10:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας