Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 55 από 55

Θέμα: κατασκευη ενισχυτη 300w

  1. #51
    Μέλος
    Όνομα
    Αλέκος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη/Χαλκιδική
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Λογικο με τοσα που ειπαμε και με τοσα σχεδια που ανεβηκαν...Ατον που μου εδωσες φτιαχνω http://www.audio-circuit.dk/index.ph...&Itemid=60.Για r138 ως r145 εχω βαλει 4,7ωμ και οι r124 και r125 για +-55v συμφωνα με τον τροπο που τις υπολογιζει βγαινουν 35ωμ αλλα επειδη οπως λεει το ρευμα αλλαζει σε σχεση με τη θερμοκρασια επελεξα 7ωμ μικροτερη οπως κανει κι ο ιδιος στο δικο του υπολογισμο.Αρα r125,r125=28ωμ.Κατι αλλο που ηθελα να σου πω ειναι οτι οι διαστασεις που δινει για τις αντιστασεις 0,6w δεν ειναι σωστες.Σ αυτες τις διαστασεις ειναι οι 0,25w και οι 0,6 ειναι μεγαλυτερες.Το ιδιο ισχυει και γι αυτες των 2w που επισεις ειναι πολυ μεγαλυτερες απο τις διαστασεις που δινει.Ακομα οταν ζητησα αντιστασεις ακριβιας 0,6 watt μου ειπαν οτι υπαρχουν μονο 0,25w.Ετσι εβαλα 0,25 και ταιριαξαν κανονικα στην πλακετα ενω αντι για 2w εβαλα 1w.Εχει κανει καποιο λαθος ο κατασκευαστης ή απλως δεν υπαρχουν εδω οι αναλογες?Υπαρχει φοβος ν μου τις καψει?Μπορω να βαλω αυτες που ζηταει και να τις κολησω ορθιες για να χωρεσουν ομως δε μπορω να βρω ακριβιας στα 0,6w.Τι προτινεις?
    Συγγνωμι αν σε ζαλιζω απλα κοντευω να τον τελειωσω και εχω καποια αγωνια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #52
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    να το δουμε λιγακι πιο διαφορετικα ???? πλακετα πως εφτιαξες ???? αυτη ειναι μια αρχη

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  3. #53
    Μέλος
    Όνομα
    Αλέκος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη/Χαλκιδική
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Τυπωσα το pdf του τυπωμενου σε μια διαφανια.Εδωσα τη διαφανια σε μια κυρια που κανει αποχαλκωση και την πηρα ετοιμη αποχαλκωμενη και καθα8αρισμενη.Μετρησα ολες τις αποστασεις της πλακετας και ητυαν σωστες.Απλα οταν ζητησα αντιστασεις 0,6 w ακριβιασ μου ειπαν οτι δεν ειπαρχουν και μου δωσαν 1/4 του watt.Και οι αντιστασεις των 2w που μου δωσαν ηταν πολυ μεγηαλυτερες (σε μεγεθος) απο αυτες που λεει ο κατασκευαστης.Η πλακετα παντως εινβαι σωστη οσων αφορα τις διαστασεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #54
    Μέλος
    Όνομα
    Αλέκος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη/Χαλκιδική
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Σημερα ηρθαν τα τελικα τρανζιστορς και οι πυκνωτες των 22000 μF.Ολα σε λογικες τιμες...Το μονο που δε βρηκα εδω ειναι το opa627 για το οποιο μου ειπαν οτι κοστιζει περιπου 30 ευρο αλλα επειδη δεν υπαρχουν αποθεματα υπαρχει ενα αντστοιχο που κανει 60 ευρο κλπ κλπ...
    Ρωταω λοιπον που μπορω να βρω το opa627 και ποσο περιπου πρεπει να κανει?Αν ξερει καποιος μαγαζι εδω στη θεσσαλονικη για να το παρω απευθειας ή αν εχετε στα υποψη καποιο καταστημα που να μπορει να μου το στειλει παρακαλω ενημερωστε!Ευχαριστω προκαταβολικα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #55
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Κρητη
    Μηνύματα
    234


    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6

Παρόμοια Θέματα

  1. κατασκευη ενισχυτη 5,1
    By gibsonlp in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-13, 15:53
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-12, 19:41
  3. Κατασκευη Ενισχυτη
    By kostaz8 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-09, 18:35
  4. Κατασκευη ενισχυτη
    By george_007 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-08, 12:57

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας