Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: CCFL UV λάμπες από PC case mods

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή CCFL UV λάμπες από PC case mods

    Καλή χρονιά σε όλους και χρόνια πολλά.

    Υπάρχει κάποιος που να χρησιμοποιεί αυτές τις λάμπες (CCFL UV) για τον θάλαμο UV? Έχουν καλά αποτελέσματα και τι χρόνοι απαιτούνται περίπου για την εμφανιση?

    0 Not allowed! Not allowed!
    ~stelios

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Ναι χρησιμοποιουνται κι αυτες, αν ψαξεις λιγο θα βρεις πολλες πληροφοριες σε παλιοτερα θεματα. Υπαρχει και αντιστοιχη παρουσιαση κατασκευης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.
    Έχω δει αρκετά posts σε forums ελληνικά και ξένα καθώς και την παρουσίαση που αναφέρεις. Δεν έχω καταφέρει να βρω πληροφορίες σχετικά με απόδοση/χρόνους για αυτόν τον τύπο θαλάμων.

    'Εχω το scanner έτοιμο, έχω εντοπίσει κατάστημα με αυτές τι λάμπες και είμαι ένα βήμα μακρυά από το να στήσω τον θάλαμο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ~stelios

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057


    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Το 2ο post το είχα δεί, το πρώτο μου ξέφυγε.
    Είδα ότι ήσουν παλιός κάτοχος τέτοιου κουτιού με αυτές τις λάμπες. Τα 10-12 λεπτά για την έκθεση είναι εντελώς αποδεκτά από την μεριά μου οπότε νομίζω πως μπορώ να ξεκινήσω την κατασκευή!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ~stelios

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από steliosm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 2ο post το είχα δεί, το πρώτο μου ξέφυγε.
    Είδα ότι ήσουν παλιός κάτοχος τέτοιου κουτιού με αυτές τις λάμπες. Τα 10-12 λεπτά για την έκθεση είναι εντελώς αποδεκτά από την μεριά μου οπότε νομίζω πως μπορώ να ξεκινήσω την κατασκευή!
    στα 13 λεπτά έχω καταλήξει εγώ , χωρίς να έχουν ζεσταθεί οι λάμπες ! κατευθείαν !
    τον χρόνο σου θα τον βρείς μετά απο δοκιμές !

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη cloud_constructor
    Όνομα
    cloud constructor
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθηνα ΚΑΙ εγω
    Μηνύματα
    456

    Προεπιλογή

    Παντως αμα η διαφανεια σου ειναι καλη , δε χρειαζεται να τρελαινεσαι και με τον χρονο.. νταξει αμα το αφησιες 8 ωρες θα χαλασει αλλα γενικα ειανι αναλογα με την ενταση φωτος που εχεις. Αν εχεις 2 λαμπες ανα πλευρα θελει λιγο ποιο πολυ , με 3 λιγο λιγοτερο.. παντως εγω οπως κ να εχει απο τα 10 λεπτα + ελπιζω οτι κατι γινεται.. κανα 15λεπτο γενικα τις αφηνω ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.
    Αγόρασα 2 ζευγάρια UV λάμπες και μόλις τελείωσα και την κατασκευή του θαλάμου μέσα σε ένα παλιό scanner. Έχω ένα σχέδιο που θα δοκιμάσω σε λιγάκι μόλις φρεσκάρω τις γνώσεις μου για την διαδικασία. θα ξεκινήσω στα 10 λεπτά και θα δοκιμάζω σιγά σιγά προς τα πάνω.

    ΥΓ. cloud_constructor που πετάς?

    0 Not allowed! Not allowed!
    ~stelios

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Μικρό update:
    Στα 13 λεπτά φάνηκε να κάνει καλή δουλεία ο 'θάλαμος' με ανοικτές τις λάμπες 2-3 λεπτά πιο πριν (δεν γνωρίζω αν παίζει ρόλο σε αυτές η προθέρμανση).

    Όταν η πλακέτα μπήκε στο developer εμφάνισε όλα τα tracks που είχε επάνω μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα και με το απαραίτητο κούνημα. Δυστυχώς δεν γνωρίζω πότε αυτή η διαδικασία είναι 'ολοκληρωμένη' με αποτέλεσμα μετά απο 1 λεπτό περίπου ορισμένα tracks από την πλακέτα να έχουν αρχίσει να σβήνουν. Να θεωρήσω ότι η διαδικασία είναι ολοκληρωμένη όταν τα tracks έχουν φανερωθεί και δεν υπάρχουν σημεία στην πλακέτα που να είναι θολά/καλυμμένα?

    Αυτήν την στιγμή παίζω με την πλακέτα και τον τριχλωριούχο σίδηρο. Η πλακέτα γίνεται ένα απαλό ροζ και όχι αυτό το διαφανές που αναφέρουν διάφορα άρθρα στο Internet. Να περιμένω να γίνει διαφανή ή εξαρτάται πάντα από την πλακέτα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    ~stelios

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη lakafitis
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από steliosm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μικρό update:
    Στα 13 λεπτά φάνηκε να κάνει καλή δουλεία ο 'θάλαμος' με ανοικτές τις λάμπες 2-3 λεπτά πιο πριν (δεν γνωρίζω αν παίζει ρόλο σε αυτές η προθέρμανση).

    Όταν η πλακέτα μπήκε στο developer εμφάνισε όλα τα tracks που είχε επάνω μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα και με το απαραίτητο κούνημα. Δυστυχώς δεν γνωρίζω πότε αυτή η διαδικασία είναι 'ολοκληρωμένη' με αποτέλεσμα μετά απο 1 λεπτό περίπου ορισμένα tracks από την πλακέτα να έχουν αρχίσει να σβήνουν. Να θεωρήσω ότι η διαδικασία είναι ολοκληρωμένη όταν τα tracks έχουν φανερωθεί και δεν υπάρχουν σημεία στην πλακέτα που να είναι θολά/καλυμμένα?

    Αυτήν την στιγμή παίζω με την πλακέτα και τον τριχλωριούχο σίδηρο. Η πλακέτα γίνεται ένα απαλό ροζ και όχι αυτό το διαφανές που αναφέρουν διάφορα άρθρα στο Internet. Να περιμένω να γίνει διαφανή ή εξαρτάται πάντα από την πλακέτα?
    Το διαλυμα σου είναι πολύ δυνατο γιαυτο σου εκανε τοσο γρήγορα την εμφάνιση και φυσικα μετα απο λιγο χάθηκε το κύκλωμα, γιαυτο αραιωσε το με λίγο νερό. Οσον αφορά τον τριχλωριουχο το ροζ που βλέπεις ειναι ο χαλκος που δεν εχει φύγει τελειως. Μετα απο λίγα λεπτα καθαρίζει τελείως και γίνεται διαφανές. Τώρα για την εμφάνιση στον θάλαμο που λές εγω χρησιμοποιώ τον θάλαμο εμφάνισης που λέγεται ήλιος , και σε 4 λεπτά η πλακέτα είναι ετοιμη. Πιστεψε με το το φως του ηλίου κανει την καλύτερη εμφάνιση.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-13, 18:45
  2. Οθόνη από Laptop mods
    By diskjohn in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-13, 19:52
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-12, 11:48
  4. Λάμπες UVA TLD15W/05. Από πού???
    By suicida in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-10, 22:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας